Jump to content

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΕΥΚΟΛΟς ΤΡΟΠΟς ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?????


Recommended Posts

[color=#CC0000]Για σας τα εχω χαμενα!!!!! Προσπαθω να σκεφτω εδω και πολυ καιρο τωρα καποιο τροπο για να γινετε η αλλαγη του νερου ευκολα, και δεν βρηκα τιποτα!!!!

Ξερω οτι υπαρχουν μηχανηματα που αλλαζουν αυτοματα απο μονα τους το νερο αλλα πρεπει να διαθεσεις και $ για να τα αγορασεις!!!!!!!

Γι αυτο αν μπορειται να μου δωσετε καμια ιδεα για να μην γινετε το δωματιο ολο νερα, θα ημουν πολυ :hysterical: !!!!!

Μπορειται να μου πειτε ακομα για να με βοηθησετε και πως αλλαζετε εσεις το νερο στο δικο σας ενυδρειο, που ξερετε μπορει να κανω κατι λαθος τελικα!!!!!!!!!

Ευχαριστω[/color]

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Μετέφερα το θέμα σου στην σωστή κατηγορία!

Εδώ θα έχεις περισσότερες απαντήσεις!

:hysterical:

Το σημαντικό είναι να μας πείς πόσα λίτρα νερό αλλάζεις και τι ενυδρείο έχεις (γλυκού νερού ή θαλασσινού)!

Εγώ (σε γλυκό νερό) έχω ένα βαρέλι πλαστικό 50 λίτρων όπου προετοιμάζω το νερό (σκόνες, υγρά και θερμοστάτης)!

Όταν το νερό είναι σε θερμοκρασία σωστή το μεταφέρο με μια αντλία 1000λίτρων (για ευκολία) και για να αδειάσώ το νερό έχω ένα λάστιχο μικρής διαμέτρου και 2 κουβάδες!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω!

2 λυσεις..

1.Πας και αγοραζεις ενα μακρυ σωλινα [εχω βρει και σε petshop] ο οποιος εχει τοσο μηκος ωστε να φτανει απο το ενυδρειο σου στη λεκανη της τουαλετας.. Σφηνωνεις τη μια ακρη στο καπακι του ενυδρειου με το στομιο αρκετα μεσα στο νερο και απο την αλλη ρουφας με το στομα μεχρι να δεις το νερο να ερχεται!!

Επειδη ομως μπορει να μν δουλεψει λογο μηκους του σωλινα..

2.Αγοραζεις εναν ιδιο σωλινα γυρω στα 2 μετρα ομως.. Εχεις και 2 κουβαδες.. Και καποιον καλο ανθρωπο να βοηθαει.. ο ενας ρουφαει και στη συνεχεια αδιαζει το νερο στις κουβαδες εναλλαξ και ο αλλος αδειαζει τους κουβαδες στην τουαλετα πχ..

Τωρα για να γεμισεις το ενυδρειο πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι το βαρελακι.. Εχει Ενα κοστος αγορας αλλα εχεις ΕΤΟΙΜΟ ΝΕΡΟ... Οχι σαν αυτο της ευδαπ! :hysterical: Διαφορετικα με κουβαδες νερου που προσαρμοζεις στο περιπου την θερμοκρασια στους οποιους ριχνεις την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου περιμενεις και κανα 10' και μετα τον ριχνεις!

Ελπιζω να βοηθησα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι απλο!!!

1 . Η αγοραζεις μια σκουπα βυθου που αδειαζεις και νερο.και ενα μπετονι πλαστικο για να ξερεις και ποσα λιτρα αδειαζεις !! Η οπως ειπαν και τα παιδια με λαστιχο και ρουφυγμα !!!

2 . Η αλλη λυση ενα μπετονι 50 λιτρα για ευκολια χωρου,μια αντλια 600l/h ,και και ενα λαστιχο μονιμα στο ενυδρειο για την εξοδο του νερου,και μονιμα η στην αποχετευση η στα λουλουδια!!!η εξοδος θα γινεται παντα με την βαρυτητα(ουτε ρουφα ουτε τιποτα)με μια βανα,,ανοιγεις και μολις φτασεις στα λιτρα που θες την κλεινεις και αρχιζει το γεμισμα!!!και οικονομικα πανω κατω 60-70 ευρο!!

post-3990-1196330082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω βαρελι 75 λιτρων κοντα στο ενυδρειο εχω ,και ετοιμο κυριως αποχλωριωμενο νερο.

με εναν κυκλοφορητη 400 λ/ω και με εναν σωληνα κατευθειαν στο ενυδρειο η εισαγωγη του νερου,

οσο για την εξαγωγη του παλιου νερου απ'ευθειας στον αποπατο :hysterical: παλι με σωληνα

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να πώ ότι δεν είναι ανάγκη να ρουφάτε τον αέρα απο τον σωλήνα (είναι κάκό για την υγεία μας αν πιούμε απο αυτό το νερό), απλά γεμίστε τον με νερό και κλείστε τις ακρες του με τα δάχτυλα σας!

Όταν είναι στην σωστή θέση και τα αφήσετε θα αρχίσει να τρέχει!

:)

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να πώ ότι δεν είναι ανάγκη να ρουφάτε τον αέρα απο τον σωλήνα (είναι κάκό για την υγεία μας αν πιούμε απο αυτό το νερό), απλά γεμίστε τον με νερό και κλείστε τις ακρες του με τα δάχτυλα σας!

Όταν είναι στην σωστή θέση και τα αφήσετε θα αρχίσει να τρέχει!

:)

συμφωνω και μπορειτε να προμηθευτητε μια πολυ οικονομικη συσκευη (φουσκα) που πουλανε στα μαγαζια με υδραυλικα και την βαζετε στο σωληνα για το ξεκινημα της ροης

Link to comment
Share on other sites

το βαραλακι για την προετοιμασια νερου ειναι σιγουρα μια πολυ καλη λυση αλλα ΟΧΙ για οσους εχουν το ενυδρειο τους στο καθιστικο

εκει που εχω εγω το ενυδρειο θελω να φαινεται ΜΟΝΟ το ενυδρειο και οχι τα παρελκομενα του

Link to comment
Share on other sites

Μια βάση με ροδάκια θα λύση το πρόβλημα της μεταφοράς του δοχείου μέσα στο σπίτι!

:)

Link to comment
Share on other sites

"Απλά θέλω να πώ ότι δεν είναι ανάγκη να ρουφάτε τον αέρα απο τον σωλήνα (είναι κάκό για την υγεία μας αν πιούμε απο αυτό το νερό), απλά γεμίστε τον με νερό και κλείστε τις ακρες του με τα δάχτυλα σας!"

Συμφωνω απολυτα! μετα, η μια ακρη στο κουβα και η αλλη στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αδεισμά: με λάστιχο ποτίσματος συνδεδεμένο με τη σκούπα βυθού(της tetra δεν χρειάζεται ρούφηγμα)κατευθείαν στην αποχέτευση του μπαλκονιού.

Γέμισμα: με δοχείο 100 λίτρων στην περίπτωση μου,ανάλογα με τα λίτρα που θές να αλλάξεις,τοποθετήμενο σε μια μικρή βάση με ροδάκια για την μέταφορα της(μικρη παλέτα που βάζεις ροδάκια) όπου προετημάζεις το νερό και με μια αντλία(όχι κυκλοφορήτη) τσουπ μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...