Jump to content

Ακόμα ένα μέλος στο Aquazone Forum


Sextus

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους στους φίλους των ενυδρείων.

Σαν νέο μέλος είπα και εγώ να συστηθώ πριν αρχίσω να γράφω σε αλλά topic.

Το όνομα “Sextus” δεν είναι το κανονικό μου όνομα αλλά ένα nickname που χρησιμοποιώ. Για να αποφύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις το Sextus δεν έχει να κάνει με το “σεξ”. Είναι Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος ο όποιος γεννήθηκε στην Ελλάδα στα μέσα του 2ου αιώνα και πέθανε σχεδόν προς το τέλος του 3ου αιώνα & ασχολήθηκε με τον Ελληνικό & Ρωμαϊκό σκεπτικισμό.

Το όνομα μου εμένα είναι Σταμάτης. Η εμπόρια μου με τα ενυδρεία είναι πολύ μικρή παρόλο που έχω ένα ενυδρείο εδώ και 4 χρόνια. Το ενυδρείο που έχω είναι ένα GENESIS 60 λίτρων. Τα ψαράκια που φιλοξένει είναι:

-2 Γκουραμι "Λαβυρινθόψαρo Colisa lalia FLAME RED Blood Red Dwarf Gourami" & "Λαβυρινθόψαρo Trichogaster Leeri Pearl Gourami"

colisa_lalia_flame_red.jpg-pearl_gourami.jpg

-1 Silver "Balantiocheilos Μelanopterus Silver / Bala Shark"

balantiocheilos_melanopterus.jpg

-1 Πλεκόστομο "Ancistrus Dolichopterus Bushymouth Catfish"

ancistrus_dolichopterus.jpg

-1 Μονομάχο "Λαβυρινθόψαρo Betta Splendens Siamese Fighting Fish" (- Το ξέρω λίγο έως πολύ κουλό αλλά τον ερωτεύτηκα από την πρώτης στιγμή που τον είδα -)

betta_splendens.jpg

-1 Ραμιρεζι "Μικροκιχλίδες Papiliochromis Ramirezi Ramirezi" (- Βασικά ήταν 2 αλλά ο ένας μετακόμισε ένα τόπο χλοερό και……… -)

papiliochromis_ramirezi.jpg

"ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ SITE"

Αυτά από εμένα.

«Ένα θέμα αρρώστιας με ένα ψαράκι που έχω σε ποιο topic θα πρέπει να το ανεβάσω ??? Μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος ???»

Καλή συνέχεια στην μέρα σας.

Έγινε επεξεργασία - Sextus
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Εδώ θα βρεις όποια πληροφορία χρειαστείς.

Για την ασθενεια ανοιξε ενα θεμα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και ΄σένα sextus!! Καλωσήρθες.....Έχω μια απορία....ο μονομάχος μπορεί να συγκατοικήσει με άλλα ψάρια? Έχω την εντύπωση οτι ανήκει στην κατηγορία των άγριων ψαριών. Επίσης σε όσα καταστήματα έχω πάει, τον βλέπω πάντα μόνο του σε ένα ενυδρείο.......

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: welcome Σταματη.

καλα να περασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!!! :buttrock:

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το πλέκο σου δέν είναι Ancistrus Dolichopterus αλλά Ancistrus sp.3

Ένα καλό άρθρο για αυτά μπορείς να βρείς ΕΔΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

welcome συνονόματε για άνοιξε ενα ποστ με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στα λημέρια μου να σε περιποιηθο καταλλήλως . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλως τον στην ομορφη παρεα μας..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους σας για το ζεστό σας κάλος όρισμα.

Gabomba

Κοιτά περά από κάποια ξαφνικά κυνηγητά που γίνονται τα οποία διαρκούν 3 , 4 δευτερόλεπτα μεταξύ μονομάχου και κάποιου αλλού ψαριού δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην συγκατοίκηση.

Τώρα απ’ όσο γνωρίζω και εγώ οι μονομάχοι τσακώνονται όταν είναι 2 μαζί και είναι και οι 2 αγοράκια. Τα κοριτακια μπορεί να ειναι ολοκληρο κοπαδι μαζι χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα. «Μην πεις κακιά για τα αγοράκια θα παρεξηγηθώ :thumbup::rasp::thumbup::thumbdown: (πλακά κάνω μην με παρεξηγήσεις ) :buttrock::thumbup: »

Εάν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος για να ξέρω τι γίνετε με τους μονομάχους. :thumbdown::thumbdown:

Yiapasdiscus

Φιλέ σε ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση !! Πρώτη μέρα στο φόρουμ και έμαθα και κάτι νέο. Να είσαι καλά. :thumbdown:

Σταμάτη

Συνονόματε Σταμάτη μεταξύ Σταμάτηδων ειλικρίνεια και σαν νέο μέλος και ψαρί οπός λένε και στον στρατό φοβάμαι γι’ αυτό για διευκρίνισε μου το είδος της περιποίησης ??? χάχανα :thumbdown::wacko:

Σύντομα θα έχεις κάποιο Topic με το προβληματάκι μου σε ευχαριστώ πολύ. :angry2:

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το κάλος όρισμα.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες!

"...Τα κοριτακια μπορεί να ειναι ολοκληρο κοπαδι μαζι χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα."

Οχι πάντα... Πρέπει να δημιουργηθεί μία ιεραρχία όπου κυριαρχεί το λεγόμενο θηλυκό Α και ακολουθούν οι υπόλοιπες. Μέχρι να γίνει αυτό πέφτει αρκετό ξύλο ακόμα και ανάμεσα στις θηλυκές. Γι' αυτό τον λόγο η σύσταση σε όποιον θέλει να το επιχειρήση είναι να βάζει από τρεις και πάνω ( στα κατάλληλα λίτρα βέβαια). Αυτά έχω διαβάσει σε ξένα φόρα αποκλειστικά για μονομάχους. Εγώ την θηλυκιά μου την έχω μόνη της.

Ενα δεύτερο: Το bala shark μεγαλώνει πολύ (35 cm) και 60 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα για ένα τέτοιο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...