Jump to content

Καλώς Σας Βρήκα :)


b1ll

Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι ο Βασιλης

παντα μου αρεσαν τα ψαρια και ηθελα να ασχοληθω σοβαρα με τα ενυδρεια

Προσφατα απεκτησα ενα 120αρι ενυδρειο δωρο απο τον πεθερο μου

στο οποιο εβαλα :

2 αστακουληδες

5 red eye tetra

1 baby labeo chrysphek black shark

2 molly

2 pakistani loach

1 synodontis

2 clown loach

1 black ghost

2 γλυφτες

1 chinese algea eater

4 μπλε γκουραμι

2 χρυσα γκουραμι

3 γκουραμι dwarf

ολα τα ψαρια και οι αστακοι ειναι σε μικρη ηλικια απο οτι μου ειπαν απο τα μαγαζια που τα πηρα

στην αρχη ειχα βαλει και 6 πρασινα tiger barb επισης μικρα που μου βγηκαν δρακουλες

τσιμπολογησαν μεχρι θανατου ενα black ghost 10 cm και εφαγαν την ουρα του synodontis :blush:

2 τα βρηκα στο φιλτρο 2 εξαφανιστηκαν και τα 2 τα πηρε το ευρηκα :wootwoot:

Οσον αφορα τη συμπεριφορα των αστακων που παρατηρω συνεχεια γιατι εχω ακουσει πολους μυθους

και κανω εφοδους και το βραδυ .

Η μονη επαφη που εχουν με τα ψαρια ειναι για να πατησουν επανω τους και να ανεβουν σε κανενα διακοσμητικο η αν τους κλεινει το δρομο ψαρι να του ριξουν καμια αναποδη (οχι να το μαγκωσουν με τις δαγκανες) για να κανει στην ακρη :blink:

Επισης το ενα molly ηταν εγγυος και εχασα τη γεννα (δεν το εβαλα στη γεννηστρα) :hysterical::hysterical: .

Μετα απο 2 μερες δηλαδη προχτες τα μετεφερα σε ενα μικρο ενυδρειο που ειχα βαλει νερο απο το μεγαλο φιλτρο και θερμοστατη για να αλαξω χαλικι και να το λειτουργησω τελεια αυτη τη φορα κατω απο τη σιτα μεσα στη βρωμια βρηκα ενα μωρακι !!! :wootwoot: το οποιο εβαλα στη γεννητρα και αφου της εβαλα χαλικι εβαλα το μωρο, την εδεσα με λαστιχακι και τη βουλιαξα (πηρα ειδικη τροφη και το ταιζω συχνα).

Επισης στο μαγαζι που ψωνιζω μου προτειναν να αντικαταστησω τα 2 κατω μπλε σφουγκαρακια του φιλτρου (αυτο που εχει απο τη μανα του το juwel rekord 120 ) μου με κατι μακαρονοειδες χοντρο (siporax της sera) εγω καταργησα το ενα και στριμωξα οσα μακαρονια μπορεσα εκανα καλα ?

οι τιμες στα τεστ ειναι μια χαρα.

Χτες το πρωι παρατηρησα κατι ασπρακια στους κλοουν λιγα και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι ειναι ich πηρα φαρμακο (costapur) , βιταμινες και αρχισα τη θεραπεια τωρα μολις που τους ξανακοιταξα δεν εχουν πανω απο 5-6 επανω τους λετε να κρατησω τη θεραπεια για μια βδομαδα ? επειδη ειδα οτι αυτο το φαρμακο κανει για πολλες ασθενειες και θελω να εξασφαλεισω την υγεια των ψαριων .

Εσεις πως εχετε αντιμετοπισει κατι αναλογο ?

Χιλια συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου και σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες :hysterical:

post-5859-1196367368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...