Jump to content

Προβλημα με Tiger Barb


Recommended Posts

Το συγκεκριμενο ψαρακι το εχω κοντα στους 15 μηνες και έχει φτασει κοντα στα 5 εκατοστα.Ολο αυτο τον καιρο δεν ηταν ιδιαιτερα επιθετικο αλλα την τελευταια εβδομαδα εχει αφηνιασει το ψαρι.Αρχισε να επιτειθεται σε ολα τα ψαρια του ενυδρειου με αποτελεσμα το θανατο ενος Silver(σαν καρχαριακι ηταν).Τα άλλα ψαρια του ενυδρειου ειναι 2 σκαλαρια (το ενα του έφαγε λιγο την ουρα),ενας κοινος πλεκοστομος 17cm,ενα gourami και αλλο ενα ζευγαρι που μου διαφευγει τωρα η ονομασια.Για να το περιορισω το έβαλα σε μια ταιστρα μονο του μηπως και σώσω τα άλλα ψαρια.Τι προτεινεται να σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτο αλλα και πάλι τίποτα.Ασε που ειναι τόσο υπερκινητικο ετσι ωστε οταν ρίχνω την τροφη δεν προλαβαινει να φαει κανενα.Μετα απο ώρα αφου τα έχει φαει όλα μονο του ξαναριχνω τροφη και παλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμμενο ψαρι ειναι κοπαδοψαρο.Χρειαζεται δηλ. 5 ατομα του ιδιου ειδους τουλαχιστον ωστε να παψει να ασχολειται με τα αλλα ψαρια...

Επισης σκαλαρια ,γκουραμια και μαζι τιγρακια δεν ... αφου τα τιγρακια θα κυνηγανε τις ουρες( fin nippers)..

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω σημερινες μετρησεις νερου μηπως φταιει το νερο

NO3 25 , NO2 0 ,GH >16d ,KH 20d, pH 7.6 , Nh3/Nh4 0.25.Οι μετρησεις εγιναν με Tetra test 5in1 και API Ammonia test kit.Παντως το εχω μέσα στην ταιστρα και δεν νομιζω να το βγαλω.Το καλο ειναι οτι επεστρεψε η ηρεμια στα άλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...