Jump to content

Travancoricus Puffers


mahites9

Recommended Posts

Επιτέλους είναι έτοιμο και το 2ο ενυδρείο μου.είναι 60αρι με 6 puffer travancoricus (2 αρσ και 4 θηλ,ελπίζω τουλάχιστον να είναι έτσι)

θα ακολουθήσουν φοτο και λεπτομερέστερη περιγραφή στην παρουσίαση ενυδρείων

μόνο που ρε γαμώτο τα ψαράκια είναι πολύ μικρά (1εκ) και δεν μπορώ να τα δω.έχω βάλει και αρκετά φυτά και ξύλα για να δημιουργήσω κρυψώνες και θα γίνει τίποτα (χτύπα ξύλο) και δε θα πάρω χαμπάρι

υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που θα έπρεπε να ξέρω για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου είδους???

και κάτι άλλο με τι ρυθμό μεγαλώνουν???

Link to comment
Share on other sites

ααα και κάτι ακόμη πόσο συχνά να κάνω αλλαγές???διότι έχω ακούσει τις εξής 2 διαφορετικές απόψεις

1)50% μια φορά την εβδομάδα

2)μικρές και συχνές 20% μία φορά την εβδομάδα

από διατροφή ΄θα τους δίνω αποξηραμένες γαρίδες.τι άλλο μπορώ να ρίχνω που να μπορώ να το βρω εύκολα για ποικιλία???σκέφτομαι κατεψυγμένες γαρίδες σούπερ μάρκετ που δίνω και στα πιράνχας μου

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο καλό είναι να αλλάζουμε νερό κάθε 7μερες 20%-30%

Τώρα στους θηρευτές επειδή τους δίνουμε τροφή που επιβαρύνει εύκολα το νερό. Ιδιαίτερα αν δεν φαγωθεί άμεσα όλοι το νερό επιβαρύνεται περισσότερο για αυτό ακούς της διάφορες απόψεις περί αλλαγής νερού.

Πιστεύω αν είσαι προσεκτικός στο τάισμα δεν υπάρχει πρόβλημα αν κάνεις αλλαγές νερού 30% κάθε 7 μέρες, μιας και τα συγκεκριμένα ψάρια είναι μικρά και χρειάζονται λίγη τροφή σε σύγκριση με άλλους θηρευτές.

Για τροφή ι ιδανικότερη λύσει είναι να εκτρέφεις σαλιγκαράκια (ότι πιο εύκολο) και να τα ταΐζεις.

Και τέλος στο ενυδρείο σου θα έβαζα 1 αρσενικό και 4-5 θηλυκά. Δυο αρσενικά σε μικρό ενυδρείο νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα παφερ ειναι πολυ ευαισθητα σε αμμωνιες κλπ.

Με 2 αρσ και 4 θηλυκα σε 60 λίτρα, μαλλον εισαι ΟΚ. Φροντισε όμως να βάλεις πολλά φυτά. Φτιαξε μια μικρη ζουγκλα δηλαδή.

Τα δικά μου τρώνε μονο κατεψυγμένο bloodworm και σαλιγγαρια οτων έχω. Τα σαλιγγαρια πρεπει να ειναι πολύ μικρα, περιπου στο μεγεθος του ματιου του παφερ.

Πάντως εκανες πολύ καλή επιλογή. Εμένα μου αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

για την αναλογία αρσενικών θηλυκών ρώτησα άτομα που έχουν πάφερ και κατέληξα εκει.βέβαια από εκεί που τα πήρα ο άνθρωπος μου είπε εκ των προτέρων ότι δεν είναι 100% σίγουρος για το γένος και από κάποια βιβλία διαλέξαμε θηλυκά και αρσενικά καθώς ήταν πολύ μικρά

το ενυδρείο έχει ήδη αρκετά φυτά για κρυψώνες (θα βάλω και φότο σύντομα) και για αυτό πρεπει να ψάξω πολυ καλα για να τα δω.ελπίζω να μη χαθεί κανένα χωρίς να το πάρω χαμπάρι.αμμωνία και νιτρικά είναι μηδενικά και ελπίζω να παραμείνουν έτσι καθώς είναι τα πρώτα ψάρια στο ενυδρείο και το έστρωσα με biobacter

όσο για την τροφή Χρήστο όταν λες να εκτρέφω σαλιγκάρια πολύ εύκολα τι εννοείς???στο ενυδρείο υπάρχουν αρκετά σαλιγκάρια από τα φυτά,άλλα μεγάλα και άλλα μικρά.Αυτά θα τα φάνε??να τα αφαιρέσω???

για το ρυθμό ανάπτυξής τους δε μου είπατε

Link to comment
Share on other sites

Για το στρωσιμο δεν ξέρω, θα δείξει. Προσωπικά δεν χρησιμοποιω τετοια σκευασματα.

Η αναλογια θηλυκων αρσενικων ειναι καλη. Επιφυλαξη υπάρχει για τις σχεσεις των δυο αρσενικων μεταξυ τους. Γι αυτο χρειαζονται ΠΟΛΛΑ φυτά.

Όσο για τα σαλιγκάρια, αν τα θέλεις τα βγάζεις, αλλιώς θα γίνουν τροφή και τα μικρά και τα μεγάλα...

Ο ρυθμός ανάπτυξης είναι αργός. Εξάλλου γίνονται μέχρι 2,5-3 πόντους οπότε μην περιμένεις να δεις ψαρούκλες.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες το site που φαίνεται στην υπογραφή του Zorba:

http://www.dwarfpuffers.com

PS. Τα πήρες από Water Inn;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...