Jump to content

Ποια κιχλιδα ειναι και ποιο ειναι το φυσιολογικο της;


Antonia

Recommended Posts

Ξερει κανεις ποια κιχλιδα ειναι; Το μονο που μου ειπαν ειναι Αμερικης.

Την ημερα ειναι πρασινη με μαυρες κιλιδες στη μεση ενω το βραδυ γινεται γκριζα και ριγε.

Ποιο ειναι το φυσικολογικο και ποτε ειναι στρεσαρισμενη;

Τελος, μηπως ειναι green terror;

I need your help!!!!!!!!!!! :)

post-4910-1196427402_thumb.jpg

post-4910-1196427423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η αριστερη φωτογραφια δεν προσφερετε για αναγνωριση ειδους.με βαση την δεξια φωτο φαινεται να ειναι κιχλιδα αμερικης cichlasoma nigrofasciatus.απο οτι βλεπω το υποσρωμα σου δεν ειναι καταλληλο για αυτο το ειδος ψαριου.προτιμησε ψιλη αμμο

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχουν κυκλοφορησει αρκετες φορες σε pet-shop αυτα τα ψαρακια πρεπει απο οτι βλεπω στις φωτο

να ειναι herotilapia multispinosa

πολυ ωραιες κιχλιδιτσες και μαλιστα αναπαραγονται πολυ ευκολα.

σε ενυδρειο 120 λιτρα ειχα βαλει ενα ζευγαρι και γεννουσαν συνεχεια πανω σε μια σταμνα

ο πατερας πρεπει μετα την γεννα να απομακρυνεται γιατι εχει ακομα ορμες και επιτηθετε στα μικρα για να ξανα ζευγαρωσει με την θυληκια η οποια μπορει και σε καποιες περιπτωσεις αμυνωμενει να σκοτωσει το αρσενικο.

παρε και μια φωτο για να δεις πως ειναι το νορμαλ του ψαριου σου

ααα! το αρσενικο εχει πιο εντονα χρωματα(προς το πορτοκαλοκοκκινο)

post-5390-1196464138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη γνωμη.???

Νομιζω οτι ο yiapasdiscus εχει περισσοτερο δικιο γιατι βρισκω στο internet οτι η rainbow κιχλιδα αλλαζει χρωματα, οπως η δικη μου. Ριγε γινεται μονο το βραδυ. Ειναι ομως πρασινωπη και οχι κιτρινη. Επισης ειναι ειρηνικη οπως περιγραφεται η rainbow.

Ακομα παντως χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Θα σας ανεβασω νεες φωτος μηπως σας βοηθησουν...

Link to comment
Share on other sites

ειρηνικες ειναι μαλλον μονο οταν κοιμουνται :)

ειδικα αν υπαρχει ζευγαρι γινεται πολυ επιθετικο και κυριως η θυληκια

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως το δικο μου δεν ειναι κιτρινο και πρασινιζει?

Εσενα το βραδυ γινεται ετσι ριγε? Αλλαξε τοσο πολυ που ειναι σαν αλλο ψαρι!!!!!!

αν σιγουρευτω οτι ειναι το ειδος που μου λες, και σιγουρευτω οτι ειναι θηλυκο θα παρω και αγορακι να της κανει παρεα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα της κανει μονο παρεα :)

οταν νιωσει πολυ βολικα στο ενυδρειο θα πιασει τετοια χρωματα.

αλλα βαλε καμια φωτο πιο καλη για να σιγουρευτουμε οτι μιλαμε γι'αυτο το ειδος

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ντροπη σου... :):)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι πολυ ντροπαλη και μολις δει την καμερα μου εξαφανιζεται. 10 λεπτα προσπαθουσα.

Κοιταξα ομως αναλυτικα το ειδος της και ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι rainbow....

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια! Ευχαριστω παρα πολυ yiapasdiscus (ονομα:) Χωρις εσενα θα εψαχνα καιρο! τωρα μπορω να της προσφερω το σωστο περιβαλλον. Για τον σωστο συντροφο δεν ξερω... χι χι !

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι πολυ ντροπαλη και μολις δει την καμερα μου εξαφανιζεται. 10 λεπτα προσπαθουσα.

Κοιταξα ομως αναλυτικα το ειδος της και ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι rainbow....

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια! Ευχαριστω παρα πολυ yiapasdiscus (ονομα:) Χωρις εσενα θα εψαχνα καιρο! τωρα μπορω να της προσφερω το σωστο περιβαλλον. Για τον σωστο συντροφο δεν ξερω... χι χι !

ΓΙΑΝΝΗΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...