Jump to content

Πρωτα βηματα στη θαλασσα


Recommended Posts

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=2116

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=2115

Αυτες ειναι οι πρωτες καλες photo που τραβηξα σημερα το βραδυ!Αυριο θα βαλω κ αλλο αραγωνιτη κ συντομα κ αλλα βραχια!Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:διαβασα αρκετα θεματα στο forum για Α/Ο,εγω δεν εχω κ με συμβουλευσαν να μην βαλω γιατι το ενυδρειο ειναι αρκετα lt(950) κ θα με σκισει η ΕΥΔΑΠ,εφοσον θα πεταω αρκετο νερο!Εσεις τι θα με συμβουλευατε?εχω κανει μετρησεις κ οι τιμες ειναι

1)αλατοτητα 1,026

2)NH3 0

3)KH 12

4)Ca 430 ppm

5)Mg 1800 ppm

τα υπολοιπα τεστ τα εχω παραγγελει κ θα γινουν συντομα(NO2,N03,PO4,PH)!Το ενυδρειο δουλευει κοντα στον ενα μηνα!Επιπλεον θα φτιαξω φωτιστικο σιγα σιγα,οποτε 3x150 watt meta halide εκ των οποιων η μια θα ειναι blue marine θα με καλυψουν?Εχω 0,65cm υψος νερου!Κ κατι τελευταιο, βρηκα chiller μεσω ebay απο αμερικη,της aqua medic το ΑΤ-5000 1/3hp το οποιο λειτουργει σαν 1/2hp αλλα καει ρευμα σαν 1/3hp!H τιμη του 850$+μεταφορικα!Αξιζει?Αυτα προς το παρων.Ελπιζω να μην σας επριξα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα κ κατι σημαντικο!Παρατηρησα οτι αρκετοι στο forum κανετε αλλαγες νερου συχνα περιπου στο 10%!Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω κανει καμια μιας κ το ενυδρειο ειναι open κ μεσω του φιλτρου της tunze που εχω γεμιζω τον κουβα καθε 5 μερες(77 lt)!Θα πρεπει να ξεκινησω αλλαγες τωρα που ειμαι στην φαση του στρωσιματος η να το αφησω για αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλορίζικα το ενυδρείο σου!!!

Οσον αφορά την όσμωση σε αυτά τα λίτρα προσωπικά θα τη θεωρούσα απαραίτητη και για το αρχικό γέμισμα αλλά φυσικά και τις αλλαγές αργότερα. Είναι αλήθεια ότι μεγάλη ποσότητα νερού πάει χαμένη αλλά είναι κάτι που πρέπει να προυπολογήσεις μέσα σε όλα τα έξοδα σου. Σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερο το κόστος σου σε σχέση με τη ΔΕΗ ας πούμε. Από την άλλη αν μπλέξεις με άλγες σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο λόγω φωσφορικών θα είναι δύσκολο να ξεμπλέξεις. Ακόμα και την οικονομία που θα κάνεις στο νερό θα την πληρώνεις διπλάσια σε αντιφωσφορικά.

Οσον αφορά το chiller πρόσεξε πολύ το τελωνείο γιατί μπορεί να σου πετάξει το προυπολογισμό σου έξω. Υπολόγισε γύρω στα 350 ευρώ επιπλέον εκτός αν έχεις τρόπο να το φέρεις διαφορετικά.

Το μαγνήσιο σου είναι υπερβολικό εφόσον είναι σωστή η μέτρηση που πήρες και πρέπει να την κατεβάσεις πριν βάλεις κοράλλια μέσα στα 1400, αυτό θα γίνει με αλλαγές νερού. Πάντως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το νούμερο για να είναι αληθινό. Τι αλάτι χρησιμοποίησες? Εριξες πρόσθετα?

Αγαπητέ Alex θα σε παρακαλούσα μόνο όταν θέλεις να κάνεις δημοσίευση να μη πατάς νέο θέμα αλλά απάντηση ώστε να υπάρχει συνέχεια για το θέμα σου και όχι καινούργια. Ενωσα το νέο θέμα που εφτοιαξες με το παλιό σου. Αλλαγές θα χρειαστείς όταν βάλεις ζωντανά μετά από κάποιο διάστημα οπότε μην έχεις άγχος.

Και πάλι καλορίζικα και ότι θέλεις ρώτα μας :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες για την Α/Ο!Η τιμη της ποσο θα μου κοστισει περιπου?Το αλατι που χρησιμοποιησα ειναι εφαμιλο του tropic marine το coral pro,το πηρα απο τον μινο(belunga) μεσω του pet-shop που ψωνιζω αλλα μου διαφευγει η φιρμα του!οσο για τις τιμες του mg ηταν πριν μια εβδομαδα στα 1000ppm κ εβαλα αρκετο mg της tropic marine!Ηταν δικο μου λαθος! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ψωνίσει από Ro-man.gr και ένα μοντέλο γύρω στα 150 ευρώ 4 σταδίων και δυνατότητα 75 γαλλόνια την ημέρα πιστεύω θα σε εξυπηρετήσει. Φυσικά αν θέλεις να κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου υπάρχουν ακριβότερες με δυνατότητα 100 γαλονιών και πάνω.

Οσον αφορά το mg του έδωσες και κατάλαβε. Μέτρα μετά από μία εβδομάδα και αν δεις ότι δεν έχει σημαντική μείωση πράγμα φυσιολογικό αφού δεν έχεις κατανάλωση, θα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή ώστε να πέσει σε πιο φυσιολογικά επίπεδα. Αυτό είναι και ένα πρώτο μάθημα ότι, ότι αλλαγές θέλουμε τις κάνουμε με αργά βήματα γιατί ενώ η αύξηση είναι σχετικά πιο εύκολη για εμάς (ρίχνουμε πρόσθετα) η μείωση πολλές φορές χρειάζεται αλλαγές νερού. Επίσης μια απότομη αύξηση μπορεί πολλές φορές να φέρει αντίθετα από το επιθυμητό αποτέλεσμα δηλαδή μείωση λόγω κατακρύμνισης.

Link to comment
Share on other sites

θα με σκισει η ΕΥΔΑΠ

Περιπου για 10-15 ευρο του μηνα :hysterical:

(με το ενυδρειο 1200 λ και αλλαγες καθε μηνα 20% τοσο μου βγενει :hysterical: )

Στο θαλασσινο ενυδρειο η οσμωση ειναι απαραίτητη !!!

Δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα χωρις αυτην :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, καλώς όρισες στη θαλασσινή παρέα μας!!

Ειδικά για την ΕΥΔΑΠ, θα σου αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Έχω περίπου 2.000+ λίτρα, στα οποία κάνω συστηματικές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και κάθε μήνα, που υπερβαίνουν το 40%. Υπολόγισε και το νερό της εξάτμισης.

Οι α/ο που έχω είναι δύο με 300 λίτρα ημερήσια παραγωγή, περίπου η κάθε μία. Κάθε μέρα σχεδόν, είναι σε λειτουργία. Ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ, δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 36 ευρώ.

Για το τιμολόγιο της ΔΕΗ, καλύτερα μη ρωτήσεις.

Νομίζω πως στην Ελληνική αγορά, μπορείς να βρεις chiller σε πολύ καλές τιμές. Κάνε μια έρευνα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, καλώς όρισες στη θαλασσινή παρέα μας!!

Ειδικά για την ΕΥΔΑΠ, θα σου αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Έχω περίπου 2.000+ λίτρα, στα οποία κάνω συστηματικές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και κάθε μήνα, που υπερβαίνουν το 40%. Υπολόγισε και το νερό της εξάτμισης.

Οι α/ο που έχω είναι δύο με 300 λίτρα ημερήσια παραγωγή, περίπου η κάθε μία. Κάθε μέρα σχεδόν, είναι σε λειτουργία. Ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ, δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 36 ευρώ.

Για το τιμολόγιο της ΔΕΗ, καλύτερα μη ρωτήσεις.

Νομίζω πως στην Ελληνική αγορά, μπορείς να βρεις chiller σε πολύ καλές τιμές. Κάνε μια έρευνα.

Καλή συνέχεια

Καλημερα!Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πουθενα στην αττικη σε pet store φτηνος βραχος ζωντανος?Γιατι γενικα θα χρειαστω αρκετα kg!

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει σε αρκετα καταστηματα απο οτι ξερω... το φτηνος βεβαια ειναι σχετικο!

Κανε μια ερωτηση στην κατηγορια των καταστηματων!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, καλώς όρισες στη θαλασσινή παρέα μας!!

Ειδικά για την ΕΥΔΑΠ, θα σου αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Έχω περίπου 2.000+ λίτρα, στα οποία κάνω συστηματικές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και κάθε μήνα, που υπερβαίνουν το 40%. Υπολόγισε και το νερό της εξάτμισης.

Οι α/ο που έχω είναι δύο με 300 λίτρα ημερήσια παραγωγή, περίπου η κάθε μία. Κάθε μέρα σχεδόν, είναι σε λειτουργία. Ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ, δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 36 ευρώ.

Για το τιμολόγιο της ΔΕΗ, καλύτερα μη ρωτήσεις.

Νομίζω πως στην Ελληνική αγορά, μπορείς να βρεις chiller σε πολύ καλές τιμές. Κάνε μια έρευνα.

Καλή συνέχεια

Να τολμήσω και να ρωτήσω εγω;!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω και να ρωτήσω εγω;!!! :hysterical:

ΟΧΙ :blink::wootwoot:

Ισως το κοστος της ΔΕΗ να ειναι το μεγαλυτερο στο χομπι του reef ενυδρειου... δεν ειναι λιγοι αυτοι που τα παρατανε για αυτο ακριβως. Βεβαια εξαρταται παντα απο πολλους παραγοντες (ειδος φωτισμου, ψυκτικο κτλ) αλλα γενικα η ΔΕΗ...βαραει αλυπητα :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ :hysterical::blink:

Ισως το κοστος της ΔΕΗ να ειναι το μεγαλυτερο στο χομπι του reef ενυδρειου... δεν ειναι λιγοι αυτοι που τα παρατανε για αυτο ακριβως. Βεβαια εξαρταται παντα απο πολλους παραγοντες (ειδος φωτισμου, ψυκτικο κτλ) αλλα γενικα η ΔΕΗ...βαραει αλυπητα :hysterical::hysterical:

Το ξέρω αυτό και απο παλιά, όπου είχα και πάλι Θαλασσινό ενυδρείο...μεγάλος μπελάς η Δ.Ε.Η....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...