Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ


Recommended Posts

Κατ'αρχην καλησπερα σε ολους!εχω διαβασει αρκετα το θεμα θαλασσινο νερο στο φορουμ σας,και σε

συνδιασμο με τισ πολλες και χρησιμες πληροφοριες που πηρα(και ελπιζω πως θα παιρνω!),καθως και υστερα απο μια πολυ επικοδομητικη επισκεψη,σε ενα καταστημα,ειμαι σχεδον ετοιμος να προχωρησω στο χωρο του θαλασσινου,τουλαχιστον ειμαι τραγικα ενθουσιασμενος! :hysterical: .

Βεβαια αυτος ο ενθουσιασμος συνοδευεται με πολλες αποριες,αυτες ειναι μερικες αρχικες:

(μιλαμε για ενα fish only ενυδρειο)

-το μεγεθος του ενυδρειου μου,θα καθορησει τον πληθισμο των ψαριων,συμφωνα με το τελικο τους μεγεθος?

π.χ. σε ενα ενυδρειο 200λτ,μπορω να βαλω μονο 1 ψαρι που φτανει τελικο μεγεθος τα 20 εκ Η 2 των 5εκ και ενα των 10εκ,η ισχυει καποια αλλη αναλογια?

-τα ενυδρεια trigon θεωρηται πως ειναι προβληματικα?αν ναι,γιατι?

-θα ηθελα να μου πειτε τι εξοπλισμο πρεπει να εχω,εκτος του ενυδρειου,του βραχου και του αραγωνιτη?

-ποια ειναι η γνωμη σας για εξοπλισμο απο e-bay,αξιζει το ρισκο η καλυτερα καινουρια?

-αυτα τα ειδη puffer:Valentine puffer or canthigaster valentine,

Crowned toby or canthigaster coronata,μπορουν να συνδιαστουν μαζι με γαριδες η αστακους?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, αγαπητέ jasonation, στην παρέα μας.

Θα ήθελα να σου πω, πως για να μπορέσει ένα ψάρι, να φτάσει στο μέγιστο φυσικό του μέγεθος, σε συνθήκες αιχμαλωσίας, θα πρέπει να του περέχουμε την πλήρη διατροφή, που θα μπορούσε να έχει στη φύση και ένα όσο το δυνατόν ιδανικό περιβάλλον, με τις ιδανικές συνθήκες.

Έτσι θα πρέπει να καταναλώνει μεγάλες ποσότητες τροφής και ταυτόχρονα τα νιτρικά άλατα του νερού, να είναι κοντά στο μηδέν. Αυτό προυποθέτει, πολύ καλό σύστημα βιολογικής επεξεργασίας και μεγάλες και συχνές αλλαγές νερού.

Το τελικό μέγεθος όμως ενός ψαριού, συνήθως, δεν είναι το επιζητούμενο από το χομπίστα και πολλές φορές θεωρείται ακατόρθωτο. Ιδιαίτερα αν το ψάρι ανήκει στους ταξιδευτές, δηλαδή καλύπτει μεγάλες αποστάσεις στη θάλασσα, για να ικανοποιήσει τις ανάγες του, τότε δεν είναι δυνατόν να του παρέχουμε ένα ιδανικό περιβάλλον, ώστε να αναπτυχθεί σωστά και με υγεία. Τα πράγματα, είναι όμως διαφορετικά, όταν πρόκειται για ενδημικά ψάρια.

Παρ' όλα αυτά όταν ένα ψάρι πάρει τέτοιες διαστάσεις, ώστε το μέγεθος του ενυδρείου μας, να μην το καλύπτει πλέον, είναι αναγκαίο να μεταφερθεί σε μεγαλύτερο.

Οσον αφορά τον εξοπλισμό, που απαιτείται για ένα θαλασινό σύστημα, μπορείς να διαβάσεις, εκτός από τις συζητήσεις μας στην κατηγορία αυτή, τα ενδιαφέροντα άρθρα μας, ξεκινώντας από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Ότι απορίες προκύψουν, ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

Καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με ποια κριτηρια να επιλεξω ψαρια για ενυδρειο 190 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή jasonation στο θαλασσινό

κατά τη γνώμη μου σε 200 λίτρα ενυδρείο δεν μπορείς να έχεις ψάρι 20 εκ και για τα 10 εκ έχω επιφυλάξεις ….

μπορείς όμως να πάρεις νεαρό ψάρι που όταν πλησιάσει τα 10 εκ του αλλάζεις ενυδρείο ..

υπάρχουν πανέμορφα ψαράκια όπως το flame angel , gramma loreto που είναι ότι πρέπει για τα λίτρα σου , μπορείς να έχεις ακόμα κάποιο γοβιό , και με ένα μικρό blue tang να φτιάξεις μια καλή ομάδα .. πρόσεξε και όσα λέει ο ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ για να καταλάβεις πως πρέπει να σκέφτεσαι .. όσο ενημερώνεσαι γύρω από τα είδη και τις ανάγκες τους θα καταλάβεις τι ταιριάζει στο ενυδρείο σου και τι όχι ..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από εμένα φίλε μου στην παρέα μας.

Τα κριτήρια για την σωστή επιλογή ψαριών είναι πολλά.

Εκτός από το μέγεθος τους πρέπει να ελέγξεις και κατά πόσο συμβιώνουν μεταξύ τους τα ψάρια που θα επιλέξεις. Επίσης ένα σημαντικό κριτήριο είναι το πόσο δραστήριο είναι (πόσο χώρο χρειάζεται στο ενυδρείο). Ελπίζω να σε βοήθησα…. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...