Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


LALINA

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι νέα στο hobby του θαλάσσιου ενυδρείου και θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Καταρχήν έχω ένα ενυδρείο 240 lt το οποίο έστησα στις 15-11-2007. Αποτελείται από 10kg νεκρό βράχο και 10kg ζωντανό (τον οποίο έβαλα 6 μέρες μετά από το στήσιμο του ενυδρείου). Στις 22-11-207 έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις, οι οποίες έδειξαν ΑΜΜΟΝΙΑ 0,50 και ΝΙΤΡΙΤΕ 0,25. Λίγες μέρες μετά έκανα όλα τα τεστ και οι τιμές μου ήταν ως εξής:

AMMONIA 0-0.25

NITRATE 0

NITRITE 0

KH 9

PO4 0,01

CA 420

MG δεν κατάφερα να κάνω σωστά τη μέτρηση

Κατόπιν τέτοιων μετρήσεων και μετά από υπόδειξη κάποιου ειδικού σε θέματα θαλάσσιου ενυδρείου, έβαλα τα πρώτα μου ψάρια την περασμένη τρίτη. (2 amphitrion ocellaris και 1 pterapogon kauderni).

Την ίδια μέρα δεν άναψα καθόλου τα φώτα και δεν ταισα τα ψάρια.

Την επόμενη άναψα τα φώτα για περίπου 7 ώρες, ταισα τα ψαράκια 2 φορές την ημέρα και προσεθεσα βακτήρια.

Την Πέμπτη έβαλα σε λειτουργία το skimmer.

Εχτές Παρασκευή, είχα την πρώτη μου απώλεια. Γύρισα από την δουλειά και βρήκα πεθαμένο το pterapogon kauderni.

Έκανα τις μετρήσεις αμέσως και τα νέα μας δεδομένα είναι:

NITRITE 0

NITRATE 0

AMMONIA 0

PH 8.0-8.2

KH 9

PO4 0,01

MG 1540-1560

CA 500

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 23 ΒΑΘΜΟΥΣ

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με συμβουλέψει αν τα φώτα που έχει το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι καλά. Τ5 λάμπες. Μου φαίνεται πάρα πολύ δυνατό το φως τους.

Είναι οκ?

Από τι μπορεί να πέθανε το ψαράκι?

Τα βακτήρια τα βάζω ανά 3 ημέρες 15 ml (waterlife)?

Με τη συχνότητα πρέπει να κάνω τα τεστ?

Ο βυθός χρειάζεται σκούπισμα με κάποιο τρόπο?

Ποτέ πρέπει να αρχίσω να χρησιμοποιώ τα βελτιωτικά υγρά όπως molybdenum, iode, strodium και πως τα βάζω στο ενυδρείο? Μέσα στο φίλτρο τα προσθέτω?

Πως μπορώ να διορθώσω τις τιμές του mg και ca?

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω τώρα?

Για τα βακτήρια είναι σωστή η αναλογία 15ml/3 ημέρες (waterlife)?

Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάρια ακόμα και ζητώ την κατανόηση σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ξεκινησες και τα εκανες ολα αναποδα,πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο μας και στην συνεχεια βαζουμε οζωντανους οργανισμους.Για παραδειγμα τι σκιμερ επρεπε να λειτουργει απο την πρωτη μερα κι οχι απο την 5 και αφου ειχαν μπει τα ψαρια.Ο ζωντανος βραχος μυριζε ωκεακιλα η αυγουλιλα.Το ψαρακι σου χαθηκε απο την αμμωνια κι οχι απο το δυνατο φως(ολοι τ5 χρησιμοποιουμε για τα καραλια μας.Στην αρχη οι μετρησεις σου ηταν AMMONIA 0-0.25

NITRATE 0

NITRITE 0

KH 9

PO4 0,01

CA 420

και στην συνεχεα μεσα σε διαστημα λιγον η μερων η Αμωνια ευθασε το 0 ενω τα παρακατω NITRATE 0

NITRITE 0 παρεμειναν μηδενικα .δυστυχως θα προτεινα να δωσεις καπου τα ψαρια να στα φιλοξενησουν ωσοτου εσυ στρωσεις τη βιολογια σου.Υπαρχουν πολλα αρθρα στο φορουμ που θα σε βοηθησουν....και σε αυτον το Προφη που σου συνεστησε να βαλεις απο τωρα ψαρια δεν εχει καμια ιδεα γυρω απο το αντικημενα.

Ελπιζω να σε καλυψα στα ερωτηματα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου ..

λυπάμαι για την απώλεια του ψαριού ..

κατά τη γνώμη μου ήταν υπερβολή να μπουν 3 ψαριά σε αυτό το διάστημα .. ένα clown ήταν αρκετό

οι μετρήσεις σου είναι καλές αλλά σε αυτή τη φάση .. ο κίνδυνος να ξανανεβεί η αμμωνια ειναι σοβαρός .. στον πίνακα Νο 3 του παρακάτω άρθρου θα δεις ότι η αμμωνία δεν είναι σταθερή στην αρχή και κρύβει εκπλήξεις

http://www.advancedaquarist.com/2005/7/aafeature/view

να ανεβάσεις θερμοκρασία 25-28

οι λάμπες σου είναι ότι καλύτερο .. πες μας πόσες και τι χρώμα έχουν

προσωπικά είμαι κατά των πρόσθετων βακτηρίων σε reef ενυδρεία

όσα τεστ και να κάνεις ( που αφορούν στον κύκλο αζώτου ).. το ενυδρείο θα ακολουθήσει το δρόμο του .. υπομονή να κάνεις

τι υπόστρωμα έχεις ? ποιότητα , μέγεθος κόκκου , υψος υποστρώματος

όχι βελτιωτικά νερού σ αυτή τη φάση .. το αλάτι έχει τα <πάντα>

θα μετρήσεις KH , MG ,CA και θα δούμε πως θα προχωρήσουμε

για το ΚΗ προτείνω τεστ tropic marine και για ca , mg Salifert

πως μετράς τα φωσφορικά ? με τι τεστ ?

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν τέτοιων μετρήσεων και μετά από υπόδειξη κάποιου ειδικού σε θέματα θαλάσσιου ενυδρείου, έβαλα τα πρώτα μου ψάρια την περασμένη τρίτη.

Αυτος ο ειδικος ηξερε τα παντα για το ενυδρειο σου? ποσο καιρο λετουργει, τις μετρησεις, τι εχει μεσα (ποσο βραχο και αμμο), οτι θερμοκρασία ειναι 23 βαθμους, οτι ειναι χωρις σκιμμερ και σου ειπε να βαλεις 3 ψαρια???

Τοτε, ας εβαζε τον εαυτο του αυτος ο ειδικος (δεν ξερω σε τι θεματα, αλλα σιγουρα οχι σε θαλασσινο ενυδρειο :) ) μεσα σε ενα αστρωτο ενυδρειο μιας εβδομαδας με αμμωνια, κρυο, χωρις σκιμμερ και οχι μονον του, αλλα με παρεα (για να δυσκολευτει η κατασταση) οπως μπηκαν τα ψαρια. :thumbup:

Ποσο θα αντεχε... μαλλων οχι για πολυ... :)

Και μια ερωτηση

Το νερο του ενυδρειου απο που ειναι , απο την ΑΟ η απο την βρυση ???

Link to comment
Share on other sites

Τοτε, ας εβαζε τον εαυτο του αυτος ο ειδικος (δεν ξερω σε τι θεματα, αλλα σιγουρα οχι σε θαλασσινο ενυδρειο :) ) μεσα σε ενα αστρωτο ενυδρειο μιας εβδομαδας με αμμωνια, κρυο, χωρις σκιμμερ και οχι μονον του, αλλα με παρεα (για να δυσκολευτει η κατασταση) οπως μπηκαν τα ψαρια. :thumbdown:

Ποσο θα αντεχε... μαλλων οχι για πολυ... ^_^

Από ότι φαίνεται ήταν πολύ ειδικός :thumbup::thumbup:

Αλλά στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι νέα στο hobby του θαλάσσιου ενυδρείου και θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Καταρχήν έχω ένα ενυδρείο 240 lt το οποίο έστησα στις 15-11-2007. Αποτελείται από 10kg νεκρό βράχο και 10kg ζωντανό (τον οποίο έβαλα 6 μέρες μετά από το στήσιμο του ενυδρείου). Στις 22-11-207 έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις, οι οποίες έδειξαν ΑΜΜΟΝΙΑ 0,50 και ΝΙΤΡΙΤΕ 0,25. Λίγες μέρες μετά έκανα όλα τα τεστ και οι τιμές μου ήταν ως εξής:

AMMONIA 0-0.25

NITRATE 0

NITRITE 0

KH 9

PO4 0,01

CA 420

MG δεν κατάφερα να κάνω σωστά τη μέτρηση

Κατόπιν τέτοιων μετρήσεων και μετά από υπόδειξη κάποιου ειδικού σε θέματα θαλάσσιου ενυδρείου, έβαλα τα πρώτα μου ψάρια την περασμένη τρίτη. (2 amphitrion ocellaris και 1 pterapogon kauderni).

Την ίδια μέρα δεν άναψα καθόλου τα φώτα και δεν ταισα τα ψάρια.

Την επόμενη άναψα τα φώτα για περίπου 7 ώρες, ταισα τα ψαράκια 2 φορές την ημέρα και προσεθεσα βακτήρια.

Την Πέμπτη έβαλα σε λειτουργία το skimmer.

Εχτές Παρασκευή, είχα την πρώτη μου απώλεια. Γύρισα από την δουλειά και βρήκα πεθαμένο το pterapogon kauderni.

Έκανα τις μετρήσεις αμέσως και τα νέα μας δεδομένα είναι:

NITRITE 0

NITRATE 0

AMMONIA 0

PH 8.0-8.2

KH 9

PO4 0,01

MG 1540-1560

CA 500

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 23 ΒΑΘΜΟΥΣ

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με συμβουλέψει αν τα φώτα που έχει το ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι καλά. Τ5 λάμπες. Μου φαίνεται πάρα πολύ δυνατό το φως τους.

Είναι οκ?

Μια χαρά είναι

Από τι μπορεί να πέθανε το ψαράκι?

Επειδή το ενυδρείο σου είναι άστρωτο για 3 ψάρια , και οι 23 βαθμοί

Τα βακτήρια τα βάζω ανά 3 ημέρες 15 ml (waterlife)?

Ξέχνα τα βακτήρια

Με τη συχνότητα πρέπει να κάνω τα τεστ?

Τα νιτρικά τώρα στην αρχή κάθε 3-4 μέρες .

Τα alk-ca-mg κάθε 5-6 μέρες

Ο βυθός χρειάζεται σκούπισμα με κάποιο τρόπο?

Δεν χρειάζεται τίποτα απο εσένα.

Πρέπει να εχεις ομάδα καθαρισμού (σαλιγκάρια , ερημίτες).

Ποτέ πρέπει να αρχίσω να χρησιμοποιώ τα βελτιωτικά υγρά όπως molybdenum, iode, strodium και πως τα βάζω στο ενυδρείο? Μέσα στο φίλτρο τα προσθέτω?

Απο αυτά που αναφέρεις τίποτα πρός το παρόν .

Όταν βάλεις κορράλια iodine μια φορά την εβδομάδα.

Πως μπορώ να διορθώσω τις τιμές του mg και ca?

Είναι ALK , CA , MG .

Πρώτα θα φέρεις το Mg στο 1300.

Μετά την Alk στο 10.

Μετά το CA στο 400.

Αυτό το επιτυνχάνεις με πρόσθετα.

Τώρα που δεν έχεις κορράλια (και κατανάλωση )μπορεί οι τιμές σου να είναι καλές .

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω τώρα?

Υπομονή να στρώσει και παρατήρηση για ανεπιθύμητους εισβολείς (αιπτάζιες , καβούρια κ.α.).

Για τα βακτήρια είναι σωστή η αναλογία 15ml/3 ημέρες (waterlife)?

Τα ξεχνάς είπαμε ..

Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι αρχάρια ακόμα και ζητώ την κατανόηση σας.

Την έχεις

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας και σου εύχομαι καλή εξέλιξη στο σύστημά σου.

Από τις απαντήσεις που έχεις πάρει έως τώρα, θα κατάλαβες κάποια λάθη που έχεις κάνει, τα οποία προέρχονται από έλλειψη καλής γνώσης με το αντικείμενο που αποφάσισες να ασχοληθείς.

Για να μπορέσεις να τα ξεπεράσεις και η πορεία του ενυδρείου σου να είναι η καλύτερη δυνατή, θα πρέπει να κατανοήσεις καλά τον τρόπο λειτουργίας, αυτού του μικρού φυσικού συστήματος.

Προσπάθησε, αρχικά να σιγουρευτείς πως ο βράχος έχει στηθεί σωστά, ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει σαν βιολογικό μέσο. Δηλαδή, έχει προβλεφθεί, ώστε να υπάρχουν τα απαραίτητα κενά, ανάμεσα στην όλη δομή του, τα οποία θα εξασφαλίσουν τη σωστή ροή νερού, γύρω και μέσα σε αυτόν. Κατόπιν πρέπει να δεις αν η κυκλοφορία νερού, με τη σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών και τον απαραίτητο αριθμό, δημιουργούν την επιθυμητή ροή, σε όλα τα σημεία του ενυδρείου, για να εξασφαλιστεί η καλή οξυγόνωση και διατροφή του βράχου.

Όταν έχουν γίνει τα παραπάνω, τότε περιμένεις ο βράχος να ωριμάσει βιολογικά. Αυτό δεν είναι δυνατό να συμβεί σε 15 μέρες λειτουργίας του ζωντανού βράχου και πολύ περισσότερο του νεκρού. Θα απαιτηθεί το λιγότερο ένας μήνας σωστής λειτουργίας και με σβηστά τα φώτα, ώστε να μην έχεις έξαρση ανεπιθύμητης άλγης, κατά τη διάρκεια του οποίου θα πρέπει να ταΐζεις συστηματικά το βράχο με λίγη τροφή και να παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου, κάνοντας καθημερινές μετρήσεις, με το skimmer και το χημικό φίλτρο πάντα σε λειτουργία.

Αφού περάσει ο μήνας και όλα δείχνουν καλά, μπορείς να βάλεις τους πρώτους οργανισμούς, αρχίζοντας με το συνεργείο καθαρισμό και κατόπιν κάποιες γαρίδες. Τα ψάρια θα ακολουθήσουν πολύ αργότερα σταδιακά και πάντα ανάλογα με την ωρίμανση του συστήματος.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία οι τιμές των στοιχείων του νερού, δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου και ούτε χρειάζεται να ασχολείσαι με αυτές, ρίχνοντας οποιοδήποτε πρόσθετο. Έτσι και αλλιώς το ΡΗ δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 7,9 ενώ την αλατότητα και τη θερμοκρασία, υποτίθεται ότι τα διατηρείς στα αποδεκτά επίπεδα.

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό σου, μπορείς και τώρα να ξεκινήσεις από την αρχή, αφού επιδείξεις την ανάλογη υπομονή και υπευθυνότητα, τα οποία στο μέλλον θα σε ανταμείψουν, αφού θα σε απαλλάξουν από πολλά προβλήματα, τα οποία δυστυχώς, πολλές φορές, μπορεί να απογοητεύσουν και ίσως να απομακρύνουν τους νέους από την κατηγορία αυτή.

Τα ψαράκια σου, αν δεν μπορείς να τα απομακρύνεις, αναγκαστικά θα τα αφήσεις να προσπαθήσουν, ταΐζοντάς τα, μια φορά την ημέρα, ελάχιστα φυλλαράκια, εφόσον τρώνε. Αυτά θα βοηθήσουν την ωρίμανση του συστήματός σου, αλλά όχι το αντίθετο.

Αν όμως δεν τα καταφέρουν, μην δοκιμάσεις να βάλεις άλλα, αν πρώτα δεν σιγουρευτείς πως όλα πάνε καλά.

Και μην ξεχνάς, ότι η μηδενικές τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, δεν συνεπάγεται ότι ο βιολογικός κύκλος του συστήματος ολοκληρώθηκε και την επόμενη ημέρα, μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου το μέγιστο αριθμό ζωντανών οργανισμών που προβλέπεται για τα λίτρα σου.

Εύχομαι καλή συνέχεια και ότι απορίες έχεις μπορούμε να τις συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων σας.

Εχτες επισκεφθηκα και πάλι ένα κατάστημα και μιλώντας με κάποιον άλλο ειδικό είχα κάποιες συμβουλές για το πως πρέπει να κινηθώ. Πρέπει να αναφέρω βέβαια ότι δεν είχα διαβάσει τις απάντήσεις σας. Δεν πίστευα ότι θα έχω τόσο γρήγορα τις απάντησεις σας. Αφού τον ενημέρωσα για όλο το ιστορικό και τις μετρήσεις μου, μου πρότεινε τα πρώτα κοράλλια, 2 στον αριθμό. Μου είπε ότι δεν είναι τόσο άσχημα το ενυδρείο όσο νόμιζα. τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις που μου βάλατε:

Το σκίμμερ μου δουλεύει κανονικά καθημερινά και ασταμάτητα.

Τα φώτα τα ανάβω καθημερινά για 8 ώρες.

Η θερμοκρασία μου είναι πλέον σταθερά στους 24-25 βαθμούς.

Η άμμος ειναι ζωντανή από νησιά FIJI γύρω στα 3-4 εκ.

Το νερό είναι από τη βρύση.

Έχω 10κιλά νεκρό βράχο και 10 κιλά ζωντανό.

Τα βακτήρια μου πρότειναν να τα βάζω σε εβδομαδιαία βάση 15ml.

Έχω έναν κυκλοφορητή για την ώρα αλλά γνωρίζω ότι θα πρέπει να βάλω και άλλους.

Τι πρέπει να ταίζω τους βράχους?

Τα ψάρια να τα ταίζω μια φορα την ημέρα? ως τώρα τα τάιζα 2 φορές.

Τι θα πρέπει να κάνω σε περίπτωση "κακών" μετρήσεων αμμωνίας ή νιτρωδών?

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα σου πω,να προβεις αν γινεται σε αγορα αντιστροφης οσμωσης για το νερο σου,και να σταματησεις να βαζεις νερο βρυσης....

Link to comment
Share on other sites

O Nίκος σου απαντά παραπάνω στις περισσότερες απορίες σου.

Μην εμπιστεύεσαι άλλο τους μαγαζάτορες ''ειδικούς''.

Πρέπει να προμηθευτείς συσκευή αντίστροφης όσμωσης για το νερό σου.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η RO-MAN.

Αν χρειαζεσαι περισσότερη πληροφορία , ρώτα μας.

Επίσης σίγουρα χρειάζεσαι περισσότερους απο έναν κυκλοφορητές.

Θες 240 Χ 24 = 5760 λίτρα την ώρα.

Δηλαδή δύο κυκλοφορητές 2500 λτ/ω και έναν 1000 λτ/ω να κοιτά επιφάνεια.

Αυτός που έχεις πόσο είναι ??

Αν δεν μπορείς να δώσεις πίσω τα ψάρια και να αρχίσεις απ'την αρχή ,μείωσε τον φωτισμό-τάισμα, γιατί με αυτά τα δεδομένα και νερό βρύσης θα σε πνίξουν οι άλγες.

Βάλε και μπόλικο αντιφώσφορο..

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει πολλές φορές τις απαντήσεις σας δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα απόλυτα το πως πρέπει να κινηθώ και πάλι όσον αφορά το ενυδρείο μου. Άλλωστε και σαν αρχάρια είναι πολλές οι πληροφορίες και προσπαθώ να τις βάλω σε τάξη. Εχτές έκανα μετρήσεις στην ΑΜΜΟΝΙΑ 0, ΝΙΤΡΙΤΕ 0, ΝΙΤΡΑΤΕ 0 ΚΑΙ PH 8,0-8,2. Είναι γεγονός ότι η άλγη έκανε την εμφάνιση της.

Δεν μπορώ να κρατήσω τη θερμοκρασία σταθερή μήπως χρειάζομαι 2ο θερμοστάτη?

Πως βάζω αντιφώσφορο?

Χρειάζεται η αντίστροφη όσμωση?

Ο φωτισμός να παραμείνει κλειστός?

Τα κοράλλια κάθε πότε να τα ταίζω?

Τι ταίζω το βράχο?

Βοηθήστε παρακαλώ.....

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει πολλές φορές τις απαντήσεις σας δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα απόλυτα το πως πρέπει να κινηθώ και πάλι όσον αφορά το ενυδρείο μου. Άλλωστε και σαν αρχάρια είναι πολλές οι πληροφορίες και προσπαθώ να τις βάλω σε τάξη. Εχτές έκανα μετρήσεις στην ΑΜΜΟΝΙΑ 0, ΝΙΤΡΙΤΕ 0, ΝΙΤΡΑΤΕ 0 ΚΑΙ PH 8,0-8,2. Είναι γεγονός ότι η άλγη έκανε την εμφάνιση της. πως είναι η άλγη που βλέπεις ?

Δεν μπορώ να κρατήσω τη θερμοκρασία σταθερή μήπως χρειάζομαι 2ο θερμοστάτη? τι διακύμανση παρατηρείς ?

Πως βάζω αντιφώσφορο?το αντιφώσφορο μπορείς να το βάλεις μαζί με ενεργό ανθρακα σε καποιο φίλτρο

Χρειάζεται η αντίστροφη όσμωση?χρειάζεται ..

Ο φωτισμός να παραμείνει κλειστός?ναι αν δεν έχεις κοράλλια μέχρι να δουλέψει το αντιφώσφορο

Τα κοράλλια κάθε πότε να τα ταίζω?για τι κοράλλια μιλάμε ?

Τι ταίζω το βράχο?τον βράχο τον ταΐζει η καλή κυκλοφορία νερού που τον περιβάλει .. ο Ψάλτης τα λέει καλύτερα πιο πάνω ..

Βοηθήστε παρακαλώ.....

μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία να δούμε ?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια μου δεν ανεβαίνει είναι 23. Έχω αντιφώσφορο και άνθρακα στο φίλτρο μου από όταν στήσαμε το ενυδρείο. έχω 2 κοράλλια (1 star polyps green kai 1 green tips soft polyp).

Link to comment
Share on other sites

Εχουν πάθει πνευμονία τα ψάρια σου με τόσο κρύο νερό :)

Πόσα watt είναι ο θερμοστάτης που έχεις στο ενυδρείο? Ανάβει συνέχεια το φωτάκι? Πολύ πιθανόν να χρειαστείς και δεύτερο ή έναν μεγαλύτερο. Πάντως σου συνιστώ να ανεβάσεις τη θερμοκρασία σου στο διάστημα 26-27 βαθμούς (εννοείτε πολύ σιγά - 1 βαθμό ανά 2-3 ημέρες) γιατί το καλοκαίρι όπου με δυσκολία θα το κρατάς κάτω από 28 δεν θα απέχει πολύ από τη μέση θερμοκρασία του χειμώνα.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

:) λυπάμαι πολύ για τα ψαράκια μου θα κοιτάξω σήμερα το θερμοστάτη δεν τον θυμάμαι πόσα watt είναι. τον έχο παντως στο 27-28 αλλα και πάλι........
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι καλά θα κάνεις να ξαναστήσεις το βράχο σου με προσπαθώντας να δημιουργήσεις σπηλιές ,

πρόσεξε ακόμα να τον φτιάξεις με τέτοιο τρόπο ώστε να <πατάει> όσο το δυνατόν λιγότερο στη άμμο , παράλληλα φρόντισε να δημιουργήσεις επιφάνειες για να βάλεις κοράλλια στο μέλλον

καλύτερα να επιστέψεις τα κοράλλια και να σβήσεις τα φώτα ..

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΑ ΚΟΡΑΛΛΙΑ?ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ....ΟΚ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πως πρέπει να στήσεις το βράχο δες μια φωτογραφία από το ενυδρείο του φίλου mad23. Φτιάξε στοές και σπηλιές και το βράχο να ακουμπάει όσο το δυνατό λιγότερο κάτω στην άμμο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=12951

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια μου δεν ανεβαίνει είναι 23.

Πρώτα βεβαιώσου ότι μετράς σωστά τη θερμοκρασία, μετρώντας εναλλακτικά με κάποιο άλλο θερμόμετρο... Αν μετράς πράγματι σωστά και έχεις 23 βαθμούς, τότε δες αν ο θερμαντήρας-θερμοστάτης είναι σωστά ρυθμισμένος. Εκτός από την επιλογή της επιθυμητής θερμοκρασίας, πιθανό να χρειάζεται "καλιμπράρισμα".

Τι θερμαντήρα έχεις;

Οι jagger για παράδειγμα καλιμπράρονται έτσι ώστε να ζεσταίνουν το νερό στη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει και όχι λιγότερο ή περισσότερο...

BTW, πολύ καλή η προσπάθεια σου! :thumbup:

Μην απογοητεύεσαι με τίποτα! :)

Α, και να σου θυμίσω ότι το βασικότερο "όπλο" του κάθε ενυδρειόφυλου είναι η

Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α

Επίσης, δε χρειάζεται και δε πρέπει να κάνεις πολλές ταυτόχρονες αλλαγές στο περιβάλλον του ενυδρείου σου. Προσπάθησε να τις ιεραρχήσεις και να τις οργανώσεις όσο καλύτερα μπορείς για να μπορείς να χειριστείς πιθανά προβλήματα.

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Α, και να σου θυμίσω ότι το βασικότερο "όπλο" του κάθε ενυδρειόφυλου είναι η

Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α

Ooops!!!

Ζητώ συγνώμη και διορθώνω:

...το βασικότερο "όπλο" του κάθε ενυδρειόφιλου είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...