Jump to content

Τι φίλτρο θα βάλω????????????


Frixosmjoker

Recommended Posts

Για σας και πάλι παιδια!

Θα αποκτήσω σε λίγο καιρο 1 ενυδρείο 550 λίτρων και δεν ξέρω τι φίλτρο θα βάλω!

Το ενυδρείο θα είναι 550 λίτρων, με λίγα φυτά

ξερω οτι ι γενική αναλογία για τα φίλτρα είναι το φίλτρο να έχει αντλία 3 Χ τον όγκο του νερού άρα το κατάλληλο θα ήταν 1 φίλτρο με περίπου 1700 λίτρα την ώρα, αλλα εγώ θέλω να βάλω φίλτρο με 2000 λίτρων την ώρα για σίγουρα αποτελέσματα, αλλα δεν έχει!!!!

Αν γίνετε να μου πείτε τι φίλτρο μου προτείνετε να βάλω pls ( πόσον λίτρων να είναι δηλαδή ) !!!!!!!

γίνετε να βάλω 1 συνδιασμό απο φίλτρα?!

πχ. να βάλω το φίλτρο με 1700 την ώρα, και να βάλω και 1 άλλο φιλτρο με 500 λιτρα την ώρα!!!!!

Θα έκανε δουλειά ή αυτό το νέο φίλτρο που θα βάλω ( 500 λίτρα την ώρα ) θα είναι σαν να μην το έβαλα!!!!!! Δηλαδή με αυτό το πράγμα που θα κάνω θα είναι σαν να είχα φιλτρο 2200 λιτρων τη ώρα?????

Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Ευχαριστώ

:)

Link to comment
Share on other sites

τι θα ελεγες για αυτο????!!!εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.........

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...ViGEPP1xi0djqer

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θεωρεις ικανοποιητικο τα 1700 και θες απαραιτητα να πας σε 2000 (δεν εχω την εμπειρια να το κριβω αυτο)

εγω θα εβαζα δυο των 1000

για την περιπτωση και μονο που σου παθει κατι το ενα (οποιοδηποτε) θα σου μεινει μεχρι να το φτιαξεις ενα φιλτρο με 1000λιτρα

στην σκεψη που λες να βαλεις ενα 1700 και ενα 500 αν σου χαλασει το μεγαλο πχ θα μεινεις με ενα σιγουρα ανεπαρκες φιλτρο

(ΥΓ σε βλεπω να περνεις δυο των 1700 στο τελος :) )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συμπατριώτη Frixosmjoker θα συμφωνήσω με τον φίλο orck.Πιστεύω οτι με δυο χιλιάρα θα είσαι μια χαρά.Αυτό επίσης που σου προτείνει ο φίλος iliascryptic είναι εξαιρετικό φίλτρο και θηριώδες.Αλλά είναι καλά να έχεις δυο φίλτρα σε περίπτωση κάποιου προβλήματος.

Εγώ σε ενυδρείο 400 λτ. χρησιμοποιώ δυο των 1000 λτ./ ώρα

Φιλικά Σωκράτης :)

Υ.Γ.Χαιρετισμούς στο Νησί.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο EHEIM professionel 3 2080 ειναι σκυλος και δεν παθενει τιποτα,τωρα αν εσυ εχεις κι ενα δευτερο εξωτερικο τοτε βαλτα και τα δυο να δουλευουν καλο κανουν κακο δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα προτεινα 2 χ 1000 (πχ. 2217 )και ειναι και οικονομικο πολυ!!!

δηλαδη θα εχεις πολυ φθηνη λυση και συγχρονως με την αξιοπιστια της EHEIM :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα προτεινα 2 χ 1000 (πχ. 2217 )και ειναι και οικονομικο πολυ!!!

δηλαδη θα εχεις πολυ φθηνη λυση και συγχρονως με την αξιοπιστια της EHEIM :)

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα 2χ 2028

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα 2χ 2028

δυνατη λυση γιωργακη,αλλα καπως υπερβολικη νομιζω... :):)
Link to comment
Share on other sites

-Εγω θα προτεινα 2 Χ Eheim professionell II 2028 incl. Eheim Filtermedia 2 Χ 177Ε = 354Ε

Pump output: 1050 l/h, Power consumption: 25 W, Filter volume: 7,3 l

Και καλυμενος σε ενδεχομενη βλαβη του ενος.

Και εξελιγμενο και σιγουρια eheim.

-Αν παιρνεις το ρισκο του ενος φιλτρου τοτε super new & τεχνολογια :

EHEIM External filter professionel 3e 2078 electronic 266Ε

Pump output max. 1850 l/h electronically adjustable

Complete with accessories, like filter foam pads, hose, pipes, suction cups, inlet strainer, but without any filter media

recommended filter media: 3x 2 l SUBSTRATpro, 2x 1 l EHFIMECH

+ υλικα (3x 2 l SUBSTRATpro, 2x 1 l EHFIMECH)

EHEIM SUBSTRATpro (5+1 λιτρα) 57E

EHEIM MECH (1+1 λιτρο) 11Ε

Συνολο 334Ε

-Εγω παντως εκανα το εξης : Στα δικα μου λιτρα (180) αφησα το εσωτερικο του με αντλια 600 λιτρα/ωρα και θερμαντηρα μεσα στο φιλτρο αλλαζοντας τα σφουγγαρια με substrat pro

και πηρα και ενα εξωτερικο eheim 2026 με αντλια 950 λιτρα/ωρα (συνολο 1550 λιτρα/ωρα, χαμηλωνω και την ενταση απο το εξωτερικο μαλιστα να ερχεται στα 600 και λιτρα/ωρα περιπου και αυτο για να εχω συνολο 1200 λιτρα/ωρα).

Και το σημαντικο ειμαι καλυμενος σε περιπτωση βλαβης μπορει το καθενα μονο του για λιγο καιρο να καλυψει

τις αναγκες του ενυδρειου. (εχω και αλλον ενα θερμαντηρα καβανζτα).

Το μονο που δεν εχω καλυψει ειναι η ΔΕΗ που την τριτη θα μου κανει 11 ωρες (το πολυ λεει) διακοπη ρευματος :)

-Τωρα δεν ξερω αν αξιζει η οικονομια των δυο 2217

υπολογισε καμια 150αρια Ε κομπλε (88 το φιλτρο και καμια 60 τα υλικα) και τα 2 = 300Ε (50Ε περιπου πιο κατω απο τα δυο 2028)

και

1. δεν εχει καλαθια για τα υλικα μεσα

2. ουτε αυτοματη εκκινηση (να παιρνει μονο του νερο απο το ενυδρειο)

Γενικα ανεση και τεχνολογιες καινουργιες.

Εχει ομως σιγουρια. Ισχυει ο νομος οσο πιο απλο τοσο πιο σιγουρο απο βλαβες.

Υ.Γ. Τιμες εβαλα ενδεικτικες απο τα site για τη συγκριση.

Αν εχω κανει καποιο λαθος στις τιμες του 2217 ας με διορθωσει καποιος. Δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη κομπλε με υλικα substrat και σφουγγαρια.

Νομιζω οτι η τιμη του 2217 (88Ε) ειναι μονο το κουτι με την αντλια και οι σωληνες. Προσθεσα λοιπον

EHEIM Media Set for 2217 46Ε

EHEIM Filter pad for classic 2217

EHEIM Coarse filter pads for classic 2217

EHEIM Filter fleece for classic 2217

Συνολο : 151Ε

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Και το τελευταιο φιλτρο της Eheim

EHEIM professionel 3 2080 250E

+ Τα υλικα του φιλτρου

EHEIM Media Set for 2080 72Ε

Συνολο : 322Ε

pump output: 1700 l/h

filter volume: 12,5 litres + 1 liter (Prefilter)

new adaptor:

3 hose connectors (2 suction side, 1 pressure side) for great water circulation in a large aquarium

Priming aid:

integrated priming aid to start the filter easily and hygienically

Large prefilter:

for simple and quick short term cleaning giving extra long intervals between full cleaning

Handling features:

carrying lugs, castors, 4 strong clips, multifunctional adaptor, flow indicator, adjustable throughflow, prefilter transport basket

Accessories included:

2 suction pipes, 1 spray bar, outflow nozzle, EHEIM quality hose, installation equipment, prefilter basket

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Frixosmjoker καλό θα ήταν να μας έλεγες τι είδους ενυδρείο σκέφτεσαι να στήσεις.

Αν σκέφτεσαι για δίσκους πιστεύω (μπορεί να είμαι και υπερβολικός) ότι τα φίλτρα που σου προτείνουν οι υπόλοιποι (μη θέλοντας να θείξω κανέναν) είναι ίσως "μικρά". Στο δικό μου που είναι περίπου στα λίτρα που ετοιμάζεις (540lt) έχω 1 ΕΗΕΙΜ 2078, 1 ΕΗΕΙΜ 2217 και 1 ΕΗΕΙΜ 2027 και αν μπορούσα θα έβαζα και άλλο.

Το Sump το έχεις σκεφτεί? Ίσως να σου ερχόταν και φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...