Jump to content

Δισκόπληκτη...


froso

Recommended Posts

Με θελετε στη παρεα σας;

Φιλοι μου γεια σας.Ασχολουμαι με τον αντρα μου πολλα χρονια με το χομπυ κ εχουμε 4 ενυδρεια.Στα δυο μεγαλυτερα 1000 κ 450λιτρα εχω τις αγαπες μου τους δισκους,κ στα αλλα

εχουμε κατι γερους συνοντοντις κ στο μικροτερο γκαπις του γυιου μας.Η χαρα μου ειναι μεγαλη που σας βρηκα γιατι δε πιστευα οτι υπηρχαν και αλλοι παθιασμενοι με τα

ψαρια.Βεβαια ειμαι μεγαλυτερη απο σας αλλα το ψωνιο παραμενει ψωνιο.Τα λεμε.... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Με θελετε στη παρεα σας;

Φιλοι μου γεια σας.Ασχολουμαι με τον αντρα μου πολλα χρονια με το χομπυ κ εχουμε 4 ενυδρεια.Στα δυο μεγαλυτερα 1000 κ 450λιτρα εχω τις αγαπες μου τους δισκους,κ στα αλλα

εχουμε κατι γερους συνοντοντις κ στο μικροτερο γκαπις του γυιου μας.Η χαρα μου ειναι μεγαλη που σας βρηκα γιατι δε πιστευα οτι υπηρχαν και αλλοι παθιασμενοι με τα

ψαρια.Βεβαια ειμαι μεγαλυτερη απο σας αλλα το ψωνιο παραμενει ψωνιο.Τα λεμε.... :busted_cop:

7199[/snapback]

Καλώς όρισες froso !!!

Φυσικά και σε θέλουμε στην παρέα μας!

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες στο Aquazone! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: στην πιο ανοιχτη παρεα!!!

Ολοι ειναι ευπροσδεκτοι!!

Καλα Posts και καλο διαβασμα!!

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: στην παρέα του Aquazone. Έτσι μπράβο, να βλέπω κι άλλους δισκόφιλους στην παρέα :busted_cop:

Φρόσω, κάνε μας κάποια καλύτερη περιγραφή των ενυδρείων σου :thumbup: και καμιά φωτό αν έχεις? Τα ενυδρεία με τους δίσκους είναι βιοτοπικά?

Όσο για την ηλικία, όλοι οι καλοί πάντα και παντού χωράνε ανεξαρτήτως ηλικίας!

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: και από εμένα.

Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι εδώ. καλώς ήρθες και πάλι. Κάνε μας μια παρουσίαση των ενυδρείων σου. Εόμαι σίγουρος ότι θα έχει ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: Καλώς την Φρόσω.

Πόσους και πόσο καιρό έχεις τους συνοδόντες; :busted_cop: Υποθέτω πως τους έχεις μόνους, δεν είναι φοβερά πλασματάκια :thumbup: Έχω και εγώ μια η οποία είναι αρνάκι και δεν μου πειράζει τίποτα μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως την.Χαιρομαι που εχουμε την ιδια τρελα!Οταν (και αν...) σου ειναι ευκολο,ανεβασε και καμια φωτο απο τα ενυδρεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν σβησει τα φωτα.Αυριο σας στελνω λεπτομερειες κ φωτο.Gin τους συνοντοντες τους εχω μονους με 2 πλακοστομους κ ειναι 11 χρονων. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα Φρόσω :busted_cop:

Είμαι περίεργος και εγώ να δώ τα ενυδρεία σου. Πόσα χρόνια ασχολείστε με τον άντρα σου με αυτό το χόμπυ? Είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσετε και εσείς να βοηθήσετε αρκετούς με την εμπειρία που θα έχετε αποκτήσει μέσα από τα χρόνια. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Nατα τα ενυδρεια μου΄

1.)220χ070χ070,κοινωνικο φυτεμενο με 15 δισκους,tetras,ancistrus κ ενα μοναδικο panaque suttoni 12 χρονων.

2)140χ060χ065,με δισκους.

3)130χ045χ065,με 4 συνοντοντις,κ πλακοστομα.

4)075χ060χ030,με τα γκαπακια.

Γιαννη ειμαστε στο χομπυ πανω απο 20 χρονια.

Σας στελνω και μερικα απο τα κουκλια μας.

post-417-1134477437_thumb.jpg

post-417-1134477461_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ενυδρεία Μπράβο. :busted_cop:

Βλέπω καλά? Το μαύρο είναι ξύλινο ή είναι επένδυση? :busted_cop:

Αν έχεις το χρόνο κάποια στιγμή θα ήταν καλό να μας τα παρουσιάσεις αναλυτικά το καθένα με το τί έχει μέσα, τι εξοπλισμό έχει και πως το συντηρείς.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ενυδρεία σου :busted_cop:

Ανυπομονώ να διαβάσω για τις παρουσιάσεις τους. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλός ηρθές στην παρέα μας. :busted_cop:

Το aquazone είναι ένας χώρος που δεν μετράνε οι ηλικίες το μοναδικό ζητούμενο είναι η σωστή ανταλλαγή τον γνώσεων μέσα από ένα ευχάριστο κλήμα παρέας που όλοι μαζί δημιουργούμε. :thumbup:

Υ.Γ Τα ενυδρεία σου είναι πολύ όμορφα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Mπήκα σε μιά μεγάααλη παρέα σας ευχαριστώ γιά τα καλά σας λογια και επανέρχομαι.Ξεκινήσαμε με 60lκαι σταματήσαμε στα 1000 γιατί δεν έχουμε άλλο χώρο.Ολα τα ενυδρεία είναι ιδιοκατασκευή του άντρα μου και

ολα έχουν βιολογικό φίλτρο βυθού με πλακάκια και απο πάνω χαλίκι 10 εκ.Στο μεγάλο η βαση είναι 15mm τζάμι και τα πλαινά 12mm.Eχει 2 φίλτρα ΕΗΕΙΜ 2260 κ 2217,pawer head 802 aqua clear,38 λάμπες φθορίου με 3 χρονοδιακόπτες,διακοσμητικά ξύλα mobani και πολλα φυτά τρόπικα.Αλλαγές νερού 1/3 κάθε βδομάδα.Στα 450λ το κάτω τζάμι είναι 10mm καί τα πλαινα 10mm,έχει 2 φίλτρα ΕΗΕΙΜ 2080κ2215,13 λάμπες φθοριου,και πολλά φυτά και mobani ξύλα.Χρησιμοποιούμε αντιθετη όσμωση,και co2 με μπουκάλα 2lμε μειωτήρα.Σας στέλνω κ φωτο που ξεχασα χθές.

Φιλε jDP το μαύρο που βλέπεις είναι πλαστική επενδυση,το ενυδρείο ακουμπάει σε σιδερένια βάση και έχει επενδυθεί με καφέ ξύλο.

:busted_cop:

post-417-1134561617_thumb.jpg

post-417-1134561674_thumb.jpg

post-417-1134561771_thumb.jpg

post-417-1134561923_thumb.jpg

post-417-1134561957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φρόσω καλημέρα,

ειλικρινά τρελλάθηκα όταν είδα ότι στο μεγάλο έχετε 38 λάμπες φθορίου! (εκτός αν είναι ορθογραφικό λάθος) Θα μπορούσες να μου περιγράψεις λίγο το φωτισμό στο μεγάλο, δηλ με τι λάμπες παίζετε και στα πόσα Kelvin?

Επίσης είδα στη δεξιά φωτό ότι τα φυτά τα έχετε με τα γλαστράκια τους φυτεμένα? Αν ναι δεν σας σαπίζουν οι ρίζες? Απ' όσο ξέρω πρέπει να βγαίνουν τα γλαστράκια για να αναπτύσσονται καλύτερα οι ρίζες των φυτών.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ιstellas οι λάμπες ειναι 8TLD 18/54 PHILIPS 8x800LUMENS=6400,20TLD18/89PHILIPS 20x400LUMENS=8000(28 λάμπες 60 cm18watt)και 10 λαμπες 1.20cm 36watt GROLUX SYLVANIA 10x800=8000LUMENS αυτά τάμαθα απο τον άντρα μου που είναι ....πορωμενος με τα φώτα κ τα φυτά.Τα φυτά δε τα βγάζουμε απο τα γλαστράκια,δε σαπίζουν,ο συνδιασμός φωτός και CO2έχει δώσει εντυπωσιακή ανάπτυξη. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Φρόσω το αποτέλεσμα από κοντά θα είναι σίγουρα εντυπωσιακό. :thumbup:

Δεν αντιμετωπίζετε προβλήματα με τόσο φωτισμό; ζέστη, συντήρηση κλπ. Οι δίσκοι φαίνονται μια χαρά βέβαια, προφανώς το έχουν συνηθίσει, παρόλο που προτιμούν αρκετά πιο σκοτεινά ενυδρεία. Έχετε σκεφθεί καθόλου την αναβάθμιση σε πρακτικότερα και πιο οικονομικά συστήματα φωτισμού (T5, pc, MH);

Επίσης πόσο σας έρχεται η ΔΕΗ; :busted_cop:

Τα φυτά αναπτύσσονται κανονικά μέσα στα γλαστράκια; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να αναπτυχθούν οι ρίζες τους μέσα στο γλαστράκι. Τα κλαδεύετε; Από που θα τραβάνε θρεπτικά; Από λίπανση τι ρίχνετε;

Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες σύντομα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Neon δεν εχουμε πρόβλημα με θερμοκρασία το ενυδρείο είναι στους 28 βαθμούς,το καλοκαίρι βάζουμε ανεμιστήρες,οσο για τη ΔΕΗ ξεκινήσαμε με πολλά φώτα από την αρχή κ πληρώνουμε το κέφι μας όπως ολοι μας.Οι δίσκοι μας δεν έχουν προβλημα,μην ακούς που υπάρχει ο μύθος του σκοτεινού ενυδρείου,αυτό που θέλουν είναι να υπάρχουν μέρη σκοτεινά οταν θέλουν να κρυφτούν.Εμείς το πετυχαμε αυτό επειδή εχουν μεγαλώσει πολυ οι ροτάλες,καμπόμπες κ υδρόφιλα και έχουν καλύψει το πάνω μερος του ενυδρείου και οι δίσκοι κάθονται απο κάτω όταν θέλουν.

Τα φυτά έχουν γίνει θεριά,δεν τα πολυκλαδεύουμε...οσο για τα γλαστρακια αφού είναι τρυπητά οι ριζες βγαίνουν κ ριζώνουνε χωρίς τραυματισμό.Για λιπασμα βάζουμε μονο CO2 συνεχώς τη μέρα βεβαια.Φωτό θα στείλω. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες Froso

τα ενυδρεία σου είναι πάρα πολύ όμορφα

Υ.Γ.: και δεν θέλω κολλήματα με ηλικίες και τέτοια, εδω είναι όλοι ευπρόσδεκτοι χωρίς περιορισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο φως δεν στρεσάρει τους δίσκους σου Φρόσο?

Δεν μπορώ να κατανοήσω οτι οι δίσκοι μπορούν να ζήσουν φυσιολογικά, σε τόσο φως?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...