Jump to content

Νεο Μελος


Nasia

Recommended Posts

καλησπερα ειμαι η Νασια και το σαβατο που μας περασε μας εφεραν δωρο για το παιδι μας ενα ενυδρειο 60 λιτρων με 3 ψαρακια ... μου ειπαν καποια γενικα πραματα αλλα θελω ακομα βοηθεια ... και πανω απο ολα να μου πειτε μαγαζια που θα μπορω να παιρνω τα φιλτρα και τα σχετικα που χρειαζομαι ... βοηθειααααα εχω ψιλοπανικοβληθει ... λυπαμαι και το ενυδεριο που απο οτι φανταζομαι ειναι ακριβο οποτε θελω να το διατηρησω .... αλλα το ξαναλεω θελω συμβουλες!! οποιος μπορει ... καλοδεχουμενος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για αρχή διάβασε τα άρθρα που θα βρεις εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες και από μένα μην αγχώνεσαι όλα καλά,το ενυδρείο είναι ένας τεράστιος μαγικός αλλά και μυστικός κόσμος που περιμένει από όλους μας να τον εξερευνήσουμε και ταυτόχρονα να τον απολαύσουμε!!!ΠΡΟΣΕΧΕ όμως όπως όλα έτσι και αυτό θέλει φροντίδα διάβασμα και πάνω από όλα υπομονή δεν έχει σημασία το μέγεθος του ενυδρείου αλλά η υπευθηνότητα του ακουαρίστα,με το παιδί σου ή τα παιδιά σου ενα πράγμα όσο ζείς μαθαίνεις όσο μαθαίνεις χαίρεσαι δεν σημαίνει όμως ότι σε συνεπέρνουν όλα αυτά έχεις και τις αγωνίες σου και της ανυσηχίες σου...Καλή αρχή σου εύχομαι΄πάρτα ένα ένα με την σειρά και ότι απορία έχεις και μπορεί ο καθένας να βοηθήσει να είσαι σίγουρη πως θα το κάνει!!!

Φιλικά κώστας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες οτι αποριες εχεις μην διστασεις να τις εκφρασεις.Το Φορουμ εχει παρα πολλα θεματα για αρχαριους,Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες στο ΑΖ!!

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ βεβαια σαν κλασσικη αρχαρια ειχα χτες το βραδυ την πρωτη μου απωλεια ετσι απο 4 τα ψαρακια εμειναν 3 αλλα δεν πτοουμαστε .. θεωρω οτι η αρχη ειναι δυσκολη!

αν δεν σας ζαλιζω θελω να ρωτησω κατι ...

πηγα σε ενα μαγαζι χτες και μου εδωσε διαφορα για το ενυδρειο μου μεσα σε αυτα μου εδωσε και ενα υγρο που μου ειπε οτι ειναι βακτηρια για το στρωσιμο του ενυδρειου .. γυρισα και εγω στο σπιτι και ακολουθωντας τις οδηγιες του εριξα στο ενυδρειο μου .. μετα απο καποιες ωρες μου ψωφισε το ψαρακι μπορει να εχει σχεση???

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ βεβαια σαν κλασσικη αρχαρια ειχα χτες το βραδυ την πρωτη μου απωλεια ετσι απο 4 τα ψαρακια εμειναν 3 αλλα δεν πτοουμαστε .. θεωρω οτι η αρχη ειναι δυσκολη!

αν δεν σας ζαλιζω θελω να ρωτησω κατι ...

πηγα σε ενα μαγαζι χτες και μου εδωσε διαφορα για το ενυδρειο μου μεσα σε αυτα μου εδωσε και ενα υγρο που μου ειπε οτι ειναι βακτηρια για το στρωσιμο του ενυδρειου .. γυρισα και εγω στο σπιτι και ακολουθωντας τις οδηγιες του εριξα στο ενυδρειο μου .. μετα απο καποιες ωρες μου ψωφισε το ψαρακι μπορει να εχει σχεση???

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες και καλή συνέχεια!

Δεν ζαλίζεις κανένα με τις ερωτήσεις σου, ένας βασικός λόγος ύπαρξης του forum αυτού είναι για να λύνονται οι όποιες απορίες :hysterical:

Αν ακολούθησες τις οδηγίες αποκλείεται ο θάνατος να οφείλεται σε αυτό. Ισως φταίει το ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο, ίσως το συγκεκριμμένο ψαράκι να ήταν άρρωστο... Δώσε όσες πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο, τα ψαράκια, τα περιεχόμενα υλικά και γενικά ότι νομίζεις πως θα βοηθούσε ώστε οι απαντήσεις να μην είναι γενικές και αόριστες.

Link to comment
Share on other sites

iogi σε ευχαριστω πολυ να σου πω οτι ψοφισε και το ταιρι του! τωρα τι ψαρακι ηταν δεν θυμαται ουτε η αδερφη μου που μου τα χαρισε πως της τα ειπαν απο οτι ειδα στη gallery που εχετε στημενη μαλλον στις κιχλιδες πρεπει να ανηκαν τωρα εχω μονο ενα γλυφτη και ενα γατοψαρο που και αυτα συμπεριφερονται περιεργα κατα διαστηματα ανεβαινουν στην επιφανεια αποτομα και κατεβαινουν δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο ...

λοιπον εχω ενα juwel 60 λιτρων και για διακοσμητικα 2 ξυλα .. τιποτε αλλο μεσα εχει τα φιλτρα της μανας του επανω θερμοστατη στους 26 βαθμους ρυθμισμενο.

μου εδωσαν το aqua safe για την αλλαγη του νερου και aqua balance που θα βαζω μια φορα την εβδομαδα για να διατηρω το νερο, επισης εχω το stress zyme biological filtration booster το οποιο μου ειπαν να το ριχνω 15μλ για 4 μερες και μετα 1 φορα την εβδοαμδα μαζι με το aqua balance. αυτα εχω και φυσικα τα φλακς και κατι παστιλιες για τροφη

παντως απο οτι διαβαζω στο φορουμ μαλλον επρεπε να το στρωσουν για καποιες μερες χωρις τα κακομοιρα τα ψαρακια μεσα ε??? αν πεθανουν ολα μπορω να το στρωσω???? και τι μπορω να κανω ...

ααα και πες μου που μπορω να γραφω αυτες τις αποριες μου μην σας γεμιζω το συγκεκριμενο χωρο .... που ειναι για απλη πρωτη επαφη! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Συγκέντρωσε τις απορίες σου, και άνοιξε ένα θέμα εδώ: Αρχάριοι Γλυκού Νερού.

Γιατί όμως να πεθάνουν τα ψαράκια για να στρώσεις το ενυδρείο; Ενυδρείο έχεις, όχι βωμό θυσιών! :hysterical:

Καλως ήρθες επί τη ευκαιρία! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενα ενα καταρχήν εάν σου έχει μείνει κανένα ψαράκι πηγαινέ το σε κάποιο pet για να μην ψωφίσει και αυτό 2ον κάνεις μία αρκετά μεγάλη αλλαγή νερού 40-50 λίτρα από τα 60 θα είναι μια χαρά 3ον εχείς αγοράσει αντιχλώριο; εάν ναι προσθεσε την κατάληλη δοσολογία στα λίτρα που θα ξαναβάλεις 4ον κάνεις μετρήσης του νερού έχεις προμηθευτεί τέστ; για αρχή ph,αμμωνία,νιτρικά και είσαι μια χαρά 5ον αρχίζεις άμεσα και προσθέτεις τα βακτηρια που σου δώσαν από το pet έχουν και αυτά δοσολογία η λύση με τα βακτήρια ή την αμμωνία είναι πολύ πολύ καλύτερη όχι σαν αποτέλεσμα αλλά σαν πράξη προς τα ψαράκια ...6ον πλέον έχεις κάνει μία καλή αρχή και περιμένεις σιγά σιγά να ξεκινήσει μια διαδικασία στο ενυδρείο σου που θα κάνει τις συνθήκες του νερού βιόσημες για τα ψαράκια σου ύστερα έχεις όλο τον χρόνο να σκεφτείς τι ψαράκια τελικά θα βάλεις μέσα ωστε να προσπαθήσεις για τις καλύτερες συνθήκες...

Λίγα λόγια για αρχή...πολύ διάβασμα για την συνέχεια να πας οπωσδήποτε να δείς το http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266 που σου πρότεινε και ο φίλος kouzman και ότι χρειαστείς να μην το σκαιφτείς!!!

Φιλικά Κώστας :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :hysterical:

Καλό διάβασμα και καλή διαμονή στο ΑΖ.

Δες και αυτά για να γνωρίζεις και να μην αγοράζεις:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-modesta

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=957 (άρθρο που λέει για τα βαμμένα ψάρια).

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...p?article_id=72 (άρθρο με κατάλογο κάποιον ψαριών που βάφονται και παραπομπές σε άρθρα για τα βαμμένα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...