Jump to content

Ποσο αντεχει?


Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια μαλλον ηλιθια ερωτηση.Ποσα λιτρα μπορει να αντεξει το πατωμα ενος σπιτιου?

Ηπαρχουν καποια post σχετικα με αυτο?.Εχω ενα 240 και θελω να παω πιο πανω εως και 800 αν γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημά σου, ο μόνος που θα μπορούσε να δώσει μια ξεκάθαρη και ασφαλή απάντηση, είναι ο μηχανικός.

umb :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το ξύλινο πάτωμα, πχ παρκέ, είναι καλύτερο να το τρυπήσεις ώστε τα ποδαράκια της βάσης να ακουμπούν στην πλάκα. Έτσι θα αποφύγεις ανεπιθύμητες κλίσεις στο μέλλον, αλλά και μεταφορά των ήχων του βαδίσματος, στο νερό.

Αν πάλι εννοείς την αντοχή της τσιμεντένιας πλάκας του ορόφου, νομίζω πως έχουν μεγάλες αντοχές, ιδιαίτερα αν είνα κάτω από δοκάρι. Υπεύθυνες όμως πληροφορίες, μπορεί να δώσει ένας μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια μαλλον ηλιθια ερωτηση.Ποσα λιτρα μπορει να αντεξει το πατωμα ενος σπιτιου?

Ηπαρχουν καποια post σχετικα με αυτο?.Εχω ενα 240 και θελω να παω πιο πανω εως και 800 αν γινετε?

Είναι απο 300 μέχρι 500 κιλά ανα τετραγωνικό μέτρο.

Ανάλογα με το είδος της πλάκας

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι ακουγα για 300 με 500 kg/cm2 αναλογα το υλικο και το παχος της πλακας και φυσικα οπως ειπε και ο νικος ψαλτης αν υπαρχει κολονα και καθετο δοκαρι απο κατω.Στα λεω ολα αυτα γιατι με ταλαιπωρησε πολυ το συγκεκριμενο θεμα αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απαισιοδοξα για τα κιλα που κραταει μια πλακα Τελοσπαντων σου προτεινω να επισκεφτεις ενα μηχανικο με τα σχεδια του σπιτιου (ξυλοτυπος του σπτιου λεγεται καθως και την στατικη μελετη του σπιτιου) οπως εκανα και εγω και να σου πει που να το βαλέις και να υπογραψει και ενα χαρτι αν θες οτι εγγυαται οτι αντεχει το συγκεκριμενο βαρος στο συγκεκριμενο σημειο που θα σου υποδειψει

Καλη επιτυχια στο καινουργιο σου εγχειρημα :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου συνεχιζεται ,δυστηχως ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει και ο μηχανικος του κανει παρεα εκει ψηλα.Ο υιος του ιδιοκτητη δεν γνωριζει οτιδιποτε για το οικημα.Και εγω σκεφτομαι για ενα ενυδρειο (1808x508x700) ή

(2008x538x720) .

Φυσικα και δεν θα ηθελα να βρεθω με το ενυδρειο στο υπογειο οπου μενει μια αλλη οικογενεια.Please βοηθηστε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου συνεχιζεται ,δυστηχως ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει και ο μηχανικος του κανει παρεα εκει ψηλα.Ο υιος του ιδιοκτητη δεν γνωριζει οτιδιποτε για το οικημα.Και εγω σκεφτομαι για ενα ενυδρειο (1808x508x700) ή

(2008x538x720) .

Φυσικα και δεν θα ηθελα να βρεθω με το ενυδρειο στο υπογειο οπου μενει μια αλλη οικογενεια.Please βοηθηστε λιγο.

η γνωμη μου ειναι,ΟΧΙ μην το κανεις.....ειναι θηριο με πολλα κιλα για την πλακα σου..ακομη και αν θα μπει κατω απο δοκαρια......

και ξανα ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο ισως (1508x458x670)?

ξεχασε το..(γνωμη μου ).ακομη και με τοσα λιτρα...τα κιλα θα ειναι πανω απο μισο τονο..οποτε....

στην θεση σου δεν θα ανεβαινα πανω απο 250 λιτρα ενυδρειο...οχι τουλαχιστον με την παλαιοτητα της πλακας σου,και εδω που τα λεμε αν βαλεις αυτα που σκεφτεσαι,εγω απλα αναρωτιεμαι σε περιπτωση σεισμου(μακρια απο εμας).....τι θα γινει...?????? :):thumbup::thumbup:^_^

ειναι αρκετα επικινδυνο,και μην το παιρνεις ελαφρια..... :):thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...