Jump to content

Με τι σειρά να μπουν τα ψάρια?


Recommended Posts

Έχω στήσει το ενυδρείο μου εδώ και 2,5 περίπου εβδομάδες (προορίζεται για δίσκους, 350lt, καθαρό νερό υπολογίζω στα 275lt). Οι πρώτες μετρήσεις που έκανα έδειξαν: Θερμ. 28 Co, pH ~7.1, GH 7, KH 5, NH3/ΝΗ4 0ppm, NO3 0 mg/l, NO2 0-0.05ppm.

Έκτοτε άλλαξα την Κυριακή που πέρασε και 25% του νερού και δεν έχω ακόμη προλάβει να κάνω μετρήσεις (θα κάνω σήμερα). Λογικά το pH θα πέσει κι άλλο γιατί ρίχνω τύρφη σε υγρή μορφή. Έχω φυτά, σαλιγκαράκια και λίγη καφέ+πράσινη άλγη (μείωσα τον φωτισμό). Σκέφτομαι το Σάββατο να αγοράσω τα πρώτα ψάρια.

Λέω να βάλω τα εξής:

- 20 Καρδινάλιους

- 8 Corydoras Sterbai

- 2 Άνσιστρους

- 10-20 Caridina Japonica (γαρίδες)

- 4 Δίσκους (που θα μπουν αρκετά αργότερα)

- Σκέφτομαι ίσως και 2 SAE για την άλγη αλλά στην προαγματικότητα θα ήθελα να τα αποφύγω (άκουσα ότι μπορεί να κολλάνε και στους δίσκους)

- Σκέφτομαι επίσης ίσως και ένα κοπαδάκι Danio Rerio (zebrafish) που είναι αρκετά ανθεκτικά

Στέκουν αυτά που λέω? και με τι σειρά να ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον από ότι βλέπω δεν πολυστέκουν αυτά που λέω διότι ίσως κανένα από τα παραπάνω ψάρια να μην μπορεί να βοηθήσει για τον κύκλο της αμμωνίας κλπ. Οπότε μπορείτε να μου προτείνετε ότι άλλες λύσεις νομίζετε.

Και κάτι ακόμη: Να έβαζα και οτόκυκλους? ταιριάζουν με τους δίσκους??

Link to comment
Share on other sites

Έχω στήσει το ενυδρείο μου εδώ και 2,5 περίπου εβδομάδες (προορίζεται για δίσκους, 350lt, καθαρό νερό υπολογίζω στα 275lt). Οι πρώτες μετρήσεις που έκανα έδειξαν: Θερμ. 28 Co, pH ~7.1, GH 7, KH 5, NH3/ΝΗ4 0ppm, NO3 0 mg/l, NO2 0-0.05ppm.

Αρχικά το γεγονός ότι δεν είχες καθόλου NO3 είναι ένα μυστήριο... είσαι σίγουρος ότι έχει στρώσει το ενυδρείο??? Αν το νιτρώδη είναι ακόμα ανιχνεύσιμα εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα…

Λέω να βάλω τα εξής:

- 20 Καρδινάλιους

- 8 Corydoras Sterbai

- 2 Άνσιστρους

- 10-20 Caridina Japonica (γαρίδες)

- 4 Δίσκους (που θα μπουν αρκετά αργότερα)

Με τα παραπάνω θα είσαι super!!!! Άλλωστε οι star του ενυδρείου σου θα είναι έτσι και αλλιώς οι 4 μάγκες (που πολύ καλά σκέφτεσε να τους βάλεις αρκετά αργότερα :hysterical:, καθώς και τα corys κατά την γνώμη μου :hysterical: )

Για τους οτόκυκλους έχουν αναφερθεί κρούσματα παρενόχλησης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Τους οτόκυκλους δεν τους πολυθέλει η γυναίκα μου, οπότε μάλλον δεν θα παίξουν ούτως ή άλλως..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Τους οτόκυκλους δεν τους πολυθέλει η γυναίκα μου, οπότε μάλλον δεν θα παίξουν ούτως ή άλλως..

:hysterical: σκισαμε την γατα ετσι ??? :hysterical:

πλακα κανω!!! οντως εχω δοκιμασει οτοκυκλους με δισκους και ειναι λιγο ενοχλητικοι.αποφυγε τους καλυτερα

οι μαγκες που αναφερει και ο φιλος chchhypno ειναι ολα τα λεφτα :hysterical:

αν εισαι σιγουρος για το στρωσιμο του ενυδρειου σου , μερικα ancistrus και μερικες γαριδουλες ισως σε βοηθησουν να λυσεις και τα μικροπροβληματα αλγης.

και τα danio προσεχε γιατι ειναι γρηγορη και εκνευριστικοι κολυμβητες- ειπαμε οι μαγκες πρεπει να ειναι οι δισκοι εκει, πανω σ'αυτους θα στησουμε τους υπολοιπους συμβατους συγκατοικους :blink:

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

:hysterical: σκισαμε την γατα ετσι ??? :hysterical:

Το ενυδρείο ήταν δική της ιδέα ούτως ή άλλως :wootwoot:

Οι δίσκοι επίσης.. :blink:

Εγώ απλώς έστηνα το ενυδρείο σαν το μ%&*# :hysterical:

Και να μην πω για το ποιος έσπασε τη μέση του να φυτέψει τα φυτά :wootwoot:

ΟΚ, θα μείνω στις πρώτες επιλογές, αλλά από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να μπουν πρώτα ορισμένα ψαράκια για το στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ήταν δική της ιδέα ούτως ή άλλως :wootwoot:

Οι δίσκοι επίσης.. :wootwoot:

Εγώ απλώς έστηνα το ενυδρείο σαν το μ%&*# :hysterical:

Και να μην πω για το ποιος έσπασε τη μέση του να φυτέψει τα φυτά :blush:

ΟΚ, θα μείνω στις πρώτες επιλογές, αλλά από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να μπουν πρώτα ορισμένα ψαράκια για το στρώσιμο

:hysterical::hysterical::blink:

ριξε βακτηρια σε υγρο-αν δεν το εχεις κανει μεχρι τωρα ,καντο οπωςδηποτε και στο forum υπαρχουν πολλα αρθρα για το ξεκινημα και στρωσιμο ενυδρειο :ninja:

καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να καταλαβαίνουν και οι νέοι....... η γυναίκα μου αγόρασε το ενυδρείο και εγώ εδώ και ένα χρόνο το συντηρώ και πλήρωνω....!!!! :thumbup::):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...