Jump to content

Πείνα λαιμαργία και τσαμπουκάδες


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του θαυμαστού κόσμου των ενυδρείων.....

Εδώ και αρκετό καιρό (12 μήνες) έχω στο ενυδρείο μου τον εξής συνδιασμό κατοίκων

2 gurami

2 σκαλάρια

2 Κλόουν

και 2 πλεκόστομούς....

Αυτός ο συνδιασμός ψαρίων έτρεχε πολύ καλά μέχρι που για τους λόγους που περιέγραψα σε προηγούμενο topic (Κεραυνός εν αιθρία) έχασα τα σκαλάρια τους κλόουν και τους πλεκόστομούς.

Ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον παραπάνω συνδυασμό. Τα ψάρια ήταν ήρεμα και δεν ενοχλούσε το ένα το άλλο.

Απο την στιγμή λοιπόν που έχασα τα ψάρια από ασθένεια και άμεσως αφού ξαναέφτιαξα το νερό ΄΄ωστε να είναι έτοιμο να υποδεχτεί νέα ψάρια, αντικατέστησα τις απώλειες που είχα με τα ίδια είδη ψαριών αφού για περισσότερο από 11 μήνες συνυπήρχαν αρμονικότατα.

Το πρόβλημα ξεκίνησε 2 ημέρες μετά την προσαρμογή. Και ποίο είναι το πρόβλημα.........????

Τα gurami και τα σκαλάρια ταίζονται με νιφάδες ενώ οι πλεκόστομοι και οι κλόουν με ταμπλέτες. Πρώτα ρίχνω τις νιφάδες έτσι ώστε τα σκαλάρια και τα gurami να μείνουν στην επιφάνεια για να φάνε, και αμέσως μετά ρίχνω τις ταμπλέτες να πάνε στον βυθό για να φάνε οι κλόουν και οι πλεκόστομοι.

Μόλις τα σκαλάρια και τα gurami αντιληφθούν τον παφλασμό της ταμπλέτας ή ακόμα την δούν, παρατάνε τις νιφάδες και τρέχουν σε αυτήν μην αφήνοντας τους κλόουν και τους πλεκόστομους να φάνε. Αφού φάνε τις ταμπλέτες οι "κερατάδες" μετά επιστρέφουν στην επιφάνεια για να ολοκληρώσουν το φάγωμα και των υπολοίπων νιφάδων. Ως γνωστόν οι κλόουν και οι πλεκόστομοι δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια να φάνε νιφάδες όσο οι άλλοι κατασταπάραζουν τις ταμπλέτες.

Κάθονται και απλά χαζεύουν χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι.

Ο προβληματισμός είναι ο εξής.......τι κάνουμε? γιατί ενώ δεν είχα το πρόβλημα αυτό ξαφνικά προέκυψε? ο συνδιασμός των ψαρίων αυτών δεν είναι συμβατός?

Όχι τίποτα άλλο άντε και οι πλεκόστομοι τρώνε και λίγο άλγη......οι ταλαίπωροι οι κλόουν τι θα κάνουν?

Βοηθείστε στην διάσωση των κλόουν.......πως να λύσω το πρόβλημα?

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου δοκιμασα το εξης, να ριχνω τις ταμπλετες ηδη βρεγμενες

με αυτον τον τροπο πεφτουν πολυ γρηγορα και ισως να μην προλαβαινουν να κλεβουν

Link to comment
Share on other sites

οι πλεκοστομοι να ξερεις μπορουν ανετα να τραφουν και οταν ειναι κυριως τα φωτα κλειστα. αρα μπορεις να ριχνεις και ταμπλετα το βραδυ που τα σκαλαρια κοιμουνται στην κυριολεξια ορθια.

για τα κλοουν υπαρχουν τροφες σε μορφη pellets το οποιο βουλιαζει αμεσως ή οταν ταϊζεις ριχνε μαζι με τις νιφαδες και bits τα κλοουν εχουν την ικανοτητα να σκαβουν και να σκαλιζουν τα χαλικια και να τρωνε οτι βρουν μην ανυσηχεις γι'αυτα

Link to comment
Share on other sites

οι πλεκοστομοι να ξερεις μπορουν ανετα να τραφουν και οταν ειναι κυριως τα φωτα κλειστα. αρα μπορεις να ριχνεις και ταμπλετα το βραδυ που τα σκαλαρια κοιμουνται στην κυριολεξια ορθια.

για τα κλοουν υπαρχουν τροφες σε μορφη pellets το οποιο βουλιαζει αμεσως ή οταν ταϊζεις ριχνε μαζι με τις νιφαδες και bits τα κλοουν εχουν την ικανοτητα να σκαβουν και να σκαλιζουν τα χαλικια και να τρωνε οτι βρουν μην ανυσηχεις γι'αυτα

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τισ συμβουλές.....θα τις πράξω άμεσα....

In the meantime που λένε και τα Αγγλοσάξονα παρατήρησα κάτι σήμερα κάτι τελείως αηδιαστικό.......

Το ένα gurami καταβροχθίζει...........τα περιττώματα του άλλου gurami που συνυπάρχει στο ενυδρείο.

Η αλήθεια είναι ότι το είχα δει κατακαιρούς να συμβαίνει από όλα τα ψάρια (να βάζουν "κακάκια" στο στόμα τους) όμως μετά από κλάσματα του δευτερολέπτου τα έφτυναν.

Τώρα ξαφνικά το μεγάλο gurami έγινε κουραδοφάγος. Είναι ρε παιδιά φυσιολογικό.....ή είναι η αρχή κάποιου προβλήματος;

Αναμένω νέα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου altsam74 για αυτο που αναφερεις με τα περιτωματα πρωτη φορα το ακουω μηπως πρεπει να ταιζεις περισοτερο???τωρα οσον αφορα τους clown απο προσωπικη εμπειρια τους εχω δει και εγω να σκαβουν το υποστρωμα αναζητωντας το φαγητο που εχει πεσει :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για τους κλοουν μπορεις να πιανεις σε πετρα καλα πλυμενο μαρουλι θα το τιμησουν

δεοντως.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου altsam74 για αυτο που αναφερεις με τα περιτωματα πρωτη φορα το ακουω μηπως πρεπει να ταιζεις περισοτερο???τωρα οσον αφορα τους clown απο προσωπικη εμπειρια τους εχω δει και εγω να σκαβουν το υποστρωμα αναζητωντας το φαγητο που εχει πεσει :hysterical::hysterical:

Καλημέρα και σε εσένα,

Τους κλόουν τους ψιλοβόλεψα. Λίγο το μαρούλι, λίγο οι μουσκεμένες ταμπλέτες, λίγο το σκάψιμο που κάνουν όλα μαζί δείχνουν να δουλεύουν.

Το πρόβλημα είναι αυτή η νέα γαστριμαργική ανωμαλία του gurami. Δεν μπορώ να καταλάβω τι το έπιασε ξαφνικά. Το έχω σχεδόν 12 μήνες (είναι από τα πρώτα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο) και έχει μεγαλώσει πάρα μα πάρα πολύ.

Τρώει επιλεκτικά και κατά διατήματα μονάχα τα περιττώματα του δεύτερου gurami με το οποίο εδώ και 3 με 4 ημέρες επιδίδεται σε ξέφρενο κυνήγι. Κυνηγάει συνέχεια με αποτέλεσμα να έχει περιορίσει το μικρότερο gurami στο 1/3 του ενυδρείου και μάλιστα κοντά στην επιφάνεια(δεν γίνεται πάντα αλλά τακτικά). Να φανταστείς ότι πολλές φορές από την λύσσα του κατά την διάρκεια του κυνηγιού καταφέρνει να χτυπά το μικρότερο gurami στα τοιχώματα του ενυδρείου.

Είναι απίστευτα λαίμαργο (σαν καρχαρίας σε κατάσταση φρενίτιδας και μάλιστα θεωρώ ότι δεν μπορώ να τα ταΐσω περισσότερο δεδομένου ότι συχνά πυκνά έχει τα γνωστά "κορδόνια" να κρέμονται.

Sorry που μεσημεριάτικα γράφω τέτοιες αηδιαστικές ιστορίες όμως στα τόσα χρόνια ενασχόλησης δεν είδα ποτέ κάτι αντίστοιχο.

Αναμένω τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...