Jump to content

Νηστικο Puffer


GREGORY

Recommended Posts

Γεια σας.Εχω εδω και μια εβδομαδα στη κατοχη μου ενα puffer του ειδους Monotretus leiurus.Το προβλημα μου ειναι οτι το ψαρι αρνειτε να φαει τη κατεψυγμενη τροφη που του προσφερω. Υπαρχει καποια προταση για να το δελεασω να φαει? Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε GREGORY λοιπον νομιζω πως θα ηταν καλυτερα αμα ελεγες και λιγεσ πληροφοριες για το ενυδρειο και για το ψαρι(λιτρα,φυτεμενο η οχι,τιμες νερου,ηλικια ψαριου,τι το ταιζεις κ.τ.λ)

ελεξε αμα τα δοντια του εχουν παραμεγαλοσει γιατι οπως θα ξερεις αυτα τα ψαρια πρεπει να τρωνε καποια σκληρη τροφη για να μικρηνει το μεγεθος των δοντιων τους που συνεχως μεγαλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως οι συνθήκες που του παρέχεις δεν είναι οι κατάλληλες .

Η έχει κάποια ασθένεια .

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος μπορεί πολλές φορές να αποβεί προβληματικό στο τάισμα, απαιτώντας ειδική προσαρμογή για να δεχθεί κατεψυγμένη τροφή.

Στη φύση αποτελεί κυνηγό που στήνει καρτέρι και τρώει ζωντανά ψάρια. Αν αρνείται πεισματικά το κατεψυγμένο ίσως αναγκαστείς να του παρέχεις ζωντανό για κάποιο διάστημα, για να αποφύγεις τη λοιμοκτονία. Αλλά αυτό άστο ως έσχατη λύση.

Πριν φτάσεις εκεί πάντως, πες μας πόσα ψάρια έχεις, σε πόσα λίτρα και τι περιβάλλον έχεις διαμορφώσει. Το συγκεκριμένο είδος αρέσκεται να κρύβεται σε σπηλιές ή σε καρύδες, όπως κάνουν τα δικά μου. Αν τα λίτρα είναι λίγα ή δεν υπάρχουν οι κατάλληλες κρυψώνες είναι πιθανό να στρεσάρεται και να αρνείται να φάει.

Δοκίμασε το εξής: κόψε ένα κομματάκι μύδι, σχετικά μικρό και δέστο σε μια κλωστή και άρχισε να το κουνάς αρχικά από πάνω του και σιγά σιγά προς το στόμα του. Ο σκοπός είναι να του τραβήξεις το ενδιαφέρον ώστε να το φάει. Μην απογοητευτείς αν δεν πιάσει με την πρώτη. Θέλει υπομονή την πρώτη φορά. Αν φάει μια φορά μετά θα τρώει κανονικά.

Μύδια μπορείς να αγοράσεις κατεψυγμένα από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ. Τα δικά μου τρώνε επίσης με μεγάλη χαρά κατεψυγμένη γαρίδα και φρέσκο μαριδάκι!

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: καλησπερα πατριωτη GREGORY και στους υπολοιπους, μηπος θα σου ηταν ευκολο να μου πεις και εμενα απο που το πηρες, μιας και ειναι βδομαδας και βρω?

το συγκεκριμενο ειδος ειναι freshwater? μηποσ υπαρχει και καμια φοτο για να παρω καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=424

Καλό είναι να ψάξεις λίγο παραπάνω πριν το αγοράσεις όμως. Είναι ψάρι με πολλές ιδιαιτερότητες με τις οποίες θα πρέπει να συμβιβαστείς (π.χ. το ότι δε θα το βλέπεις σχεδόν ποτέ να κολυμπάει).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ευχαριστω για τις απαντησεις.Το ψαρι ζει μονο του σε ενα ενυδρειο 70 λιτρων με αμμο το οποιο ειναι αρκετα φυτεμενο με προοπτικη να γινει περισσοτερο.Υπαρχουν βραχακια τα οποια δημιουργουν κρυψωνες τις οποιες το παφερ ηδη χρησιμοποιει.Το ph μου ειναι 7,5 και GH 12,KH 7.Αμμωνια νιτρωδη κτλ,το αυτονοητο δηλαδη μηδεν.Εξακολουθει να μη τρωει κατεψυγμενο και αναγκαστηκα να του προσφερω 2 γκαπυ τα οποια τη δευτερη νυχτα τα εφαγε αλλα δεν εχω σκοπο να του ριχνω ζωντανη τροφη.Το αγορασα απο το water inn.Οπως σωστα αναφερατε για τα δοντια του του δινω σαλιγκαρια τα οποια εξαφανιζει αμεσα.Θα δοκιμασω σημερα το τρυκ με τη κλωστη και θα αναφερω αποτελεσματα.Οποιεσδηποτε παρατηρησεις καλοδεχουμενες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν το πολυ βλεπεισ ειναι καπως.

αλλα αφου δεν μπορω να βρω κατι αλλα που ψαχνω, μονο το mbu που ρωτησα στο water inn αλλα με 120ευρο(τοσο πολλαααα) και να μου φτασει τα 60 ποντουσ δεν ειναι οτι καλυτερο.ασχετα οτι μου αρεσει.εκτοσ και αν δεν φτασει τοσο σε ενα 400αρι ενυδρειο.αν ειναι ομως να βασανιζεται να γυρισει και να κινηθει το ξεχναω.

μηπως κανενας εχει τιποτα υποψιν του εστω απο δικια του ή φιλου γεννα για colomesus asellus, tetraodon lineatus, tetraodon abei, tetraodon pustulatus, tetraodon duboisi?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος μπορεί πολλές φορές να αποβεί προβληματικό στο τάισμα, απαιτώντας ειδική προσαρμογή για να δεχθεί κατεψυγμένη τροφή.

Στη φύση αποτελεί κυνηγό που στήνει καρτέρι και τρώει ζωντανά ψάρια. Αν αρνείται πεισματικά το κατεψυγμένο ίσως αναγκαστείς να του παρέχεις ζωντανό για κάποιο διάστημα, για να αποφύγεις τη λοιμοκτονία. Αλλά αυτό άστο ως έσχατη λύση.

Πριν φτάσεις εκεί πάντως, πες μας πόσα ψάρια έχεις, σε πόσα λίτρα και τι περιβάλλον έχεις διαμορφώσει. Το συγκεκριμένο είδος αρέσκεται να κρύβεται σε σπηλιές ή σε καρύδες, όπως κάνουν τα δικά μου. Αν τα λίτρα είναι λίγα ή δεν υπάρχουν οι κατάλληλες κρυψώνες είναι πιθανό να στρεσάρεται και να αρνείται να φάει.

Δοκίμασε το εξής: κόψε ένα κομματάκι μύδι, σχετικά μικρό και δέστο σε μια κλωστή και άρχισε να το κουνάς αρχικά από πάνω του και σιγά σιγά προς το στόμα του. Ο σκοπός είναι να του τραβήξεις το ενδιαφέρον ώστε να το φάει. Μην απογοητευτείς αν δεν πιάσει με την πρώτη. Θέλει υπομονή την πρώτη φορά. Αν φάει μια φορά μετά θα τρώει κανονικά.

Μύδια μπορείς να αγοράσεις κατεψυγμένα από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ. Τα δικά μου τρώνε επίσης με μεγάλη χαρά κατεψυγμένη γαρίδα και φρέσκο μαριδάκι!

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου,εκανα αυτο που ειπες και το θαυμα εγινε! αρχικα εδεσα σε κλωστη ενα κομματακι απο ψυχα αποψυγμενου στρειδιου της Ocean nutricion αλλα επεμενε να μην ενδιαφερετε ομως αμεσως μετα δοκιμασα με καραβιδα εσβησα επισης τα φωτα για να νιωθει πιο ανετα και αυτο ηταν , τη τσακισε! απο δω και περα πρεπει να κανω το ιδιο με τη κλωστη η πιστευεις οτι θα δεχτει τη τροφη που θα του ριχνω? και μια ακομη ερωτηση,ξερω οτι αυτο το ειδος δε συμπαθει τον εντονο φωτισμο και για αυτο το λογο ο φωτισμος εχει παραμεινει στα 15W μονο , θα ηταν καλο λοιπον να ριξω αποσταγμα τυρφης στο νερο για να μειωσω τη φωτεινοτητα αλλα και να μεταβαλλω τη χημεια του νερου η δε χρειαζεται? τελος θα ηθελα να σου πω οτι οταν ειμουν στο σταδιο της μελετης πριν το στησιμο του ενυδρειου αυτου, τα δικα σου αρθρα οπως και του ΤΑΝ αποτελεσαν για μενα τον οδηγο για την επιτευξη αυτου του εγχειρηματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! :buttrock:

Το κόλπο με την κλωστή είναι κλασικό και χαίρομαι που έπιασε και στη δική σου περίπτωση. Συνέχισε το τάισμα με αυτό τον τρόπο για τις επόμενες 5-6 φορές και στη συνέχεια θα ξεθαρέψει. Εγώ χρησιμοποιώ μια διάφανη τσιμπίδα (πωλείται στα πετ σοπ) με την οποία καρφώνω τα φαγητά και τα δίνω στα παφεράκια, αλλά πλέον έχουν ξεθαρέψει αρκετά και τρώνε ακόμα και αν τους παρουσιάσω την τροφή με μια κανονική τσιμπίδα. Οι τροφές που έχω δοκιμάσει είναι, όπως είπα και πιο πάνω, μύδι, γαρίδα, (και τα 2 απο το σούπερ μάρκετ) και φρέσκο μαριδάκι. Όλα με πολύ μεγάλη επιτυχία. Τώρα που άρχισε να τρώει, πρόσεχε τις τιμές του ενυδρείου σου, γιατί ο τρόπος που τρώει και η βρωμιά που παράγει είναι απλά απερίγραπτα!

Τα πάφερ είναι γενικά αρκετά ανθεκτικά στη σκληρότητα και στις τιμές ΡΗ και έτσι συνήθως δεν απαιτούνται μεγάλες αλλαγές. Το συγκεκριμένο είδος προέρχεται από την Ασία όπου τα νερά είναι συνήθως πιο σκληρά. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω, χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω. Εν τέλει, δεν έχω δοκιμάσει να προσθέσω τύρφη και δεν ξέρω αν αυτό θα τα έκανε να νιώσουν πιο άνετα. Το ενυδρείο μου αποτελείται από σκούρα άμμο, ξύλα, πέτρες και μερικές ανούμπιες και χαμηλό φωτισμό.

Όσο για άρθρα, εγώ δεν έχω γράψει κανένα. Είναι όλα του ΤΑΝ. Μόνο απαντήσεις δίνω όταν ξέρω. Χαίρομαι ιδιαίτερα αν κάτι που έγραψα σε βοήθησε στα πρώτα σου βήματα.

Καλή συνέχεια από εδώ και πέρα με το παφεράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! :buttrock:

Όσο για άρθρα, εγώ δεν έχω γράψει κανένα. Είναι όλα του ΤΑΝ. Μόνο απαντήσεις δίνω όταν ξέρω. Χαίρομαι ιδιαίτερα αν κάτι που έγραψα σε βοήθησε στα πρώτα σου βήματα.

Καλή συνέχεια από εδώ και πέρα με το παφεράκι σου.

Συγνωμη τις απαντησεις σου εννοουσα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...