Jump to content

ΜΟΝΙΜΗ ΘΟΛΟΥΡΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

Σε 180lt ενυδρείο με κιχλίδες Malawi (6 στο σύνολο και μικρές στο μέγεθος)

έχω μία μόνιμη θολούρα στο νερό εδώ και 6 εβδομάδες, η οποία γίνεται περισσότερο

αισθητή όταν κοιτάς το ενυδρείο κατά μήκος (δηλαδή δεν είναι και τόσο έντονη αλλά υπάρχει).

Για να σας ενημερώσω έχω δύο φίλτρα (το εσωτερικό της juwel και ένα εξωτερικό EHEIM 2028)

χαλίκι και πέτρες - καθόλου φυτά (μόνο πλαστικά...). Κάνω αλλαγές νερού αλλά τίποτα. Οι μετρήσεις είναι οκ.

Βακτήρια ρίχνω, αλλά αραιά πλέον. Έχω δοκιμάσει και δύο προϊόντα που θεωρητικά καθαρίζουν

το νερό αλλά τίποτα. Από εχθές και για δύο ημέρες μόνο έχω βάλει ενεργό άνθρακα, αλλά

μέχρι στιγμής δεν βλέπω βελτίωση.

Θα ήθελα κάποια συμβουλή για να απομακρύνω τη θολούρα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ο φωτισμός της juwel είναι 2 δύο λάμπες Τ5 high lite 2x45 W (μία Day

και μία Nature). Σε συνδυασμό με το ανοιχτόχρωμο έδαφος (χαλίκι) μήπως π φωτισμός είναι υπερβολικός

(έχω διαβάσει κάτι σχετικό, αλλά θέλω και άλλες γνώμες);

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - antonis_p
Link to comment
Share on other sites

Να σταματησης το τάισμα για 4 ημέρες να βάλεις ζωντανά βακτήρια κάθε μέρα και να μας πεις αν βλέπεις διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, μήπως φταίει το αντίθετο; Δηλαδή υπερπληθυσμός βακτηρίων;

Θα έλεγα πρώτα να κάνει τις κλασικές μετρήσεις, πριν βιαστεί να ρίξει κι άλλα βακτήρια στο νερό. Αν έχω άδικο, θα φανεί από τις υψηλές τιμές που θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ανισορροπία θέλεις να πεις ;

Ναι γι αυτό ακριβώς του λέω να ριξη ζωντανά βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ να έχουν πολλαπλασιαστεί υπερβολικά τα βακτήρια.

Άμα για παράδειγμα τάιζε υπερβολικά για κάποια περίοδο, και μετά το έκοψε, τότε είναι πιθανό να παρατηρηθεί τέτοια «έξαρση».

Η ίδια θολούρα μπορεί να είναι κι όπως λες από μικρό αριθμό βακτηρίων, όπου δε μπορούν να διαλύσουν πλήρως ουρία/αμμωνία/νιτρώδη.

Πιο σωστό για μένα θα ήταν να κάνει πρώτα test αμμωνίας και νιτρωδών για να φανεί ποια περίπτωση ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ να έχουν πολλαπλασιαστεί υπερβολικά τα βακτήρια.

Άμα για παράδειγμα τάιζε υπερβολικά για κάποια περίοδο, και μετά το έκοψε, τότε είναι πιθανό να παρατηρηθεί τέτοια «έξαρση».

Η ίδια θολούρα μπορεί να είναι κι όπως λες από μικρό αριθμό βακτηρίων, όπου δε μπορούν να διαλύσουν πλήρως ουρία/αμμωνία/νιτρώδη.

Πιο σωστό για μένα θα ήταν να κάνει πρώτα test αμμωνίας και νιτρωδών για να φανεί ποια περίπτωση ισχύει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Σας ενημερώνω για τις μετρήσεις μου:

ph=8,05 (με ηλεκτρονικό phμετρο)

αμμωνία 0-0,05

Νο2 0-0,05

Ν03 15

Gh 18

Kh 15

Έγινε επεξεργασία - antonis_p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Σας ενημερώνω για τις μετρήσεις μου:

ph=8,05 (με ηλεκτρονικό phμετρο)

ΝΗ3/ΝΗ4 0-0,05

Νο2 0-0,05

Ν03 15

Gh 18

Kh 15

Να διορθώσω 0,05 είναι ΝΗ3/ΝΗ4 που σε αυτό το PH δίνει αμμωνία σχεδόν 0.

Το ελέγχω με τα τεστ th JBL και της Tropic Marin. Oι τιμές του 0,05 για τα

ΝΗ3/ΝΗ4 και Νο2 είναι οι μέγιστες που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Να σταματησης το τάισμα για 4 ημέρες να βάλεις ζωντανά βακτήρια κάθε μέρα και να μας πεις αν βλέπεις διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

οκ μία δοκιμή είναι - αλλά με μηδενικές όλες τις μετρήσεις να βάζω βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Αντώνη καλησπέρα. Δεν γνωρίζω αν η μέθοδος του <ΣΤΑΜΑΤΗ> θα έχει αποτελέσματα αλλά επειδή είμαι παθών έγω δυστυχώς δεν έκανα μετρήσεις στο νερό αλλά έκανα μια γενναία αλλαγή νερού περιπου 50% και ΔΕΝ ΕΡΙΞΑ καθολου βακτηρίδια. Σε συνδυασμό με έναν άνθρακα σούπερ ( δεν το γράφω θα σου στείλω ΠΜ αν ενδιαφέρεσαι) εκανα το νεράκι του ενυδρείου ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟ σε 24 ώρες. Ειμαι όμως νέος στο άθλημα και απλά σου περιγράφω με τι τρόπο αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα ύστερα απο αρκετό καιρό και αρκετές αλλαγές νερού βρήκα ανακουφιση με αυτόν τον τρόπο . Η εμπειρία ειναι αυτο που μετράει :buttrock: οπότε αν θέλεις ακολούθησε το δικό μου τρόπο και μετά την άποψη πιο καταξιωμένων και διαβασμένων :thumbup::angry2: . Απλά πιστεύω ότι σε 24 ωρες θα τρίβεις τα ματάκια σου.................!!! :thumbdown::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Αντώνη καλησπέρα. Δεν γνωρίζω αν η μέθοδος του <ΣΤΑΜΑΤΗ> θα έχει αποτελέσματα αλλά επειδή είμαι παθών έγω δυστυχώς δεν έκανα μετρήσεις στο νερό αλλά έκανα μια γενναία αλλαγή νερού περιπου 50% και ΔΕΝ ΕΡΙΞΑ καθολου βακτηρίδια. Σε συνδυασμό με έναν άνθρακα σούπερ ( δεν το γράφω θα σου στείλω ΠΜ αν ενδιαφέρεσαι) εκανα το νεράκι του ενυδρείου ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΟ σε 24 ώρες. Ειμαι όμως νέος στο άθλημα και απλά σου περιγράφω με τι τρόπο αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα ύστερα απο αρκετό καιρό και αρκετές αλλαγές νερού βρήκα ανακουφιση με αυτόν τον τρόπο . Η εμπειρία ειναι αυτο που μετράει :buttrock: οπότε αν θέλεις ακολούθησε το δικό μου τρόπο και μετά την άποψη πιο καταξιωμένων και διαβασμένων :thumbup::angry2: . Απλά πιστεύω ότι σε 24 ωρες θα τρίβεις τα ματάκια σου.................!!! :thumbdown::wacko:

Ευχαριστώ. Εχθές έκανα αλλαγή 30% αλλά τίποτα. Έχω βάλει άνθρακα από εχθές και θα τον κρατήσω μέχρι αύριο (στις οδηγίες λέει ότι για το ph 8 να μένει μέχρι 3 ημέρες). Σου στέλνω με pm την

μάρκα του άνθρακα - στείλε μου και εσύ - εάν θέλεις δες τις οδηγίες εάν κάνει για υψηλό ph.

Αρχίζω να πιστεύω ότι μπορεί να είναι κάτι σαν άσπρη άλγη και έχει αρχίσει να κολλάει στα τζάμια!!!

Κάποιο προϊόν;

Έγινε επεξεργασία - antonis_p
Link to comment
Share on other sites

Να σταματησης το τάισμα για 4 ημέρες να βάλεις ζωντανά βακτήρια κάθε μέρα και να μας πεις αν βλέπεις διαφορά .

Υπάρχει λόγος που επιμένω .

αυτη τη στηγμη δεν γνωρίζουμε για ποιο λογο δημιουργείται η θολούρα .

το λόγο ψάχνω να βρω και πιστεψτεμε ειναι πολύ καλή η μέθοδος διότι μπορεί να είναι και η θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που επιμένω .

αυτη τη στηγμη δεν γνωρίζουμε για ποιο λογο δημιουργείται η θολούρα .

το λόγο ψάχνω να βρω και πιστεψτεμε ειναι πολύ καλή η μέθοδος διότι μπορεί να είναι και η θεραπεία .

οκ - από αύριο δεν ταϊζω. Για να μην σε παραπλανώ ενώ θέλεις να με βοηθήσεις σου αναφέρω ότι α) αυτή τη θολούρα την παρατήρησα την ημέρα που έβαλα τα πρώτα ψάρια ΠΡΙΝ τα βάλω και αφού τα είχα στη σακουλίτσα! στη συνέχεια απλά αυξήθηκε λίγο β) δεν έχω γατόψαρο - να πάω να αγοράσω ένα ancistrus;

γ) τα ψάρια δείχνoυν μία χαρά (είναι 4 hongi και 2 maylandia red zebra) όλα πολύ μικρά σε μέγεθος σε ένα ενυδρείο 180lt. δ) σήμερα έχω κάτσει μπροστά στο ενυδρείο άπειρες ώρες και παρατήρησα ότι αυτό το

πράγμα είναι σαν μικρά χνούδια τα οποία έχουν κάτσει πάνω στο χαλίκι και στα τζάμια (τα οποία εχθές

τα καθάρισα κατά την αλλαγή νερού!).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οκ - από αύριο δεν ταϊζω. Για να μην σε παραπλανώ ενώ θέλεις να με βοηθήσεις σου αναφέρω ότι α) αυτή τη θολούρα την παρατήρησα την ημέρα που έβαλα τα πρώτα ψάρια ΠΡΙΝ τα βάλω και αφού τα είχα στη σακουλίτσα! στη συνέχεια απλά αυξήθηκε λίγο β) δεν έχω γατόψαρο - να πάω να αγοράσω ένα ancistrus;

γ) τα ψάρια δείχνoυν μία χαρά (είναι 4 hongi και 2 maylandia red zebra) όλα πολύ μικρά σε μέγεθος σε ένα ενυδρείο 180lt. δ) σήμερα έχω κάτσει μπροστά στο ενυδρείο άπειρες ώρες και παρατήρησα ότι αυτό το

πράγμα είναι σαν μικρά χνούδια τα οποία έχουν κάτσει πάνω στο χαλίκι και στα τζάμια (τα οποία εχθές

τα καθάρισα κατά την αλλαγή νερού!).

Ευχαριστώ

Ίσως να υποπτέυεσαι ότι δεν είναι στρωμένο; Πάντως όταν έβαλα τα ψάρια οι μετρήσεις

ήταν μηδενικές (το έστρωσα 3 εβδομάδες με αμμωνία και βακτήρια) και συνεχίζουν να είναι μηδενικές

με ελάχιστες εξάρσεις εντός των ορίων (δες προηγούμενα μυνήματα). Πάντως θα κάνω αυτό που προτείνεις.

Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα τόσες μέρες χωρίς φαγητό (είναι και μικρά!);

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ - ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ BUFFER ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ;;;

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα μπορεί να είναι λόγω του φαγητού - δεν τα μετράω -

Link to comment
Share on other sites

Aντωνη καλησπέρα. Ενα ΄ενα μας τα βγάζεις. Τι έκανες με αυτο που σου πρότεινα. Το εφάρμωσες ή δοκιμάζεις την λύση του σταματησ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Τα βγάζω ένα-ένα γιατι έχω πελαγώσει. Αυτό που μου είπες δεν το βρήκα. θα πάω την Τετάρτη ή την Πέμπτη

στο μαγαζί που πρότεινες. Από εχθές τους έχω κόψει το φαί και βάζω την ΜΙΝ ποσότητα βακτηρίων και βλέπουμε.

Για τα άλλα που έγραψα έχεις άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Αντώνη καθόλου. Ειδες τι γράφει ο Σταμάτης. Πρέπει να βρούμε την αιτια για να θεραπευθεί. Εάν η θολούρα ειναι χνούδι τότε δεν μοιαζει μετο πρόβλημα που είχα εγώ, Αν όμως το νερο σου έχει γαλακτώδη όψη ( όπως ΄ταν βάζουμε νεράκι στο ούζο, τότε κάνε αυτό που σου πρότεινα και θα με θυμάσαι. Η αιτία ειναι τα πολλα βακτηρίδια πιστεύω. Η αν ήταν κάτι άλλο ......βρήκα γιατρια ΜΟΝΙΜΗ. Μην μπερδεύεσαι με τη δική μου πρόταση και με του Σταμάτη. Εγώ λέΟΧΙ στα βακτηρίδια, ο Σταμάτης λέι ΒΑΛΕ. Δοκίμασε το δικόμου τρόπο έστω και χωρίς τον άνθρακα που σου πρότεινα και θα δεις πιστεύω πολυ σύντομα αποτέλεσμα. Μετα βάζεις και τον άνυρακα και νομίζω πως τέλειωσες με αυτο το θέμα. ΠΡΟΣΟΧΗ στα συμπτώματα. Γ;αλακτώδησ όωη νερού ή κατι σαν μπαμπακι που πλει . Διαφορετικα πράγματα. Μονο άν έχεις γαλακτώδεσ νερο ακολούθησε τον τρόπο μου. Για το άλλο δεν γνωρίζω. Γιατι βάζεις μπαφερ και αλατι στο νερο σου????

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με χνούδι - ίσως να είναι άλγη. Θα δω τι θα κάνω.

Αλάτι βάζω ειδικό για κιχλίδες για να ανεβάσω το gh πάνω από το kh (18 εναντι 16). Βάζω λίγο γιατί

έχω και τις πέτρες. Buffer για να ανεβάσω το ph από 7.6 της βρύσης σε 8-8.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Θα δείξει - υπομονή θα κάνω - το θετικό είναι ότι

τα ψάρια είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...