Jump to content

Τα έκανα μαντάρα με τον άνθρακα!


Recommended Posts

Έχω ένα μικρό φιλτράκι (MAGI Jet 1227) το οποίο και γέμισα με ενεργό άνθρακα. Δεν έβαλα όμως κάτι πάνω από τον άνθρακα και κάτω από τη φτερωτή, και το αποτέλεσμα ήταν, μόλις μπει σε λειτουργία το φίλτρο μέσα στο νερό, να πλημμυρίσει το ενυδρείο με «κάρβουνο».

Ευτυχώς, ο άνθρακας που έχω είναι σε μπαλάκια (Matrix Carbon της Seachem), και όχι σε σκόνη, οπότε μαζεύεται σχετικά εύκολα. Το θέμα είναι πως πήγε και θάφτηκε στον πάτο του ενυδρείου, και φοβάμαι πως σκάβωντας, κάποιο ψάρι μπορεί να καταπιεί κάποιο κομμάτι και να το χάσω. Ισχύει αυτό; Είναι επικίνδυνος ο άνθρακας για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό φιλτράκι (MAGI Jet 1227) το οποίο και γέμισα με ενεργό άνθρακα. Δεν έβαλα όμως κάτι πάνω από τον άνθρακα και κάτω από τη φτερωτή, και το αποτέλεσμα ήταν, μόλις μπει σε λειτουργία το φίλτρο μέσα στο νερό, να πλημμυρίσει το ενυδρείο με «κάρβουνο».

Ευτυχώς, ο άνθρακας που έχω είναι σε μπαλάκια (Matrix Carbon της Seachem), και όχι σε σκόνη, οπότε μαζεύεται σχετικά εύκολα. Το θέμα είναι πως πήγε και θάφτηκε στον πάτο του ενυδρείου, και φοβάμαι πως σκάβωντας, κάποιο ψάρι μπορεί να καταπιεί κάποιο κομμάτι και να το χάσω. Ισχύει αυτό; Είναι επικίνδυνος ο άνθρακας για τα ψάρια;

δεν πιστευω να φαει καποιο ψαρι το καρβουνο μονο και μονο επειδη εχει το σχημα της τροφης.

χαλαρωσ και μην ανησυχεις. με αυτην την λογικη θα ετρωγαν και χαλικια τα οποια χωρουν στο στομα τους.

δεν υπαρχει περιπτωση να τα φαει καποιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τρώνε άλγη και... κερατόφυλλο! :thumbup:

Εγώ τα φυτεύω και τα λιπαίνω για να τα κάνουν σαλάτα οι ψαρούκλες.

Με καθησυχάζεις μ' αυτό, (τα βλέπω καμιά φορά να βάζουν άμμο στο στόμα τους και μετά να τη φτύνουν) αλλά για σιγουριά αύριο θα κάνω μεγαλύτερη αλλαγή νερού από τη συνηθισμένη, ώστε να ψάξω και τον βυθό για καρβουνάκια.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος που εχεις ανθρακα στο φιλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άνθρακα στο φίλτρο.

Ο άνθρακας είναι σε δεύτερο φίλτρο, μικρό, το οποίο και «τρέχει» για 24 ώρες τη βδομάδα, μια μέρα πριν την αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άνθρακα στο φίλτρο.

Ο άνθρακας είναι σε δεύτερο φίλτρο, μικρό, το οποίο και «τρέχει» για 24 ώρες τη βδομάδα, μια μέρα πριν την αλλαγή νερού.

Απορία λόγω άγνοιας, γιατί το κάνεις αυτό σε τι βοηθάει (τι προσφέρει) και γιατί;

Επειδή δεν ξέρω ρωτάω αν θέλεις απαντάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας έχει την τάση να απορροφάει σχεδόν όλες τις χημικές ουσίες.

Στα ενυδρεία, τον χρησιμοποιούν περιστασιακά για πιο «κρυστάλλινο» νερό ή για να φύγουν τα κατάλοιπα κάποιου φαρμάκου μετά από θεραπεία κάποιας ασθένειας στα ψάρια. Εγώ τον χρησιμοποιώ μια μέρα πριν κάνω αλλαγή νερού, για να δεσμεύσει ΤΥΧΌΝ ουσίες που μπορεί να έχουν «ξεμείνει» στο νερό, όπως κατάλοιπα λιπασμάτων, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πότε χρησιμοποιείτε ο άνθρακας και γιατί απλά δεν είχα καταλάβει γιατί τον χρησιμοποιείς μια μέρα πριν την αλλαγή του νερού.

Εγώ τον χρησιμοποιώ μια μέρα πριν κάνω αλλαγή νερού, για να δεσμεύσει ΤΥΧΌΝ ουσίες που μπορεί να έχουν «ξεμείνει» στο νερό, όπως κατάλοιπα λιπασμάτων, κλπ.

Σ’ ευχαριστώ καλύφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...