Jump to content

Eleocharis


iCeMaN999

Recommended Posts

Καλησπερα...εχει "Ασχοληθει" κανενας με το συγκεκριμενο φυτο?? Αγορασα σημερα 3 γλαστρακια και τα τοποθετησα στο ενυδρειο μου που ειναι υπο στρωστιμο....παραθετω 3 φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου..Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τα εχω τοποθετησει σε σωστες αποσταστεισ..θελω ο μισος βυθος να καλυφθει απο αυτο το φυτο...Οποιαδηποτε παρατηρηση ή βοηθεια παντα ευπροσδεκτη

post-4829-1194638955_thumb.jpg post-4829-1194638968_thumb.jpg post-4829-1194638974_thumb.jpg

Ευχαριστω!

ΥΓ: Στην δευτερη φωτογραφια εχω και ενα αλλο φυτο του οποιου το ονομα μου διαφευγει αυτη την στιγμη , και ελπιζω να καλυψει εστω και λιγο τους σωληνες του φιλτρου μου!

Έγινε επεξεργασία - iCeMaN999
Link to comment
Share on other sites

στη μεσαια φωτο μοιαζει με ελεοχαρις..τα υπολοιπα φυτα μου μοιαζουν με εχινοδωρους τενελους...!!!!

τελικα τι εχεις αγορασει...???

εαν παρολα αυτα σε ενδιαφερει να γεμισεις γρηγορα και πυκνα την επιφανεια του υποστρωματος σου,θα χρειαστεις σαφως περισσοτερα γλαστρακια,τα οποια κατα 2-3 ποντους θα φυτευεις λεπτα ματσακια,σαφως θα βοηθησει αν εχεις σωστο υποστρωμα καθως και σωστο φωτισμο σε συναρτηση με λιπανση....

εαν δεν μου δωσεις λεπτομερεις (οσο γινεται περισσοτερες...)δεν μπορω να σε βοηθησω σωστα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα με σκοπο να αγορασω Eleocharis parvulla αλλα μου ειπαν οτι το φυτο αυτο γινεται "ψηλο" πραγμα που δεν ηθελα οποτε και πηρα αυτα...Το καρτελακι στο γλαστρα ελεγε echinodrs tunnele ( εχεις δικαιο απλα το μπερδεψα με το eleocharis.. :buttrock: που ήταν το φυτο στην 2η φωτογραφια ).

Οταν λες μικρα ματσακια εννοεις να διαχωρισω και αυτα ( οπως ηταν στη γλαστρα τα εβαλα δεν τα ξεχωρισα μεταξυ τους..)

Θα αγορασω σιγουρα και αλλα γλαστρακια απλα τωρα ακομα το στρωνω το ενυδρειο και φοβαμαι μην το μπουκωσω...

Απο λαμπες μεχρι στιγμης εχω 2 x 30W ( αυτα τα χαρακτηριστικα βρηκα μονο στο site της cayman για το ενυδρειο μου)

Και απο υποστρωμα ειλικρινα δεν θυμαμαι αλλα μονο αυτο εχω βρει σε pet-shop..

Λιπασμα μου δωσανε αυτο Λιπασμα και μου ειπαν να ριχνω ενα καπακι την εβδομαδα...ειναι καλο γενικα σα λιπασμα???

Έγινε επεξεργασία - iCeMaN999
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω ματσακια,εννοω,οτι απο καθε γλαστρακι να βγαλεις 5-7 φυτακια..

μην φοβασαι,δεν το μπουκωνεις το ενυδρειο σου,μαλλον καλο του κανεις...

οι λαμπες σου ειναι σχετικα οριακα(οχι για το συγκεκριμενο φυτο που δεν εχει προβλημα,αλλα για μεταγενεστερα φυτα..)

το λιπασμα που σου δωσανε,ειναι απο τα καλυτερα,και καλο θα ειναι να βαλεις και ταμπλετες βυθου για να βοηθησεις τα ριζικα των νεων σου φυτων......

Link to comment
Share on other sites

Α τελεια!!!Θα παω να τα ξανατοποθετησω οπως λες οταν γυρισω απο την δουλεια!!!

Για λαμπες εχεις κατι να προτεινεις??Γενικα θελω να ειναι καπως πυκνο φυτεμενο ( οχι σε φαση "γλαστρας" ομως)...

Αν οχι αυριο απο δευτερα θα παω να δω και για ταμπλετες!!

Ευχαριστω!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για λαμπες εχεις κατι να προτεινεις?

μια λευκη,και μια ροζ(ειδικη για φυτα),αν κανεις αναζητηση εδω μεσα,θα βρεις πολλα αρθρα συμπολιτη μου... :buttrock::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...