Jump to content

Mετρήσεις-συμβουλές.


Recommended Posts

Διαθέτω ένα ενυδρείο 55 λίτρων με 4 αγγελόψαρα (δύο χρυσά και δύο μαύρα). Περισσότερα για το πως προέκυψε το ενυδρείο μου εδώ

Μετά από 2,5 μήνες οι μετρήσεις μου είναι οι εξής:

GH 8

PO4 0,5

NO2 <0,3

NO2-N <0,1

NO3 10

PH 7,5

ΝΗ-3 =0

ΚΗ = 6

Κάποια στιγμή παρουσιάστηκε αρκετή καφέ άλγη, η οποία με μια αλλαγή νερού και προσθήκη ενός καφέ γλύφτη εξαφανίστηκε.

Ακουσα εδώ ότι το ενυδρείο μου είναι απαγορευτικό για τα σκαλάρια αυτά. Ερώτημα, πόσο μπορώ να τα κρατήσω με δεδομένο ότι είναι ακόμη μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα εδώ ότι το ενυδρείο μου είναι απαγορευτικό για τα σκαλάρια αυτά. Ερώτημα, πόσο μπορώ να τα κρατήσω με δεδομένο ότι είναι ακόμη μικρά.

Κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα.

σωστοοος... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα ακόμη και για τα 2 από τα ψάρια σου. Αν τα ψάρια σου έχουν μέγεθος 2ευρου το καθένα μπορείς να τα κρατήσεις προσωρινά και να φροντίσεις να τα μεταφέρεις το συντομότερο σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Αλλά να είσαι σίγουρος πως άμα μείνουν εκεί δεν θα τα δεις ούτε να μεγαλώνουν, αλλά ούτε και θα μπορέσεις να βιώσεις την ομορφιά τους!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Επιπλέον ερωτήματα:

1. Οι μετρήσεις είναι καλές?

2. Τι μου προτείνετε σε είδη ψαριών? (Σημειώνω ότι έχω παιδιά και τους αρέσουν τα εντυπωσιακά πολύχρωμα ψάρια).

3. Αν υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω με κάποιον χρήστη ή κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

1. Σε γενικές γραμμές οι τιμές σου είναι καλές. Μιλάμε πάντα για νερό βρύσης απ' ότι καταλαβαίνω.

2. Στα λίτρα αυτά και αφού βγάλεις τα αγγελόψαρα μπορείς να βάλεις κάποια φυτάκια και 1-2 κοπαδάκια από μικρά ψαράκια με έντονα χρώματα όπως τα νέον. Ο συνδυασμός του κοπαδιού μαζί με το φωσφορούχο χρώμα τους πιστεύω θα κάνει τα παιδιά σου να τα προσέξουν... Πάντως μην πας για μεγάλα ψάρια -κατά τη γνώμη μου- γιατί θα αναγκαστείς να βάλεις πολύ λίγα (1-2) και θα χάσεις τη χαρά των πολλών ψαριών... Ενώ με τα μικρά και τα παιδιά σου θα το εκτιμήσουν, αλλά και θα φαίνεται και πιο ωραίο το ενυδρείο :buttrock:

3. Ρώτα....

Link to comment
Share on other sites

2. Τι μου προτείνετε σε είδη ψαριών? (Σημειώνω ότι έχω παιδιά και τους αρέσουν τα εντυπωσιακά πολύχρωμα ψάρια).

συμφωνω με τον istellas στην απαντηση που εδωσε για την παραπανω ερωτηση σου.

θα σου προτεινα και εγω με την σειρα μου ενα κοπαδακι απο Trigonostigma heteromorpha

ή αλλιως στα καταστηματα να τα ζυτησεις αρλεκινους(πολυ καλα και εντυπωσιακα) χωρις πολλες απαιτησεις :buttrock:

post-5390-1194977298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...