Jump to content

αποστειρωση των φυτων


sterba2

Recommended Posts

Μιας και αναφερθηκε για αποστειρωση των φυτων πριν μπουν στο ενυδρειο.Εκτος απο το διαλυμα χλωρινης-νερου υπαρχει κατι αλλο που να κυκλοφορει στην αγορα???

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε για αποστειρωση των φυτων πριν μπουν στο ενυδρειο.Εκτος απο το διαλυμα χλωρινης-νερου υπαρχει κατι αλλο που να κυκλοφορει στην αγορα???

Κατά καιρούς ακούω την μέθοδο ‘’αποστείρωσης ‘’ με διάλυμα χλωρίνης 1/9 και βουτάμε τα φύλα μέσα στο διάλυμα για κάποια δευτερόλεπτα, (άλλοι λένε λεπτά), και μόνο τα φύλα όχι της ρίζες, και πολλά ευαίσθητα φυτά κακαρώνουν. Και μετά πρέπει να κάνουμε μπάνιο τα φυτά σε αντιχλώριο κτλ .

Η αποτελεσματικότητα αυτής της μεθόδου είναι αμφιλεγόμενη.

Προσωπικά δεν αποστειρώνω ποτέ τα φυτά. Αλλά εάν το επιθυμείς η καλλίτερη, σωστότερη και ακίνδυνη μέθοδος είναι να τοποθετήσουμε τα φυτά για 24-36 ώρες μέσα σε ένα δοχείο με φάρμακο που χρησιμοποιούμε για την καταπολέμηση ασθενειών στα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

η αναλογια χλωρινης ειναι 1/19,οπου τα 19 ειναι τα μερη νερου.

η χλωρινη θα πρεπει να ειναι ουδετερη χωρις αρωματα κλπ.

βουταμε για 5-10 δευτερολεπτα το φυτο μεσα πιανωντας το απο τις ριζες,τις οποιες καλο θα ειναι να μην τις βρεξουμε με χλωρινη,(εκτος ισως απο τις σκληρες ριζες της ανουμπιας ,οι οποιες δεν θα παθουνε τιποτε..).στη συνεχεια ξεβγαζουμε με φρεσκο νερο,και αφηνουμε τα φυτα μεσα σε ενα κουβα για τουλαχιστο μιση ωριτσα αφου πρωτα εχουμε βαλει αντιχλωριο...

τωρα τα φυτα μας,ειναι καθαρα, απαλλαγμενα απο σαλιγκαρια και αλλους βλαβερους οργανισμους,και ετοιμα για φυτεμα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

η αναλογια χλωρινης ειναι 1/19,οπου τα 19 ειναι τα μερη νερου.

η χλωρινη θα πρεπει να ειναι ουδετερη χωρις αρωματα κλπ.

βουταμε για 5-10 δευτερολεπτα το φυτο μεσα πιανωντας το απο τις ριζες,τις οποιες καλο θα ειναι να μην τις βρεξουμε με χλωρινη,(εκτος ισως απο τις σκληρες ριζες της ανουμπιας ,οι οποιες δεν θα παθουνε τιποτε..).στη συνεχεια ξεβγαζουμε με φρεσκο νερο,και αφηνουμε τα φυτα μεσα σε ενα κουβα για τουλαχιστο μιση ωριτσα αφου πρωτα εχουμε βαλει αντιχλωριο...

τωρα τα φυτα μας,ειναι καθαρα, απαλλαγμενα απο σαλιγκαρια και αλλους βλαβερους οργανισμους,και ετοιμα για φυτεμα..!!!!

Σόρη με ξέφυγε το 1. Εν πάση περιπτώσει. Η μέθοδος Κώστα μου είναι γνωστή και εμπεριέχει μια λογική αφού και εμείς στο δίκτυο μας τοποθετούμε χλώριο. Αλλά κατά πόσο είναι αποτελεσματική στο ενυδρείο μας μήπως γνωρίζεις αν έχει γίνει καμιά σχετική ερεύνα πάνω σε αυτό το θέμα, θα με ενδιέφερε, γιατί δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ αυτό το θέμα. Δεν μιλάμε για σαλιγκάρια αλλά για παθογόνους οργανισμούς που προκαλούν βλάβη στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αποδεδειγμενο οτι η χλωρινη σκοτωνει τα ΠΑΝΤΑ,αρα νομιζω οτι καλυψα την ερωτηση σου χρηστο μου......

Link to comment
Share on other sites

ειναι αποδεδειγμενο οτι η χλωρινη σκοτωνει τα ΠΑΝΤΑ,αρα νομιζω οτι καλυψα την ερωτηση σου χρηστο μου......

Ναι η καθαρή χλωρίνη 100% σκοτώνει τα πάντα. Αραιωμένη όμως με την αναλογία 1/19. Αρκούν τα λίγα λεπτά να σκοτώσουν τους παθογόνους οργανισμούς. Εδώ βρίσκετε η απορία μου όχι αν η σκέτη χλωρίνη σκοτώνει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

1 απο τα ιδια χρηστο...,σκοτωνει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εγώ θα επιμένω και καταθέτω τα εξής. :hysterical:

Η χλωρίνη είναι πολύ δραστική έναντι στους ιούς, δραστική έναντι στους μικροοργανισμούς, λιγότερο δραστική έως καλή έναντι των βακτηριδίων, και πιο λίγο δραστική στους σπόρους λόγο της μεγάλης αντοχής τους.

Αυτό έχει σαν συνέπεια η εξόντωση των παθογόνων ουσιών να εξαρτάτε από το διάλυμα της χλωρίνης και τον χρόνο δράσης πάνω σους συγκεκριμένους παθογόνους οργανισμούς. Αυτά έμαθα στην σχολή νοσηλευτών και αυτά είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα.

Και με βάση αυτά αναρτιέμαι αν το διάλυμα 19 μέρη νερό και 1 μέρος χλωρίνης αρκεί να σκοτώσει όλους τους παθογόνους οργανισμούς μέσα σε 5-10 δευτερόλεπτα όπως αναφέρεις. Ενώ για να σκοτωθούν κάποιοι παθογόνοι οργανισμοί χρειάζονται μέχρι και 10 λεπτά να παραμείνουν στην χλωρίνη. Σε αυτό το σημείο είναι η ένσταση μου όχι αν η χλωρίνη σκοτώνει τα πάντα αλλά εαν προλαβαίνει να τα σκοτώσει μέσα στα 10 δευτερόλεπτα με την αναλογία 1/19.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...