Jump to content

Ο Heiko Bleher στην Ελλάδα!


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

:):) θα ηταν ο bleher με την συζηγο και αντε τον nidal με τον huskyjim

Εεε οχι ντε θα ημουνα και γω :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποτέ, και οτι έγραψα ειναι χαριτολογώντας.

Εαν εκφερεις τη γνωμη σου με ωραιο τροπο χωρις να βριζεις ισως και χωρις να κατηγορεις καποιον που δε εχει τη δυνατοτητα να απαντισει σε αυτα , δεν υπαρχει λογος να "φοβασε" για τιποτα ...

Αλλα ετσι και αλλιως οπως ειπε και ο Μανος η πολιτικη του φορουμ ειναι ετσι και αλλιως πολυ μακρια απο αυτη του "μπαμπουλα" διαχειριστη και συντονιστη . Ειμαστε εδω πραγματικα για να προσφερουμε στο χομπυ και οχι για να βγαλουμε προς τα εξω τα αποθημενα μας ...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω - κρίνοντας από το κλείσιμο της ομιλίας το Σάββατο, αλλά και από κάποιες δημοσιεύσεις που διάβασα σε άλλο forum - ότι επίσης δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν από έναν άνθρωπο με γνώσεις απείρως μεγαλύτερες από τις δικές τους και να ανεθεωρήσουν τις απόψεις τους.

Yπαρχει λογος αραγε......? :)

Link to comment
Share on other sites

Εεε οχι ντε θα ημουνα και γω :):thumbup:

sorry ρε dartman σε ξεχασα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aramis ,

Που είδες σε κάποιο άλλο forum να μην θέλουν να μάθουν από τον Heiko, και σε πιο forum ? Όταν λες κάτι θα ήταν καλό να γίνεσαι ποιο σιγκεκριμένος και ποιο σαφής για να μην γίνονται παραξεγήσεις που μας έχουν οδηγήση να είμαστε μόνο 70 - 80 άτομα σε τέτοιο σεμηνάριο.

Σε γενικές γραμμές όλη η ενυδρειακή κοινότητα αγκάλιασε αυτήν την εκδήλωση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aramis ,

Που είδες σε κάποιο άλλο forum να μην θέλουν να μάθουν από τον Heiko, και σε πιο forum ? Όταν λες κάτι θα ήταν καλό να γίνεσαι ποιο σιγκεκριμένος και ποιο σαφής για να μην γίνονται παραξεγήσεις που μας έχουν οδηγήση να είμαστε μόνο 70 - 80 άτομα σε τέτοιο σεμηνάριο.

Σε γενικές γραμμές όλη η ενυδρειακή κοινότητα αγκάλιασε αυτήν την εκδήλωση

Μία πολύ χλιαρή αγκαλιά όμως... Κρίμα :) Και δεν νομίζω η χαμηλή συμμετοχή να οφείλεται σε παρεξηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

ioqi,

Ειλικρινά πάλι δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις τέτοια συμπεράσματα .

Εγώ προσωπικά που μίλησα με άτομα και από τον σύλλογο αλλά και από το άλλο forum (μου αρέσει που δεν λέμε το όνομα ) όλοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι .

Ps: αρκετοί είμαστε μέλη και στα 2 forae και στο σύλλογο για τον λόγο ότι θεωρούμε ότι το hobby είναι ένα και μόνο με κοινές προσπάθειες θα πάει μπροστά

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα από την μια χάρηκα ιδιαίτερα που βρισκόμουν στο σεμινάριο και να πω ένα θερμό ευχαριστώ σε όσους βρέθηκαν. Από την άλλοι νιώθω έντονη πικρία που δεν ξεπεράσαμε τα 300 άτομα. Μην σαν φαίνεται υπερβολή αυτό και θα εξηγήσω γιατί. Από αυτά που θα πω εξαιρούνται τα μέλη που είχαν δουλείες είτε επαγγελματικές είτε οικογενειακές υποχρεώσεις, άτομα που έμεναν σε μια οδική απόσταση μεγαλύτερη των 2 ωρών.

Δεν με αρέσει να χαϊδεύω τα αυτιά μας αλλά στο θέμα παρουσίας ατόμων ήμασταν για τα ………… Πολύ δεν κατανόησαν το βάθος αυτού του σεμιναρίου. Ένα να επισημάνω αυτό το σεμινάριο δεν έγινε για να δοξαστεί ο Νιταλ, ούτε να δοξαστεί το ΑΖ και βασικά κανένας ο μόνος κερδισμένος από όλοι την υπόθεση θα ήταν ο χομπιστας αλλά περισσότερο η ΕΛΛΑΔΑ.

Στο εξωτερικό δεν γνωρίζουν εμένα ή την ομάδα δεν γνωρίζουν ούτε καν το ΑΖ. Ο Heiko σαφώς θα κάνει αναφορά και σαφώς θα το μάθη ο κόσμος, αυτό που θα μήνη από όλοι την εκδήλωση θα είναι η εντύπωση που αφήσαμε η Έλληνες όχι το ΑΖ αλλά η Έλληνες.

Έπρεπε λοιπόν να βρίσκονται όλοι εκεί από όλα τα φόρουμ και από τον σύλλογο (όχι ότι δεν υπήρχαν καθόλου και τους ευχαριστώ) τουλάχιστον σε τέτοια γεγονότα θα πρέπει να αφήνονται από έξω η όποιες διαφορές υπάρχουν, αν υπάρχουν. Όταν βρέθηκα στο διαγωνισμό δίσκων στο Duisburg βρίσκονταν εκεί και ο Heiko, πιστέψτε μου έρχονταν άτομα να τον δουν που δεν είχαν σχέση με το ενυδρείο, έρχονταν γονείς με τα παιδιά τους να δήξουν τον Heiko στα παιδιά τους γίνονταν πανικός.

Και εμείς είχαμε την δυνατότητα να συνομιλήσουμε μαζί με τον κορυφαίο αυτόν άνθρωπο που αν αρχίζω να γράφω το τη έχει κάνει θα κουραστείτε να διαβάζεται, μόνο αυτό θα σας πω έχει ανακαλύψει το 1/3 των ψαριών γλυκού νερού που υπάρχουν. Θα έπρεπε λοιπόν να βρίσκονταν όλοι εκεί θαλασσινοί και γλυκοί, ανεξαρτήτως αν μας άρεσε ο λόγος ή όχι ανεξαρτήτως αν είχαμε ενδιαφέρον ή όχι. Η παρουσία μας τιμά τον άνθρωπο και αφήνει μια άψογη εικόνα του Έλληνα χομπίστα και γενικά της Ελλάδας.

Όλοι θέλουμε να πάει μπροστά η Ελλάδα αλλά η ίδιοι μας να μην κοπιάσουμε καθόλου. Εεε… δεν γίνεται έτσι, όσο και να θέλουμε η λίγοι δεν μπορούν να προσφέρουν αυτά που θα προσφέρει ένα μεγάλο πλήθος. Και γενικά θα αναφέρω μια πρόταση που άκουσα κάπου Έλληνες τρομπίστες. Μάθαμε να δίνουμε ευθύνες παντού αλλά δεν αναλαμβάνουμε εμείς καμία, για όλα φταίνε η πολιτική, η σύλλογοι, και και και μόνο εμείς όχι. Έλεος πια με αυτήν την σάπια νοοτροπία. Δεν ξέρω αν θίχτηκαν κάποιοι αλά εύχομαι να ξύπνησαν. Δεν είναι δυνατόν να δουλεύουν η λίγη για τους πολλούς και να περιμένουμε να πάει μπροστά αυτή η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΣΦΕ με την παρουσία του στήριξε την εκδήλωση.

Τα μέλη του ΔΣ δώρισαν στον κύριο Bleher μια σειρά από βιβλία για την αρχαία Ελλάδα,μπλουζάκια του ΠΣΦΕ και άλλα αναμνηστικά.Επίσης του δώσαμε όλα τα τεύχη του περιοδικού "Ενυδρείο".

Η κίνηση μας αυτή τον εντυπωσίασε και μας ευχαρίστησε για την πρωτοβουλία μας αυτή.

Σε κουβέντα που είχαμε μαζί του μίλησε με τα καλύτερα λόγια για το περιοδικό και μας έδωσε συγχαρητήρια για την προσπάθεια μας που όμοια της γίνεται σε ελάχιστες χώρες.

Επίσης θεώρησε τιμή του που μέλη του ΔΣ ήρθαν στην Αθήνα αποκλειστικά για να παρακολουθήσουν την ομιλία του.

Ο ΠΣΦΕ θα βρίσκεται πάντα κοντά σε τέτοιες εκδηλώσεις και ελπίζουμε να επαναληφθούν σύντομα και να υπάρξει και μεγαλύτερη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στο συγκεκριμενο σεμιναριο δεν πρεπει να υπαρχει παραπονο οσο αφορα την στηριξη απο φορεις. Ο συλλογος και ολα τα fora στηριξαν το σεμιναριο και ηταν εκει. Αυτο φυσικα μας χαροποιει ολους και σιγουρα θα εχουμε και αλλες τετοιες ευκαιριες στο μελλον!

Απο εκει και περα ο προβληματισμος υπαρχει οσο αφορα τη συμμετοχη! Ολοι επρεπε να ειναι εκει...οπως γνωριζετε αν και καθαρα θαλασσινος χομπιστας ημουν εκει και ειμαι χαρουμενος γι αυτο. Ολοι μαθαμε κατι... και δεν καταλαβαινω την αδιαφορια της ελληνικης ενυδρειακης κοινοτητας.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στα 2 προυγουμενα θαλασσινα σεμιναρια ο κοσμος ηταν περισσοτερος!!!! Αν σκεφτουμε οτι οι θαλασσινοι χομπιστες ειναι ξεκαθαρα λιγοτεροι βλεπουμε οτι υπαρχει προβλημα... μηπως απλα οι περισσοτεροι που εχουν ενα ενυδρειο γλυκου νερου δεν ενδιαφερονται για κατι παραπανω? μηπως μονο οι ψαγμενοι ενδιαφερονται για κατι τετοιο ?

Δεν ξερω τι φταιει και γι αυτο πρεπει να συνεχισουμε αυτη την συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

Μάνο,

Εμείς τα είπαμε και στο σεμηνάριο. Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι θέλουμε ( πληθυντικός ευγενίας) τα πάντα έτοιμα . Είμαστε χομπίστες του καναπέ( Forum) με πολλά λόγια και λίγες πράξεις που είναι γενικό χαρακτηριστικό του Έλληνα . Άσε που όλοι έχουμε γίνει και ειδίμονες .Λίγοι ενδιαφέρονται πραγματικά για το hobby.

Link to comment
Share on other sites

ioqi,

Ειλικρινά πάλι δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις τέτοια συμπεράσματα .

Εγώ προσωπικά που μίλησα με άτομα και από τον σύλλογο αλλά και από το άλλο forum (μου αρέσει που δεν λέμε το όνομα ) όλοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι .

Ps: αρκετοί είμαστε μέλη και στα 2 forae και στο σύλλογο για τον λόγο ότι θεωρούμε ότι το hobby είναι ένα και μόνο με κοινές προσπάθειες θα πάει μπροστά

Φιλικά Χρήστος

Φίλε ChristosP, σε πληροφορώ πως και εγώ είμαι από τους "αρκετούς", μέλος και στο ΑΖ, και στο GAB :)

Αφού συμφωνείς με τον Χρήστο (με τον οποίο συμφωνώ κι εγώ απόλυτα), δεν βλέπω γιατί σε προβλημάτισαν τα όσα έγραψα.

Πάντα φιλικά

Γιάννης

ΥΓ. Και αναφερόμουν στο σύνολο μας, όχι σε μερικούς...

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ μας αλλά το παρακάτω μύνημα σου το έλαβα ως σύγκρίση μεταξύ forums το οποίο δεν θεωρώ σωστό στην παρουσα φάση .Αν το καταλάβα λάθος δικό μου λάθος και συνεχίζουμε ..... :) .

"Να συμπληρώσω - κρίνοντας από το κλείσιμο της ομιλίας το Σάββατο, αλλά και από κάποιες δημοσιεύσεις που διάβασα σε άλλο forum - ότι επίσης δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν από έναν άνθρωπο με γνώσεις απείρως μεγαλύτερες από τις δικές τους και να ανεθεωρήσουν τις απόψεις τους ".

Link to comment
Share on other sites

Χρήστος νομίζω υπερβάλλεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα πάει πιο μακρυά από τυχόν αντιπαραθέσεις ή επιφανειακό ενδιαφέρον για το χόμπι... Άλλωστε οι περισσότεροι που είναι κάτοχοι ενυδρείου δεν είναι χομπίστες, απλώς τους αρέσει να έχουν ένα ενυδρείο στο σαλόνι τους... Οι πραγματικοί χομπίστες είναι/είμαστε πολλοί λιγότεροι...

Δεν ξέρω αν η συζήτηση αυτή μπορεί να επιφέρει κάτι επικοδομιτικό, καθώς θα μειώσουμε τη μεγάλη προσπάθεια όσων κόπιασαν γι'αυτό το σεμινάριο και όπως και να το κάνουμε πιθανώς να υπήρξαν κάποιες παραλήψεις, μικρολαθάκια και βιαστικές κινήσεις από όλους μας. Ας μη μιζεριάζουμε, καθώς και αυτό αποτελεί ελληνικό χαρακτηριστικό γνώρισμα... Ο λαός λέει ότι δε μπορείς να πλένεις πιάτα χωρίς να σπάσεις κάποια από αυτά! Ας μείνουμε στα θετικά και ας μιλήσουμε γι'αυτά! :)

Προσωπικά, θα προτιμούσα μια τέτοια ανάλογη συζήτηση να γινόταν πριν από κάποιο ανάλογο γεγονός, ώστε να υπάρξουν προτάσεις και κυρίως χρόνος για οργάνωση και ενημέρωση... Ότι έγινε τον τελευταίο καιρό είναι πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα και όπως και να έχει (σαν έλληνες χομπίστες) έχουμε ακόμα πολλά να μάθουμε, καθώς ακόμα κάνουμε -μόλις- τα πρώτα μας βήματα σε τέτοιες εκδηλώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνει προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ μας αλλά το παρακάτω μύνημα σου το έλαβα ως σύγκρίση μεταξύ forums το οποίο δεν θεωρώ σωστό στην παρουσα φάση .Αν το καταλάβα λάθος δικό μου λάθος και συνεχίζουμε ..... :) .

"Να συμπληρώσω - κρίνοντας από το κλείσιμο της ομιλίας το Σάββατο, αλλά και από κάποιες δημοσιεύσεις που διάβασα σε άλλο forum - ότι επίσης δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν από έναν άνθρωπο με γνώσεις απείρως μεγαλύτερες από τις δικές τους και να ανεθεωρήσουν τις απόψεις τους ".

Φυσικά και συνεχίζουμε πάντα φιλικά και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις :)

Μιά μικρή διευκρίνηση μόνο... Τα παραπάνω δεν τα έγραψα εγώ, αλλά ο φίλος Aramis! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Χρήστος νομίζω υπερβάλλεις...

Λες να υπερβάλω ε… τότε δώσε μου μια λογική εξήγηση για την μικρή παρουσία που υπήρχε. Σε επικοινωνία με φιλαράκια που είχα στην Γερμανία όταν τους ανάφερα το γεγονός με είπαν ’’σίγουρα θα έγινε πανικός ε..’’ τι να τους πω;?

Δεν αναφέρομε σε αυτούς που βρίσκονταν εκεί ούτε προσωπικά στον σύλλογο ούτε στα άλλα φόρουμ, απλός αναφέρομε στα μέλη αυτών είτε είναι του συλλόγου είτε του ΑΖ είτε οποιοδήποτε άλλου φόρουμ τα οποία προτίμησαν να κάτσουν στο σπιτάκι τους και να μην έρθουν στο σεμινάριο χωρίς να έχουν σοβαρή αιτία απουσίας. Σε αυτούς απευθύνεται το κείμενο που έγραψα. Αν νομίζεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λέω τότε καλά κάνεις θεμιτό και αυτό, άνθρωποι είμαστε και έχουμε διαφορετικές απόψεις. Δεν τα έγραψα αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον, Ίσως το θέμα θα έπρεπε να μεταφερθεί αλλού και γενικά να προβληματιστούμε με την γενική συμπεριφορά του Έλληνα χομπιστα και να ψάξουμε τα αίτια αυτής της ραθυμίας. Για εμένα προσωπικά το σεμινάριο ήταν ένα επιτυχημένο σεμινάριο, το ευχαριστήθηκα και το χάρηκα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα πάει πιο μακρυά από τυχόν αντιπαραθέσεις ή επιφανειακό ενδιαφέρον για το χόμπι... Άλλωστε οι περισσότεροι που είναι κάτοχοι ενυδρείου δεν είναι χομπίστες, απλώς τους αρέσει να έχουν ένα ενυδρείο στο σαλόνι τους... Οι πραγματικοί χομπίστες είναι/είμαστε πολλοί λιγότεροι...

Δεν ξέρω αν η συζήτηση αυτή μπορεί να επιφέρει κάτι επικοδομιτικό, καθώς θα μειώσουμε τη μεγάλη προσπάθεια όσων κόπιασαν γι'αυτό το σεμινάριο και όπως και να το κάνουμε πιθανώς να υπήρξαν κάποιες παραλήψεις, μικρολαθάκια και βιαστικές κινήσεις από όλους μας. Ας μη μιζεριάζουμε, καθώς και αυτό αποτελεί ελληνικό χαρακτηριστικό γνώρισμα... Ο λαός λέει ότι δε μπορείς να πλένεις πιάτα χωρίς να σπάσεις κάποια από αυτά! Ας μείνουμε στα θετικά και ας μιλήσουμε γι'αυτά! :)

Προσωπικά, θα προτιμούσα μια τέτοια ανάλογη συζήτηση να γινόταν πριν από κάποιο ανάλογο γεγονός, ώστε να υπάρξουν προτάσεις και κυρίως χρόνος για οργάνωση και ενημέρωση... Ότι έγινε τον τελευταίο καιρό είναι πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα και όπως και να έχει (σαν έλληνες χομπίστες) έχουμε ακόμα πολλά να μάθουμε, καθώς ακόμα κάνουμε -μόλις- τα πρώτα μας βήματα σε τέτοιες εκδηλώσεις...

Ρε Γιώργο ποιος μιζεριαζει?Εδω λέμε οτι απο 3500 μέλη ήρθαν 70 άτομα.Ειναι δυνατόν?Τι μειώνει περισσότερο την προσπάθεια των παιδιών η συζήτηση αυτή ή η αποχή όλων αυτών των ανθρώπων? :) Οσο για την οργανωση και ενημερωση δεν νομιζω οτι μπορουσε να ηταν καλυτερη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα...

Κατ'αρχάς δεν ήταν κανένας και με καθένα τρόπο(ούτε ηθικής φύσεως) υποχρεωμένος να είναι παρών στο σεμινάριο.

Κατά δεύτερον,δεν είναι σωστό να κρίνουμε κανέναν επειδή δεν ήρθε.

Δεν βλέπω με κακό μάτι αυτούς που δεν πήγαν για ασήμαντους λόγους.

Επίσης σκέφτομαι πως σίγουρα θα υπήρχαν πολλά μέλη του ΑΖ που ήθελαν(έστω και χλυαρά) να πάνε στο σεμινάριο,αλλά ελλείψει παρέας δεν πήγαν.

Δηλαδή πχ ο ομιλών ας υποθέσουμε πως δεν ξέρει κανέναν από το AZ και θέλει να πάει στο σεμινάριο.Σκέφτεται όμως πως θα είναι άγνωστος μεταξύ αγνώστων και για αυτό πολύ απλά δεν πηγαίνει.

Το ίδιο και για τις κοπέλες του forum.

Επίσης ως παράγοντα,σκεφτείτε και τον μέσο όρο ηλικίας των μελών.

Και ας κλείσει σιγά σιγά το thread γιατί αν δεν γίνει άλλο σεμινάριο σύντομα,με βλέπω να πεθαίνω με ΝΕΥΡΑ που δεν κατάφερα να πάω!!! :)

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλή πίκρα μέσα μου και είναι πολύ νωρίς για να την εκφράσω .

Πάντως ότι πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τη θέση μας είμαι σίγουρος και τουλάχιστον εγώ θα το κάνω και προς αυτούς που ηρθαν και προς αυτούς που δεν ηρθαν .

Και σαφέστατα θα πρέπει να κάνω την αυτοκριτική μου .

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργο ποιος μιζεριαζει?Εδω λέμε οτι απο 3500 μέλη ήρθαν 70 άτομα.Ειναι δυνατόν?Τι μειώνει περισσότερο την προσπάθεια των παιδιών η συζήτηση αυτή ή η αποχή όλων αυτών των ανθρώπων? :thumbup: Οσο για την οργανωση και ενημερωση δεν νομιζω οτι μπορουσε να ηταν καλυτερη. ^_^

:):):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλή πίκρα μέσα μου και είναι πολύ νωρίς για να την εκφράσω .

Αυτό με έκανε και εμένα να τα πω λίγο πιο χύμα. Ήταν ένα μοναδικό γεγονός και ίσος ανεπανάληπτο, δεν γνωρίζουμε αν θα ξανά έρθει ο heiko στην Ελλάδα.

Πέστα τώρα Σταμάτη ότι έχεις να πεις γιατί ως γνωστό μετά που θα κρυώσει θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με έκανε και εμένα να τα πω λίγο πιο χύμα. Ήταν ένα μοναδικό γεγονός και ίσος ανεπανάληπτο, δεν γνωρίζουμε αν θα ξανά έρθει ο heiko στην Ελλάδα.

Πέστα τώρα Σταμάτη ότι έχεις να πεις γιατί ως γνωστό μετά που θα κρυώσει θα είναι αργά.

Ελπίζω και εύχομαι να μην απογοητεύτηκε ΤΟΣΟ πολύ, ελπίζω να είναι ξανά μαζί μας αυτός ο εξαιρετικός άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εύχομαι να μην απογοητεύτηκε ΤΟΣΟ πολύ, ελπίζω να είναι ξανά μαζί μας αυτός ο εξαιρετικός άνθρωπος...

στην θεση σου δεν θα σκεφτομουν τον αγαπητο σε ολους μας heiko,αλλα το χομπι μας και ιδιαιτερα το χομπι στην πατριδα μας..... :)
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...