Jump to content

Ερωτηση για Pico Reef


stratos

Recommended Posts

Εχω βρει ενα μινι Ριφ μολις 18λ. το οποιο ειναι της Ρεντ Σι ,εχει σχημα ορθογωνιο με καμπυλες γωνιες χωρις ενωσεις,μικρο σκιμερ και φωτισμο Τ5 .Μπορει να φιλοξενησει κοραλια μιας και το ειδα στρωμενο στο καταστημα που τα πουλαει.Η τιμη του ειναι 79 ευρω και μαζι δινεται και 2 κιλα ζωντανος βραχο,υποστρωμα θα παρω απο το μεγαλο κανα δυο κιλα και ειμαι ετοιμος..Η ερωτηση ειναι η εξης για καραντινα κανει;Γιατι ειναι πολυ μικρο Ψαρια δεν μπορει να φιλοξενησει λογο μεγεθους,Ισως ομως μπορω να βαλω ενα ζευγος Ιπποκαμπους;η μονο για γαριδες κανει.Να το αγορασω; η απλα ενθουσιαστηκα και στην πορεια δεν θα μου προσφερει τιποτα;

Δεκτες καθε ειδους αποψεις και γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προσφερει απλα τη χαρα της δημιουργιας και διατηρησης ενος pico reef...μια απο τις πιο δυσκολες κατηγοριες!

Ειναι πολυ μικρο για καραντινα...ειναι πολυ μικρο για Ιπποκαμπους αλλα μπορεις να το φτιαξεις πολυ ωραια με μια γαριδα, βραχακια, μακροαλγη, κανα μανιταρι, ζωοανθους κτλ....

(Αλλαξα τον τιτλο και το μετεφερα οπως βλεπεις στην κατηγορια για Nano Reef)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μανο,ενω πιστευω σε ενα τοσο μικρο συστημα με το παραμικρο θα εχω μεγαλες διακυμανσεις

στις τιμες του νερου και θα εχω συνεχως ασταθεια.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς .. φρόντισε να βρεις τη ρουτίνα συντήρησης , αλλαγές νερού , έλεγχος ΚΗ , ασβέστιο , ph , μαγνήσιο

είναι πολύ πιθανό η αλλαγή νερού να είναι αρκετή αν γίνεται ταχτικά ..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό μαγαζί το πουλάνε??? χρειάζετε ζωντανη αμμο για να ειναι καλό η ζωντανή είναι ακριβή.

Έγινε επεξεργασία - τεο2
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑεπισης τι άλλο χρειάζεται και πόσο θα μου κοστήσει ?

Έγινε επεξεργασία - τεο2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...