Jump to content

Προβλημα (??)


SanTa

Recommended Posts

Καλησπερα. Ρε παιδες τον τελευταιο καιρο τα ψαρια μου εχουν αρχισει να χανουν το χρωμα τους... ξερει κανεις τι μπορει να ειναι και πως μπορω να τα επαναφερω???

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Ειναι Red Belly (αλλα τωρα ειναι μονοχρωμα :buttrock:)

Τα naterreri χάνουν το χρώμα τους από στρες....

Πες μας όμως τι μετρήσεις πέρνεις από το νερό σου.....

Πόσο καιρό τα έχεις...??

και βάλε και μια φωτό αν σου είναι εύκολο........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, photo δεν μπορω να βαλω γιατι...απλα δεν την βαζει..αν θες μπορω να σου στειλω σε καποιο mail. Οι μετρησεις ειναι 6,6ph και 5d. Τα εχω περιπου 3 χρονια.

Ρε γμτ βαζω στα συνημμενα αρχεια την photo παταω να την βαλει και με βγαζει σε ασπρη σελιδα οταν τελειωνει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ρε παιδες τον τελευταιο καιρο τα ψαρια μου εχουν αρχισει να χανουν το χρωμα τους... ξερει κανεις τι μπορει να ειναι και πως μπορω να τα επαναφερω???

Εφόσον το νερό σου είναι οκ και από την φωτό δεν βλέπω να έχουν κάτι,,,το μυαλό μου

πάει αλλού.........Όταν λες τον τελευταίο καιρό πόσος είναι χρονικά αυτός.....

γιατί στο λέω......Γιατί τα red belly κατά την ενιλικίωση τους χάνουν τον χρωματισμό τους...

Δηλαδή το κόκκινο χρώμα που εμφανίζεται στην κοιλιακή του χώρα (σε μικρή ηλικία),με την

πάροδο του χρόνου ξεθωριάζει (γίνεται πορτοκαλί) και τέλος πολλές φορές χάνεται

εντελώς όπως θα χαθούν λαι οι μαύρες βούλες που υπάρχουν στο μεγαλύτερο μέρος του

σώματος τους.....

π.χ.

Νεαρή ηλικία

http://www.aqua-fish.net/imgs/fish/piranha-profile.jpg

adult

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=2075

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εχει γινει με το χρωμα τους, το εχασαν σταδιακα. Οταν λεω τον τελευταιο καιρο εννοω 9-10 μηνες αν οχι χρονος.Ευαχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εχει γινει με το χρωμα τους, το εχασαν σταδιακα. Οταν λεω τον τελευταιο καιρο εννοω 9-10 μηνες αν οχι χρονος.Ευαχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αααα και κατι αλλο. Για τροφη του ριχνω τησ jbl τα novo stick xl. Τα ψαρια ειναι περιπου στα 16-17cm και τουσ ριχνω καπου στα 20 μπαλακια.Μου εχουν πει οτι πρεπει να ριχνω κανα 12-15 αλλα δεν νομιζω να φτανουν. Απο την αλλη εχω αρκετα ανεβασμενη αμμωνια λογο της τροφης (??)...Μηπως εσεις που ειστε πιο εμπειροι μπορειτε να μου πειτε καποιο αλλο διαιτολογιο να ακολουθησω?Επισης τις τελευταιες 2 μερες ριχνω κατεψυγμενο για δισκους 3 διπλα κομματια.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αααα και κατι αλλο. Για τροφη του ριχνω τησ jbl τα novo stick xl. Τα ψαρια ειναι περιπου στα 16-17cm και τουσ ριχνω καπου στα 20 μπαλακια.Μου εχουν πει οτι πρεπει να ριχνω κανα 12-15 αλλα δεν νομιζω να φτανουν. Απο την αλλη εχω αρκετα ανεβασμενη αμμωνια λογο της τροφης (??)...Μηπως εσεις που ειστε πιο εμπειροι μπορειτε να μου πειτε καποιο αλλο διαιτολογιο να ακολουθησω?Επισης τις τελευταιες 2 μερες ριχνω κατεψυγμενο για δισκους 3 διπλα κομματια.

Ευχαριστω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4389

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...