Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ


Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την γνωμη σας για το φιλτρο που εχει το ενυδρειο που αγορασα.Το ενυδρειο ειναι το rio 125 L το οποιο περιεχει το φιλτρο της juwel- εσωτερικο και ειναι με σφουγγαρια.Απλα θα ηθελα την γνωμη σας αν ειναι αξιοπιστο και κανει καλο φιλτραρισμα,θα ηταν καλυτερο ενα εξωτερικο φιλτρο?Σημερα εβαλα τα πρωτα ψαρακια... 1 γκαλαχερ,2 τιγρακια color,2 λαμπιδοχρωμες yellow.Eκ των προτερων ευχαριστω πολυ και αν τυχον εχο καποιες παραληψεις...συνχωρεστεμε(αρχαριος).

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό φίλτρο της juwel είναι αξιόπιστο και δουλεύει μια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα.

Απ’ κει και πέρα σαφώς το εξωτερικό είναι καλλίτερο πάντα σε σύγκριση με το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε μου.

Και γω πηρα προχθες το 180.

Το φιλτρο του ειναι ενα αξιοπιστο φιλτρο αλλα διαφωνω για τα υλικα που εχει μεσα.

(Αν κανω λαθος ως αρχαριος που ειμαι -4 μηνες ασχολουμαι με το χομπυ- ας με διορθωσει καποιος εμπειρος

να δω μην κανω και γω καποιο λαθος.)

1. Σφουγγαρι μαυρο - ανθρακα : αυτο αν βαλεις φυτα δεν κανει καλο εγω θα το χρησιμοποιησω τις πρωτες μερες να μου κανει ενα καθαρισμο απο τοξικα και διαφορα και μετα θα το βγαλω.

σου παραθετω σχολιο του Ν Ψαλτη με την αδεια του ελπιζω.

Εκτός απο τα χημικά ανόργανα συστατικά ο ενεργός άνθρακας, απορροφά και τα οργανικά, μη διασπώμενα, υπολείμματα.

Οταν δεν είναι απαραίτητο να απομακρύνουμε κάποια φάρμακα μετά απο θεραπεία τότε η συνεχής χρήση άνθρακα στο φίλτρο δεν είναι απαραίτητη, αντίθετα μπορεί να είναι επιζήμια. Για παράδειγμα απορροφά τις ουμίνες που τις χρειαζόμαστε σε ένα βιοτοπικό ενυδρείο Αμαζονίου ή τα λιπάσματα που προσθέτουμε σε ένα ενυδρείο φυτών.

Σε ορισμένες περιπτώσεις όπου η βιομάζα του ενυδρείου είναι πολύ μεγάλη, όπως σε ένα φορτωμένο ενυδρείο τροπικού υφάλου, η χρήση ενεργού άνθρακα ενδείκνυται για την απομάκρυνση των οργανικών διαλυμάτων, εν γνώση μας οτι απορροφούνται ταυτόχρονα και χρήσιμα ανόργανα συστατικά. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται λογισμένη χρήση εν. άνθρακα σε μικρότερη ποσότητα απο τη συνιστωμένη και για μικρά χρονικά διαστήματα.

Τέλος ο εν. άνθρακας ενδείκνυται απόλυτα για την προπαρασκευή του νερού της βρύσης πριν το βάλουμε στο ενυδρείο.

Η σχετικη σελιδα

2. Το πρασινο - για το νιτρικο αλας. σου παραθετω αρθρο του ΝΚαρβουνη σχετικα με το NO3.

Νιτρικό Άλας (ΝΟ3)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Αν και το νιτρικό άλας (NO3) είναι μη τοξικό, σταματά την αύξηση των ψαριών και οδηγεί στην υπερβολική αύξηση των αλγών σε μεγαλες ποσοτητες.

Το νιτρικό άλας διασπάται στις αποικίες βακτηριδίων που σχηματίζονται κάτω από τους αναερόβιους θύλακες (oxygen-free). Αυτοί εμφανίζονται, παραδείγματος χάριν, στο βυθό ανάμεσα στην άμμο και στο υπόστρωμα.

Κάθε φίλτρο που λειτουργεί στις κανονικές βιολογικές αρχές παράγει νιτρικό άλας σαν τελικό προιόν του κύκλου του αζώτου. Η κατανάλωση νιτρικών αλάτων δεν είναι συχνά αρκετά μεγάλη, και το νερό σταδιακά εμπλουτίζεται με νιτρικό άλας το οποίο οδηγεί σε αύξηση της άλγης.

Μέτρα κατά των υπερβολικών επιπέδων νιτρικών αλάτων:

• Χρήση αντίστροφης όσμωσης ( η αντίστροφη όσμωση αφαιρεί περίπου το 95% των νιτρικών αλάτων από το νερό του δικτύου ύδρευσης.

• Χρήση ρητινών.

Τακτικές μερικές αλλαγές νερού ανά εβδομάδα το 20%.

• Αύξηση της ποσότητας των υδροχαρών φυτών στο ενυδρείο.

η σελιδα με το αρθρο

Συμπερασμα : με αλλαγες νερου καλυπτομαι. Αν δω απο τα τεστ νερου οτι δεν.... βαζω και το πρασινο.

Μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο, αποφασισα να κρατησω και το δικο του φιλτρο παραλληλα

σε λειτουργια με ενα εξωτερικο φιλτρο, για τους εξης λογους.

1. το φιλτρο δεν πιανει τοοοοοσο πολυ χωρο (και στην θεση που θα το εχω δεν θα εμποδιζει τη θεα,

θα το καλυψω και με ψηλα φυτα και η δουλεια που θα μου προσφερει θα ειναι πιο σημαντικη

απο το λιγοστο χωρο που θα πιανει.)

2. Θα μου παρεχει (εκτος απο εξτρα φυλτρανση) και ασφαλεια σε περιπτωση (φτου) που παθει κατι το εξωτερικο.

Δεν θα βαλω οπως ειπα, ολα τα υλικα που εχει (πρασινα, μαυρα κλπ σφουγγαρια) για να εξοικονομησω χωρο

να το γεμισω με βιολογικο υλικο (θα του βαλω μονο το ενα μπλε ψιλο σφουγγαρι κατω και τον υαλοβαμβακα επανω) .

Και θα κοιταξω το εξωτερικο φιλτρο (βιολογικο υλικο και αυτο) να μου γυριζει συνολο μαζι με το εσωτερικο

6-7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

(π.χ το εσωτερικο εχει αντλια 600 l/h και το εξωτερικο που πηρα (eheim 2026) 950 l/h, συνολο 1550 l/h.

Δηλαδη 8,6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου μου, τοσο ανετα που θα χαμηλωσω λιγο και τη ροη του εξωτερικου).

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι αρκετά αξιόπιστο.

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι έβαλες ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο (δεν έχεις κάνει στρώσιμο, έτσι δεν είναι??)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι αρκετά αξιόπιστο.

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι έβαλες ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο (δεν έχεις κάνει στρώσιμο, έτσι δεν είναι??)

Οταν λες στρωμενο τι ενοεις ?Τι ψαρια θα προτινες ?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=13569&hl=

Φιλικά Σωκράτης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν τελειώσετε με το παραπάνω link που έδωσε ο Σωκράτης δείτε και εδώ

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...