Jump to content

Υψηλά Νιτρώδη(ΝΟ2)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και ... Καλές Γιορτές (έφτασαν επιτέλους)

Έχω αναφερθεί και σε προηγούμενο post για ένα ενυδρείο καραντίνα με το οποίο είχα πρόβλημα αστάθειας στο Ph. Ενώ αυτό το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί έχω πρόβλημα με νιτρώδη. Το ενυδρείο στήθηκε με υλικά από άλλο στρωμένο (syporax, substrat pro, μπλε σφουγγάρια) και νερό μπολιασμένο 50% από στρωμένο και 50% από βρύση.

Τις τελευταίες μέρες έχω ΝΟ2 πάνω από 1mg.

Κάνω αλλαγές καθημερινά (RO + βρύση) ξεπλένω σφουγγάρια από τα άλλα ενυδρεία μέσα στην καραντίνα και βάζω stess zyme . Αυτό που πετυχαίνω είναι να κατεβαίνει προσωρινά στα 0.25 και μετά πάλι τα ίδια.

Μπορεί να έπαθαν black out τα βακτηρίδια κατά την μεταφορά των υλικών από το ένα ενυδρείο στο άλλο.

Το φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι ενσωματωμένο στο ενυδρείο με κυκλοφορία ~500λτ/ω (Το ενυδρείο είναι 120λτ) . Είναι πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο τύπο φίλτρου χωρίς και άλλο εξωτερικό. Μπορεί να φταιει αυτό;

Κάνω θεραπεία για hexamita με hexa-ex. Μπορεί να επηρέασε τα βακτηρίδια; Δεν γράφει κάτι τέτοιο στις οδηγίες.

Όλες οι άλλες μετρήσεις είναι φυσιολογικές.

Φοβάμαι ότι θα γλιτώσουν τα δισκάκια από hexamita αλλά θα τη πατήσω από το νερό :busted_cop: .

Καμιά συμβουλή :busted_cop::thumbup: ;

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις καθημερινές αλλαγές, χωρίς να ξεπλένεις σφουγγάρια από άλλα ενυδρεία μέσα. Αν έπαθαν κάτι οι αποικίες των βακτηριδίων θα επανέλθουν κάποια στιγμή, εκτός και είσαι πλέον εντελώς άστρωτος.

Συνήθως αυτού του είδους τα φάρμακα κάνουν κάποιες μικρές ή μεγάλες ζημιές στη βιολογία. Δηλαδή σκοτώνουν και χρήσιμα βακτηρίδια. Αμμωνία μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ευχαριστώ,

Οι τιμές που έχω είναι:

Αμμωνία (NH3/NH4) : 0

Kh: 4

Gh: 5

Ph: ~ 7.0

Αν έπαθαν κάτι οι αποικίες των βακτηριδίων θα επανέλθουν κάποια στιγμή, εκτός και είσαι πλέον εντελώς άστρωτος.

Μπορεί να είναι «εντελώς άστρωτο» με στήσιμο ενυδρείου από στρωμένα υλικά και στρωμένο νερό; Εάν Ναι, που μπορεί να οφείλεται;

Link to comment
Share on other sites

Οι αποικίες που μετέφερες με τα υλικά μπορεί να καταστράφηκαν από το φάρμακο. Για κοίταξε στις οδηγίες μήπως αναφέρουν κάτι σχετικά με τον αν επηρρεάζουν το βιολογικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

κατ' αρχας τσεκαρισε το τεστ που χρησιμοποιεις. Κατα δευτερο λογο, τα σφουγγαρια πρεπει να πλενονται σε νερο του ιδιου ενυδρειου στο οποιο λειτουργουν. Οι αποικιες των βακτηριδιων μπορουν να καταστραφουν πιο ευκολα απο αλλαγη θερμοκρασιας και pH παρα απο φαρμακα. Τα φαρμακα συνηθως δεν επηρρεαζουν τις αποικιες χρησιμων βακτηριδιων - και αν το κανουν το αναφερουν ρητα.

Υπαρχει φυσικα και η πιθανοτητα το φιλτρο να μην ειναι στρωμενο πληρως, αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα, βαλε περισσοτερα υλικα απο το στρωμενο σου ενυδρειο.

Τελος, οπως σου ειπε και ο Μιχαλης καλο ειναι να μην πλενεις το σφουγγαρι καθημερινα, γιατι με καθε πλυση αλλαζεις τη βιολογικη ισσοροπια του.

Προσωπικα θα δοκιμαζα και το εξης. Βαλε μια μικρη αεραντλια (για περιπτωση που χρειαζεσαι περισσοτερο οξυγονο για τη μετατροπη) κατω απο - η πολυ κοντα στο σφουγγαρι σου .. μπορει να δουλεψει ... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλημέρα και Ευχαριστώ,

Τα τεστ δουλεύουν σωστά, τα έχω τεστάρει στα άλλα δύο στρωμένα ενυδρεία και έχουν 0-νικες τιμές.

Όσων αφορά τα σφουγγάρια το έκανα 2-3 μέρες και το σταμάτησα γιατί φοβήθηκα την ισορροπία των στρωμένων με το άνοιξε κλείσε των φίλτρων τους. Για τη προσθήκη και άλλων υλικών, έχω ελάχιστο χώρο μέσα στο φίλτρο, αλλά κάτι θα κάνω.

Αεραντλία υπάρχει ήδη μέσα, λόγω θεραπείας. Πρέπει να είναι οπωσδήποτε πολύ κοντά στο φίλτρο;

Εκτός από stress zyme θα βοηθούσε να χρησιμοποιήσω προϊόντα της prodibio biodigest ή bioclear ;

Τώρα σχετικά με την ερώτηση περί αποτυχίας στησίματος ενυδρείου με υλικά και νερό από στρωμένο, μάλλον θα επηρεάσθηκε αρκετά από την πιθανή αλλαγή Ph και θερμοκρασίας.

Θα συνεχίσω με καθημερινές αλλαγές γιατί και σήμερα τα ίδια..... :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Επιτέλους 0-νική τιμή σε Νιτρώδη (Νο2) :thumbup: . Μετά από πολύ προσπάθεια τελικά έστρωσε. Βέβαια οι δίσκοι είχαν επιστρέψει την προηγούμενη, στο πρώτο τους ενυδρείο μιας και η θεραπεία έχει πάει περίπατο με τόσες αλλαγές νερού.

Στον ένα δίνω πιθανότητες 60/40 :busted_cop: για γίνει καλά, στον άλλο 30/70 :busted_cop: .

Ας ελπίσουμε ότι θα τελικά θα τα καταφέρουν και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στον ένα δίνω πιθανότητες 60/40  :busted_cop:  για γίνει καλά, στον άλλο 30/70  :busted_cop: .

Ας ελπίσουμε ότι θα τελικά θα τα καταφέρουν και οι δύο.

7615[/snapback]

Τελικα τι εγινε Κωστα, τα καταφεραν να δουν το 2006 οι δισκοι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρίνα,

Μετά από 1-2 ημέρες η καραντίνα έστρωσε και ολοκληρώθηκε η θεραπεία hexamita.

Δυστυχώς το ένα δισκάκι (το 70/30) παρουσίασε και pop eye, συνέπεια της γενικής κακής κατάστασής του (από την αρχή που το πήρα – αρχές Σεπτέμβρη- ήταν κακόφαγο και πολύ ήσυχο) :busted_cop::busted_cop: .

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να προλάβει μόνο μία μέρα από το 2006. Το μεσημέρι της Πρωτοχρονιάς μας άφησε χρόνους :lmao: . Ελπίζω να μη μου πάει γρουσουζιά.

Το άλλο επέστρεψε στο παλιό του σπίτι και μου έκανε δώρο μερικά αυγά :thumbup::lmao: , τα οποία δεν είχαν καμία τύχη βέβαια μιας και δεν υπήρξε ανταπόκριση από αρσενικό. Τα αυγά τα έφαγαν οι άλλοι δίσκοι την ίδια μέρα. Τουλάχιστον φαίνεται ότι η θεραπεία έπιασε και άξιζε η ταλαιπωρία.

Ο απολογισμός, ένας δίσκος αναπαύεται, ένας δίσκος και πάλι υγιής , καθώς και ένα στρωμένο ενυδρείο 120λτ το οποίο ελπίζω σύντομα να αποκτήσει νέους – υγιείς – κατοίκους.

Τελικά δεν μπορείς να τα έχει όλα σε αυτή τη ζωή. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Kωστα μου συμβαινουν αυτα, δυστυχως. Αλλα παλι καλα, ο ενας ανενιψε και προχωρεις ακαθεκτος.

Αντε, ολοι σιδεροκεφαλοι τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...