Jump to content

Προετοιμασία Νερού από Ro


confucius

Recommended Posts

:buttrock: Μπορείτε να περιγραψετε τι διαδικασια ακολουθειτε οσο αφορα το νερο που περνετε απο αντιστροφη οσμωση?

Θελω να πω τι προσθετετε στο νερο ουτος ωστε να ειναι ετοιμο για δισκους.

Αν μπορειτε να μου πειτε ακριβος ποια προιοντα (δηλαδη και ποιας εταιριας) θα ειμουν ευγνομων.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου.

εξαρταται παντα απο το τι θελουμε να κανουμε,πχ θα εχεις μονο νερο απο αο,θα βαζεις και νερο βρυσης για να το σπας..?

σιγουρα θα χρειαστεις ιχνοστοιχεια,τα οποια δεν υπαρχουν στο νερο της αο,και υπαρχουν σε πολλες μαρκες και τυπους..

παραδειγμα ενα καλο ζο6υμι ιχνοστοιχειων ειναι και το discus trace της seachem.

πες ομως τι ακριβως σκεφτεσαι να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

3/4 RO και 1/4 βρυσης.

Το discus trace της seachem το εχω αλλα μου ειπαν πως δεν προσθετει ιχνοστοιχεια.

Εκτος απο αυτο χρειαζετε κατι αλλο?

Τι δοσολογια να ριχνω?

Για τα λιτρα του ενειδριου συνολικα ή για τα λιτρα της αλλαγης?

Link to comment
Share on other sites

Την δοσολογία οτι γράφει το μπουκάλι αλλα αφου βάζεις και νερο βρύσης δεν είναι απαραίτητο και δεν ξέρω ποιος σου ειπε αλλά προσθέτει ιχνοστοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό της ΑΟ θα χρειαστείς να προσθέτεις σκευάσματα αναλόγως σε τι τιμές θες να φτάσεις το νερό σου. Δηλ. οι παράμετροι που τυχόν χρειάζεται να ανεβάσεις είναι κυρίως η γενική και η ανθρακική σκληρότητα. Από κει και πέρα κοιτάς με πόσο νερό βρύσης θα το αναμείξεις και τι τιμές θα σου δώσει η ανάμειξη και προσθέτεις επί πλέον ό,τι χρειαστεί για να το φέρεις στις τιμές που θες. Πέραν τούτου αν έχεις φυτά μπορείς να προσθέσεις στο νερό σου κάποια λιπάσματα ώστε να ανακατευθούν καλά στο βαρέλι που μαζεύεις το νερό της ΑΟ πριν το προσθέσεις στο ενυδρείο. Εκεί βέβαια θα πρέπει να προσέξεις τι λιπάσματα θα ρίξεις ώστε να μην αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους και δημιουργήσουν ιζήματα. Τέλος μπορείς να ρίξεις κάποιο σκεύασμα ιχνοστοιχείων σαν αυτό που αναφέρθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε τα λιπάσματα να τα ρίχνουμε απευθείας στο ενυδρείο; (στην περίπτωση λχ που δεν μπορούμε να συγκεντρώσουμε πολύ νερό και χρησιμοποιούμε κουβάδες).

Αντι-χλωρικη προστασία καταλαβαίνω ότι πρέπει να μπαίνει από πριν, το λίπασμα όμως;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της ΑΟ ΔΕΝ χρειάζεται αντιχλώριο γιατί το έχει δεσμεύσει το προφίλτρο άνθρακα, αλλιώς θα καταστρεφόταν η μεμβράνη της ΑΟ.

Τα λιπάσματα μπορείς να τα βάζεις κατευθείαν στο ενυδρείο προσέχοντας να μην αντιδρούν μεταξύ τους και δημιουργούν ιζήματα. Δεν μπορείς να ρίξεις για παράδειγμα λίπασμα φωσφορικών με λίπασμα σιδήρου γιατί αντιδρούν μεταξύ τους. Κοίτα τις οδηγίες των λιπασμάτων που χρησιμοποιείς για να δεις τι προτείνουν. Αν για παράδειγμα χρησιμοποιείς προϊόντα seachem κοίτα στο site της ή στο παρακάτω λινκ για τη λίπανση που προτείνει...

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_seachem_table.html

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της ΑΟ ΔΕΝ χρειάζεται αντιχλώριο γιατί το έχει δεσμεύσει το προφίλτρο άνθρακα, αλλιώς θα καταστρεφόταν η μεμβράνη της ΑΟ.

Σωστά, εννούσα όταν ετοιμάζουμε νερό από την βρύση.

Ευχαριστώ πολύ και για το link!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...