Jump to content

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΠΑΟΥΛΟΥ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ???


Recommended Posts

Χαιρετώ το forum

Νοικιασα νεο σπιτι μεσα στο οποιο μεταξυ των αλλων υπαρχει και ενα παλιο μπαουλο.Σκεφτομαι να το μετατρέψω σε φυτεμενο ενυδρειο.Η ιδέα στριφογυρνα ολη μερα στο μυαλο μου.Εχω κολλησει.Χώρις να εχω καθολου γνωσεις πάνω στο θέμα σκέφτομαι να κρατησω μονο τις κολωνες του μπαουλου στις 4 γωνιες και το καπακι και εσωτερικα να φτιάξω ένα ενυδρειο.

1) Θα ήθελα τις αποψεις σας για το εαν η ιδεα ειναι υλοποιήσιμη

2) Λόγω ελλειψεως φωτισμου θα ήθελα να χρησιμέυει και σαν φωτιστικο

3) Δεν υπαρχει χρόνος επαρκής για να ασχολούμαι συνεχεια με το ενυδρείο και ετσι θα ηθελα να εχει τη μικροτερη δυνατη συντηρηση

4) Θα ήθελα να υπάρχει η δυνατοτητα αναβαθμισης μελλοντικα

5) Με λιγα λογια παιδες πως θα κινηθει ενας ασχετος για να υλοποιησει την παραπανω ιδεα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει μια συγκεκριμένη φωτοπερίοδο, πως θα χρησιμεύσει λοιπόν σαν φωτιστικό τις ώρες που τα φώτα του θα είναι κλειστά και εσύ θα πρέπει να βλέπεις????

Όλα τα ενυδρεία απαιτούν κάποια συντήρηση. Άλλα λιγότερη και άλλα περισσότερη. Το φυτεμένο ενυδρείο, όμως δεν ανήκει στα λιγότερο απαιτητικά.

Τις συσκευές και τα παρελκόμενα, που θα τα έχεις??? Θα φτιάξεις κάποιο ντουλάπι κάτω από το μπαούλο?

Πάντως έχω δει "Μπαουλοενυδρείο" και μάλιστα πολύ ενδιαφέρον και όμορφο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θεωρείται αποτέλεσμα "άσχετου" και χομπίστα που δεν έχει χρόνο να αφιερώσει για τη συντήρησή του.

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ σου γράφεις ότι είσαι από το νομό Αιτωλοακαρνανίας αν πράγματι είσαι από εκεί έχεις κοντά σου κάποιον πολύ καλό κατασκευαστή ενυδρειων στείλε μου π.μ. να σε ενημερώσω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...