Jump to content

Recommended Posts

Μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και την θερμοκρασία στους 29-30 και μη βλέποντας καλυτέρευση,σήμερα έριξα την πρώτη δοσολογία από το φάρμακο EXIT. Έχω αφαιρέσει τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) από το φίλτρο και θα επαναλάβω την δοσολογία εώς ότου φύγουν οι άσπρες κυλίδες από τα ψάρια. Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Θα πρέπει κάποια στιγμή μετά από κάποιες μέρες να ρίξω άλλη μία δόση από το φάρμακο άκόμα και αν έχουν φύγει οι άσπρες κυλίδες ή όχι;

2) Τον άνθρακα πότε θα πρέπει να τον ξανατοποθετήσω στο φίλτρο;Τον ίδιο ή θα πρέπει να βάλω καινούργιο;

3) Αλλαγή νερού πότε πρέπει να κάνω;

4) Την θερμοκτασία πότε θα την επαναφέρω στα φυσιολογικά επίπεδα;

To ενυδρείο είναι μόλις 20 ημερών.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για τη διάγνωση ;

ΝΑΙ 100%

Είναι άσπρα στίγματα σε μέγεθος κεφαλής καρφίτσας κυρίως στη ουρά και στα πτερύγια.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε ακριβώς οτι σου γράφει το φάρμακο (σου λέει μέσα στις οδηγίες για τις αλλαγές νερού , επανάληψη , άνθρακα ).

Εγω δεν είμαι σίγουρος για τη διάγνωση διότι το Ick δεν ζει στους 29 βαθμούς .

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε ακριβώς οτι σου γράφει το φάρμακο (σου λέει μέσα στις οδηγίες για τις αλλαγές νερού , επανάληψη , άνθρακα ).

Εγω δεν είμαι σίγουρος για τη διάγνωση διότι το Ick δεν ζει στους 29 βαθμούς .

Το μόνο που λέει στις οδηγίες είναι σχετικά με την δοσολογία για αυτό και δεν ρωτάω γι αυτό. Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε συγκεκριμένα στις ερωτήσεις που κάνω στη αρχή; Χρειάζομαι βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λέει στις οδηγίες είναι σχετικά με την δοσολογία για αυτό και δεν ρωτάω γι αυτό. Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε συγκεκριμένα στις ερωτήσεις που κάνω στη αρχή; Χρειάζομαι βοήθεια!!!

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σας παρακαλώ;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

να σε βοηθιησουμε φιλε μου,αλλα οπως προειπε και ο σταματης το ικ δεν αντεχει σε θερμοκρασιες 29+.

εσυ ισχυριζεσαι λοιπον κατ'αρχας οτι ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ικ,και οτι παρα την αγωγη σε τετοια θερμοκρασια ,παραμενει.....

καπως περιεργο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

να σε βοηθιησουμε φιλε μου,αλλα οπως προειπε και ο σταματης το ικ δεν αντεχει σε θερμοκρασιες 29+.

εσυ ισχυριζεσαι λοιπον κατ'αρχας οτι ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ικ,και οτι παρα την αγωγη σε τετοια θερμοκρασια ,παραμενει.....

καπως περιεργο μου φαινεται...

Όπως εσείς γνωρίζετε καλύτερα από εμένα η αρρώστεια αντιμετωπίζεται με άνοδο της θερμοκρασίας μόνο σε αρχικό στάδιο αλλ΄΄α δηστύχώς εγώ μάλλον άργησα να την αντιληφθώ΄λόγω απειρίας. Κσι νσ είμαι σίγουρος ότι είναι ich. Οπότε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μου απαντούσατε στις αρχικές μου ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και την θερμοκρασία στους 29-30 και μη βλέποντας καλυτέρευση,σήμερα έριξα την πρώτη δοσολογία από το φάρμακο EXIT. Έχω αφαιρέσει τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) από το φίλτρο και θα επαναλάβω την δοσολογία εώς ότου φύγουν οι άσπρες κυλίδες από τα ψάρια. Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Θα πρέπει κάποια στιγμή μετά από κάποιες μέρες να ρίξω άλλη μία δόση από το φάρμακο άκόμα και αν έχουν φύγει οι άσπρες κυλίδες ή όχι;

2) Τον άνθρακα πότε θα πρέπει να τον ξανατοποθετήσω στο φίλτρο;Τον ίδιο ή θα πρέπει να βάλω καινούργιο;

3) Αλλαγή νερού πότε πρέπει να κάνω;

4) Την θερμοκτασία πότε θα την επαναφέρω στα φυσιολογικά επίπεδα;

To ενυδρείο είναι μόλις 20 ημερών.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

1)θα κανεις,οτι λενε οι οδηγιες του φαρμακου

2)μολις τελειωσει η θεραπεια.καλυτερα βαλε νεο,και βγαλτον 2-3 μξερες μετα.

3)μολις βγαλεις τον ανθρακα.

4)σιγα-σιγα,μολις τελειωσει η προβλεπομενη θεραπεια..

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

1)θα κανεις,οτι λενε οι οδηγιες του φαρμακου

2)μολις τελειωσει η θεραπεια.καλυτερα βαλε νεο,και βγαλτον 2-3 μξερες μετα.

3)μολις βγαλεις τον ανθρακα.

4)σιγα-σιγα,μολις τελειωσει η προβλεπομενη θεραπεια..

αυτα....

1) οκ αυτό το κατάλαβα

2)θα βάλω νέο και μετά 2-3 μέρες θα τον ξαναβγάλω για να βάλω πάλι καινούργιο;;;τον άνθρακα δεν πρέπει να τον αλλάζω μία φορά τον μήνα;(jewel μαύρο σφουγγάρι)

3)ούτε αυτό το κατάλαβα!

4)αυτό οκ!

Sorry αν γίνομαι κουραστικός...

Link to comment
Share on other sites

2)σε αυτην την περιπτωση,δεν υπαρχει προβλημα να τον αλλαξεις με νεο(αν και εγω παντα ετσι κανω...)

3)εννοω οτι μολις βαλεις και μετα απο μερικες μερες βγαλεις τον ανθρακα,τοτε κανε αλλαγη νερου..........

χεχεχε....μη ρωτησεις κατι αλλο..παω για υπνο...χεχεε......

καλη ανναρωση στα ψαρακια σου....

Link to comment
Share on other sites

2)σε αυτην την περιπτωση,δεν υπαρχει προβλημα να τον αλλαξεις με νεο(αν και εγω παντα ετσι κανω...)

3)εννοω οτι μολις βαλεις και μετα απο μερικες μερες βγαλεις τον ανθρακα,τοτε κανε αλλαγη νερου..........

χεχεχε....μη ρωτησεις κατι αλλο..παω για υπνο...χεχεε......

καλη ανναρωση στα ψαρακια σου....

Να σαι καλα φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφαιρέσει τον άνθρακα (μαύρο σφουγγάρι) από το φίλτρο και θα επαναλάβω την δοσολογία εώς ότου φύγουν οι άσπρες κυλίδες από τα ψάρια.

Όχι.Ο κύκλος θεραπείας αναφέρεται με εξαιρετική σαφήνεια στις οδηγίες του συγκεκριμένου φαρμάκου.

Τα άλλα όπως στα είπε ο klaz.

Μάλλον oodinium παίζει να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Ο κύκλος θεραπείας αναφέρεται με εξαιρετική σαφήνεια στις οδηγίες του συγκεκριμένου φαρμάκου.

Τα άλλα όπως στα είπε ο klaz.

Μάλλον oodinium παίζει να έχεις.

όχι Ich έχω γιατί τα στίγματα δεν είναι κιτρινα προς λευκά αλλά καθαρά λευκά. Πάντως και oodinium να ναι πάλυ θεραπεύεται από το exit (νομίζω...) Να σε ρωτήσω κάτι άλλο όσο κρατάει η θεραπεία με το φάρμακο ταίζω κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και την θερμοκρασία στους 29-30

τι αλατι εβαλες στην αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο διαρκεί η θεραπεία με το φάρμακο , εγώ θα ταίζω κανονικά;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο διαρκεί η θεραπεία με το φάρμακο , εγώ θα ταίζω κανονικά;;

Ελαχιστο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μέρα θεραπείας σήμερα με EXIT και τα στίγματα έχουν φύγει σε όλα εκτός από το gourami (μάλλον φταίει που κόλλησε τελευταίο.) Να την συνεχίσω την θεραπεία μέχρι να φύγουν και από το gourami ή όχι, τα υπόλοιπα δείχνουν εντελώς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μέρα θεραπείας σήμερα με EXIT και τα στίγματα έχουν φύγει σε όλα εκτός από το gourami (μάλλον φταίει που κόλλησε τελευταίο.) Να την συνεχίσω την θεραπεία μέχρι να φύγουν και από το gourami ή όχι; Tα υπόλοιπα δείχνουν εντελώς καλά.

Παιδιά σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου να συνεχισεις μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια του γκουραμι.Οταν με το καλο τελειωσεις

μια καλη αλλαγη νερου,βαζεις στο φιλτρο ανθρακα για δυο,τρεις ημερες να τραβηξει το φαρμακο,βγαζεις

τον ανθρακα και ριχνεις ετοιμα βακτηριδια για να ενισχυσεις την βιολογια του φιλτρου.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου να συνεχισεις μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια του γκουραμι.Οταν με το καλο τελειωσεις

μια καλη αλλαγη νερου,βαζεις στο φιλτρο ανθρακα για δυο,τρεις ημερες να τραβηξει το φαρμακο,βγαζεις

τον ανθρακα και ριχνεις ετοιμα βακτηριδια για να ενισχυσεις την βιολογια του φιλτρου.

Καλη επιτυχια.

Να σαι καλά stav σε ευχαριστώ πολύ! Για την ώρα πάντως καλά πάει η θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...