Jump to content

Κακομαθημένοι δίσκοι


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

οι 4 δίσκοι μού είναι υγειέστατοι, δραστήριοι και τρώνε με πολλή όρεξη αλλά... μόνο κατεψυγμένα (bloodworms).

Ξηρά τροφή δε τρώνε με τίποτα, ακόμα και ύστερα από μέρες. Ούτε που τη πλησιάζουν, νομίζω δε καταλαβαίνουν καν οτι είναι τροφή.

Καμμά ιδέα;

Έχει να προτείνει κανείς κάποια καλή ξηρά τροφή, μήπως και δελεαστούν;

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Στους δισκους ειναι συνηθισμενο.

Μου εχει τυχει και μενα το ιδιο ακριβως με ενα red solid και red line pigeon παρολο που τους ειχα καιρο στο κυριως ενυδρειο,

οπου τους επιασα και τους εβαλα στην καραντινα χωρις να κανω καποια θεραπεια,απλα ταιζα ξηρα τροφη και εφαγαν μετα απο 20 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

blood worms καλο ειναι να αποφευγεις να ταιζεις. καλυτερα καμια καρδια γαλοπουλας ή καρδια βοδινου απο κατεψυγμενα αν και οπως λεει ο τιτλος την δημοσιευσης σου μαλλον για κακομαθημενους δισκους προκειται,

ειχα το ιδιο προβλημα με τον combalt blue και μου εσπασε τα νευρα.

απλα σιγα σιγα ανακατεψα και μερικα bits με την κατεψυγμενη τροφη(οποτε εριχνα -συνηθως ανα 3 μερες) και μονο τοτε ετρωγε αυτος ο δισκος .μετα στη μιξη που εκανα μειωσα την αναλογια της κατεψυγμενης και αυξησα τα bits,μεσα σε ενα μηνα ειχα κοψει την κατεψυγμενη και ετρωγε μονο bits.

θελει υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το αντιμετοπιζω αυτο το προβλημα σε καθε καινουριο δισκο.

Πολυ σπανια να αγορασω καινουριο κατοικο για το ενυδρειο μου και να τρωει αμεσως bits.

Αυτο που χρειαζεται ειναι υπομονη και σιγα σιγα να αναμιγνιεις κατεψυγμενη καρδια με ξηρα τροφη σε μικρη αναλογια στην αρχη που σιγα σιγα θα τη μεγαλωνεις μεχρι να συνηθισουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

blood worms καλο ειναι να αποφευγεις να ταιζεις. καλυτερα καμια καρδια γαλοπουλας ή καρδια βοδινου απο κατεψυγμενα αν και οπως λεει ο τιτλος την δημοσιευσης σου μαλλον για κακομαθημενους δισκους προκειται,

ειχα το ιδιο προβλημα με τον combalt blue και μου εσπασε τα νευρα.

απλα σιγα σιγα ανακατεψα και μερικα bits με την κατεψυγμενη τροφη(οποτε εριχνα -συνηθως ανα 3 μερες) και μονο τοτε ετρωγε αυτος ο δισκος .μετα στη μιξη που εκανα μειωσα την αναλογια της κατεψυγμενης και αυξησα τα bits,μεσα σε ενα μηνα ειχα κοψει την κατεψυγμενη και ετρωγε μονο bits.

θελει υπομονη

Το ξεθαψα γιατι εχω ερωτηση. Ταιζω τα δισκοπουλα μου 4 φορες την μερα 4 διαφορετικες τροφες.Η μια απο αυτες ειναι τα bloodworms. Επειδη τρελλαινονται καμια φορα τα ταιζω μονο bloodworms. Υπαρχει κινδυνος εκτος απ το να κακομαθουν να ειναι πιο ευαλωτα στα παρασητα? Μπορω αφοβα να τα ταιζω 1 φορα την μερα τουλαχιστον bloodworms? Kαι ρωταω γιατι διαβαζω για 1-2 φορες το μηνα ταισμα με bloodworms και ανυσηχω, Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Το θεμα δεν ειναι αν θα κακομαθουν αλλα οτι υπαρχει κινδυνος δημιουργιας εντερικων παρασιτων υστερα απο συχνο ταισμα με bloodworms. Τωρα το γιατι συμβαινει αυτο, κανεις δεν εχει καταφερει να δωσει μια απολυτη εξηγηση. Παρολα αυτα εμπειρικα και μονο θα σου πω οτι ισχυει!!!

Αν θελεις να επλουτισεις τη διατροφη των δισκων σου υπαρχει στο εμποριο μεγαλη ποικιλια καυεψυγμενων τροφων για δισκους οπως αρτεμια, καρδια μοσχαριου ή γαλοπουλας, δαφνια, black mosquito larvae κ.α. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Το θεμα δεν ειναι αν θα κακομαθουν αλλα οτι υπαρχει κινδυνος δημιουργιας εντερικων παρασιτων υστερα απο συχνο ταισμα με bloodworms. Τωρα το γιατι συμβαινει αυτο, κανεις δεν εχει καταφερει να δωσει μια απολυτη εξηγηση. Παρολα αυτα εμπειρικα και μονο θα σου πω οτι ισχυει!!!

Αν θελεις να επλουτισεις τη διατροφη των δισκων σου υπαρχει στο εμποριο μεγαλη ποικιλια καυεψυγμενων τροφων για δισκους οπως αρτεμια, καρδια μοσχαριου ή γαλοπουλας, δαφνια, black mosquito larvae κ.α. :)

ΟΚ Ευχαριστω πολυ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θa ελεγα 1 με 2 φορες την βδομαδα και σε καμια περιπτωση τον μηνα.Ειναι πλουσια τροφη και δεν θα ελεγα οτι ειναι απο τις πιο ευπεπτες τροφες για δισκους+οτι μπορει να τους αρεσει αλλα δεν τους ειναι απαραιτητη καθε μερα για αυτο θα ελεγα 1 με 2 φορες την βδομαδα και οχι καθε μερα.Spirulina,dapnia ,artemia και τροφες με σκορδο μπορεις μα τις ταιζεις καθε μερα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Ταιζα αρτεμια αλλα δεν εδειχναn ιδιαιτερη προτιμηση. Καρδια μοσχαριου δεν ξερω κατα ποσο ειναι ΟΚ οχι ως προς την αξια αλλα μηπως παω κοντρα στη φυση.Τα black lavrae δεν τα ηξερα. Σπιρουλινα ,σκορδοζουμα ,σπιρουλινες,και οι 3 της σερα της jbl kai φλακες της nutrition ειναι το μενου τους .Και η Νο 1 γι αυτα ειναι τα bloodworms φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε οσον αφορα στην καρδια δεν θα διαφωνησω!

Το θεμα ειναι ομως οτι οι 99 στους 100 εκτροφεις παγκοσμιως ταιζουν σχεδον αποκλειστικα καρδια!

Ξεχασα πριν να σου αναφερω και mysis.Οι δικοι μου την τσακιζουν..............

οσο για ξηρη τροφη για κανε μια δοκιμη και με το prima της Tetra :)

Link to comment
Share on other sites

Μωρε οσον αφορα στην καρδια δεν θα διαφωνησω!

Το θεμα ειναι ομως οτι οι 99 στους 100 εκτροφεις παγκοσμιως ταιζουν σχεδον αποκλειστικα καρδια!

Ξεχασα πριν να σου αναφερω και mysis.Οι δικοι μου την τσακιζουν..............

οσο για ξηρη τροφη για κανε μια δοκιμη και με το prima της Tetra :)

Κατ αρχας Χρονια Πολλα και Πολυχρωμος φιλε!!! Με την καρδια δεν εχουν μελλοντικα εντερικα προβληματα? Της Τετρα ταιζω και οχι της σερα που εγραψα πιο πανω. Και σορυ τι εστι mysis?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας Χρονια Πολλα και Πολυχρωμος φιλε!!! Να εισαι καλα!!!

Με την καρδια δεν εχουν μελλοντικα εντερικα προβληματα? Οχι. Ή τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει ή ακουσει κατι τετοιο. Αν δημιουργουσε προβληματα δεν νομιζω οι εκτροφεις να ρισκαραν τοσο...... Τωρα αν μιλησουμε για αγριους ψιλοαλλαζει το θεμα!

Της Τετρα ταιζω και οχι της σερα που εγραψα πιο πανω.

Και σορυ τι εστι mysis? Ειδος μικρης γαριδας ππου υπαρχει σε ολα τα ψυγεια των ενυδρειακων καταστηματων

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα. Απο φρουτακια οπως ελεγε ο HEIKO μαγκο καθαρισμενο, ακτινιδιο, φραουλες,

μπανανα, που ειναι σιγουρα δινετε? Επισης τροφη με σκορδο?

Τουλαχιστον τωρα που βρισκονται ευκολα και σε πληθωρα εγω το κανω και το βρισκω

ποιο φυσικη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα. Απο φρουτακια οπως ελεγε ο HEIKO μαγκο καθαρισμενο, ακτινιδιο, φραουλες,

μπανανα, που ειναι σιγουρα δινετε? Επισης τροφη με σκορδο?

Τουλαχιστον τωρα που βρισκονται ευκολα και σε πληθωρα εγω το κανω και το βρισκω

ποιο φυσικη διατροφη.

Αν παρακολουθησες τι ειπε στο θεμα τις διατροφης οσον αφορα σε δισκους εκτροφης καλυτερα να ταιζουμε οτι εχουν μαθει!!! Το θεμα με τα φρουτα αναφερεται κυριως σε αγριους δισκους. Οχι οτι δεν εχει εφαρμογη και στους εκτροφης, αλλα μην ξεφυγουμε σε σχεση με το τι ταιζονταν..........................

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα. Απο φρουτακια οπως ελεγε ο HEIKO μαγκο καθαρισμενο, ακτινιδιο, φραουλες,

μπανανα, που ειναι σιγουρα δινετε? Επισης τροφη με σκορδο?

Τουλαχιστον τωρα που βρισκονται ευκολα και σε πληθωρα εγω το κανω και το βρισκω

ποιο φυσικη διατροφη.

Περα του οτι ελεγε ο Heiko εσυ προσωπικα τα ταιζεις (αν εχεις) τους δισκους σου με ψιλοκκομενα φρουτακια και τα τρωνε? Η εχεις φτιαξει δικια σου DIY τροφη? Ναι υπαρχει σκορδοζουμο της seachem Garlic Guard.

Link to comment
Share on other sites

Περα του οτι ελεγε ο Heiko εσυ προσωπικα τα ταιζεις (αν εχεις) τους δισκους σου με ψιλοκκομενα φρουτακια και τα τρωνε? Η εχεις φτιαξει δικια σου DIY τροφη? Ναι υπαρχει σκορδοζουμο της seachem Garlic Guard.

Μπανανιτσα εφαγαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια μιας και το θεμα διατροφης το θεωρω προσωπικα αρκετα ενδιαφερον θα προτιμουσα να αφησουμε απ'εξω τον προσωπικο διαλογο καθως ετσι το θεμα θα χασει την ουσια του. Τα ασχετα ποστ λοιπον θα διαγραφουν.

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Σκετη? :rolleyes:

YES.

Ηθελα να βαλω και γεωσκοληκα αλλα δεν ειχα. :)

Link to comment
Share on other sites

YES.

Ηθελα να βαλω και γεωσκοληκα αλλα δεν ειχα. :)

Αν ειχες δεν θα ξαναετρωγαν Μπανανιτσα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν παρακολουθησες τι ειπε στο θεμα τις διατροφης οσον αφορα σε δισκους εκτροφης καλυτερα να ταιζουμε οτι εχουν μαθει!!! Το θεμα με τα φρουτα αναφερεται κυριως σε αγριους δισκους. Οχι οτι δεν εχει εφαρμογη και στους εκτροφης, αλλα μην ξεφυγουμε σε σχεση με το τι ταιζονταν..........................

[/quote

Συμφωνω και κρατησα αρκετες σημειωσεις πανω σε αυτο.

Καρδια αποφευγω μονο και μονο επειδη υπαρχει εστω και μια υποψια προβληματος στην

παροδο του χρονου. Το φρουτο επειδη το θεωρω αθωο και ειδικα οταν ειναι βιολογικης καλλιεργειας,

γιαυτο και το εδωσα. Εξαλλου και εμεις ειμαστε Ελληναρες αλλα τρωμε και κανα κινεζικο αμα

μας αρεσει και δεν μας πειραζει γενικως. Γιατι να ρισκαρουμε λοιπον αφου οπως πολυ σωστα μας αναφερεις υπαρρχουν τοσες τροφες και κυριως ασφαλεις που ειναι αρεστες στα δισκακια μας? Την mysis ουτε εγω την ηξερα. Οι δικοι μου (σου) ειναι παμφαγοι φτου, φτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...