Jump to content

Γειά σας και απο εμένα


ziozio1984

Recommended Posts

Με λένε Θωμά είμαι 23 ετών και έχω εδώ και δύο μήνες περίπου που ασχολούμαι με ενυδρείο οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι αρχάριος αλλά άσχετος με το αντικέιμενο.Ασχολήθηκα κυρίως γιατί είμαι γενικα ζωοφιλος.Η πρώτες εντυπώσεις μου ως τώρα δεν ήταν πολύ καλες λόγω του οτι μαλλον δεν πέρνω σωστες συμβουλές καιεχω θρυνησει εώς τωρα δυστυχως των θάνατο 11 ψαριώνμέσα στο πρώτο μήνα!!! Ημουν ετοιμος να εγκαταλείψω αλλα ευτυχως ο δευτερος μήνας μου πήγε καλά αυτη τη στιγμη έχω δύο σκαλάρια, τρεία τιγράκια, ενα πλεκοστομο, ενα γλυφτη, ενα γκαλαχερ , ενα παπαγαλοψαρο και εναν αστακό( ο οποίος ειναι υπαίτιος για τρεις θανάτους) και αυτη την στιγμή πηγαινουν :) περίφημα. Βεβαια ο αστακός τώρα είναι χωρίς δαγκάνες ,τις εκοψα ,ετσι μου είπαν ετσι εκανα, πανε τεσσερις μέρες τωρα ειναι συνεχεια κρυμμενος ,τρωει κανονικα ταμπλετες ,γι αυτο το θέμα θα ηθελα να με διαφωτισετε,εκανα σωστα θα ζησει κανονικα ο αστακος?

Ελπίζω μεσα απο το forum σας να μου δωθουν πολλες απαντησεις γιατι καθε μερα μου γεννίουνται καινουριες αποριες.Σας χαιρετω και παλι θα τα λεμε συχνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Με λένε Θωμά είμαι 23 ετών και έχω εδώ και δύο μήνες περίπου που ασχολούμαι με ενυδρείο οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι αρχάριος αλλά άσχετος με το αντικέιμενο.Ασχολήθηκα κυρίως γιατί είμαι γενικα ζωοφιλος.Η πρώτες εντυπώσεις μου ως τώρα δεν ήταν πολύ καλες λόγω του οτι μαλλον δεν πέρνω σωστες συμβουλές καιεχω θρυνησει εώς τωρα δυστυχως των θάνατο 11 ψαριώνμέσα στο πρώτο μήνα!!! Ημουν ετοιμος να εγκαταλείψω αλλα ευτυχως ο δευτερος μήνας μου πήγε καλά αυτη τη στιγμη έχω δύο σκαλάρια, τρεία τιγράκια, ενα πλεκοστομο, ενα γλυφτη, ενα γκαλαχερ , ενα παπαγαλοψαρο και εναν αστακό( ο οποίος ειναι υπαίτιος για τρεις θανάτους) και αυτη την στιγμή πηγαινουν :) περίφημα. Βεβαια ο αστακός τώρα είναι χωρίς δαγκάνες ,τις εκοψα ,ετσι μου είπαν ετσι εκανα, πανε τεσσερις μέρες τωρα ειναι συνεχεια κρυμμενος ,τρωει κανονικα ταμπλετες ,γι αυτο το θέμα θα ηθελα να με διαφωτισετε,εκανα σωστα θα ζησει κανονικα ο αστακος?

Ελπίζω μεσα απο το forum σας να μου δωθουν πολλες απαντησεις γιατι καθε μερα μου γεννίουνται καινουριες αποριες.Σας χαιρετω και παλι θα τα λεμε συχνα. :)

ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕΣ ΦΙΛΕ ΘΩΜΑ. ΕΧΑΣΕΣ ΤΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΛΟΓΟ ΣΤΩΣΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΜΑΛΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΑΛΩΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΣΥΝΒΑΤΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ.ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΟΑΣΤΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ.ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΒΑΤΟ ΠΡΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΙΧΡΕΜΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου λενε το κανεις???

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΞΕΡΟΥΝ.....ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΑΚΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ? ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΑΚΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ? ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ.ΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΕΥΡΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ,ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ.ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

καλωςηλθες :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 2.5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ,ΤΟ ΕΝΑ ΣΚΑΛΑΡΙ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 3, Ο ΓΛΥΦΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ , Ο ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟΣ 6 ,ΤΟ ΓΚΑΛΑΧΕΡ 8 ΕΚΑΤΟΣΤΑ , ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΣΙΓΟΥΡΑ 10 ΚΑΙ Ο ΑΣΤΑΚΟΣ 10.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΕΙΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟΥ ΑΣΤΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

ειδε τι εκανες στον αστακο γι αυτο :)

σοβαρα τωρα καλος ηρθες και απο εμενα. Εγω εχω 1.5 μηνα ενυδρειο!!!

Ασχετοι (εεε... αρχαριοι ηθελα να πω!!) ολου του φορουμ ενωθειτε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με λένε Θωμά είμαι 23 ετών και έχω εδώ και δύο μήνες περίπου που ασχολούμαι με ενυδρείο οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι αρχάριος αλλά άσχετος με το αντικέιμενο.Ασχολήθηκα κυρίως γιατί είμαι γενικα ζωοφιλος.Η πρώτες εντυπώσεις μου ως τώρα δεν ήταν πολύ καλες λόγω του οτι μαλλον δεν πέρνω σωστες συμβουλές καιεχω θρυνησει εώς τωρα δυστυχως των θάνατο 11 ψαριώνμέσα στο πρώτο μήνα!!! Ημουν ετοιμος να εγκαταλείψω αλλα ευτυχως ο δευτερος μήνας μου πήγε καλά αυτη τη στιγμη έχω δύο σκαλάρια, τρεία τιγράκια, ενα πλεκοστομο, ενα γλυφτη, ενα γκαλαχερ , ενα παπαγαλοψαρο και εναν αστακό( ο οποίος ειναι υπαίτιος για τρεις θανάτους) και αυτη την στιγμή πηγαινουν :) περίφημα. Βεβαια ο αστακός τώρα είναι χωρίς δαγκάνες ,τις εκοψα ,ετσι μου είπαν ετσι εκανα, πανε τεσσερις μέρες τωρα ειναι συνεχεια κρυμμενος ,τρωει κανονικα ταμπλετες ,γι αυτο το θέμα θα ηθελα να με διαφωτισετε,εκανα σωστα θα ζησει κανονικα ο αστακος?

Ελπίζω μεσα απο το forum σας να μου δωθουν πολλες απαντησεις γιατι καθε μερα μου γεννίουνται καινουριες αποριες.Σας χαιρετω και παλι θα τα λεμε συχνα. :)

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες...

Ελπίζω στο μέλλον να μην ξανακάνεις τέτοιου είδους αχαρακτήριστες ενέργειες :thumbup: (και πάλι καλά που δηλώνεις γενικά ζωόφιλος :thumbup: )

Καλό διάβασμα!

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :)

Καλό διάβασμα και καλή διαμονή στο ΑΖ.

Δες και αυτά για να γνωρίζεις και να μην αγοράζεις:

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-modesta

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=957 (άρθρο που λέει για τα βαμμένα ψάρια).

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...p?article_id=72 (άρθρο με κατάλογο κάποιον ψαριών που βάφονται και παραπομπές σε άρθρα για τα βαμμένα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συναδερφε αρχαριε! :)

Εγω εχω ενυδρειο 8 μηνες και τωρα που απεκτησα internet και διαβαζω το Aquazone εμαθα παρα πολλα, ειχα πεσει κι εγω σε λαθη στην αρχη διοτι εκανα οτι μου ελεγαν απο τα petshop που δυστυχως τα συγκεκριμενα ηθελαν να πουλησουν μονο και εχασα 3-4 ψαρακια απο αστρωτο νερο και ασυμβατοτητα.

Οσο για τον αστακουλη ισως επρεπε να του δεσεις τη μια δαγκανα με λαστιχακι για λιγο μηπως....στρωσει χαρακτηρα.Τωρα θελει φροντιδα και αγαπη... :)

Συνεχισε να μαθαινεις απο την εμπειρια των αλλων και ολα θα πηγαινουν καλυτερα απο'δω και περα!!

Link to comment
Share on other sites

:) Καλως ηρθες φιλε , το Αquazone ειναι υπεροχο!!! :):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΣΤΑΚΟ ΜΟΥ! :thumbup: ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΒΟΛΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΥΨΩΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...