Jump to content

Απορία αρχάριου!


Recommended Posts

Για χαρά σε όλους!! Έχω ένα 30 λιτρο ενυδρείο 35Χ25Χ34 με 4.5 κιλά Live Rock, 7 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και είνα σε λειτουργία 12 ημέρες.Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς για να φιλοξενήσει κάποιο ζωντανό.

Σκέπτομαι να βάλω lionfish σε κανα μήνα.(έχω διαβάσει γιαυτό)

Θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας και για το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεουλα μας..!!!!!

με ολο το σεβασμο,αλλα αυτο με το λεονταροψαρο,ουτε για αστειο να μην το λες...

τα λίτρα σου ειναι ελαχιστα για τετοιο ζωο,το οποιο μεγαλωνει τοοσο,ωστε να ζυγιζει πανω απο 1 κιλο.....!!!!!!!

προσανατολισου,και παντα με πολυ διαβασμα,με καμμια γαριδουλα και σαλιγκαρια σε τετοιο μινι ριφακι....

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι πολυ ομορφο φιλε μου,και το καθαρο νερο ειναι σαφως κατω απο 25 λιτρα,οποτε αφου διαβασες σχετικα απο οτι μας λες,προσανατολισου με αλλη συνθεση ....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεουλα μας..!!!!!

με ολο το σεβασμο,αλλα αυτο με το λεονταροψαρο,ουτε για αστειο να μην το λες...

τα λίτρα σου ειναι ελαχιστα για τετοιο ζωο,το οποιο μεγαλωνει τοοσο,ωστε να ζυγιζει πανω απο 1 κιλο.....!!!!!!!

προσανατολισου,και παντα με πολυ διαβασμα,με καμμια γαριδουλα και σαλιγκαρια σε τετοιο μινι ριφακι....

Έχω αρχίσει το διάβασμα,απλά σκεφτόμουνα να το πάρω μικρό και όταν μεγάλωνε να έφτιαχνα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά δεν ήξερα σε τί ριθμούς μεγαλώνει.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου αρκεί να ξέρεις τι μπορείς να κάνεις με τόσο λίγα λίτρα. Οπως σου είπε και ο klaz ούτε για αστείο δεν μπορείς να βάλεις σε 30 λίτρα lionfish. Προσανατολίσου σε κοράλλια και 1-2 πολύ μικρά ψαράκια (gobby ή blenny αντε κανα μικρό clown) και γαρίδες, σαλιγαράκια.

Επίσης να έχεις υπόψη ότι τα nano reef είναι πολύ δυσκολότερα στην διατήρηση τους λόγω της πολύ εύκολης διαταραχής ισορροπίας που μπορεί να συμβεί εξαιτίας κάποιου γεγονότος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να έβαζα κοράλλια αλλά με τόσο μικρό καπάκι τί λάμπες μπορώ να βάλω?Υπάρχουν σε αυτό το μέγεθος? Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

αν το εχεις ανοιχτο,ισως θα μπορουσες να φτιαξεις πατεντα με καποιο προβολεα λαμπας μεταλλου(MH) στα 75βατ....

λεμε τωρα...

αν σε ενδιαφερουν τα μ****α κοραλλια ισως να ειναι υπερβολη,ενω για σκληρα.....

εξαρταται ακριβως τι θελεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

αν το εχεις ανοιχτο,ισως θα μπορουσες να φτιαξεις πατεντα με καποιο προβολεα λαμπας μεταλλου(MH) στα 75βατ....

λεμε τωρα...

αν σε ενδιαφερουν τα μ****α κοραλλια ισως να ειναι υπερβολη,ενω για σκληρα.....

εξαρταται ακριβως τι θελεις να κανεις.

Για μαλακά κοράλλια όπως (Zoanthids,Star Polyp και μανιτάρια) δεν θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για μαλακά κοράλλια όπως (Zoanthids,Star Polyp και μανιτάρια) δεν θα έχω πρόβλημα?

ισως και να εχεις με τη λυση που σου ειπα...μιλαμε για πολυ φως συγκριτικα με τα λιτρα σου..2βατ/λιτρο.!!!

απο την αλλη,ισως να μπορεσεις με 2-3 μικρουλες τ5 λαμπες να εχεις το αποτελεσμα που ζητας,απλα χρειαζεσαι πατεντα στο καπακι,γιατι οι συγκεκριμενες δεν ειναι αδιαβροχες(και μιλαω μονο για τις μικρες τ5)...

μην ξεχασεις επισης το προβλημα της θερμανσης,ιδιαιτερα το καλοκαιρι,και ολον τον υπολοιπο εξοπλισμο που χρειαζεται....δεν ειναι και λιγα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να δωσω μια ιδεα αλλα δυστυχως δεν θα μπορεσω να ειμαι συγκεκριμενος αν και ξερω οτι το προιον που λεω υπαρχει.. ισως καποιος αλλος να σου πει που ακριβως μπορεις να το βρεις..

Υπαρχουν κατι λαμπες-φωτιστικα για Nano ενυδρεια τα οποια πιανουν στο πανω μερος του τζαμιου (ενοειτε χωρις καπακι) με κατι σαν μανταλακι στο κατω μερος τους...ειναι σαν τα φωτιστικα γραφειου αλλα για ενυδρεια :) (ξερω...ξερω....σε φωτισα :) )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία Μanogr, αλλά μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο αποφάσισα να προχωρίσω στην κατασκευή κενούργιου ενυδρείου. Σήμερα παραγκελνω τα τζάμια και σύντομα θα επανέλθω γιατί θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το στύσιμο αλλά και όχι μόνο! :)

Διαστάσεις ενυδρίου 45*45*60υψος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελεις...εδω ημαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...