Jump to content

ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ


yiapas

Recommended Posts

μερες πριν ειχα ενα θεμα κυριως με τον ...KLAZ !!!

λεγαμε για προβληματα σε ενυδρεια φυτεμενα και ειχα παρει αρκετες γνωμες οτι καλο θα ειναι να αφιαρεθει ο ενεργος ανθρακας απο το ενυδρειο.

σημερα που ειναι η ημερα που αδειαζω και κανω την εβδομαδιαια μου αλλαγη στα παιδια μου(DISCUS)

αφαιρεσα τον ανθρακα.

το ενυδρειο δουλευει 4 χρονια με τα ιδια παιδια μεσα (4 δισκους) σε 240 λιτρα.

ομολογω οτι απο τοτε που το ξεκινησα προκοπη με φυτα δεν βρηκα. μονο καποιες περιοδους καποια ευκολα φυτα περνανε τα πανω τους και μετα :buttrock:

ολο καθαρισμα " χειροκινητο" επεφτε και ειχα και προβληματα μαυρης αλγης τριχοειδης σε ξυλα χαλικια κτλ.

ελπιζω σιγα σιγα να δω βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

μερες πριν ειχα ενα θεμα κυριως με τον ...KLAZ !!!

ολο καθαρισμα " χειροκινητο" επεφτε και ειχα και προβληματα μαυρης αλγης τριχοειδης σε ξυλα χαλικια κτλ.

ελπιζω σιγα σιγα να δω βελτιωση?

λαθος φωτισμος(φασμα η και ενταση),σε συνδιασμο ισως με καποια φωσφορικα σε περισσεια,φερνουν την ανεπιθυμητη bba αλγη....

συνηθως ερχεται πανω σε αργης αναπτυξης φυτα πχ ανουμπιες,και επεκτεινεται πανω σε ξυλα,πετρες κλπ....ειναι πολυ σπαστικη και ιδιαιτερα επιμονη και ασχημη αλγη.ο ανθρακας δεν εχει καμμια σχεση μαζι της...μα καμμια..αρα....καλα εκανες επιτελους και τον εβγαλες..!!!

απο εκει και μετα για να την καταπολεμησεις,εχουν αναφερθει πολλα .ενας απλος τροπος ειναι με εχτρα χορηγηση διοξειδιου επανω της πχ με εγχυση exel της σιτσεμ...και μαλιστα με πολυ καλα αποτελεσματα....

κανε μια αναζητηση και θα βρεις αρκετα.... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του Seachem excel που ανέφερε o Klaz είναι -τουλάχιστον από μένα- δοκιμασμένη και επιτυχής 100% μέθοδος.

Στα 100 λίτρα, 5 ml ημερησίως για κανένα δεκαήμερο - δεκαπενθήμερο και έχεις καθαρίσει (κατά πάσα πιθανότητα). Την πρώτη ημέρα βάλε τη δόση εκκίνησης που αναφέρει στη συσκευασία (που είναι μεγαλύτερη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόση).

Το θέμα βέβαια είναι να μην επανέλθει, αφού το excel δεν επιλύει το αίτιο αλλά το σύμπτωμα. Αν το αίτιο ας πούμε είναι τα αυξημένα φωσφορικά τότε πρέπει να τα μειώσεις με αλλαγές νερού ή κάποιο σκεύασμα.

Το τελευταίο δίμηνο μου είχε επανεμφανιστεί στο φυτεμένο -μετά από πολύ καιρό- λόγω μάλλον αλλαγής φωτισμού και ειδικότερα του φάσματος.

Είπα από Arcadia να δοκιμάσω άλλες μάρκες και παρόλο που οι αλλαγές έγιναν σταδιακά (μία ροζ arcadia αντικαταστάθηκε με philips aquarelle και μία daylight arcadia με μία grolux hagen).

Το αποτέλεσμα για τα φυτά εξίσου καλό μεν, αλλά εμφανίστηκε τριχοειδής.

Ένα δεκαπενθήμερο όμως με excel και εξαφανίστηκε. Ελπίζω ότι δεν θα επανέλθει αφού εδώ και ένα μήνα είναι καθαρό πάλι και μάλλον έχει υπάρξει προσαρμογή.

Προτείνω να ξεκινήσεις πρώτα με μία καλή αλλαγή νερού και μετά το excel.

Νομίζω ότι καμιά φορά οι valisneries δεν τα πάνε καλά με το excel...

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καμιά φορά οι valisneries δεν τα πάνε καλά με το excel...

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό.

Φιλικά

Ανδρέας

το επιβεβαιωνω εγω αντρεα μου αυτο το γεγονος και προσθετω οτι και το κερατοφυλλο γινεται λες και το ξυρισες..... :buttrock::thumbup::angry2::thumbdown: ...αλλα μετα επανερχεται..... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

θα κανω την φαση με το εxcel αλλα εχω φυτα οπως polysperma - lymnophyla - cryptocoryne.

μηπως τα διαλυσει και αυτα :buttrock: ???

Link to comment
Share on other sites

οχι.προχωρα...

Link to comment
Share on other sites

τα λεμε ...συντομα γι'αυτο το θεμα .

ευχαριστω παιδεια :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τα λεμε ...συντομα γι'αυτο το θεμα .

ευχαριστω παιδεια :angry2::buttrock:

ΠΑΙΔΙΑ οχι παιδεια :thumbup:

μου εβγαλα το ματι...πωπωπω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...