Jump to content

ΣΟΣ Χαμηλό Kh


Recommended Posts

Γεια σας σε όλους και όλες. έχω ένα ενυδρείο γύρο στα 140 λίτρα φυτεμένο με ψάρια που γενούν ζωντανό γόνο αυτό τρέχει πάνω από 1,5 χρόνο χωρίς πρόβλημμα (μετρήσεις με υγρά τεστ και κομπιούτερ).

Πριν από ένα μήνα περίπου οι μετρήσεις του kh άρχισαν να πεύτουν από 7,5 σιγά σιγά χωρίς να μεταβάλλωνται οι άλλες μετρήσεις. Όταν εύτασε στο 4 άρχισε η αποσταθεροποίηση του ph (μπουκάλα co2 και έλενχος με υπολογιστη για ενυδρεία) και έφτανε στα 5,5.

Αυτή τι στηγμή το kh είναι κάτω από το 1 και δεν μπορώ να το ανεβάσω. Υπ' όψην ότι δοκήμασα την χρήση σόδας, αλατιού αλλά τίποτα.

Μετά από αλλαγή νερού ανεβένει αλλά μετα από μια μέρα το πέρνει ο κατήφορος.

Ακούω γνώμες, τα φώτα σας παρακαλώ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις της μετρήσεις του ph, kh, gh, πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα;

Πριν αρχίσει η πτώση του kh πόσες φυσαλίδες CO2 είχες ανά λεπτό; και πόσες τώρα; πόσα φυτά και πια έχεις στο ενυδρείο σου;

Αυτήν την στιγμή πιες είναι η μετρήσεις του ph, kh, gh;

Έχεις αλγη στο ενυδρείο σου; Δεν μιλάμε για λίγες αλλά για πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις της μετρήσεις του ph, kh, gh, πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα;

ph=7

kh=7,5

gh=18

Πριν αρχίσει η πτώση του kh πόσες φυσαλίδες CO2 είχες ανά λεπτό; και πόσες τώρα; πόσα φυτά και πια έχεις στο ενυδρείο σου;

4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο πρίν

4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο τώρα

1 ανουμπία

5 μητερά σαν φρέσκα κρεμίδια (γρήγορης αναπτηξης)

6 ματσάκια κερατόφυλο

Αυτήν την στιγμή πιες είναι η μετρήσεις του ph, kh, gh;

ph=7 με το ζόρι (έχει τάση να πεύτει και με κλιστό ακόμη και το co2)

kh=1

gh=12

Έχεις αλγη στο ενυδρείο σου; Δεν μιλάμε για λίγες αλλά για πολλές

ελάχιστη εώς καθόλου (πράσινη πάνω στα τζάμια και κάθε δύο βδομάδεσ την καθαρίζω με ξήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον :thumbdown: , μιας και οι περισσότεροι έχουν ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα...! :buttrock:

Από ξύλα μέσα στο ενυδρείο έχεις πολλά...?

Επίσης, βάζεις κάποιο ''περίεργο'' λίπασμα στα φυτά σου ή κάποιο υλικό φίλτρου που αφαιρεί νιτρικά, φώσφορο ή κάτι άλλο...? :thumbup:

Υπάρχει μέτρηση TDS...?

Αλλαγές κάνεις με νερό δικτύου...?

Πάντως η kH ανεβαίνει με μαγειρική σόδα, μήπως δε βάζεις αρκετή...? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο εχεις, με τι υλικά μέσα και από πότε εχεις να το καθαρισεις??

:buttrock:

Kαθαρίζεις το υπόστρωμα σου συχνα??? και ακολουθείς τακτικό πρόγραμμα αλλαγών νερού???

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις σαλιγγάρια στο ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον :thumbdown: , μιας και οι περισσότεροι έχουν ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα...! :buttrock:

Από ξύλα μέσα στο ενυδρείο έχεις πολλά...?

:wacko: Ξήλα δεν έχω πολλά έχω έναν κορμό από το γουότερ ιν έγιναν οι τυπικέσ διαδικασίες βράσιμο κτλ. και μπήκε στο στήσιμο πρίν 1,5 χρόνια.

Επίσης, βάζεις κάποιο ''περίεργο'' λίπασμα στα φυτά σου ή κάποιο υλικό φίλτρου που αφαιρεί νιτρικά, φώσφορο ή κάτι άλλο...? :thumbup:

:thumbup: οχι αρνιτικό . τα συνηθησμένα λίπασμα φιροπλάς χάντρες στο φύλτρο.

Υπάρχει μέτρηση TDS...?

:rasp: πέστο αλιός

Αλλαγές κάνεις με νερό δικτύου...?

:thumbup: ναι αλλά υπάρχει και RO βέβαια δεν την χρησιμοποιώ.

Πάντως η kH ανεβαίνει με μαγειρική σόδα, μήπως δε βάζεις αρκετή...? :angry2:

:thumbdown: πόσο να βάλω ρε παιδιά την αγωγιμότητα απο 360μs την εχω φτάσει μέχρι 900μs .

Τι φιλτρο εχεις, με τι υλικά μέσα και από πότε εχεις να το καθαρισεις??

:thumbdown: το φίλτρο είναι EHEIM PROF-3 αυτό με τον υπολογιστή . Αν και έχει ένδειξη πότε πρέπει να καθαριστεί εγώ το καθαρίζω κάθε μήνα.

:thumbup:

Kαθαρίζεις το υπόστρωμα σου συχνα??? και ακολουθείς τακτικό πρόγραμμα αλλαγών νερού???

:thumbdown: δεν το καθαρίζω ποτέ γιατί δεν χρειάζεται (άμμος και είναι πάντα καθαρή). Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα.

Μήπως έχεις σαλιγγάρια στο ενυδρείο σου???

:thumbdown: Έχω 4 απλ σνέιλς και στην άμμο μερικές χιλιάδες στριφτάρια . Αυτά την ημέρα είναι μέσα στην άμμο και βγένουν το βράδυ αφού σβήσουν τα φότα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα βρούμε άκρη :buttrock:

Μια ακόμη ερώτηση παρατήρησες στο ενυδρείο σου έστω και λίγο λεύκη επικάλυψη πάνω στα φίλα από τα φυτά ή σε κανένα διακοσμητικό. Για κοίταξε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αρκετά άπειρος, οπότε θα σου πω αυτό: ΒΓΆΛΕ τα ζωντανά από μέσα, γιατί έρχεται pH crash.

Άμα πας στη δουλειά τη δευτέρα, μόλις γυρίσεις το μεσημέρι είναι πιθανό να βρεις όλα τα ζωοτώκα ανάσκελα, κι ένα pH σαν αυτό που έχουν τα υγρά της μπαταρίας.

Η λύση καλό θα είναι να βρεθεί χωρίς να κινδυνεύουν ζωές.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα βρούμε άκρη :buttrock:

Μια ακόμη ερώτηση παρατήρησες στο ενυδρείο σου έστω και λίγο λεύκη επικάλυψη πάνω στα φίλα από τα φυτά ή σε κανένα διακοσμητικό. Για κοίταξε λιγάκι.

:angry2: αρνιτικό είναι όλα πεντακάθαρα :thumbup:

Εγώ είμαι αρκετά άπειρος, οπότε θα σου πω αυτό: ΒΓΆΛΕ τα ζωντανά από μέσα, γιατί έρχεται pH crash.

Άμα πας στη δουλειά τη δευτέρα, μόλις γυρίσεις το μεσημέρι είναι πιθανό να βρεις όλα τα ζωοτώκα ανάσκελα, κι ένα pH σαν αυτό που έχουν τα υγρά της μπαταρίας.

Η λύση καλό θα είναι να βρεθεί χωρίς να κινδυνεύουν ζωές.

:thumbdown: το παλέβω έτσι έναν μήνα αφού καταφέρνω να κρατάω το ph γύρο στο 7 δεν νομίζω να τίθεται τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως το θέτεις. Εξάλου δόξα το θεό δεν έχω χάσει ψάρι από την στιγμή που το έστησα 1,5 έτοι.

Αρόστιες ναι αλλά αντιμετοπίζωνται κατάληλα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από της πληροφορίες που δίνεις συνοψίζω.

Κάτι δεν πάει καλά με την διάχυση του CO2 στο ενυδρείο σου. Βασικά 4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο για 140 λίτρα είναι υπερβολικά πολύ. Βασικά για τα λίτρα σου θα σε κάλυπταν άνετα 15-20 φυσαλίδες το λεπτό.

Άρα η διάχυση του CO2 για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστά εξάλλου για να μπορέσει να απορροφηθεί αυτή η τεράστια ποσότητα CO2 (4φυσαλίδες/sec) χρειάζεσαι ιδικό διαχυτήρα.

Με βάση το ph και το kh σου πριν είχες ένα CO2 ~20 αυτό είναι νορμάλ.

Τώρα για κάποιο λόγο η διάχυση του CO2 χειροτέρεψε αυτό φαίνεται από της τωρινές μετρήσεις σου.

Αν υποθέσουμε ότι η διάχυση παραμένει ίδια αφού δεν την άλλαξες, με το Kh 1 θα έπρεπε να είχες ένα ph 6,1, αλλά εσύ έχεις 7 πράγμα που προδίδει ότι το CO2 είναι μόλις ~3.?

Δύο πράγματα μπωρεί να σημβένουν

1. Tα φυτά λόγο έλλειψης CO2 καταστρέφουν το Kh για να αποσπάσουν το CO Λόγο της έλλειψης του CO2 υπάρχει αύξηση του PH. Ταυτόχρονα υπάρχει μείωση του Kh και αυτό με την σειρά του αυξάνει το ph, η δύο αυτές διαδικασίες μερικές φορές ισορροπούν με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι το Ph μένει σχετικά σταθερό και μειώνεται μόνο το Kh. θα έπρεπε να δεις πάνω στα φύλα των φυτών μια άσπρη επικάλυψη, αυτό όμως σε εσένα δεν συμβαίνει, παρόλο αυτά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε ότι δεν συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Διότι λόγο της ροής του νερού μπορεί να παρασύρεται και να κάθετε στον βυθό η άσπρη σκόνη.

2. Στην φύση υπάρχει μια συνεχή όξυνση του νερού ενώ ταυτόχρονα σε άλλα σημεία υπάρχει μια συνεχή αλκαλική διαδικασία. Αυτά τα δύο συνυπάρχουν σε μια πλήρη ισορροπία. Στο ενυδρείο μας λόγου του κλειστού συστήματος υπερτερεί η αλκαλική διαδικασία. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις λόγο λανθασμένων χωρισμών και άλλον περίπλοκων διαδικασιών μπορεί να υπερτερεί η όξινη διαδικασία η οποία έχει ως αποτέλεσμα την καταστροφή του Kh.

Τα πολλά σαλιγκάρια συντελούν στην πτώση του Kh όταν αυτό είναι πολύ χαμηλό, όχι όμως με γρήγορους ρυθμούς που αναφέρεις εσύ.

Λόγο του χαμηλού kh το όλο σύστημα βρίσκεται σε μια αστάθεια και με μικρές αυξομείωσης του CO2 έχουμε μεγάλες αυξομειώσεις στο Ph.

Προσπάθησε να σταθεροποιήσεις το σύστημα σου κοίταξε τη φταίει και η διάχυση του CO2 δεν γίνεται σωστά. Με σόδα όπως πράττεις ανεβαίνει το Kh, το αλάτι δεν χρειάζεται ασε που ανεβάζει την αγωγιμότητα.

Προσπάθησε η αλλαγές στο τρίπτυχο Ph,Kh,CO2 να μην είναι απότομες δεν κάνει καλό για τα ψάρια σου.

Πιστεύω σε γενικές γραμμές για όλοι την υπόθεση να φταίει το CO2.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. ήσουνα κατατοπηστηκότατος :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

1. Tα φυτά λόγο έλλειψης CO2 καταστρέφουν το Kh για να αποσπάσουν το CO Λόγο της έλλειψης του CO2 υπάρχει αύξηση του PH.

Το KH είναι CaCO3;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τη θέλεις να ρωτήσεις :buttrock:

Πάντως το KH αποτελείτε από CaCO3 και MgCO3 συνήθως το CaCO3 υπερτερεί το MgCO3.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου απάντησες! :thumbup:

Από τι αποτελείται το KH σε ρώτησα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Λοιπόν χτες το βράδυ :thumbdown: αφού έσβησαν τα φώτα έλαβε χώρα η μεγαλήτερη επυχήριση :wacko::angry2: εκαθάρισης σαλιγκαριών από κτήσεος του ενυδρείου.

Και στεύτηκε με επιτυχεία αφού μάζεπσα πάνω από 1000 στριφτάρια. :rasp::buttrock:

Το σολινάκι παροχής νερου στον δυαχιντήρα παροχής co2 ήταν μερικός φραγμένο :thumbup: από άλγη και το καθάρισα :thumbup:

Περιμένω τώρα να σταθεροποιηθεί το σύστημα και με το που κάνω μετρήσεις θα τις ποστάρω για να παρω κενουργιες γνώμες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::blink: Οι μετρήσεις επιτέλους είναι εντάξει και είμαι πολύ χαρούμενος :wootwoot::wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...