Jump to content

Hole In The Head


confucius

Recommended Posts

Και εκει που ολα κυλουσαν σουπερ στο μεγαλο ενυδρειο μου εχθες ξαφνικα εντοπισα εναν κρατηρα στο κεφαλι του blue diamond.

Εκτος απο την ελειψη αλατιου τι αλλο μπορει να φταει?

Αλατι εβαζα σε καθε αλλαγη αλλα προφανος χρειαζοταν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που ολα κυλουσαν σουπερ στο μεγαλο ενυδρειο μου εχθες ξαφνικα εντοπισα εναν κρατηρα στο κεφαλι του blue diamond.

Εκτος απο την ελειψη αλατιου τι αλλο μπορει να φταει?

Αλατι εβαζα σε καθε αλλαγη αλλα προφανος χρειαζοταν περισσοτερο.

Συγγνώμη, βάζεις αλάτι συνεχώς σε ενυδρείο με δίσκους? :buttrock:

Για πιο λόγο ?

Το νερό τι σκληρότητες έχει?

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για το Αquarium Salt της ΑΡΙ???

Και αν ναι γιατι σε καθε αλλαγη???

Τελος παντων...... :buttrock:

Απαντησε αν μπορεις στις ερωτησεις που σου καναν τα παιδια πιο πριν και προσεξε καλα τα περιττωματα του.Τσεκαρε αν ειναι λευκα ή διακεκομμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως μιλαω για Αquarium Salt της ΑΡΙ και το βαζω σχεδον σε καθε αλλαγη γιατι χρησιμοποιο και απιονισμενο νερο σε καθε αλλαγη.

Δε νομιζω να υπαρχει ελλειψη βιταμινων γιατι τα ταιζω tetra vitality, tropical μπιλακια και καταψυγμενη καρδια την οποια ποτιζω με βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχουν τα άλλα παιδιά να πουν, αλλά αλάτι και Δίσκοι απλά...δεν...! :angry2:

Προσωπικά δε θα έβαζα σε καμία περίπτωση και ειδικά στο κυρίως ενυδρείο μου...

Η σταθερότητα παραμέτρων νερού και η ποικιλία τροφών είναι η καλύτερη πρόληψη για να έχεις υγιείς Δίσκους και όχι οι πολλές βιταμίνες και τα αλάτια! :buttrock:

Επί του θέματος, πολλοί συνδέουν την ''τρύπα στο κεφάλι'' με Hexamita, την οποία παλεύουν με Metronidiazole ή με πολύ υψηλή θερμοκρασία!

Πάντως ότι και να κάνεις, θα πρότεινα να απομόνωνες το Δίσκο σε ένα ξεχωριστό ενυδρείο καραντίνα... :thumbdown:

Φιλικά πάντα και με διάθεση να βοηθήσω,

Γιώργος! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινο ενα πολυ καλο φαρμακο το οποι γιατρευει μια σειρα κι αλλων ασθενειων.Ονομαζεται Hexamita και ειναι απο τη σειρα της Esha 2000,και γενικα ολοι η σειρα ειναι καταπληκτικη και εχει καποια και για θαλασσινο.Επεισης κοστιζει πολυ λιγοτερα απο διαφορες αλλες Μαρκες και καποια μαλιστα δεν κανουν και τιποτα.Φυσικα οτι εχω γραψει ειναι με βαση τις εμπειριες μου με τη συγκεκριμενη σειρα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως μιλαω για Αquarium Salt της ΑΡΙ και το βαζω σχεδον σε καθε αλλαγη γιατι χρησιμοποιο και απιονισμενο νερο σε καθε αλλαγη.

Δε νομιζω να υπαρχει ελλειψη βιταμινων γιατι τα ταιζω tetra vitality, tropical μπιλακια και καταψυγμενη καρδια την οποια ποτιζω με βιταμινες.

εγω διακρυνω φτωχα η και ανυπαρκτα ιχνοστοιχεια στο νερο σου.το αλατι που ριχνεις σχεδον δεν κανει τιποτε.....υπαρχουν ειδικα αλατα-ιχνοστοιχεια στο εμποριο που μοιαζουν οπτικα με αλατι,και ειναι αυτα που χρειαζεται να ριχνεις σε συνδιασμο παντα με το νερο απο αο..... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου πουλισαν το Αquarium Salt της ΑΡΙ για οτι καλυτερο για δισκους. Μου ειπαν οτι προσθετει ηλεκτρολητες και ιχνοστοιχεια.

Τι να πω?

Μπορειτε να μου προτεινετε κατι πραγματικα καλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίζεται κανείς ότι δεν είναι καλό προϊόν, απλά ότι δεν προτιμάται για ενυδρείο με δίσκους... :buttrock:

Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μας πεις τι συντήρηση κάνεις στο ενυδρείο (αλλαγές νερού, ιχθυοφόρτιση, συγκάτοικοι, φυτά κτλ), όπως επίσης τι τροφές ταϊζεις τους Δίσκους σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...