Jump to content

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...

Ειμαι και εγω καινουριος στο χομπι του ενυδρειου και θελω την βοηθεια σας...

Πριν απο ενα ΜΗΝΑ αγορασα και εγω το πρωτο μου ενυδρειο ...του carrefour...

Το εστρωσα με βακτηρια και με ενα χρυσοψαρο για 15 μερες...Σιγα σιγα αρχισα να του βαζω τα ψαρια...

Για αρχη 5 μικρα σκαλαρια, ενα πλακοστομο και δυο κιτρινα σαλλιγκαρια. Μετα απο λιγο προσθεσα δυο molly ballon, και σε συνεχεια ενα γκουραμι μικρο και δυο balloon (στρογγυλα πολυ μικρα ψαρακια).

Μεχρι προχθες εκανα συνεχεις μετρησεις με τα stick της JBL και ολα εδειχναν πολυ καλα... Αφου διαβασα πολυ ολο αυτον καιρο καταλαβαινω ποσο συμαντικη ειναι η μετρηση της αμμωνιας που ομως τα sticks δεν εχουν... Αποφασιζω και αγοραζω ενα υγρο τεστ της TETRA και αμεσως το κανω... Αποτελεσμα 5 mg/l.

Κανω αμεσως αλλαγη του 30% νερου ,και ψιλιασμενος οτι τοσο καιρο τα sticks λενε μπουρδες αγοραζω τεστ για PH και NO2...

Τα αποτελεσματα...: ΝΟ2 3,3 mg/l

PH 8.5

Αμμωνια 1,5mg/l

Να προσθεσω οτι τα ψαρακια φαινονται μια χαρα... Το φιλτρο μου εχει ανακυκλωτη 600l/h, με μακαρονι, σφουγγαρι μπλε, και υαλοβαμβακα (ο οποιος παρεπιπτωντος εχει γινει μαυρος-τον αλλαζω τοσο γρηγορα:buttrock:...Επισης υπαρχουν τρεις εχινοδοροι και δυο ανουμπιες φυτεμενες...

Καποιος μου ειπε οτι μαλλον δεν εχει στρωσει ακομη το ενυδρειο...

Ευχαριστω που το διαβασατε και περιμενω της απαντησεις σας για το τι πρεπει να κανω με τετοιες μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη τα ψαρια ειναι πολλα για ενα ενυδρειο 1 μηνα , γι'αυτο δεν εχεις καλες μετρησεις. κανε συχνες αλλαγες ταιζε λιγο .

ναι το υαλοβαμβακα το αλλαζεις τοσο γρηγορα .αν μαυριζει εστω και την πρωτη εβδομαδα σαφως και πρεπει να τον αντικαταστησεις.

το ενυδρειο ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι στρωμενο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη τα ψαρια ειναι πολλα για ενα ενυδρειο 1 μηνα , γι'αυτο δεν εχεις καλες μετρησεις. κανε συχνες αλλαγες ταιζε λιγο .

ναι το υαλοβαμβακα το αλλαζεις τοσο γρηγορα .αν μαυριζει εστω και την πρωτη εβδομαδα σαφως και πρεπει να τον αντικαταστησεις.

το ενυδρειο ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι στρωμενο

Αυτο ηθελα να ξερω yiapasdiscus ... Αν στρωσει το ενυδρειο χωρις απωλειες ψαριων, δεν χρειαζετε να αφαιρεσω κανενα; Οταν λες συχνες αλλαγες, ειναι καλα να κανω καθε πεντε με επτα μερες η ποιο αραια;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι η μετρήσεις σου είναι αυτές???

Διότι με αυτά που γράφεις τα ψαράκια σου θα έπρεπε να είναι αναποδογυρισμένα τώρα και όχι μια χαρά όπως αναφέρεις.

ph 8,5 μόνο για αφρικάνες κάνει.

ΝΟ2 3,3 αφύσικα υψηλό αφού πάνω από 0,5 είναι τοξικό για τα ψάρια.

ΝΗ4 5 σε Ph 8,5 αυτό πάει να πει ότι το άκρος τοξικό ΝΗ3 είναι 0,89 Η τοξικότητα του για κάποια ψάρια αρχίζει από τα 0,1, άλλα το 0,2 είναι τοξικό για όλα τα ψάρια.

Τώρα αναφέρεις ότι έχεις ΝΗ4 1,5 δηλαδή ΝΗ3 0,25 πάλη πολύ ανεβασμένο.

Από ότι κατάλαβες η κάτι μετράς λάθος ή τα ψάρια σουν ζουν από θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω το φιλο χρηστο στις σοφες επισημανσεις του,οτι καλο θα ειναι να κανεις συχνες αλλαγες νερου και λιτο ταισμα....ειδικα τωρα που υπαρχουν και ζωντανοι οργανισμοι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να προσθεσω 1)οταν λεμε τακτικες αλλαγες νερου εννουμε μερα παρα μερα,2)ελαχιστο

ταισμα,3)μειωση του πληθυσμου των ψαριων,4)ξανακοιταξε την συμβατοτητα των ψαριων που

εχεις.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω γι τις πληροφοριες... ειναι ολες πολυ σημαντικες...

οι μετρησεις γινονται με υγρα τεστ TETRA συμφωνα με τις οδηγιες...

εχθες εκανα ξανα τις μετρησεις και παρατηρησα...

Αμμωνια 0,25 mg/l

ΝΟ2 3,3-33mg/l

Νομιζω τοτι οι τελευταιες μετρησεις ειναι ενθαρυντικες, γιατι δειχνουν οτι σε πρωτο σταδιο αρχιζει και δουλευει το φιλτρο... Η αμμωνια εχει μετατραπει με την βοηθεια των βακτηριδιων σε ΝΟ2 και αν τα εχω καταλαβει καλα, τα ΝΟ2 θα μετατραπουν με την σειρα τους σε ΝΟ3...

ετσι δεν ειναι; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εχθες εκανα ξανα τις μετρησεις και παρατηρησα...

Αμμωνια 0,25 mg/l

ΝΟ2 3,3-33mg/l

Νομιζω τοτι οι τελευταιες μετρησεις ειναι ενθαρυντικες, γιατι δειχνουν οτι σε πρωτο σταδιο αρχιζει και δουλευει το φιλτρο... Η αμμωνια εχει μετατραπει με την βοηθεια των βακτηριδιων σε ΝΟ2 και αν τα εχω καταλαβει καλα, τα ΝΟ2 θα μετατραπουν με την σειρα τους σε ΝΟ3...

ετσι δεν ειναι; :thumbup:

Έτσι είναι όσον αφορά την διαδικασία στρωσήματος, αλλά εδώ μιλάμε για πραγματικά υψηλή συγκέντρωση ΝΟ2, τα ψάρια σου πραγματικά περνάνε δύσκολες ώρες, άκου την συμβουλή των προηγούμενων και βρες κάπου να τα φιλοξενήσεις, μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος, γιατί σύντομα δυστυχώς θα έχεις προβλήματα... :buttrock:

Μέχρι τότε (όσο τα ψάρια είναι μέσα) πολλές και γενναίες αλλαγές χωρίς μεγάλες διαφορές σε PH και θερμοκρασία... :angry2:

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε????

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα ειναι το ενυδρειο...

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

οι αλλαγες γινονται καθε τρεις μερες...

και συνεχιζω να βαζω nitrivec...

θα ακολουθησω τις συμβουλες σας...

και λεω να βαλω και ενα κερατοφυλλο για να τραβηξει τα ΝΟ2 ΝΟ3...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μια προσθήκη toxivec σώσει την κατάσταση πρόσκαιρα? Αν και επιδρά αρνητικά σε ευαίσθητα φυτά. Τι λένε οι πιο πεπειραμένοι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επανερχομαι στο θεμα γιατι μετα απο 10 περιπου μερες που ειχε ξεκινησει το θεμα και το προβλημα...

ολα ειναι οκ... Ο μετρησεις ειναι πεντακαθαρες...Τις πρωτες μερες εκανα γενναιες αλλαγες νερου καθε 2 μερες... Τωρα εχω να αλλαξω το νερο περιπου πεντε μερες και οι μετρησεις μου δειχνουν να εχουν σταθεροποιηθει στα επιθυμητα επιπεδα...

:buttrock::thumbup::angry2::thumbdown::wacko::thumbup::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωριζω το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι ,αφου με το καλο σρωσει το ενυδρειο σου πραγμα που ευχομαι, χωρις απολειες στη συνεχεια θα πρεπει να ζεχωρισεις ποια ειδη θεσ να κρατησεις γιατι εχεις μεγαλο προβλημα στην συνθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...