Jump to content

Τι ψάρια να βάλω μέσα;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Το Σάββατο πρόκειται να αγοράσω τα πρώτα μου 2 ψάρια μετά απο 10 μέρες λειτουργίας για να βάλω μέσα στο ενυδρείου γλυκού νερού. Συγκεκριμένα έχω ένα Jewel Record 110 lt. Περιμένω τις συμβουλές σας (λογικά θα πρέπει να είναι ανθεκτικά γιατί είναι αρχή ακόμα έτσι:hysterical:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Το Σάββατο πρόκειται να αγοράσω τα πρώτα μου 2 ψάρια μετά απο 10 μέρες λειτουργίας για να βάλω μέσα στο ενυδρείου γλυκού νερού. Συγκεκριμένα έχω ένα Jewel Record 110 lt. Περιμένω τις συμβουλές σας (λογικά θα πρέπει να είναι ανθεκτικά γιατί είναι αρχή ακόμα έτσι:hysterical:

Ευχαριστώ

Εννοώ ότι θέλω συμβουλές για το τι ψάρια πρέπει να βάλω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αποφάσισε πως θα στρώσης το ενυδρείο σου. Με αμμωνία, με βακτηρίδια, ή με τροφή. Το σίγουρα είναι ότι δεν είναι στρωμένο ακόμη και να το στρώσης με ψάρια δεν το συνιστώ σε αρχάριους θέλει ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα.

Μετά αποφάσισε αν θα κάνεις φυτεμένο ενυδρείο η ενυδρείο με αφρικάνες.

Μην ξεχνάς της παραμέτρους του νερού που προέρχεται από το δίκτυο σου, αν είναι πάρα πολύ σκληρό τότε αναγκαστικά θα κάνεις ενυδρείο με αφρικανες. Η αν επιθυμείς άλλα ψάρια θα πρέπει να μειώσεις την σκληρότητα του νερού.

Αφού καταλήξεις κάπου τότε ρίξε και μια ματιά στα ψάρια που σου αρέσουν κοίταξε και λίγο το προφίλ τους και μετά συζητάμε πιο αναλυτικά. Υπάρχουν τόσα πολλά ψάρια που ο κάθε ένας θα σου προτείνει το ψάρι που του αρέσει και στο τέλος θα σε μπερδέψουμε.

Την αρχική επιλογή πρέπει να την κάνεις εσύ και εμείς θα σε ενημερώσουμε αν η επιλογή σου είναι σωστή η όχι.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα 1 platty, 1 molly, 1 ξιφοφόρο κσι 1 μονομαχίνα. Τι μου προτείνετε να προσθέσω αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Η μονομαχος πρεπει να ειναι μονη της σε ξεχωριστο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος;; Δεν φαίνεται να ενοχλεί κανένα από τα υπόλοιπα αλλά ούτε και την ενοχλεί κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο καιρο θα ανακαλυψεις τον λογο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

γενικως οι μονομαχοι ειναι επιθετικα ψαρια....

απο εκει και μετα εγω εχω την αισθηση οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρακια σε ενα προφανως αστρωτο ενυδρειο.

μπορεις να μας πεις τις μετρησεις σου..?(νο2,νο3,αμμωνια..??)

Link to comment
Share on other sites

γενικως οι μονομαχοι ειναι επιθετικα ψαρια....

απο εκει και μετα εγω εχω την αισθηση οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρακια σε ενα προφανως αστρωτο ενυδρειο.

μπορεις να μας πεις τις μετρησεις σου..?(νο2,νο3,αμμωνια..??)

Καταρχήν klaz σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και για την σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις την ερώτηση μου όχι σαν κάποιους "μάγκες" που σε αντιμετωπίζουν σαν να θέλουν να πουλήσουν μούρη! Έχεις δίκιο σαν να βιάστηκα να βάλω ψάρια πάντως την συμοεριφορά τους την βλέπω πολύ γυσιολογική και φέρονται σαν να χουν ήδη προσαρμοστεί στο περιβάλλον. Η μονομαχίνα δεν δείχνει να ενοχλεί κανέναν αν και σίγουρα πιο μοναχική από τα υπόλοιπα. Παρόλαυτά θα με συμβούλευες να την έβγαζα; Σχετικά με τις μετρήσεις μου όλα είναι φυσιολογικά αν και για τα νιτρικά έχω αυτό που είναι 5 σε 1 της JBL και σκέφτομαι να πάρω τest σε υγρή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο που ειπες(το γεγονος οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρακια..) ισχυει φιλε μου...ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι ολα πανε καλα,αλλα πολυ φοβαμαι πως θα αντιμετωπισεις προβληματα στην πορεια...

κατάρχας καλο θα ειναι να μετραμε με υγρα τεστ σαν πιο αξιοπιστα στις μετρησεις..

απο εκει και μετα αν δεν σε κανει κοπο πες μου αναλυτικα αυτο που αναφερεις σαν''Σχετικά με τις μετρήσεις μου όλα είναι φυσιολογικά''...???

ενυδρειο που να στρωθηκε μεσα σε 10 μερες(εαν δεν εχει στρωθει με μπολι..)απλα δεν γινεται.εχεις διαβασει για τον κυκλο του αζωτου...??

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν klaz σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και για την σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις την ερώτηση μου όχι σαν κάποιους "μάγκες" που σε αντιμετωπίζουν σαν να θέλουν να πουλήσουν μούρη! Έχεις δίκιο σαν να βιάστηκα να βάλω ψάρια πάντως την συμοεριφορά τους την βλέπω πολύ γυσιολογική και φέρονται σαν να χουν ήδη προσαρμοστεί στο περιβάλλον. Η μονομαχίνα δεν δείχνει να ενοχλεί κανέναν αν και σίγουρα πιο μοναχική από τα υπόλοιπα. Παρόλαυτά θα με συμβούλευες να την έβγαζα; Σχετικά με τις μετρήσεις μου όλα είναι φυσιολογικά αν και για τα νιτρικά έχω αυτό που είναι 5 σε 1 της JBL και σκέφτομαι να πάρω τest σε υγρή μορφή.

Εαν αναφερεσαι σ'εμενα με τον ορο "μαγκας" που θελει να πουλησει μουρη κανεις πολυ μεγαλο

λαθος μιας και δεν γνωριζομαστε και επισης δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις

για το ατομο μου.Οσον αφορα την απαντηση μου, σου προτεινα να μην εχεις την

μονομαχο μαζι με αλλα ψαρια και απο την στιγμη που θεωρησες οτι δεν σου εδωσα την απαντηση

που ηθελες καλλιστα μπορουσες να κανεις μια αναζητηση στην λεξη μονομαχος και να εχεις

πληρεστερη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο που ειπες(το γεγονος οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρακια..) ισχυει φιλε μου...ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι ολα πανε καλα,αλλα πολυ φοβαμαι πως θα αντιμετωπισεις προβληματα στην πορεια...

κατάρχας καλο θα ειναι να μετραμε με υγρα τεστ σαν πιο αξιοπιστα στις μετρησεις..

απο εκει και μετα αν δεν σε κανει κοπο πες μου αναλυτικα αυτο που αναφερεις σαν''Σχετικά με τις μετρήσεις μου όλα είναι φυσιολογικά''...???

ενυδρειο που να στρωθηκε μεσα σε 10 μερες(εαν δεν εχει στρωθει με μπολι..)απλα δεν γινεται.εχεις διαβασει για τον κυκλο του αζωτου...??

Ναι το γνωρίζω έχω διαβάσει αρκετά άρθρα μέσα από το site. Εννοείται ότι δεν έχει στρωθεί το ενυδρείο σε 15 μέρες που το έχω πάρει απλά έχω την αίσθηση ότι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα όπως πιστεύει και ο ειδικότερος όλων!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry67341

Τα test είναι όλα μηδενικά (NH4,NO2,NO3) αν και θα πάρω για να σιγουρευτώ τα υγρά τεστ. Πάντως η ερώτηση μου η αρχική η οποία δεν απαντήθηκε ποτέ ήταν η εξής;

Εκτός από Molly,platty,ξοφοφόρο και μονομάχο που ήδη έχω τι άλλα είδη μπορώ να βάλω για να μην έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

αφου ξεκινησες με ζωοτοκα(τα 3 πρωτα που αναφερεις),καλο θα ειναι να μεινεις σε αυτα...μπορεις ισως να προσθεσεις γκαπις...

παρολα αυτα ομως και απο την στιγμη που εχεις ηδη ψαρακια μεσα,κανε συχνες και μικρες αλλαγες νερου ,ταισμα λιγοστο,και παραλληλα παρατηρεις και μετρας με αξιοπιστα τεστ...

***αυτο το διαστημα καλο θα ειναι να ΜΗΝ μπουνε περισσοτερα ψαρακια,γιατι τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχεις απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

αφου ξεκινησες με ζωοτοκα(τα 3 πρωτα που αναφερεις),καλο θα ειναι να μεινεις σε αυτα...μπορεις ισως να προσθεσεις γκαπις...

παρολα αυτα ομως και απο την στιγμη που εχεις ηδη ψαρακια μεσα,κανε συχνες και μικρες αλλαγες νερου ,ταισμα λιγοστο,και παραλληλα παρατηρεις και μετρας με αξιοπιστα τεστ...

***αυτο το διαστημα καλο θα ειναι να ΜΗΝ μπουνε περισσοτερα ψαρακια,γιατι τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχεις απωλειες...

Τα ταίζω μια φορά την ημέρα 2 flakes αποξεραμένα (φτάνεί:hysterical:,

Λέω το επόμενο ψάρι να το προσθέσω σε κανά μήνα συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Τα ταίζω μια φορά την ημέρα 2 flakes αποξεραμένα (φτάνεί:hysterical:,

Λέω το επόμενο ψάρι να το προσθέσω σε κανά μήνα συμφωνείς;

ok,kai ok..!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ!

:hysterical:

να'σαι καλα,απλα να προσεξεις να βαζεις παντα λιγα-λιγα ψαρακια για να μπορει το φιλτρο σου να σηκωσει βιολογικα το φορτιο..... :hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφερεσαι σ'εμενα με τον ορο "μαγκας" που θελει να πουλησει μουρη κανεις πολυ μεγαλο

λαθος μιας και δεν γνωριζομαστε και επισης δεν σου επιτρεπω να χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις

για το ατομο μου.Οσον αφορα την απαντηση μου, σου προτεινα να μην εχεις την

μονομαχο μαζι με αλλα ψαρια και απο την στιγμη που θεωρησες οτι δεν σου εδωσα την απαντηση

που ηθελες καλλιστα μπορουσες να κανεις μια αναζητηση στην λεξη μονομαχος και να εχεις

πληρεστερη απαντηση.

Φίλε αν παρεξηγήθηκες σου ζητάω συγνώμη δεν ήθελα να δημιουργηθεί θέμα απλά κάπως μου φάνηκε η απάντησή σου την συγκεκριμένη στιγμή...Και πάλι sorry! :)

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν παρεξηγήθηκες σου ζητάω συγνώμη δεν ήθελα να δημιουργηθεί θέμα απλά κάπως μου φάνηκε η απάντησή σου την συγκεκριμένη στιγμή...Και πάλι sorry! :)

Φιλικά

Γιώργος

Κανενα προβλημα,η παρεξηση λυθηκε.Με συγχωρεις και απο εμενα εαν η απαντηση μου δεν ηταν

η αρμοζουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...