Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ?????????????


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα... 7 ημερων ενυδρειο μου παρουσιαστηκε χνουδι σαν αλγη στα φυτα!!!

το ενυδρειο εινα 130χ60χ70 για δισκους...οι λαμπεςς μου ειναι 4 χ54w T5 θα τις κανω 3χ54w απλα τα μπαλαστ μου ειναι για 4 χ 54.θα βρω λυση ,για αυτο!.να λιγοστεψω τις ωρες και την τασει απο τις λαμπες στο 60% με το ντιμερ???και κατι αλλο..black water η morena,, η τιποτα??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η άλγη να προκλήθηκε από των έντονο φωτισμό σε συνδυασμό με την βιολογική αστάθεια που έχει τώρα το όλο σύστημα μιας και είναι φρεσκότατο.

Μέσα στο ενυδρείο τη έχεις (φυτά, ρίζες) και πως το στρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η άλγη να προκλήθηκε από των έντονο φωτισμό σε συνδυασμό με την βιολογική αστάθεια που έχει τώρα το όλο σύστημα μιας και είναι φρεσκότατο.

Μέσα στο ενυδρείο τη έχεις (φυτά, ρίζες) και πως το στρώνεις;

φιλε χρηστο εχω 3 ριζες μοπανι και απο φυτα εχω ,,anubias heterophylla,anubias hastifolia,vallisneriagigantea,cryptocoyne red,microsorium kai echinodorus...

φιλτρα 2χ 2028 eheim και τα πριν τα θεσω σε λειτουργια εβαλα μεσα τα υλικα απο τα αλλα δυο εξωτερικα φιλτρα που εχω απο τα αλλα δυο μου ενυδρεια!!εχω και uv να την βαλω σε λειτουργια??θερμοκρασια 27,7,,,ph 6,75,,gh 9 ,,kh 6. το νερο ειναι 70% α/ο και 30% βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα φιλε μου ,εχει απολυτο δικιο ο φιλος χρηστος παραπανω.

το μονο που θα προσθεσω εγω ειναι,οτι μπορεις ννα βαλεις την uv,ισως οχι αμεσα,αλλα θα πρεπει σιγα-σιγα να μαλακωσεις ακομη λιγο το νερο σου....

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα φιλε μου ,εχει απολυτο δικιο ο φιλος χρηστος παραπανω.

το μονο που θα προσθεσω εγω ειναι,οτι μπορεις ννα βαλεις την uv,ισως οχι αμεσα,αλλα θα πρεπει σιγα-σιγα να μαλακωσεις ακομη λιγο το νερο σου....

πως klaz? παρασκευη η σαββατο θα ανεβω σαλονικα ,μου ειπε ο κωστης οτι θα ερθουν οι λαμπες!!θα εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα οφείλετε στον φωτισμό ή αγλη, τα φυτά σε 7 μέρες δεν προλαβαίνουν να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον, εκτός αυτού τα φυτά που έχεις είναι φυτά με χαμηλές απαιτήσεις στον φωτισμό με εξαίρεση τον εχινοδορό, και είναι όλα αργής ανάπτυξης.

Αν μπορούσες να προσθέσεις και κάποια φυτά ταχείας ανάπτυξης θα ήταν πιο καλά για ένα πιο ισορροπημένο σύστημα.

Την UV μπορείς να την ανάβεις που και που προληπτικά για 24 ώρες. Πάντως συνεχόμενα σε φυτεμένα με απαιτητικά φυτά δεν κάνει, αλλά με τα φυτά που έχεις εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και συνεχόμενα να την ανάβεις με εξαίρεση τον εχινοδορο γιατί δεν γνωρίζω ποιον ακριβός έχεις.

Πιστεύω αν αριθμήσεις σωστά τον φωτισμό και όπως λες θα κάνεις σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα σου.

Αν δεις ότι αυξάνεται η άλγη ενημέρωσε μας και καλλίτερα στείλε και μια φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

χριστο σε ευχαριστω η echinodorus ειναι schlueteri.θα χαμηλωσω τον φωτισμο και θα δουμε οκ!!

Link to comment
Share on other sites

σαββατο θα με δεις..!!! θα πιουμε και καφεδακι,αν εισαι καλο παιδακι....

Link to comment
Share on other sites

οκ το σαββατο λιπον και θα πιειουμε και καφεδακι ....αν το θεςς τοσο πολυυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...