Jump to content

Πελαγομενος!!!


ufo

Recommended Posts

Όσο καλή και να ήταν η προσαρμογή πολοί οργανισμοί απλά δεν κατορθώνουν να επιβιώσουν στο νέο τους περιβάλλον. Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι εκτός απο στενή παρακολούθηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα φιλοι μου,

απο παρατηρησεις τιποτα δεν εχω σπουδαιο εκτος απο το οτι πριν απο λιγο εκανα τεστακια και εχω τις αξης μετρησεις.... Αμμωνια μηδεν, αλατοτητα 1025, No2=0, No3=0, Po4=0, ph=8, dKh=8,6...

Νομιζω πως ολα ειναι καλα... δεν συμφωνητε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

τελικα ειχατε δικιο ενασ ερημιτης πηραζε την Ρικορδεα μου οποτε εφυγε... Ευχαριστω για ολα...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα και παλι,

Εκανα ξανα μετρησεις και παλι και ολα ειναι στα ιδια επιπεδα οπως και οι προηγουμενες μετρησεις.... καθαρισα και το σκιμμερ μου γιατι δεν εβγαζε ικανοποιητικα αφρο οπως αλλες φορες και ολα τωρα ειναι ρολοι...

Υπαρχει κατι που θα επρεπε να κανω στο σταδιο που βρισκομαι τωρα??? κατι που θα επρεπε να γινει τωρα...? Επιδη ολα πανε καλα τωρα φοβαμαι μηπως πρεπει να κανω κατι δεν το κανω και ολα πανε στραφη...!

Link to comment
Share on other sites

Απο την βιασυνη μου ξεχασα να αναφερω τις πιο σημαντικες παρατηρησεις μου...

Πρωτον οτι ειδος απο φυκια υπιρχε στον ζωντανο μου βραχο (ειτε ητανε πρασινα ειτα μπορντω σαν κατι θαμνακια...) εχουνε μεγαλωσει και αναπτυχθει παρα πολυ...

Ειναι καλο η να τα καθαριζω?

Και κατι αλλο εχω παρατηρησει πως το ενυδρειο εχει ξεκινησει να εμφανιζεται κοραλινη μωβ και ροζ.... Αυτο δεν ειναι ενα πολυ καλο σημαδι?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει ξεκινησει να εμφανιζεται κοραλινη μωβ και ροζ στον βραχο σου αυτο οντως ειναι καλο σημαδι.Ποσο καιρο λειτουργει το συστημα?για τι δεν παρακολουθησα απο την αρχη την πορεια σου.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά ..

μπορείς να συνεχίσεις μετρώντας το νερό σου για ασβέστιο , μαγνήσιο ..με salifert κατά προτίμηση

αν θέλεις να βάλεις ένα ανθεκτικό μικρό ψαράκι..

για την άλγη , προσέχεις να έχεις αρκετό αντιφώσφορο και βγάζε με τα χέρια όσο μπορείς ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

την αλγι την βγαζω εννοειτε οσο μπορω και οπου φτανω... Η κοραλινη εμφανιστικε στα πισω τζαμια και στους κυκλοφορητες και αναπτυσεται ραγδαια...

Το συστημα δουλευει εδω και 3 μηνες...

Μονο που δεν αναφερθηκατε στα φυκια τα οποια ανπτυσονται και αυτα ραγδαια στο ενυδρειο κατι πρασινα σαν αυτα που βλεπ[ουμε στις παραλιες και κατι μωβ θαμνακια.... ειναι πανεμοραφα αλλα ειναι καλο????

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις , είναι είδη μακροάλγης. Αν μπορείς να βάλεις φωτογραφία, θα βοηθήσει πολύ στην αναγνώριση.

Ως τότε θα έλεγα να ελέγχεις την εξάπλωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα και καλα...

Λοιπον ολα καλα με το ενυδρειο και οι μετρησεις καλες και γενικως ολα καλα...

Και να κανω και μια ερωτηση....? Τι να κανω στο σταδιο που βρισκομαι τωρα? μπορω να προσθεσω κατι? Και αν ναι τι?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά στο σύστημά σου.

Η ανάπτυξη της άλγης πως πάει? Έχει κάποια μείωση?

Τα ζωντανά σου? Το ψαράκι σου είναι καλά προσαρμοσμένο?

Τα φώτα πόσο χρόνο τα έχεις αναμένα?

Νιτρικά έχεις?

Στο στάδιο που βρίσκεσαι τώρα, μπορείς να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού.

Όταν λες "να προσθέσω κάτι" εννοείς οργανισμούς? Θα σου πρότεινα άλλο ένα κλόουν, γιατί όταν είναι ζευγάρι είναι περισσότερο ευτυχισμένα, όπως επίσης και ένα tang, πχ yellow. Από κοράλλια mushrooms, zoanthus.

Δώσε μας τις παραπάνω πληροφορίες και αν μπορείς να βάλεις και μια φωτογραφία, θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

απο μετρησεις ολα ειναι τελεια, νιτωδι νιτρικα αμμωνια φοσφωρο στο μηδεν, η αναπτυξη της αλγης δεν εχει σταματησει αλλα εχει μειωθει τουλαχιστον... Τα ζωντανα ειναι υγειεστατα και ολα καλα το νεμο ξεκινισε και τρωει και ειναι πολυ χαρουμενο ενω η ζωανθιδα που πηρα μαζι με την ρικορδεα πριν απο 3 1/2 εβδομαδες εχει αρχισει και εξαπλωνετε και ειναι πανεμορφη και εχει αναπτυξει ποιο πολυ το χρωμα της απο την ημερα που την ειχα παρει....

Οσο αφορα τα φωτα εχω τις activic blue 2 ωρες πριν αναψουνε οι 2 MH x 150 watt και συνεχιζουνε για αλλες 2 ωρες αφου κλεισουνε... Οι MH αναβουνε για 8 ωρες και το βραδυ εχω αναμενα για 4 ωρες τα 3 x LED Spots Moonlight....

Και εχτες εκανα μια αλλαγη νερου 1/4 με νερο α/ο το οποιο ειχα μεσα σε λεκανη 24 ωρες πιο μπροστα με το αλλατι και εναν εσωτερικο κυκλοφορητη και ανακατευοτανε ετσι για 24 ωρες πριν μπει στο ενυδρειο... Αυτο το εκανα γιατι καπου διαβασα οτι τις πρωτες ωρες που δυαλυετε το αλατι δεν θα ητανε καλο να το ριχνουμε αμεως στο ενυδρειο.... Αραγε καλα εκανα η μπααααα? Ας μου πει καποιος...

Αυτα οσο αφορα το συστημα μου απο εδω και περα τι κανω...? Τι μπορω να βαλω? Μπορω να βαλω Siganus (Lo) vulpinis ειναι reef safe η θα ορμηξει στην ζωανθιδα?

Οσο αφορα την κοραλινη που αναπτυσεται στο ενυδρειο μου ηδη ο ενας κυκλοφορητη μου ειναι μωβ/ροζ ειναι καλο αυτο η οχι...?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά πας .. :D

σιγά –σιγά θα περιοριστεί και η άλγη ..

το lo θα τη τσακίσει .. είναι καλό ψαράκι . πρόσεχε μόνο γιατί στο ραχιαίο πτερύγιο έχει δηλητήριο

σωστά έκανες την αλλαγή νερού .. πρέπει να περιμένεις 24 ώρες πριν ρίξεις το φρέσκο ..

η κοραλινη σιγά σιγά θα πάρει τη θέση της άσχημης αλγης

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ολα καλα και ωραια αλλα δεν με ειπατε το Lo μηπως πειραξει και την ζωανθιδα μου?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να πειράξει τίποτα ..

έχει καλές συστάσεις για reef .. αν σου τύχει να τρωει ζωανθους .. να παίξεις lotto :D ..

καλό θα είναι να βρεις μικρό τέτοιο ψάρι

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως !

είναι πολύ καλό αλγοφάγο .. φτάνει να μη σου τύχει κάποιο με ψυχολογικά . :D .

προτίμησε μικρό μέγεθος

post-434-1199798289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

τα νεα μου λοιπον ειναι τα εξης αφου εκανα οπωσ ειπαμε μια αλλαγη νερου το επομενο πραγμα που εκανα ητανε να παρω ενα Siganus (Lo) vulpinis μικρο σε μεγεθος και πριν απο 3 ωρες αφου του εκανα την καταληλη προσαρμογη το εβαλα στο ενυδρειο μου....

Αντε να δουμε τι θα γινει αωριο το πρωι..

Αααα και για να μην το ξεχασω απο μετρησεισ ολα ειναι τελεια..... αλλα η αλγη συνεχιζει να εμφανιζεται (με μικροτερους ρυθμους βεβαια αλλα και παλι υπαρχει...)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο νέος και να το χαίρεσαι!!!

Πιστεύω ότι σύντομα θα προσαρμοστεί και θα αναλάβει έργο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο....να το χαιρεσαι!Τι εννοείς οταν λες "μην βγαλει ψυχολογικα"? Το ενυδρειο μου ειναι 240λτ επιτρεπεται να βαλω ενα τετοιο ειδος ψαριου?Διαβασα οτι μεγαλωνει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώνει γρήγορα .. το δικό μου ξεπέρασε σε μέγεθος τα tang που έχω . ενώ το πήρα μικρότερο ..

τα ψάρια σε γενικές γραμμές έχουν μια συμπεριφορά συγκεκριμένη που αναφέρετε στα <βιβλία > .. δεν είναι όμως σίγουρο ότι το ψαράκι που θα πάρεις θα έχει ακριβός την ίδια συμπεριφορά η ότι δεν θα αλλάξει στη πορεία . αν βρεις μικρό τέτοιο ψάρι νομίζω ότι μπορείς να το έχεις σε 240 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα φιλοι μου,

διστυχως χαθηκα λογω καποιων υποχρεωσεων ( το ενυδρειο μου ομως δεν παραμεληθηκε σε κανενα επιπεδο) αλλα τωρα χρειαζομαι και παλι την βοηθεια σας και πριν σαν πω τι θελω να σας πω πως καθε βδομαδα κανω τεστακια της Salifert των οποιων οι μετρησεισ εχουνε ως εξης No2=0, No3=0, dKH=8,6, ph=8, Po4=0, Ca=450ppm, αμμωνια παλι ηδεν και αλατοτητα 1025....

Απο ζωντανα εχω τα εξης Απο ζωντανα εχω 1 νεμο, 1 βραχακι με ζωανθηδες, 1 ρικορδεα (η οποια περιφανα ανακοινωνω πως μεσα σε 2 μηνεσ εγινε 3πλασια και ειναι ακπληκτικη) και 2 yellow tailed damsels 2 peppermint shrimps 1 Foxfish LO.....

Απο αναπτυξη κοραλινης να σας πω πως οι κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο ειναι πλεον μωβ/ροζ και γενικως ολα καλα και τελεια....

ΑΛΛΑ εδω και 1 μηνα πεδευομαι με την εξαρση της καφε τριχοειδους αλγης και μπορω να πω πως εχει καταντησει κουραστικο και ασχημο για το ενυδρειο μου... ρε παιδια τι να κανω? το Foxfish LO ποσο να φαει και αυτο αν και η αληθεια ειναι πως οσο αφορα την πρασινη τριχοειδη αλγη εξαφανιστικε οσο αφορα την καφε εγω βγαζω οσο μπορω αλλα παλι τιποτα....

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? εχει καταντησει πολυ κουραστικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...