Jump to content

Γέννησε το ζευγάρι μου στο μεγάλο ενυδρείο....


noni

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..

Χθες 'οταν επέστρεψα σπίτι το βράδυ πρόσεξα ότι γέννησε το ένα απο τα 2 ζευγάρια μου πάνω σε ένα κλαδί φυτού.

Το θυλικό είναι εκέινο που φαινόταν λίγο άρρωστο.. ευτυχώς δεν είχε τίποτα.

ΔΕν ήμουν στο σπίτι το απόγευμα και μάλλον τότε θα γέννησαν.

Δεν κατάφερα να δω την διαδικασία της γέννας αυτή την φορά...

Ενας άλλος δίσκος επιτέθηκε στα αυγά και έφαγε μερικά.. ¨ηθελα τόσο πολύ να σώσω τα αυγά γιατί ήταν καταδικασμένα στο μεγάλο ενυδρείο με τόσους άλλους δίσκους.Δεν ήξερα τι να κάνω και έκοψα το κλαδί με τα αυγά (δεν άφησα τα αυγά να έρθουν σε επαφή με αέρα) ..και με το ίδιο νερό απο μεγάλο ενυδρείο γέμισα το ενυδρείο καραντίνα και έβαλά μέσα το κλαδί με τα αυγά. (έχω περίπου 80 αυγά)

Εβαλα αντλία οξυγόνου και ένα φίλτρο με διπλό σφουγγάρι.

Έβαλα λίγο μπλέ του μεθυνέλαιου για να μην χαλάσουν απο φούγκους αυγά.

Περιμένω να περάση η σημερινή μερα και αύριο κανονικά θα αρχίσουν να φαίνονται ουρίτσες.

Τώρα απο ότι ξέρω..όταν επελευθερωθούν εντελώς απο το αυγό θα πέσουν στον πυθμένα του ενυδρείου.

Μετά θα αρχ'ισουν να κολυμπούν και θα ψάχνουν τους γονείς τους.

Υπολογίζω ύστερα να βάλω τους γονείς μαζί τους και εύχομαι να μην φάνε τα μικρά αν φυσικά φανώ τυχερή και εκολαφθούν τα αυγά.

Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής...Πως θα αφαιρέσω το μπλέ του μεθυνέλαιου απο το ενυδρείο με τα αυγά? (Οταν εκολαφθούν και θα είναι ώρα να μπούν οι γονείς)

Λογικά θα αφαιρώ νερό και θα προσθέτω άλλο.. αλλά αν μείνει λίγο απο το φάρμακο στο νερό θα βλάψει το ζευγάρι? (αν φυσικά φτάσω μέχρι εκεί)Αυτό για μένα είναι πείραμα βασικά αφού τα αυγά ήταν καταδικασμένα.

Κανονικά έπρεπε να βάλω κατευθείαν τους γονείς με τα αυγά τους εκεί αλλά φοβόμουν ότι απο το στρές και τον φόβο τους θα έτρωγαν αμέσως τα αυγά τους.. έτσι προτίμησα να δοκιμάσω να τους τα εκολάψω μόνη μου και μετά να τους βάλω με μικρά και να αφήσω μετά τα πατρικά και μητρικά ένστικτα να λειτουργήσουν.

Οι γονεί οι καημένοι όλο το βράδυ έστεκαν στο σημείο που ήταν τα αυγά και φυσούσαν. Τους κοιτούσα και λυπόμουνα πολύ που τους πήρα τα αυγά τους..αλλά δεν ήξερα τι άλλο να κάνω.

Αυτά είναι τα νέα μου και τα πειράματα μου ..αν είναι κάτι που έκανα λάθος και έπρεπε να κάνω κάτι άλλο συμβουλέψτε με παρακαλώ. ..Για να μάθω καλύτερα.

Θα σας ενημερώσω αν έχω εξελίξεις...

Καλή μέρα σε όλους σας

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το πιο λογικό θα ήταν να αφήσω να γίνει ότι γίνει με αυγά και να βάλω κανονικά το ζευγάρι ενυδρείο γεννήστρα και να περιμένω επόμενη γέννα.. έτσι έκαν και παλιά και δεν γενούσαν (παρόλο που είχα τρεμουλιάσματα και καθάρισματα κώνου) και τα λυπήθηκα εκεί και τα πήρα πάλι πίσω στο μεγάλο που ήταν ευτυχισμένα.

Αυτό που βασικά με τρόμαζε πιο πολύ ήταν το ενυδρείο γεννήστρα .. ότι μου ήταν πολύ δύσκολο να τους διατηρώ τις κατάλληλες συνθήκες εκεί.. μια μου ανέβαινε πεχά..μια έπεφτε..μια ανέβαιναν αμμωνία και νητρικά..παρόλο που έκανα τόσα πολλά..συχνές αλλαγές νερού και ο.κ .

Εδώ θα παρακαλούσα κάποιον να με βοηθήσει..φυσικά αν μπορεί να ανοίξει ένα άλλο θέμα..πως κάποιος διατηρά ένα πράλληλο ενυδρείο για τέτοιες περιπτώσεις είτε είναι γεννήστρα έίτε είναι καραντίνα.. τι ακριβώς πρέπει να κάνει απο την αρχή ως το τέλος..τι χρειάζετε να έχει και πως να το στρώσει .

(αν δεν έχουμε ψάρια μέσα το ενυδρείο καραντίνα δουλεύει κανονικά μέχρι να φιλοξενηθούν ψάρια? και πως?)

σας τρέλλανα με τα τόσα που έγραψα αλλά σαν αρχάρια εδώ διψάω για να μάθω...

Θα σας ενημερώσω αν έχω εξελίξεις με το πείραμα μου...

Καλή μέρα σε όλους σας

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω σας βάζω 2 φωτογραφείες με τα αυγά στην γεννήστρα..

δεν είναι και πολύ κάθαρές αλλα δεν μπορούσα καλύτερες.

Η πρώτη φωτογραφεία είναι μόλις έβαλα τα αυγά πριν ακόμη βάλω

την αντλία οξυγόνου. Στην δεύτερη έβαλα αντλία οξυγόνου λίγα λεπτά μετά

και το μπλέ του μεθυνέλαιου.

Τα αυγά φαίνονται γόνιμα γιατί έχουν ένα μαυράκι μέσα...

post-3744-1196683530_thumb.jpg

post-3744-1196683546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!!!

δεν θα πω πολλα γιατι αυτο που εκανες δεν μου εχει συμβει και ουτε το εχω ακουσει

ειναι ομως πολυ πιθανο οι γονεις αφου τους μεταφερεις στο μικρο ενυδρειο ππου θα εχουν αρχισει να κολυμπουν οι γονοι ,.να μην τους δεχτουν και να τους φανε -ιδιαιτερα ο αρσενικος. οσο για το φαρμακο κανοντας μικρες αλλαγες και λειτουργοντας λιγο ανθρακα θα το αφαιρεσεις ολο μια χαρα χωρις υπολλειματα.

βαλε το ζευγαρι στο ενυδρειο το μικρο και κανε αλλαγες συχνες με νερα με τις συνθηκες του μεγαλου σου ενυδρειου και καταφερε τους να γεννησουν εκει χωρις να υπαρχει φοβος επιθεσεις απο αλλους δισκους στα αβγα. :)

ελπιζω το πειραμα σου να πετυχει!!!

σιγουρα θα ακουσεις και πιο εμπειρες αποψεις και θα βοηθηθεις 100%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για γρήγορη απάντηση yiapasdiscus

Νάσε καλά

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο δεν βλεπω που ακριβως εβαλες τον αερα παντως ο αερας μπαινει κοντα και κατω απο τα αυγα ωστε να αντικαθηστα τους γονεις, για να εχεις παντα ετοιμο στρωμενο φιλτρο (σφουγγαρι) να το εχεις να δουλευει μεσα στο μεγαλο σου ενυδρειο (αντιαισθητικό μεν αλλά) μολις το χρειαστεις ειναι ετοιμο στρωμενο, αν μεταφέρεις τους γονεις οι πιθανοτητες να τα φάνε ειναι πολλές, δοκιμασε και αν δεις και τα τρωνε βγαλτους προσπαθησε να τα μεγαλωσεις εσυ απο το να τα φανε (δυσκολο αθλημα αλλα οχι αδυνατο) το καταφερα μονο μια φορα σε καιρο αδειας, (με πολλες απώλειες και ωρες απασχόλησης) αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Nονη για να διατηρησεις τις συνθηκες νερου στην καραντινα δεν εχεις απο το νατη γεμισεις αξολοκληρου

απο το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε ΄΄ολους και Καλή Χρονιά!! :D

Δυστυχώς δεν κατάφερα να μπω στο νετ εδώ και ένα μήνα.

Το κομπιούτερ μου έκλεισε ξαφνικά και δεν δούλευε ...μέχρι να το φτιάξω πήγα διακοπές Κύπρο και επέστρεψα χθες το βράδυ.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το πείραμα μου με τα αυγά πέτυχε.!!

Βγήκαν ουρίτσες ..έπεσαν απο το κλαδάκι του φυτού και άρχισαν να κολυμπούν ελεύθερα. Τα μάζεψα και τα τάιζα για 10 ημέρες. Ετρωγαν καλά εκείνο το μείγμα με το αυγό....Δυστυχώς κάθε επόμενη μέρα που περνούσεν πέθαιναν λίγα λίγα ώσπου την 17 ημέρα δεν έμεινε ούτε ένα. ;)

Ηθελα να τα βάλω με το ζευγάρι όμως δεν το έκανα γιατι θα έφευγα διακοπές για Κύπρο και θα ανησιχούσα πολύ αν ο άντρας μου δεν φρόντιζε όπως θα έπρεπε το ζευγάρι στην γεννήστρα (λόγω πολλής δουλειάς) και δεν ήθελα να το θέσω σε κίνδυνο.

Το θετικό με αυτό που έγινε είναι ότι έχω σίγουρα 2 γόνιμα ζευγάρια.

Πολύ σύντομα θα οργανωθώ καλά και θα ετοιμάσω ενα καθώς πρέπει ενυδρείο γεννήστρα με όλα όσα χρειάζονται και θα κάνω προσπάθειες για αναπαραγωγή.

Αυτά είναι τα νέα μου φίλοι μου

Νάστε καλά όλοι και ο νέος χρόνος να χαρίζει υγεία σε σας και στις οικογένειες σας και στα ψαράκια σας.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Τα μάζεψα και τα τάιζα για 10 ημέρες. Ετρωγαν καλά εκείνο το μείγμα με το αυγό....Δυστυχώς κάθε επόμενη μέρα που περνούσεν πέθαιναν λίγα λίγα ώσπου την 17 ημέρα δεν έμεινε ούτε ένα. :D

Πόσες φορές την ημέρα τα τάιζες;

Link to comment
Share on other sites

τα τάιζα 5-6 φορές την ημέρα.

Νομίζω το λάθος που έγινε έιναι κάτι εκεί στην αλλαγή νερού που τους έκανα.

Λυπήθηκα πολύ που τα έχασα όλα , αλλά είμαι αισιόδοξη ότι την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

.......αλλά είμαι αισιόδοξη ότι την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα.

Και καλα κανεις!!!

Αντε την επομενη με περισσοτερη προσοχη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...