Jump to content

ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ


Recommended Posts

1)ΣΑΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ??

2)ΕΧΩ 3 ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ??ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ?

3)ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ??

4)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

το μπολιασμα ειναι να εχεις καποιον φιλο ο οποιος να εχει ετοιμο στρωμενο ενυδρειο και να σου δωσει λιγα απο τα υλικα (βιολογικα) του φιλτρου του και μερικες φορες και λιγο απο το χαλικι του.

το λιπασμα ειναι σχετικο το καθε ποτε και ποσο να βαζεις. αν ειναι ευκολα τα φυτα οπως λες τοτε βαζε πολυ μικρη ποσοτητα και με τον καιρο αν βλεπεις τα φυτα σου να κρατανε και να αναπτυσονται σωστα τοτε εισαι σωστος αν οχι ριξε λιγο πιο πολυ και παει λεγοντας.βεβαια να σου πω οτι βοηθανε και οι αλλαγες νερου στο να διατηρηθουν καλα τα φυτα.

τα βακτηρια στην αρχη . καθε σκευασμα εχει οδηγιες χρησεως για το ποσο και ποτε θα βαζεις βακτηρια.

στο Forum εχει πολες αναφορες για στρωσιμο και ξεκινημα ενυδρειου.εχει πολλα χρησιμα αρθρα στα οποια θα σε βοηθησουν παρα πολυ.

επισης ρωτα συνεχεια για να μαθαινεις οτι σε απασχολει για να παιρνεις απαντησεις απ'τα παιδια του forum τα οποια ειναι πολυ εμπειρα και χρειαζομαστε ολοι μας τις απαντησεις τους,οι οποιες θα σε βοηθησουν να καταλαβεις καλυτερα!!!

καλο διαβασμα και πανω απο ολα καλη διασκεδαση στο καλυτερο Hobby!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ??

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ??

Οι αλλαγες ειναι καλο να γινονται σε τακτα χρονικα διαστηματα (7-10 ημερες)και κατα το στρωσιμο. με προσοχη ομως στις τιμες και τις θερμοκρασιες. σημειωσε καλα οτι οι αλλαγες κατα την γνωμη μου παντα και το εχω δοκιμασει προσωπικα σε πολλα στρωσηματα να ειναι καλυτερα μικρες σε ποσοτητα δηλαδη(120 λιτρα ενυδρειο αλλαζε τα 20 λιτρα μονο) καθε 7-10 ημερες.ετσι το ενυδρειο σου και η βιολογια του θα "συνηθησει"

κατα καποιο τροπο αυτον τον κυκλο και θα ανταπεξελθει καλυτερα οταν θα ειναι πια στρωμενο.

να ξερεις παντα οτι οποιαδηποτε αλλαγη ρουτινας κανουμε (ή η συχνοτητα αλλαγων ,ή η εισαγωγη ψαριων ,ή οποιαδηποτε μειωση ή αυξηση σε κατι) το ενυδρειο μας παντα επιρρεαζεται.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Σε ευχαριστω πολυ!!Με εχεις βοηθησει μεχρι στιγμης σε πολλες αποριες μου!!!

εγω να δεις ποσες χιλιαδες φορες ρωτησα :angry2: για να μαθω πεντε πραγματα.

μονο ετσι - με διαβασμα - και δηστυχως με λαθη μαθαινεις

ρωτα οσα θες και οσες φορες γουσταρεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ 2 3 ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 3 ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ..ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΜΕΣΑ Η ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΗΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ....ΗΕLPPPPPPP!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ 2 3 ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 3 ΕΥΚΟΛΑ ΦΥΤΑ..ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΡΙΝ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΜΕΣΑ Η ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΤΗΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ....ΗΕLPPPPPPP!!!!

1)Η σειρά είναι αντιχλώριο, βακτήρια, ψάρια.

2)Μπόλιασμα γίνεται όπως αναφέρθηκε με προσθήκη υλικών από ήδη στρωμένο ενυδρείο (δικό σου ή φίλου σου) για να μεταφερθούν έτσι βακτήρια που τρώνε τα απόβλητα (περιττώματα ψαριών κυρίως) που σκοτώνουν τα ψάρια.Έτσι τα πρώτα ψάρια που θα μπούν δεν θα σκοτωθούν από τα απόβλητά τους και αν προσθέτεις τα ψάρια αργά τα βακτήρια θα προλαβαίνουν να αυξάνονται και κάνουν τη δουλειά τους.(αυτός είναι ένας αρκετά γρήρορος τρόπος)

3)Αν θες να στρώσεις το ενυδρείο σου με ψάρια και έτοιμα βακτήρια που θα αγοράσεις διάβασε αυτόν τον τρόπο(αυτός ο τρόπος αργεί περισσότερο αλλά δεν ρισκάρεις να πάρεις ασθένειες από άλλο ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΡΑΚΙ ΜΕΣΑ!!ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΩΝΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ 2 ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΩΤΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου απο οσο γνωρίζω σχετικά με τα χρυσόψαρα καλό θα ηταν να μει΄νεις στο ένα περίπου 15 μέρες να δεις πως θα πάει και μετα βάζεις και δεύτερο.

τωρα σχετικα με τα λίτρα που εχεις δεν νομιζω οτι μπορεις να βαλεις και πολλα χρυσοψαρα.

καλυτερα να μας απαντησει καποιος ποιο ειδικος!!!!!!!!!!!!!! :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΚΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΩ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αμέσως μετρήσεις (αμμωνία και NO2)

και μια αλλαγή νερού.

Ταΐζεις πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλα εμενα μου ειπανε οτι οσο διαρκει το στρωσιμο αλλαγες δεν κανουμε.

τι ακριβως ισχυει γιατι καπου εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, δεν κάνουμε αλλαγές,

όμως επειδή έχεις μέσα ένα ψαράκι, αν έχει ανέβει πολύ η αμμωνία, κινδυνεύει άμεσα,

αφού κολυμπά σε δηλητηριώδες περιβάλλον.

έτσι με την αλλαγή θα το ανακουφίσεις... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Η ΑΜΩΝΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΕΡΕΤΕ ΕΤΣΙ??ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΙΣΧΥΕΙ??

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις τακτικες αλλαγες οπως σου ειπαν,θα ριχνεις αντιχλωριο οταν κανεις αλλαγες,ριχνε ετοιμα

βακτηριδια συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει η συσκευασια,ταιζε λιγο και τελος κανε τακτικες

μετρησεις ειδικα αμμωνιας και νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει (κατά τη γνώμη μου) σωστά η αλλαγή νερού πρεπει να ετοιμάσεις το καινούριο νερό σε ένα δοχειο (πχ κουβα) με αντιχλώριο και σωστη θερμοκρασία και μετά να το ρίξεις στο ενυδρείο σου.

Κατά τη γνώμη μου μην βάλεις άλλο ψάρι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει (κατά τη γνώμη μου) σωστά η αλλαγή νερού πρεπει να ετοιμάσεις το καινούριο νερό σε ένα δοχειο (πχ κουβα) με αντιχλώριο και σωστη θερμοκρασία και μετά να το ρίξεις στο ενυδρείο σου.

Κατά τη γνώμη μου μην βάλεις άλλο ψάρι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου

:buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΣΥΝΗΛΘΕ :buttrock: ΤΗΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΟ ΨΑΡΙ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

Από εδω και πέρα, προσεχτικό (= λίγο) ταισμα και παρακολουθηση της αμμωνιας και των νιτρωδων ώστε να κάνεις αλλαγή νερού αν ξεφύγουν...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!!ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ..!!ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΠΙΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ??

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!!ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ..!!ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΠΙΣΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ..ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ??

τι ψαρια ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

2 ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΤΙΓΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...