Jump to content

Προσθήκη φυτών


di_raf

Recommended Posts

Εδώ και 2 χρόνια έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με τιγράκια, μελανοταινίες και σκαλάρι. Το υπόστρωμά του είναι με άμμο και βότσαλα. Θέλω να βάλω και φυσικά φυτά αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία καθόλου. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις τον φωτισμό σου ώστε να γνωρίζουμε αν είναι κατάλληλος να δεχτεί φυτά το ενυδρείο σου.

Με την προϋπόθεση λοιπόν ότι ο φωτισμός είναι επαρκής μπορείς για αρχή να βάλεις μερικά κλασικά εύκολα φυτά. πχ ανουμπιας, κερατοφυλλο, πολύσπερμα, μπολπιτις, μικροσορουμ.

Τα φυτά αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απατήσεις και ευδοκιμούν εύκολα. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς και λίγο λίπασμα αλλά λίγο για τα κερατοφυλλο και το πολυσπερμα.

Βλέποντας και αφού αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία μπορείς να μεταβείς και σε πιο απαιτητικά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 χρόνια έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με τιγράκια, μελανοταινίες και σκαλάρι. Το υπόστρωμά του είναι με άμμο και βότσαλα. Θέλω να βάλω και φυσικά φυτά αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία καθόλου. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

παρε δυο-τρια φυτακια ευκολα με χαμηλες απαιτησεις απο αυτα που προανεφερε ο Χρηστος -με λιγο λιπασματακι θα δεις οτι αξιζει να εχεις ζωντανα φυτα στο ενυδρειο σου. η συντηρηση τους και οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες και πανω απολα ευκολες-αξιζει σιγουρα να κανεις το βημα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα μεινω στη λεξη ''βοτσαλα''..!!!

εντελως ακαταλληλα για υποστρωμα,σε παροδο χρονου,θα σου σκληραινουν το νερο,και αν κρινω απο τα ψαρια που εχεις δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...