Jump to content

ΣΟΣ ... ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 6 Oscar Moy ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ!


Guest WILD_RIDER

Recommended Posts

Guest WILD_RIDER

Ο ΜΑΓΚΑΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8 ΕΚ ΜΗΚΟΣ) ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΕΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ.

ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΕΚΑΡΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΜΕ ΜΕΓΕΘΥΝΤΙΚΟ ΦΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ... ΤΑ ΛΕΠΙΑ ΤΟΥ, ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΕΛΕΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ (ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ). ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 5 OSCAR ΚΑΙ Ο ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΥΤΥΧΩΣ!

ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ:

1) ΕΙΧΑ ΡΙΞΕΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΠΑΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΓΕ!

2) ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΧΑΛΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΥΝΕΙ.

3) ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ... ΣΑΝ ΝΑ ΧΑΣΜΟΥΡΙΕΤΑΙ!

ΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΑ ΤΑ OSCAR ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

το οσκαρ σου μια χαρα ειναι(το να τρωει ταμπλετες για τον πλεκο δεν ειναι περιεργο),το να σκαβει ειναι το πιοοοο συχνο πραγμα στις αμερικανικες κιχλιδες ειδικα της μεγαλες,το χασμουριμα δεν θα ειναι τπτ

ομως το γεγονος οτι κρατας 5 οσκαρ σε 200 λιτρα ΜΟΝΟ ειναι εγκλημα.διαβασε παραπανω για το ειδος και σιγουρεψου πως εχεις πολυ δυνατη φιλτρανση και αμα ειναι να τα κρατησεις θα χρειαστης γυρω στα 500-600 λιτρα μινιμουμ

καλυ συνεχεια

Υ.Γπροσπαθα να μην γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σαν να φωναζεις

Link to comment
Share on other sites

Guest WILD_RIDER

Φίλε σύγγαυρε olimpiakakias

Ευχαριστω για την ενημέρωση αναφορικά με τις συνήθειες των Oscar. Δεν τοποθετήθηκες όμως για το θέμα της ακεφιάς και της ανορεξίας.

Σχετικά με το θέμα των 6 μικρών Oscar σε 200 λίτρα θα σου πω τα παρακάτω:

1) Η λέξη "έγκλημα" είναι πολυ βαριύς χαρακτηρισμός και έχω ΗΔΗ πει ότι τα Oscarακια είναι μικρά ακόμα (max 8 εκ το μεγαλύτερο) και σκοπεύω να τα βάλω σε ενυδρείο 400 λίτρων πολύ σύντομα το οποίο θα είναι ιδανικό. Έχοντας όμως ενυδρείο 200 λίτρων επι 10 ετίας με 7 χρόνια ενα ευτυχισμένο Παγκάσιους 40 εκ μεσα, έμαθα ότι η ανάπτυξη των ψαριών ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ! Σιγά μην είχα δηλαδη ενυδρείο 1.500 λίτρων επειδή ο Παγκάσιους γίνεται 130 εκ! Έλεος! Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος διότι δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι το απαιτούμενο χρήμα και χώρο! Επιπλέον έχε υπόψη σου ότι η επίκληση ενυδρείων τεραστίων διαστάσεων αποθαρρύνει και αποτρέπει το κόσμο απο ατην ενασχόληση του με τα ενυδρεία κατι που αντιβαίνει με τους στόχους του site που είναι η διάδοση του hobby.

2) Βεβαίως και έχω πολύ δυνατό φίλτρο (EHEIM Professional 3) και το έχω ΗΔΗ πει και αυτό. Άλλωστε δεν μπορούσα να είχα τεσταρισμένα ποιοτικά νερα στο ενυδρείο χωρις την ύπαρξη καλού φίλτρου!

Όσο για τα περί συστάσεων για τα κεφαλαία θα σου πω ότι

1) είναι είναι πολύ πιο γρήγορα και ανετα στην γραφή τους

2) δεν ειδα πουθενα ν' απαγορεύεται και να εισαι σίγουρος ότι έχω γράψει και γράφω σε πολλά sites

3) τα περί φωνής είναι δικά σου συναισθήματα

4) θα σου έκανα κι εγω μια σύσταση με τη σειρά μου να χρησιμοποιείς ΗΠΙΟΤΕΡΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ καθως και τη μαγικη λέξη (ΠΑΡΑΚΑΛΩ) όταν θέλεις να εκφράσεις κάποιες σκέψεις σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

θα σας παρακαλουσα πολυ να χαμηλωσουν οι τονοι,δεν υπαρχει λογος,ολοι εδω ειμαστε για να προσπαθουμε να ανεβει το χομπι μας.σας ευχαριστω. :buttrock:

* οσο για το θεμα των κεφαλαιων επετρεψε με αγαπητε μου φιλε να συμφωνησω με τον olimpiakakia,γιατι ως γνωστον το να γραφουμε με κεφαλαια σε καποπιο φορουμ ,ειναι οντως σαν να φωναζουμε,η να θελουμε συγκεκριμενα να τονισουμε κατι....

στο θεμα μας τωρα... :angry2:

λοιπον ,σιγουρα το τωρινο μεγεθος των ψαριων σου σου επιτρεπει να τα φιλοξενεις οπως τα εχεις τωρα,αλλα κακα τα ψεμματα.δεν πρεπει να γελιομαστε....εαν σε ενδιαφερει τοσο το συγκεκριμενο ειδος,οταν θα πας (με το καλο),στο νεο σου 400λιτρο,θα πρεπει να κρατησεις μονο 2 ψαρια,και μαλιστα καλο θα ειναι να ειναι και ζευγαρι.ειναι ΟΡΙΑΚΑ τα 400 λιτρα για 2 και ΜΟΝΟ τετοια ψαρια....

για περισσοτερες πληροφοριες για δες...ΕΔΩ!!!!

καλη συνεχεια φιλε μου.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος διότι δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι το απαιτούμενο χρήμα και χώρο! Επιπλέον έχε υπόψη σου ότι η επίκληση ενυδρείων τεραστίων διαστάσεων αποθαρρύνει και αποτρέπει το κόσμο απο ατην ενασχόληση του με τα ενυδρεία κατι που αντιβαίνει με τους στόχους του site που είναι η διάδοση του hobby.

Καταρχήν δεν προκειται για μύθο.

Εχεις απόλυτο δίκιο οτι δεν μπορούμε όλοι να διαθέσουμε το απαιτουμενο χωρο και χρημα. (και εγώ σε αυτούς ανήκω)

Γιαυτο το λόγο αν δεν μπορουμε να προσαρμόσουμε το ενυδρειο μας στα ψαρια που εχουμε ή θέλουμε, προσαρμόζουμε τα ψαρια μας στο ενυδρειο που μπορουμε να εχουμε...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος διότι δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι το απαιτούμενο χρήμα και χώρο! Επιπλέον έχε υπόψη σου ότι η επίκληση ενυδρείων τεραστίων διαστάσεων αποθαρρύνει και αποτρέπει το κόσμο απο ατην ενασχόληση του με τα ενυδρεία κατι που αντιβαίνει με τους στόχους του site που είναι η διάδοση του hobby.

θα σταθω και εγω εδω. δεν ειναι καθολου μυθος. το γεγονος οτι ο Παγκασιους "ο τρισευτιχισμενος" οπως τον αποκαλεσες.... σταματησε να μεγαλωνει επειδη επαθε το γνωστο ως "stunted growth" το αποτελεσμα αυτου ειναι : το ψαρι σταματαει να μεγαλωνει εξωτερικα , αλλα τα οργανα του μεγαλωνουν κανονικα ... με αποτελεσμα μεσα του μετα απο καποιο καιρο να γινει ενα ΜΠΟΥΜ.

οταν λοιπον δεν μπορουμε οπως ειπε και ο φιλος απο πανω να παρουμε μεγαλυτερο ενυδρειο.. προσαρμοζουμε τα ψαρια που θα παρουμε στο ενυδρειο που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν προκειται για μύθο.

Εχεις απόλυτο δίκιο οτι δεν μπορούμε όλοι να διαθέσουμε το απαιτουμενο χωρο και χρημα. (και εγώ σε αυτούς ανήκω)

Γιαυτο το λόγο αν δεν μπορουμε να προσαρμόσουμε το ενυδρειο μας στα ψαρια που εχουμε ή θέλουμε, προσαρμόζουμε τα ψαρια μας στο ενυδρειο που μπορουμε να εχουμε...

Στο τελευταιο δεν θα με βρεις συμφωνω απο αυτα που λες μιας και ειναι σαν να λεμε πως θα προσαρμοσουμε 4 ενηλικους Δισκους σε 100λιτρα γιατι δεν εχουμε την οικονομικη ανεση για ενα διακοσαρι.Σιγουρα κανενας μας δεν ειναι πλουσιος ομως οπως λεει ο λαος,απλονωμαστε εωσ εκει που φθανει το παπλωμα μας γιατι αλλιως θα κρυοσουμε.Και μενα μου αρεσουν τα καρχαριακια αλλα προσαρμοστηκα με 200λιτρα και Κλοουν.Οστωσο επειδη σε γνωριζω και απο παλιοτερα μεσα απο το φορουμ πιστευω πως κατι αλλο ηθελες να γραψεις και καποθ εκει κατι μπερδεφθηκες,

Παντα φιλικα Στρατος!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο ακριβως το ιδιο λεω και εγώ, ίσως να μην το διατυπωσα σωστά.

Όταν λεω "προσαρμόζουμε τα ψαρια μας στο ενυδρειο που μπορουμε να εχουμε" εννοώ ότι ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ψαρια κατάλληλα για το ενυδρειο μας. Δοξα το θεο υπάρχουν αρκετα...

Αν υπηρξε παρανοηση ζηταω συγνώμη και το διευκρινιζω εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Στρατο ακριβως το ιδιο λεω και εγώ, ίσως να μην το διατυπωσα σωστά.

Όταν λεω "προσαρμόζουμε τα ψαρια μας στο ενυδρειο που μπορουμε να εχουμε" εννοώ ότι ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ψαρια κατάλληλα για το ενυδρειο μας. Δοξα το θεο υπάρχουν αρκετα...

Αν υπηρξε παρανοηση ζηταω συγνώμη και το διευκρινιζω εδώ...

To kaταλαβα πως καπου μπερδεψες κατι Γιωργο γιαυτο κι εκανα την παρατηρηση,Ατομα οπως εμεις και αλοι πολυ Συνχομπιστες προσπαθουμε οσο το δυνατοτερο να φιλοξενουμε τα ψαρακια μας με συνθηκες τετοιες που να ανταποκρινονται στο φυσικο τους περιβαλλον,

Αν με βρισκει κατι λαθος μπορεις να το επισιμανεις, :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σύγγαυρε olimpiakakias

:

1) Η λέξη "έγκλημα" είναι πολυ βαριύς χαρακτηρισμός και έχω ΗΔΗ πει ότι τα Oscarακια είναι μικρά ακόμα (max 8 εκ το μεγαλύτερο) και σκοπεύω να τα βάλω σε ενυδρείο 400 λίτρων πολύ σύντομα το οποίο θα είναι ιδανικό. Έχοντας όμως ενυδρείο 200 λίτρων επι 10 ετίας με 7 χρόνια ενα ευτυχισμένο Παγκάσιους 40 εκ μεσα, έμαθα ότι η ανάπτυξη των ψαριών ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ! Σιγά μην είχα δηλαδη ενυδρείο 1.500 λίτρων επειδή ο Παγκάσιους γίνεται 130 εκ! Έλεος! Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος διότι δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι το απαιτούμενο χρήμα και χώρο! Επιπλέον έχε υπόψη σου ότι η επίκληση ενυδρείων τεραστίων διαστάσεων αποθαρρύνει και αποτρέπει το κόσμο απο ατην ενασχόληση του με τα ενυδρεία κατι που αντιβαίνει με τους στόχους του site που είναι η διάδοση του hobby.

2) Βεβαίως και έχω πολύ δυνατό φίλτρο (EHEIM Professional 3) και το έχω ΗΔΗ πει και αυτό. Άλλωστε δεν μπορούσα να είχα τεσταρισμένα ποιοτικά νερα στο ενυδρείο χωρις την ύπαρξη καλού φίλτρου!

φιλε συγνωμει δεν το θελα να πω την λεξη εγκλημα,μου φυγε,δεν ηθελα να δημιουργησω καποιο προβλημα αν και εγω εφταιγα που μαλλον παραμελησα καποια προιγουμενα ποστ σου αλλα ολα και ολα αυτο που ειπε ο chriskousis (σε παραπανω λεπτομερια) αλλα και οι υπολοιποι ειναι σωστο,στο μελλον με το καλο στο 400λιτρο κρατα μονο 2

παντα φιλικα :buttrock: olimpiakakias

καλη συνεχια και παλι συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Guest WILD_RIDER

Αγαπητοί κύριοι

Μετα λύπης μου διαπιστώνω οτι οι απαντησεις ειναι εκτος θέματος! Το θέμα ηταν η ακεφια και η ανορεξια ενος oscar να υπενθυμισω!

Επιπλέον, θα ήθελα να υποβάλλω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον κο που εκανε την επιστημονική διάγνωση οτι ο Παγκάσιους ..... εσκασε λόγω της υπερτροφιας των οργάνων του σε σχέση με το μέγεθος του ως απόρροια του μικρου μέγεθους του ενυδρείου!

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις υποδείξεις σας σχετικά με την χρήση κεφαλαίων στα posts διότι ύστερα απο 10 χρόνια περίπου σε chat & forums εμαθα κατι καινούργιο ...... και όπως βλεπετε συμμορφώθηκα πλήρως!

Ως απόροια των ανωτέρω θα σπεύσω να σβήσω το προφιλ μου πάραυτα διότι η περαιτέρω συμμετοχή μου στο εν λόγω forum δεν με καλύπτει!!!

Καλή σας συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου αν δεν μπορεσαμε να βοηθησουμε για τον Οσκαρ σου αλλα η φοτο που εχεις βαλει ετσι κι αλλιως δεν βοηθαει,Τα πρωτα 2 24 κανουμε μια καλη αλαγη νερου και περιμενουμε μιας και εξωτερικα το ψαρι δεν διχνει να εχει κατι Τωρα το αν το Φορουμ σε καλυπτει η οχι αυτο ειναι μια αλλη ιστορια,και με λυπει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι

Μετα λύπης μου διαπιστώνω οτι οι απαντησεις ειναι εκτος θέματος! Το θέμα ηταν η ακεφια και η ανορεξια ενος oscar να υπενθυμισω!

Επιπλέον, θα ήθελα να υποβάλλω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον κο που εκανε την επιστημονική διάγνωση οτι ο Παγκάσιους ..... εσκασε λόγω της υπερτροφιας των οργάνων του σε σχέση με το μέγεθος του ως απόρροια του μικρου μέγεθους του ενυδρείου!

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις υποδείξεις σας σχετικά με την χρήση κεφαλαίων στα posts διότι ύστερα απο 10 χρόνια περίπου σε chat & forums εμαθα κατι καινούργιο ...... και όπως βλεπετε συμμορφώθηκα πλήρως!

Ως απόροια των ανωτέρω θα σπεύσω να σβήσω το προφιλ μου πάραυτα διότι η περαιτέρω συμμετοχή μου στο εν λόγω forum δεν με καλύπτει!!!

Καλή σας συνέχεια

Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ οπού μπορούμε να κάνουμε συζητήσεις δεν ήμαστε ιατρείο μικρόν ζώων ούτε κτηνίατροι ώστε να ρωτάς το τάδε και να λαμβάνεις την ανάλογη ερώτηση. Ο κάθε ένας μπορεί να εκφράζει την γνώμη του, και μερικές φορές η γνώμη αυτή ξεφεύγει από το θέμα. Μπορείς με ανάλογο ποστ να παρακαλέσεις να επανέρθουν τα μέλη στο θέμα. Εξάλλου σαν άνθρωποι μπορούμε να εκφράσουμε και λίγο διαφορετικές γνώμες.

Επειδή λοιπόν σου έγιναν κάποιες υποδείξεις για τα κεφαλαία, και επειδή σου έγιναν υποδείξεις για τα λίτρα σου αναλογικά με τα ψάρια, και επειδή δεν έλαβες απαντήσεις άμεσα στο πρόβλημα σου, θεωρείς ότι το φόρουμ αυτό δεν σε καλύπτει ενώ ο ίδιος σου μας δίνεις ελάχιστες πληροφορίες για της συνθήκες του ενυδρείου σου και καθόλου πληροφορίες για την ποιότητα του νερού (Ph, Kh, NO2, κτλ.). Εκτός του ότι είναι εντάξει, αυτό το εντάξει είναι πολύ σχετικό. Με την πληροφορία ένα ψάρι δεν τρώει τίποτα μπορώ να σου πω πάρα πολλές ασθένειες που προκαλούν ανορεξία.

Εγώ σε καλώ να είσαι πιο ανεκτικώς σε ορισμένα πράγματα και να παραμείνεις στο φόρουμ. Αν παρόλο αυτά επιθυμείς να αποχωρήσεις και επειδή δεν με αρέσει να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός κάντο χωρείς δεύτερη κουβέντα .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις υποδείξεις σας σχετικά με την χρήση κεφαλαίων στα posts διότι ύστερα απο 10 χρόνια περίπου σε chat & forums εμαθα κατι καινούργιο ...... και όπως βλεπετε συμμορφώθηκα πλήρως!

Σε αυτά τα δεκα χρονια που οπως ισχυριζεσαι συμμετεχεις σε chat & forums, δεν μπορεί κάπου θα διαβασες για το netiquette ή αλλιώς "τρόποι καλοι συμπεριφοράς στο internet. Αν δεν το εχεις ήδη κανει, ευκαιρία να το κάνεις τώρα στο παρακάτω link. Κοιταξε ιδιαίτερα το Νο 3.

http://www.learnntc.com/tools/ComputerBasi...terTenRules.cfm

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

καλησπερα μετά απο 12 χρονια που έχει τελείωση αυτή η κουβεντα, συναντω το ιδιο προβλημα με το οσκαρακι μου, ειναι μονος του σε ενα ενυδρειο 120 λιτρον με 3 φυτα και δυο helena σναιλ και εδω και αρκετες μερες δε τρωει τιποτα, του ειχα δωση παλιοτερα φιλαρακια που εγω για τα γκαπη, πελετ για αμερικανες, και πελετακι για αφρικανες ακομα και κατεψηγμενη γαριδα του εδινα και ολα τα ετρωγε με μανια τωρα τιποτα και εχει αδινατισει κι ολας και εχω αρχεισει να ανησηχω ενο ολα τα υπολοιπα φενονται φυσιολογικά, ειπαρχουν ασθενιες που το μονο σύμπτωμα ειναι η αφαγια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...