Jump to content

ιόντα και τιμές νερού


Recommended Posts

καλησπέρα, χρειάζομαι τις συμβουλές σας για το εξής πρόβλημα :

προσπαθώ να αυξήσω τις τιμές του νερού ως εξής το kH από 6 σε 15 ,gH από 10 σε 13 και pH από 8 σε 8.5

οι ασβεστολιθικές πέτρες που έχω είναι λίγες και δεν κάνουν αρκετή δουλειά, έτσι για τον μισό βαθμό pH που θέλω πήρα το ''seachem Tanganyika buffer'' αλλά αν και έβαλα σε δόσεις επί 4 ημέρες 4 κουταλιές στα 55 λίτρα, μέτρησα με ηλεκτρονικό πεχάμετρο και είχα ακόμα pH=8.38

έλεγα να πάρω και το αλάτι της seachem για να έχω όλα τα απαραίτητα ιόντα που χρειάζονται τα ψάρια και να ανεβάσω τις σκληρότητες

αυτές ήταν οι δικές μου σκέψεις από εσάς θέλω να μου πείτε πως θα αυξήσω τις τιμές στα επίπεδα που θέλω έχοντας παράλληλα σωστές αναλογίες όλων των ιόντών της λίμνης Tanganyika??????

Υ.Σ: αν γνωρίζεται θα ήθελα να μάθω δοσολογίες χημικών για αύξηση τιμών όπως και για το αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κοράλλι ή σπασμένες ασβεστολιθικές πέτρες μέσα στο εξωτερικό φίλτρο ( όπου έχει αρκετό ελεύθερο χώρο για υλικά ).

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι..? ξερω πολλους φιλους που χρησιμοποιουν σε αρκετη ποσοτητα στο υποστρωμα τους σπασμενο κοραλι ,ψιλο σαν χαλαζιακο χαλικι,για να εχουν μονιμα υψηλο πεχα..

*(αυτοι οι φιλοι μου βεβαια ειχανε πολυ μαλακο νερο στην βρυση τους..).

εσυ πως εχεις τετοιες τιμες..??

Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι..? ξερω πολλους φιλους που χρησιμοποιουν σε αρκετη ποσοτητα στο υποστρωμα τους σπασμενο κοραλι ,ψιλο σαν χαλαζιακο χαλικι,για να εχουν μονιμα υψηλο πεχα..

*(αυτοι οι φιλοι μου βεβαια ειχανε πολυ μαλακο νερο στην βρυση τους..).

εσυ πως εχεις τετοιες τιμες..??

Δεν ξέρω φίλε klaz αλλά ψάχνω σε διαφορες ιστοσελίδες για δοσολογίες και έχω πελαγώσει.Καμιά βοήθεια κανένας κιχλιδάς? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αν και δηλωνεις οτι εισαι αττικη,εντουτοις δεν ξερω να παιζει τοσο μαλακο νερο εκει.....

η βρυση σου δηλαδη τι αποκλιση εχει απο το νερο του ενυδρειου...?

μου φαινεται καπως περιεργο,και αναρωτιεμαι μηπως καποιος παραγοντας σου αλλοιωνει τη συνθεση του νερου...

Link to comment
Share on other sites

Σε δικό μου ανάλογο ενυδρείο, βάζοντας 2 κουταλάκια του γλυκού buffer

και 1 κουταλάκι αλάτι της ίδιας εταιρίας, σε 20 λίτρα σε κάθε αλλαγή,

είχα ph 8,5 Gh 18 & Kh 20.

Να σημειώσω ότι για άμμο είχα νεκρο αραγωνίτη περίπου 10 κιλά, και

καμία ασβεστολιθική πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικό μου ανάλογο ενυδρείο, βάζοντας 2 κουταλάκια του γλυκού buffer

και 1 κουταλάκι αλάτι της ίδιας εταιρίας, σε 20 λίτρα σε κάθε αλλαγή,

είχα ph 8,5 Gh 18 & Kh 20.

Να σημειώσω ότι για άμμο είχα νεκρο αραγωνίτη περίπου 10 κιλά, και

καμία ασβεστολιθική πέτρα.

Πιστεύω οτι με αραγωνίτη στους 2 από τους 3 κάδους του fluval 305 θα έχω σταθερές τιμές, καλές για ταγκανίκα με συνδυασμό με buffer για σταθερότερες τιμές pH.

Η γνώμη σας μετράει, επίσης ψάχνω για 1 κιλό αραγωνίτη και δεν πουλάνε πουθενά με το κιλό...μάλλον θα βάλω αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο φίλτρο 1 κιλό αραγωνίτη και 1 κουταλιά buffer μετά από αλλαγή νερού και έγινε το εξής παράδοξο, μου ανέβασε μεν το kH στό 11 αλλά έριξε το gH στό 3. Τι συμβαίνει?????? :)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το pH buffer.

Παραδόξως μου κατεβάζει την γενικά σληρότητα ενώ ανεβάζει κανονικά pH και ανθρακική σκληρότητα.

'Εχει τύχει σε κάποιον άλλον???

PLEASE HELP !

Link to comment
Share on other sites

PLEASEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!! :):):thumbup:

Ακόμη δεν έχω βάλλει ψάρια γιατί με τις φυσικές μεθόδους (άμμος παραλίας, αραγωνίτης στο φίλτρο, πολλές πέτρες) οι ύψιστες τιμές είναι gH=10 kH=6.

Τι μπορώ να κάνω? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από την μικρή ανταπόκριση στις ερωτήσεις καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία σε προιόντα άυξησης σκληρότητας οπότε παραθέτω τα αποτελέσματα που είχα για να βοηθηθεί όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα:

Στο νερό της δικής μου βρύσης με:

pH=8 kH=6 gH=10

σε 60 λτ ενυδρείο με 1,5 κουταλιά του γλυκού "Seachem Tanganyika 9.0-9.4 buffer'" και 1,5 κουταλιά "Seachem african cichlid salt" οι τιμές διαμορφώθηκαν:

pH=8,5 kH=14 gH=15

Link to comment
Share on other sites

Από την μικρή ανταπόκριση στις ερωτήσεις καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία σε προιόντα άυξησης σκληρότητας οπότε παραθέτω τα αποτελέσματα που είχα για να βοηθηθεί όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα:

Στο νερό της δικής μου βρύσης με:

pH=8 kH=6 gH=10

σε 60 λτ ενυδρείο με 1,5 κουταλιά του γλυκού "Seachem Tanganyika 9.0-9.4 buffer'" και 1,5 κουταλιά "Seachem african cichlid salt" οι τιμές διαμορφώθηκαν:

pH=8,5 kH=14 gH=15

Kαταρχην σου ευχομε καλη τυχη με το ενυδρειο σου και να χαρεις τα ψαρακια σου οταν ξεκινησεις κανονικα. :)

Σορρυ για την καθυστερηση της απαντησης, απλα αυτος ο μηνας ειναι λιγο...περιεργος και τα μυαλα ειναι λιγο κουρασμενα.. :thumbup:

Λοιπον, καταρχην τι αραγωνιτη εχεις βαλει μεσα στο φιλτρο σου? Ο αραγωνιτης εχει την ταση να ανεβαζει και GH & KH , αλλα εαν εχεις πολυ ψιλες τιμες και η μια ξεφυγει πολυ τοτε θα εχεις κατακριμνηση στο νερο σου και θα επελφη καποια ανισοροποια στις τιμες. Εσυ με την προσθεση buffer αυτο εκανες. Και ετσι επεσε το gh και ανεβηκε το kh. Απολυτος λογικο.

Μετρησες μονο με τον αραγωνιτη που ηταν οι τιμες σου? Θα ηταν πολυ χρησιμο. Μια συνηθης πρακτικη για σκληροτητα και ΚΗ σωστη σε Τανγανικα ειναι ο αραγωνιτης. Ειδικα για ΚΗ. Οποτε δεν θελέις καθολου ΚΗ buffer. Γιατι μολις πεσει το ΚΗ θα λιωσει ποιο ευκολα ο αραγωνιτης και θα κανεοι buffer ποιο φυσικα και ειδικα χωρις κανενα κοπο απο εσενα.

Τωρα ισως να μην ανεβασει οσο θα ηθελες το GH που σιγουρα θα ηταν ψιλοτερο εαν δεν εβαλες Buffer. Η καλυτερη λυση για εμενα για αυξηση gh σε τετοιο ενυδρειο ειναι λιγες κουταλιες θαλασσινο αλατι. Τοσο απλο.

Μπορεις να παρεις απο ενα φιλο σου με θαλλασινο 200-500 γραμμαρια θαλασινο αλατι και θα σε βγαλει για χρονια. Οπως και μια αλλη λυση ειναι το αλατι που πουλαει η Aquarium Pharma..κατι..το ξεχναω τωρα :thumbup: που ειναι πολυ φθηνο αλλα τελειο για το σκοπο σου. Προσωπικα την γνωμη μου για τα χημικα που θα βαζεςι για kh & gh στο ενυδρειο σου?

2 μονο. Σοδα μαγειρικη για το ΚΗ αν χρειαστει αφου ο αραγωνιτης κανει θαυματα εκει. Και το αλατακι για το gh. Τοσο απλο και θα δεις τις κιχλιδες σου να πετανε. Οπως επισης να προσεξεις και την σωστη θερμοκρασια που ειναι απαραιτητη για τα ψαρακαι αυτης της λιμνης. 24-25 το χειμωνα και με τιποτα πανω απο 28 το καλοκαιρι.

Οτι απορια εχεις μας ρωτας εδω. Καλη συνεχεια και πιστευω παρα το καθυστεριμενο της απαντησης να σε καλυψα οσο μπορουσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου :)

Ο αραγωνίτης είναι σε μορφή σφαιρικού κόκκου και δεν μου ανέβασε τίποτα μόνος του.Το μπάφερ και το αλάτι έκαναν δουλειά αλλά οι τιμές πέφτουν καθημερινά και πρέπει να τις παρακολουθώ και να συμπληρώνω ανάλογα.Σε 4 ημέρες οι σκληρότητες έπεσαν από 3 βαθμούς η κάθε μία.

Κάποια πρόταση γιά αυτό? Φταίει κάτι που δεν κάνει δουλειά ο αραγωνίτης?

Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνίτης είναι σε μορφή σφαιρικού κόκκου και δεν μου ανέβασε τίποτα μόνος του.

Mηπως ειναι ο RedSea? Η αν δεν ειναι αυτος θα ηθελα να μου πεις πιας εταιριας ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ειναι ο RedSea? Η αν δεν ειναι αυτος θα ηθελα να μου πεις πιας εταιριας ειναι. :D

Ναι, το τσέκαρα και είναι ο RedSea.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...