Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ


gabomba

Recommended Posts

Καλωσήρθα στην ωραία παρέα σας, και στην πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του aquazone!

Πρόσφατα έγινα μητέρα και απέκτησα 21 ψαράκια σε ένα κοινωνικό ενυδρείο 120 λίτρων. Έχω δύο θεματάκια να ρωτήσω ( ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος) :

- το ένα ψαράκι από το κοπαδάκι μου ( α... δεν ξέρω πως λέγεται, απλώς μου άρεσε και το πήρα, έχει κόκκινη μούρη και ασπρόμαυρή ουρά) , έχει απομονοθεί από τα υπόλοιπα, έχει αδυνατίσει τρομερά ( σαν ρέγγα έγινε) ,

και το χρώμα του έγινε μαύρο. Τι έχει γιατρέ? Μάλλον πρέπει να αγοράσω μαύρο ταγιέρ.......

Όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι μη μεταδώσει κάποια ασθένεια και στα υπόλοιπα παιδιά μου...

- τα φύλλα του ενός φυτού ( ανούμπια ) γίνονται σαν αραχνούφαντα, μένουν μόνο οι ιστοί χωρίς όμως να χάνουν το σχήμα τους (ελπίζω να καταλάβατε)

Όλες οι μετρήσεις που κάνω είναι σε πολύ φυσιολογικά επίπεδα . Τι συμβαίνει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

gabomba από εμένα ένα απλό καλωσόρισες γιατί σαν νέος και εγώ εάν σου δώσω συμβουλές ίσως να το τινάξεις στον αέρα το ενυδρείο σου. :buttrock:

Καλή συνέχεια να έχεις.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες λοιπόν και εσυ στην παρέα μας αγαπητή GABOBMA........!!! :thumbup:

Το ψαράκι σου που μοιάζει με .......ρέγκα ίσως να ονομάζεται ροδοστομος (hemigramus rodostomus)αν το έγραψα σωστ΄΄α ασ με συγχωρήσουν οι .....κατέχοντες.

Tώρα το οτι ειναι αδυνατο σιγουρα σημαίνει κάτι αλλα τι ....δεν μπορω να σε βοηθήσω.

Επίσης για την αγαπημένη σου ανουμπια λιγο λιπασματάκι δεν θα έβλαπτε. Μιλώ απο προσωπικη εμπειρία με τα ίδια συμπτώματα.

Καλα κουράγια.............και καλή σου επιτυχια. Εχε υπομονή και όλα θα πάνε καλά !!!!!!!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλως την :buttrock:

καλη διαμονη στην παρεα!!! και ειναι σιγουρο οτι θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα που θα σε βοηθησουν!!!

Το ροδοστομακι μαλλον το χανεις...αν το κοπαδακι σου ειναι μικρο και εχεις αλλα πιο επιθετικα ψαρακια θα το στρεσαραν πολυ και προσεχε και τα υπολοιπα μην παθουν το ιδιο.

οσο για το φυτο και εγω θα συμφωνησω με τον φιλο chrisrania.λιγο λιπασματακι και υπομονη!!!

μην επιλεγεις απο εδω και περα ενα ψαρι με το αν σου αρεσει ...αλλα το τι ειναι φιλικο και συμβατο με αυτα που ηδη εχεις στο ενυδρειο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες!

Αυτά είναι τα ψαράκια σου;

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...mus_bleheri.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...