Jump to content

Diy Co2


yiapas

Recommended Posts

λοιπον ,επειδη σκεφτομαι να μπω στο CO2 για το ενυδρειο με φυτα και δισκους 240 lit.και ολο διαβαζω τα αρθρα του aquazone και ολο ρωταω εσας...

ειπα να φτιαξω co2 DIY με μπουκαλι coca-cola και τα συναφη και να το εφαρμοσω στο ενυδρειο μου των 120 lit. που εχω. εχω λιγα φυτα και ενα ζευγαρι Mikrogeophagus altispinosa.ειπα λοιπον να το τιγκαρω φυτα και λιγα δυσκολα φυτα και να του βαλω την αυτοσχεδια μπουκαλα co2.με εναν μετρητη φυσαλιδων ή την σκαλα της hagen.για να κανω πρακτικη και να κατανοησω την χρηση του co2 ωστε καποια στιγμη να μπορεσω να την εφαρμοσω στο ενυδρειο 240 λιτρων με δισκους.

ετσι δεν ρισκαρω την ζωη των μονακριβων δισκων μου με τιποτα απειρες κινησεις και τις κλασικες "πατατες" ενος αρχαριου.

παντα παντως οτι πειραμα θελω να κανω ,το κανω πρωτα στο μικρο ενυδρειο μου και μπορω να εφαρμοσω οτι σκεφτω στο μεγαλο με μεγαλυτερη ασφαλεια και σιγουρια

θελω να με συμβουλεψετε και να μου πειτε

1) αν κανω σωστη και συνετη κινηση

2) αν εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο απο αυτο που σκεφτομαι

3) το βραδυ που θα διαχεεται ακομα το co2 απο το μπουκαλι στο 120αρι ενυδρειο ,μηπως υπαρξει κινδυνος για τα ψαρακια μου?

επισης θελω να σας πω(ομαδα και μελη του aquazone) oτι εχω αλλαξει πολλα πραγματα στα ενυδρεια μου απο τις συμβουλες σας και εχω δει τρομερη αλλαγη σε φυτα και συνθηκες νερου(πχ καταργηση ανθρακα-κοψιμο αεραντλιας)

Link to comment
Share on other sites

εχω απορια ειδικα για την τρια ερωτηση :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα κάνεις που θα βάλεις CO2 στο ενυδρείο σου. Γιατί να είναι λάθος κίνηση? το CO2 βοηθάει τα φυτά και κατεβάζει το Ph.

Εγώ δεν έχω ούτε ph Kontroller ούτε το κλείνω την παροχή της φιάλης το βράδυ. Aπό φυτά στο ενυδρείο δάσος, προβλήματα δεν έχω ούτε το βράδυ που τα φυτά εκπνέουν CO2 και καταναλώνουν οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα κάνεις που θα βάλεις CO2 στο ενυδρείο σου. Γιατί να είναι λάθος κίνηση? το CO2 βοηθάει τα φυτά και κατεβάζει το Ph.

Εγώ δεν έχω ούτε ph Kontroller ούτε το κλείνω την παροχή της φιάλης το βράδυ. Aπό φυτά στο ενυδρείο δάσος, προβλήματα δεν έχω ούτε το βράδυ που τα φυτά εκπνέουν CO2 και καταναλώνουν οξυγόνο.

ευχαριστω ,χρηστο.!!!!!

θα κανω πρωτα το βημα στο μικρο ενυδρειο (120 λιτ) και θα το γεμισω φυτα και μετα σιγα σιγα θα αγορασω μπουκαλα για το μεγαλο

μολις τελιωσω με την αναδασωση του μικρου θα ανεβασω φωτο... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...