Jump to content

Ενυδρειο και αριθμος ψαριων


SanTa

Recommended Posts

Καλησπερα. Ρε παιδες σε ενα ενυδρειο 300λ ποσα red belly μπορω να βαλω.Εχω διαβασει οτι θελει περιπου 70-80λ το καθε ψαρι. Αν βαλω 5 θα εχω μεγαλο προβλημα?Θελω να τα εχω κοπαδι για να ειναι καλυτερα γι αυτα αλλα απο την αλλη δεν με βγαζουν τα λεφτα για 400λ :hysterical:. Τι προτεινετε? Επισης αν χρησιμοποιησω ενα 160λ που εχω ως sump θα κανει δουλεια σε αυτα τα ψαρια, μιας και η τροφη δεν μενει στην επιφανεια και το προβλημα ειναι στον βυθο ή να το αξιωποιησω καπως αλλιως?

Υ.Γ Στο 300λ θα μπει το εσωτερικο φιλτρο, που ειδη εχει, +250jbl +500jbl. μηπως ειναι περιτο το sump?

Link to comment
Share on other sites

σε 300 λιτρα ανετα 4 ενηλικα ρεν τ μπελλυ,παλι κοπαδι ειναι ιδια συμπεριφορα θα εχουν.2 εξωτερικα φιλτρα απο αυτα που ειπες ειναι πολα νομιζω καλυτερα 2x250 jbl ενα βιλολογικο και το αλλο μηχανικο.μια χαρα θα εισαι.φυτεψε το ενυδρειο καλα,βαλε και καποιες ριζες αμα θες(ετσι αξιοιποιης και τον βυθο) και τα ρεντ μπελλυ θα ειναι βασιλιαδες,θα εχεις και εχτρα φιλτραρισμα νατρικων απο τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Αρα 5 ειναι δυσκολα ε? Φυτα θα βαλω πανω στις ριζες γιατι αν και τα καινουργια εινα σαν αυτα που εχω δεν θα μηνει τιποτα ορθιο.Επειδη ειμαι ασχετος λιγο τι διαφορα εχει το βιολογικο με το μηχανικο φιλτραρισμα? και ποιο θα ειναι καλυτερα να κανω βιολογικο το 250 η το 500?

Link to comment
Share on other sites

5 δυστυχος δυσκολα.τωρα.αμα θες βαλε και 250 και 500 αλλα αρκουν 2 250αρια.μηχανικο φιλτραρισμα ειναι ο υαλομαμβακας που πωλειτε μαζι με τα παραπανω φιλτρα,τα σφουγκαρια και οτι καθαριζει το νερο απο χοντρα σωματιδια και βρωμιες.το βιολογικο φιλτραρισμα ειναι siporax,bioballs και οτιδοιποτε ειναι φτιαγμενο για να συγκρατει βακτηριδια για να αποβαλουν τα νιτρικα,νατρικα και αμμωνια απο το ενυδρειο σου,εκει μεσα θα ηταν καλο να βαλεις και τυρφυ για να καφετιση το νερο και να προσφερει ιδανικες συνθηκες για τα πιρανια σου

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα εχω ειδη και τα 2 φιλτρα γι αυτο το λεω. Μαλλον καλυτερο για βιολογικο ειναι το 250 ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανα το μονο εσωτερικο βιολογικο θα αρκουσε? Φυσικα δεν θα βγαλω τα "μακαρονια" και τα αλλα τα μαυρα μπαλακια (δεν θυμαμαι τι εινα)απο τα αλλα δυο ωστε να βοηθανε κι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος,αλλα για να εισαι εσυ σιγουρος καντο και εκεινο βιολογικο και θα εχεις πολυ δυνατο φιλτραρισμα με πολυ καθαρο νερο

Link to comment
Share on other sites

και τα αλλα τα μαυρα μπαλακια (δεν θυμαμαι τι εινα)

βιομπάλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...