Jump to content

Firemouth


muertto

Recommended Posts

Γεια κ χαρα...το νεο μου 390 λιτρα ειναι ετοιμο και εχει υποδεχθει ηδη 6 ψαρακια...Θα βγαλω συντομα φωτο να μου τις αναγνωρισετε...ειναι κηχλιδοενυδρειο.

Εχω μια κηχλιδα μικρουλα σα να εχει αιματα στο σαγονι της (φοβερο ψαρι) νομιζω το λενε Firemouth αν δεν κανω λαθος.Αν μπορειτε παραθεστε καποιο λινκ γ'αυτο το ψαρι κ επισης αν ειναι τελικα αυτη η ονομασια του.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι μια φωτογραφια με τα ψαρακια μου.

Ψαρακια

Οποιος μπορει ας με βοηθησει με λεπτομερειες για το καθε ψαρι απο αυτα τα 4,καθως και καποιο λινκ με αυτα τα ψαρια αν γινεται.

Στο ενυδρειο υπαρχει επισης ενας οσκαρ 12cm περιπου κ ενα μικρο πλεκο...Το ενυδρειο ειναι 390 λιτρα και το εφτιαξα μονος.

Έγινε επεξεργασία - muertto
Link to comment
Share on other sites

καποιος να βοηθησει ρε παιδια ?

Έγινε επεξεργασία - muertto
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ψαρι που νομιζεις οτι το λενε fire mouth εισαι σωστος δες καλυτερα ομως εδω

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=658

παντως επειδη δεν ειμαι ειδικος σε τετοιου ειδους κιχλιδες περιμενε γνωμες αυτων που ειναι γιατι και θα σου αναγνωρισουν τα υπολοιπα ψαρια και θα σε συμβουλεψουν καλυτερα.

μην αγοραζεις ψαρια που δεν τα γνωριζεις γιατι το πιο πιθανο ειναι να μην μπορουν να συμβιωσουν με τους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου...ειναι οντως πανεμορφη κιχλιδα...Περιμενω κ απο αλλους απαντησεις και βοηθεια στο θεμα.

Συντομα θα παραθεσω φωτογραφιες και του τανκ μου.

Να'στε καλα

Link to comment
Share on other sites

το ριγε ειναι αμερικανικη κιχλιδα αρκετα επιθετικη convict cichlid,nigrofasciatus και κατι.τα αλλα δυο ειναι αφρικανικες κιχλιδες.δεν επρεπε να βαλεις αμερικανικες και αφρικανικες στο ιδιο ενυδρειο ομως.θα εχεις αργα η γρηγορα προβληματα(αμα βαλεις παραπανω αφρικανες)προς το παρον να σε απασχολη να βρεις την ποιοτητα νερου που τα βολευει ολα τα ειδη(αν και δεν ειναι ευκοκολο και ιδανικο).το οσκαρ θελει παραπανω λιτρα αμα ειναι να συγκατοικηση με τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

Οντως το ριγε (σαν ζεβρα που ειναι) ειναι απιστευτος τσαμπουκας..το ασπρομαυρο το αλλο που απ'οτι μου ειπε ο τυπος στο πετ σοπ ειναι διασταυρωση το εχει μουρλανει στο κυνηγι.

Αν γινεται και ονομασιες για τις αφρικανες ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανικες με Αμερικανικες κιχλιδες δεν βαζουμε οχι για τους τσακωμους (μονο) αλλα κυριως γιατι θελουν τελειως διαφορετικα νερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...