Jump to content

New Member


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Hi forum.

Με λένε Νίκο και είμαι νέο μέλος και στο forum αλλά και στον κόσμο του ενυδρείου.

Πρώτη φορά έχω ψαράκια στο σπίτι αλλά είπα να ξεκινήσω από την αρχή ζεστά.

Πήρα ένα ενυδρείο 180 lt. Μάρκα είναι SUNSUN δεν ξέρω αν είναι καλή πάντος από εμφάνιση μου αρέσει πάρα πολύ.Είναι οβάλ.Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφία να το δείτε.

Τα ψαράκια που έχω μέχρι στιγμής είναι τα παρακάτω.

2.Ασημένιους καρχαρίες.

2.Τιγράκια.

2.Γατόψαρα

1.Πλέκο

2.Μελανοταινίες

4.Κοκκινομάτικα (Σύντομα θα είναι 3 γιατί το ένα μου το χτύπησαν)

4.Κάτι κόκκινα είναι αλλά δεν θυμάμαι το όνομα τους.

*Σκοπεύω να φτάσω στα 22 αλλά είναι όλα πολύ μικρά.Οπότε άλλα 7 (βυθού)

Συμβουλές ακούω από τον γαμπρό μου και έναν πολύ καλό του φίλο που ξέρουν πολύ καλά

Αλλά επειδή είναι καλό να ακούμε και άλλες γνώμες θα περιμένω και τις δικές σας.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :hysterical:

Καλό διάβασμα και καλή διαμονή στο ΑΖ.

Δες και αυτά για να γνωρίζεις και να μην αγοράζεις:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-modesta

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=957 (άρθρο που λέει για τα βαμμένα ψάρια).

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...p?article_id=72 (άρθρο με κατάλογο κάποιον ψαριών που βάφονται και παραπομπές σε άρθρα για τα βαμμένα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Πριν προχωρήσεις σε άλλες αγορές διάβασε τα χαρακτηριστικά των ψαριών που έχεις καθώς και των μελλοντικών. Τελικό μέγεθος, συμβατότητα μεταξύ τους, χαρακτηριστικά του νερού για το καθένα, αν πρέπει να είναι σε κοπαδάκι και πόσα...

Για παράδειγμα ασημένιοι καρχαρίες και πλέκο μεγαλώνουν πολύ, τα τιγράκια καλό θα ήταν να είναι τουλάχιστον 6, τα γατόψαρα (corydoras;) επίσης 5-6...

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Πριν προχωρήσεις σε άλλες αγορές διάβασε τα χαρακτηριστικά των ψαριών που έχεις καθώς και των μελλοντικών. Τελικό μέγεθος, συμβατότητα μεταξύ τους, χαρακτηριστικά του νερού για το καθένα, αν πρέπει να είναι σε κοπαδάκι και πόσα...

Για παράδειγμα ασημένιοι καρχαρίες και πλέκο μεγαλώνουν πολύ, τα τιγράκια καλό θα ήταν να είναι τουλάχιστον 6, τα γατόψαρα (corydoras;) επίσης 5-6...

Καλή συνέχεια!

καλωςηλθες στην παρεα και συμφωνω στο παραπανω του ιοgi

Link to comment
Share on other sites

Εχτές το βράδυ πήγα στο σπίτι μου και είδα 3 ψαράκια μου νεκρά.

Το ένα το κοκκινομάτικο είχε πεθάνει.Κάποιο ψάρι το είχε χτυπήσει και του είχε φύγει το μάτι.Και έτσι όπως τα μετρούσα ξανά μου έλειπαν άλλα 2.Είχαν πεθάνει τα καρχαριάκια μου :hysterical: (Ήταν η αδυναμία μου)

Σκέφτομαι να αλλάξω φίλτρο γιατί έχς το μαμίσιο που είναι εσωτερικό.

Σκέφτομαι να βάλω της EHEIM το pro ή to classic γιατί το classic το έχει και ο γαμπρός μου οπότε αν χρειαστώ κάτι θα έχω κάποιον να ξέρει να μου πει.

Τέλος πιστεύω ότι τα ψάρια μου κόλλησαν ΙΚ και σκέφτομαι να ξεκινήσω την Θεραπεία.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το φίλτρο.Προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM classic 2215.

Το μαγαζί που πήγα είναι ο Ύδάτινος Κόσμος στον Πειραία στην οδο

Αιγαλέου.Παιδιά καταπληκτικές τιμές ωραίο περιβάλλον και άμεση εξυπηρέτιση.Από τα καλύτερα που έχω πάει εως τώρα (Συγνώμη για την διαφίμηση αλλά αξίζει).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και αγόρασα ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM classic 2215.

Το μαγαζί που πήγα είναι ο Ύδάτινος Κόσμος στον Πειραία στην οδο

Αιγαλέου.Παιδιά καταπληκτικές τιμές ωραίο περιβάλλον και άμεση εξυπηρέτιση.Από τα καλύτερα που έχω πάει εως τώρα (Συγνώμη για την διαφίμηση αλλά αξίζει).

Θα πρότεινα συμβουλές για ψάρια να πέρνεις από δω μέσα και από το μαγαζί που

αναφέρεις....22 ψάρια σε 180λ.....????

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα συμβουλές για ψάρια να πέρνεις από δω μέσα και από το μαγαζί που

αναφέρεις....22 ψάρια σε 180λ.....????

Να φανταστείς το μεγαλύτερο ψάρι που είχα μέσα ήταν ένα Γκουράμη Flame.2 Δάχτυλα ψάρι.Τα άλλα είναι

στιλ τιγράκια κοκκινομάτικα τέτοιου είδους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...