Jump to content

Ο Heiko Bleher στην Ελλάδα!


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

στην θεση σου δεν θα σκεφτομουν τον αγαπητο σε ολους μας heiko,αλλα το χομπι μας και ιδιαιτερα το χομπι στην πατριδα μας..... :)

Συμφώνω με τον Κlaz..o Heiko έδωσε το στίγμα του :) ,μοιράστηκε μαζί μας τα πιστεύω του και τους φόβους του!

Το θέμα είναι εμείς να μάθουμε να ακούμε και να καταλάβουμε ότι αυτό που μας αρέσει έμας δεν είναι πάντα το σωστό, να το διορθώνουμε και όχι να αδιαφορούμε!

Οταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τότε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ανάπτυξη του χόμπι στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Aramis ,

Που είδες σε κάποιο άλλο forum να μην θέλουν να μάθουν από τον Heiko, και σε πιο forum ? Όταν λες κάτι θα ήταν καλό να γίνεσαι ποιο σιγκεκριμένος και ποιο σαφής για να μην γίνονται παραξεγήσεις που μας έχουν οδηγήση να είμαστε μόνο 70 - 80 άτομα σε τέτοιο σεμηνάριο.

Σε γενικές γραμμές όλη η ενυδρειακή κοινότητα αγκάλιασε αυτήν την εκδήλωση

Φίλε ChristosP,

Κατ' αρχήν νομίζω ότι είμουν αρκετά σαφής σε αυτό που είπα. Το ότι δεν αναφέρω το όνομα του forum που διάβασα δημοσιεύσεις είναι για λόγους δεοντολογίας μια και δεν γίνεται να έχουμε μεταξύ μας συζήτηση.

Δεύτερον, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και άλλα forum εκτός του AQ & GAP.

Τέλος το συμπέρασμά μου το έβγαλα από το γεγονός ότι είδα δημοσιεύσεις του τύπου ότι καλά τα λέει ο Bleher αλλά εμείς ας συνεχίσουμε να κάνουμε αυτά που κάναμε, αλλά και από την ομηλία του τελευταίου κυρίου που έκλεισε την συνάντηση του Σαββάτου όπου έκανε τον Bleher να θιχτεί και να ρωτήσει γιατί τον φωνάξαμε!!!

Φίλε μου λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι οι παρεξηγήσεις φταίνε για τη μικρή συμμετοχή αλλά, άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα...

Κατ'αρχάς δεν ήταν κανένας και με καθένα τρόπο(ούτε ηθικής φύσεως) υποχρεωμένος να είναι παρών στο σεμινάριο.

Κατά δεύτερον,δεν είναι σωστό να κρίνουμε κανέναν επειδή δεν ήρθε.

Δεν βλέπω με κακό μάτι αυτούς που δεν πήγαν για ασήμαντους λόγους.

Επίσης σκέφτομαι πως σίγουρα θα υπήρχαν πολλά μέλη του ΑΖ που ήθελαν(έστω και χλυαρά) να πάνε στο σεμινάριο,αλλά ελλείψει παρέας δεν πήγαν.

Δηλαδή πχ ο ομιλών ας υποθέσουμε πως δεν ξέρει κανέναν από το AZ και θέλει να πάει στο σεμινάριο.Σκέφτεται όμως πως θα είναι άγνωστος μεταξύ αγνώστων και για αυτό πολύ απλά δεν πηγαίνει.

Το ίδιο και για τις κοπέλες του forum.

Επίσης ως παράγοντα,σκεφτείτε και τον μέσο όρο ηλικίας των μελών.

σαφως και δεν ηταν κανενας υποχρεωμενος να παει,ουτε υπηρξε και καμμια σχτικη ''διαταγη''.

και ομως αν ερχοταν για μια συναυλια και μονο το αβαταρ σου,θα ετρεχες να πας να τον δεις και να τον νακουσεις απο κοντα..

αυτο μονο θελω να πω,με καμμια προθεση να ''σου την πω'' η να σε προσβαλλω,αλλα φιλε μου πως να κανει,μας ανεφερες ενα καρο ''ελαφριες'' δικαιολογιες για την μη ελευση του κοσμου,ενω καποιοι που καταλαβαν τι θα εχαναν,ηρθανε απο την αλλη νακρη της ελλαδος,και δεν μιλαω απαραιτητα για μενα..

καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι βαθύτατα απογοητευμένος από την χαμηλή προσέλευση του κόσμου σε αυτό το μοναδικό γεγονος.Νομιζα ότι το χόμπι αρχίζει και ωριμάζει και υπάρχει το ανάλογο υπόβαθρο και μιλάω για το γλυκό νερο.Ειναι αδιανόητο το προηγούμενο σεμινάριο Θαλασσινού ενδιαφέροντος να συγκέντρωσε 150+ατομα και αυτό το σεμινάριο που αφορούσε τον πυρήνα του χόμπι να καταλήξει με 70+ άτομα με πολλούς από αυτούς Θαλασσινούς καθαρά χομπιστες. Καταλαβενεται και ας μην θέλω να το πω ότι μπαίνουμε όλοι σε σκέψεις για την συνέχεια τέτοιον εκδηλώσεων όσον αφορά το Γλυκό νερό…Προσβάλουμε άτομα που έρχονται να μας ξεστραβώσουν από αρκετά μακριά με τρομερή πορεία στο χόμπι με τέτοια απάθεια….Όσοι παρατήρησαν τα τελευταία λόγια του Bleher η πικρία δεν μπορούσε να κρυφτεί...... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι όποιος δεν ήρθε απλά έχασε μια εμπειρία ζωής..!

και όπως έγραψα και σε ένα άλλο post..

..''νοιώθω οτι έφυγα καλύτερος χομπιστας και πολύ καλύτερος άνθρωπος!!!!!!''

....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι βαθύτατα απογοητευμένος από την χαμηλή προσέλευση του κόσμου σε αυτό το μοναδικό γεγονος.Νομιζα ότι το χόμπι αρχίζει και ωριμάζει και υπάρχει το ανάλογο υπόβαθρο και μιλάω για το γλυκό νερο.Ειναι αδιανόητο το προηγούμενο σεμινάριο Θαλασσινού ενδιαφέροντος να συγκέντρωσε 150+ατομα και αυτό το σεμινάριο που αφορούσε τον πυρήνα του χόμπι να καταλήξει με 70+ άτομα με πολλούς από αυτούς Θαλασσινούς καθαρά χομπιστες. Καταλαβενεται και ας μην θέλω να το πω ότι μπαίνουμε όλοι σε σκέψεις για την συνέχεια τέτοιον εκδηλώσεων όσον αφορά το Γλυκό νερό…Προσβάλουμε άτομα που έρχονται να μας ξεστραβώσουν από αρκετά μακριά με τρομερή πορεία στο χόμπι με τέτοια απάθεια….Όσοι παρατήρησαν τα τελευταία λόγια του Bleher η πικρία δεν μπορούσε να κρυφτεί...... :)

Ο Θανασης χτυπησε παλι στο σωστο σημειο! Αν και καθαρα θαλασσινος χομπιστας και αν και πραγματικα ημουν υπερηφανος βλεποντας τον πολυ κοσμο στο σεμιναριο του Shimek και του Calfo πιο πριν νιωθω πραγματικα ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ με το οτι ενα τοσο σημαντικο σεμιναριο του γλυκου νερου ειχε τα μισα ατομα απο ενα αντιστοιχο θαλασσινο! Το χομπι βεβαια ειναι ΕΝΑ και δεν θελω να κανω διαχωρισμους αλλα προβληματιζομαι οχι γιατι θελω να "¨μαλωσω" καποιους αλλα γιατι ανηκω στην ομαδα του Aquazone που οπως εχετε καταλαβει παντα κατι σκεφτεται και ετοιμαζει και πρεπει να δουμε πως θα κινηθουμε στο μελλον!

Link to comment
Share on other sites

αλλα φιλε μου πως να κανει,μας ανεφερες ενα καρο ''ελαφριες'' δικαιολογιες για την μη ελευση του κοσμου

Δεν απολογούμαι,δεν δικαιολογώ και δεν υπερασπίζομαι κανέναν.

Απλά δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι τις ομάδες ηλικιών "14-24" και "24-...".

Κάποιες σκέψεις εξέφρασα προσπαθώντας να ερμηνεύσω την χαμηλή προσέλευση του κόσμου.

Όσον αφορά το avatar μου,έχεις δίκιο.Θα πήγαινα να δω τον Paco de Lucia.Βέβαια η μουσική για εμένα δεν είναι μόνο hobby,αλλά επάγγελμα όντας μουσικός.

Το ίδιο θα έκανα και στην περίπτωση του Heiko Bleher.Παρόλο είμαι απλά hobbίστας.Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερα και το εκνευριστικό είναι πως δεν τα κατάφερα ούτε την 2η μέρα.

Είχε τύχει να ενημερωθώ για το σεμινάριο από κάποιο μέλος του ΑΖ πολύ πριν βγεί η σχετική ανακοίνωση και είχα δηλώσει συμμετοχή με την ανάλογη εκδήλωση χαράς για το γεγονός αυτό.

Και το άκρως εκνευριστικό είναι να καλλιεργείται ένα κλίμα πως αυτοί που δεν ήρθαν είναι μαύρα πρόβατα,και ντροπιάζουν το hobby μας κτλπ.

Και προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου αυτό.

Και το χειρότερο δεν είναι η μικρή προσέλευση και η ντροπή που συνεπάγεται,αλλά το οδυνηρότερο όλων είναι η αντίληψη που έχει η πλειοψηφία των hobbιστών για το hobby.

Η ελαφράς φύσεως αντιμετώπιση του hobby μας.

Και πάει μακρυά η βαλίτσα...

Κλείνοντας θα ήθελα να πω πως μέσα από αυτό το forum θα πρέπει να γίνει αυτοσκοπός των παλαιότερων,η καλλιέργεια συνείδησης στου νέους hobbίστες για το hobby αυτό.

Δεν είναι απλά γυαλί-νερό-ψάρια.Είναι κάτι παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαστε στεναχωρημένοι και δεν μπορείτε να δείτε καθαρά το θέμα (δεν έχετε και άδικο και εγώ στην θέση σας το ίδιο θα ήμουνα), πρέπει να ηρεμήσετε και να σκεφτείτε τι μπορεί να φταίει, και σίγουρα δεν είναι ένα το αίτιο που υπήρξε τόση μικρή συμμετοχή, σίγουρα είναι περισσότερα από ένα.

Θα μιλήσω για μένα βέβαια δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους κανενός. Εγώ είχα οικογενειακές υποχρεώσεις και έτσι δεν μπορούσα να παρευρεθώ, βέβαια και αυτές να μην είχα πάλι δεν είχα σκοπό να έρθω, τώρα θα μου πείτε γιατί; Πρώτον δεν ξέρω τίποτα για τον κύριο HEIKO BLEHER (θα μου πείτε, θα μπορούσες να μάθεις, σωστά) δεν μου κίνησε όμως τίποτα την περιέργεια για να μάθω πριν ενώ τώρα μ’ αυτήν την συζήτηση που έχει γίνει έχω ξεκινήσει να διαβάζω για να μάθω ποιος είναι και τι έχει κάνει (που από ότι φαίνεται είναι πολλά). Δεύτερον δεν ξέρω κανένα από το Forum και δεν έχω κανένα δικό μου που να ασχολείται με ενυδρείο για να ήθελε να πάμε μαζί. Τρίτον επειδή είμαι «σχεδόν καινούργια» στον χώρο και δεν ξέρω πολλά πράγματα πίστευα – πιστεύω ότι δεν θα καταλάβαινα και πολλά πράγματα, άρα θα ένοιωθα άβολα. Και τέταρτον όταν είσαι «καινούργιος» σ’ ένα χόμπι δεν ξεκινάς πολύ δυναμικά, αυτό έρχεται σταδιακά, συνήθως συντρέχουν κάποιοι λόγοι που το παίρνεις πιο ζεστά ή ίσως και κάποια παρακίνηση από κάποιο φιλικό – γνωστό πρόσωπο.

Η συζήτηση που γίνεται είναι καλό να γίνεται γιατί έτσι παρακινεί κάποιους να μάθουν περισσότερα και ίσως την επόμενη φορά να συμμετέχουν, αλλά μην κατηγορείται αυτούς που δεν ήρθαν γιατί έτσι τους αποθαρρύνεται. Προσπαθήστε να βρείτε τα αίτια για να βρεθεί έτσι και η λύση.

Έγινε επεξεργασία - Kristi
Link to comment
Share on other sites

Κακος χρησιμοποιειτε μερικοι τον ορο "κατηγορουμε" .

Σκοπος δεν ειναι ουτε να τσακωθουμε ουτε τπτ... και προσωπικα δε μπορω να πω οτι το περιμενα να ερθουν μονο 70 ατομα αλλα δεν επεσα και απο τα συννεφα ....

Δε κατηγορησαμε κανεναν , απλα αναρωτιομαστε τι γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Δεν κατηγορηθηκε κανενας γιατι δεν ηρθε αλλα εινα τραγικο σαν ποσοστο.Ας πουμε οτι απο τα 3000-3500 μελη τα 800-1000 ειναι ενεργα,δεν επρεπε να εχει τουλαχιστον 150 ατομα την καθε ημερα?Απλα γιατι καλεσμενος ηταν ενας απο τους πιο γνωστους(αν οχι ο πιο γνωστος)του χωρου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είχατε σκοπό να «κατηγορήσετε» κανένα, αλλά εγώ όπως πιστεύω και άλλοι, διαβάζοντας την όλη συζήτηση έτσι ένοιωσα και έτσι έπρεπε να «απολογηθώ».

Εκφράσεις όπως: «…Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι θέλουμε ( πληθυντικός ευγένειας) τα πάντα έτοιμα…», «…Είμαστε χομπίστες του καναπέ( Forum) με πολλά λόγια και λίγες πράξεις…», «…Ίσως εντέλει το μόνο που ενδιαφέρει μεγάλη μερίδα χομπιστών είναι το πως θα βγουν εδώ μέσα να τα χώσουν στα καταστήματα, να κάνουν καμία ομαδική αγορά κτλ…», «…μήπως απλά οι περισσότεροι που έχουν ένα ενυδρείο γλυκού νερού δεν ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω?…» κ.α. πώς να τις εκλάβω εγώ αν όχι σαν «κατηγoρία»;

Link to comment
Share on other sites

Kristi,

Αν θες προσωπικά μιλώντας όλα τα παραπάνω που αναφέρεις (ειδικά οι δικές μου οι προτάσεις ) είναι απλά τη πιστεύω προσωπικά για την ενυδρειακή κοινότητα και το πόσο πίσω είμαστε . Τίποτα προσωπικό με κανέναν .

Φιλικά

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε αμα θελετε να το δουμε και απο την αλλη πλευρα δεν ειναι ολοι υποχρεωμενοι ή εχουν την ορεξη να θελουν να γινουν οι "γκουρου" του χομπυ . Και καποιους ποσος τους ενδιαφερει αυτο που λεμε μερικοι οτι ετσι δε θα παει μπροστα το χομπυ.Καποιος ειπε οτι πρεπει να εχεις κολησει τη τρελλα να εχεις ερθει σε επαφη με καποια ατομα τα οποια εχουν ειδη τον ιο και ισως κολησεις και εσυ.

Στη τελικη καποιον ο οποιος βεβαια εχει και συνειδηση του τι κανει τον ενδιαφερει να εχει καποιες απαραιτητες γνωσεις ετσι ωστε να διατηρει με ασφαλεια και υγεια τα ψαρακια του και απο την αλλη να χαιρετε αυτο που βλεπει . Τωρα αν στη πορεια οι καταστασεις που θα του τυχουν του κολησουν και τον ιο που λεγαμε εχει καλος θα κανει ενα βημα παραπανω .

Αυτο που εκανε ο φιλτατος Nidal και η βοηθεια που προσφεραμε και εμεις σαν AquaZone και συνεχιζουμε να προσφερουμε μεσα απο αυτο το δικτυακο τοπο ειναι μια τετοια "κατασταση" . Μπορει να προβληματισει τους χομπιστες αλλα και να τους δωσει το κατι παραπανω ετσι ωστε να ασχοληθουν πιο ζεστα με το χομπυ και καποια στιγμη να παμε στο σεμιναριο του Heiko Bleher 500+ ατομα .

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο Dartman εδώ δεν είμαστε για να κατηγορήσουμε κανέναν αλλά ούτε χρειάζεται κανένας να απολογηθεί γιατί δεν ήρθε.

Προσπαθούμε να βρούμε τα αίτια και προσπαθούμε να αφυπνίσουμε κάποιους. Όλες η γνώμες λοιπόν δεκτές. Σκοπός μας είναι να μην ξανασυμβεί αυτό και αν έρθει κάποιος ομιλητής να τιμηθεί δεόντως από εμάς τους υποτιθέμενους φιλόξενους Έλληνες. Μην ακούει Ελλάδα και λέει, Ααα!!! Ελλάδα ναι ναι θυμάμαι μια από της ποιο αποτυχημένες ομιλίες μου πολύ μικρή προέλευση ατόμων…

Δεν ξέρω αν μας τιμά κάτι τέτοιο παιδιά δεν ξέρω.

Και τέλος θα πω κάτι που λέει ο λαός μας και ακούγεται σκληρό. Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται. Εύχομαι κάποιοι να μυγιαστούν και να ξυπνήσουν αν συμβεί αυτό τότε η όλη συζήτηση έπιασε τόπο.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κάποιοι στεναχωρήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαστε στεναχωρημένοι και δεν μπορείτε να δείτε καθαρά το θέμα (δεν έχετε και άδικο και εγώ στην θέση σας το ίδιο θα ήμουνα), πρέπει να ηρεμήσετε και να σκεφτείτε τι μπορεί να φταίει, και σίγουρα δεν είναι ένα το αίτιο που υπήρξε τόση μικρή συμμετοχή, σίγουρα είναι περισσότερα από ένα.

Θα μιλήσω για μένα βέβαια δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους κανενός. Εγώ είχα οικογενειακές υποχρεώσεις και έτσι δεν μπορούσα να παρευρεθώ, βέβαια και αυτές να μην είχα πάλι δεν είχα σκοπό να έρθω, τώρα θα μου πείτε γιατί; Πρώτον δεν ξέρω τίποτα για τον κύριο HEIKO BLEHER (θα μου πείτε, θα μπορούσες να μάθεις, σωστά) δεν μου κίνησε όμως τίποτα την περιέργεια για να μάθω πριν ενώ τώρα μ’ αυτήν την συζήτηση που έχει γίνει έχω ξεκινήσει να διαβάζω για να μάθω ποιος είναι και τι έχει κάνει (που από ότι φαίνεται είναι πολλά). Δεύτερον δεν ξέρω κανένα από το Forum και δεν έχω κανένα δικό μου που να ασχολείται με ενυδρείο για να ήθελε να πάμε μαζί. Τρίτον επειδή είμαι «σχεδόν καινούργια» στον χώρο και δεν ξέρω πολλά πράγματα πίστευα – πιστεύω ότι δεν θα καταλάβαινα και πολλά πράγματα, άρα θα ένοιωθα άβολα. Και τέταρτον όταν είσαι «καινούργιος» σ’ ένα χόμπι δεν ξεκινάς πολύ δυναμικά, αυτό έρχεται σταδιακά, συνήθως συντρέχουν κάποιοι λόγοι που το παίρνεις πιο ζεστά ή ίσως και κάποια παρακίνηση από κάποιο φιλικό – γνωστό πρόσωπο.

Η συζήτηση που γίνεται είναι καλό να γίνεται γιατί έτσι παρακινεί κάποιους να μάθουν περισσότερα και ίσως την επόμενη φορά να συμμετέχουν, αλλά μην κατηγορείται αυτούς που δεν ήρθαν γιατί έτσι τους αποθαρρύνεται. Προσπαθήστε να βρείτε τα αίτια για να βρεθεί έτσι και η λύση.

Νομίζω οτι είναι το ποστ αυτό που θα πρέπει να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπ όψιν μας .

Οσο για το αν κατηγορούμε η οχι κάποιους , εγώ τουλάχιστον κατηγορώ τα 4000 άτομα σαν σύνολο οχι το κάθε ένα ξεχωριστά .Εαν δούμε τη καθε μια περίπτωση ξεχωριστά σαφώς και υπάρχουν ελαφρυντικά και σε αρκετές περιπτώσεις δεν θα χωρά ούτε συζήτηση , στα 4000 όμως μέλη ;

Δεν πιστεύω βέβαια από τη μεριά μας σαν διοργανωτές οτι κάναμε οτι καλύτερο , αλλά κάναμε όμως περισσότερα από τις προηγούμενες διοργανώσεις .

Π.χ. για πρώτη φορά στη κεντρική σελίδα μας βάλαμε αναδυόμενο παράθυρο για να το βλέπουν και οι επισκέπτες μας (που είναι πάρα πολλοί). Ενημερώσαμε ραδιοφωνικό σταθμό για το γεγονός και συγκεκριμένο γνωστό δημοσιογράφο που είναι πολλά χρόνια χομπιστας .

Τελος σαν συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι θα πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή στις συγκεντρώσεις μας που κάνουμε κάθε μήνα ούτως ώστε να ενημερωνόμαστε καλύτερα και να γνωριζόμαστε καλύτερα .

Αλλωστε και πολλά πράγματα περισσότερα θα γινόντουσαν .

Να τώρα για παράδειγμα έχω μια ιδέα για το κόψιμο της πίτας με το νέο έτος να γνωριστούμε με τα μέλη μας στην επαρχεία και να τα τιμήσουμε κάνοντας το κόψιμο σε μια επαρχιακή πόλη .

Και το σκεπτικό είναι να ξεκινήσουμε με συγκεκριμένη αμαξοστοιχία στην οποία σε όλη τη διαδρομή να επιβιβάζονται τα μέλη μας από τις πόλεις που περνά το τραίνο .Στο τέλος στη πόλη που έχουμε επιλέξει κατεβαινουμε και κόβουμε τη πίτα σε κάποιο μαγαζί που έχουμε βρει και αμέσως μετά το κόψιμο γίνεται η επιστροφή .

Ποσα άτομα όμως θα είναι που θα μπορούν να το κάνουν αυτό;

Μπορώ να προτείνω κάτι τέτοιο;

Φυσικά και όχι .......

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο Dartman εδώ δεν είμαστε για να κατηγορήσουμε κανέναν αλλά ούτε χρειάζεται κανένας να απολογηθεί γιατί δεν ήρθε.

Προσπαθούμε να βρούμε τα αίτια και προσπαθούμε να αφυπνίσουμε κάποιους. Όλες η γνώμες λοιπόν δεκτές. Σκοπός μας είναι να μην ξανασυμβεί αυτό και αν έρθει κάποιος ομιλητής να τιμηθεί δεόντως από εμάς τους υποτιθέμενους φιλόξενους Έλληνες. Μην ακούει Ελλάδα και λέει, Ααα!!! Ελλάδα ναι ναι θυμάμαι μια από της ποιο αποτυχημένες ομιλίες μου πολύ μικρή προέλευση ατόμων…

Δεν ξέρω αν μας τιμά κάτι τέτοιο παιδιά δεν ξέρω.

Και τέλος θα πω κάτι που λέει ο λαός μας και ακούγεται σκληρό. Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται. Εύχομαι κάποιοι να μυγιαστούν και να ξυπνήσουν αν συμβεί αυτό τότε η όλη συζήτηση έπιασε τόπο.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κάποιοι στεναχωρήθηκαν.

Θα ηθελα να αναφερω και αφω καποια πραγματα που αβιαστα περνανε απο το μυαλο μου. Οι τοποθετησεις των συντελεστων του Aquazone με εχουν καλυψει, αλλα εχω να πω και καποια αλλα πραγματα...

Πραγματικα ηταν απογοητευτικο αυτο που εζησα παντα σε θεμα προσελευσης. Η ομιλιες-οργανωση-κτλ ηταν εξαιρετικες και ειδικα οταν προκειτε για ενα καταστημα του χωρου και ενα φορουμ αποτελουμενο απλα απο τρελαμενους χομπιστες.

Ο κος. Λαζαριδης ειπε κατι που πραγματικα με συγκλονησε, και οπως το βλεπω πρεπει να εχει απολυτο δικιο. Εαν αυτη η ομιλια γινοταν πριν 10 ή 15 χρονια τοτε θα ειχαμε πανω απο 400-500 ατομα προσελευση.. Και πικραινομε οταν βλεπω οτι ναι, ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!! Τι να πω.... Σκεφτηκαμε τι αλλαξε απο τοτε?? Ποια υπαρχει ενοιμερωση απο φορουμ, ποια υπαρχει καλυτερη συσπιρωση των χομπιστων. Παλια οσοι γνωριζομασταν ηταν λιγοι και αν τυχαια θα ειχαμε βρεθει σε ενα μαγαζι.

Σημερα??

Σημερα ολοι σχεδον γνωριζομαστε... Καμοια σχεση με τοτε. Και ειμαι χομπιστας 12 χρονια και θυμαμε εκεινες τις ημερες. Και ρωταω παλι εγω...τοτε πως θα ειχαμε 400-500 ατομα ειδικα τοτε που ελαχιστοι θα γνωριζομασταν μεταξυ μας? Πως?

Και πως θα κανονισουμε στο μελλον κατι αναλογο οταν ξερουμε οτι...δεν βαριεσε αδελφε...?? Εχετε σκεφτει εαν ειναι να ελθει καποιος στο μελλον, ειτε απο την ενεργοτατη ομαδα του Aquazone, ειτε απο καποιο αλλο χωρο, ακομα και απο καποια εταιρια που μπορει να εκανε κατι αντοιστιχο για να μας ξεστραβωσει? Ξερετε δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να κανει κατι τετοιο, αλλα υπαρχει ενας σκοπος, που λεγετε ενοιμερωση και ειναι μια πρακτικη που συμβαινει παγκοσμια τις ανεπτυγμενες χωρες, οι οποιες εχουν και 20 φορουμ + ανα χωρα με πολυυυυ κοσμο.

Και ρωταω παλι, πως οταν εχουν τοση ενοιμερωση απο το ιντερνετ και στις περισοτερες χωρες τα βιβλια ειναι στην γλωσσα τους οποτε πολυ ποιο ευκολη η προσβαση σε αυτα (Γερμανια-Γαλλια-Αγγλια-Ρωσια κτλ τκλ) οποτε θα παει ο Ηεικο θα γινει λαικο προσκυνημα?? Ενω εδω οχι?? Πως κολαει αυτο??

Εδω εχουμε ατομα που ηλθαν απο πολυ μακρυα, οπως νησια, βορεια Ελλαδα κτλ κτλ... Μπραβο τους, μπραβο τους!! Ισως αυτοι να εκτιμισαν καλυτερα το γεγονος απο εμας που ηταν στα ποδια μας.

Και θελω να πω για το τελος, γιατι θα μπορουσα να γραφω για ωρες πραγματικα. Οτι αυτο βαζει μια ναρκη για το μελλον του χομπι σε τετοια γεγονοτα, και οχι μονο εκει οπως ανεφερε και ο Σταματης.... Ποιος θα κανει κατι αντιστοιχο στο μελλον αν ξερει τι αντιμετωπιση θα εχει?? Ποιος??

Ξερετε που θα καταληξουμε αν ξαναγινει αυτο σε οποια τυχαια στιγμη στο μελλον? Να ΜΗΝ ΞΑΝΑΕΛΘΕΙ κανεις εδω... Οποτε οποιος θα θελει να δει τον Heiko για παραδειγμα, θα μπορει ανετε να πηγαινει στις εκθεσεις του εξωτερικου με οτι συνεπαγετε αυτο (εξοδα-ταλαιπωρια-μονοι στην πλειοψηφεια...) και θα ακουσει οτι πολυ ανετα θα ακουγε και εδω......

Ειληκρινα σας μιλαω αισθανθηκα παρα πολυ ασχημα με το ολο ζητημα, κυριος απεναντι στον τιμομενο ομηλιτη μας και φυσικα για το μελλον τετοιων κινισεων στην Ελλαδα που ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ μπορουν να κανουν......Λυπαμε πραγματικα.......

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανάφερα και ποιο πριν κάποιες εκφράσεις είναι που με ενόχλησαν, και «δεν μπορούμε να του βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι», γιατί έτσι παίρνει η μπάλα και άλλους που δεν βλέπουν έτσι το χόμπι ή τις ΖΩΕΣ που διατηρούν στο σπίτι τους. Άρα ένοιωσα ότι έπρεπε να διαχωρίσω την θέση μου και όχι «έχω την μύγα και μυγιάστηκα».

Αν θέλω κάτι για τα γατιά μου ή για τον σκύλο μου ρωτάω τον κτηνίατρο(βέβαια έχω διαβάσει και ξέρω πολλά πράγματα), για τον παπαγάλο μου ή για τα ψάρια μου δεν έχω ποιον να ρωτήσω, έτσι προσπαθώ να μάθω και να διαβάσω, χάρηκα που βρήκα το Forum αυτό και έμαθα – μαθαίνω πολλά πράγματα για να μπορώ να τους προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ, και να μπορώ να ρωτάω όταν κάτι συμβαίνει κάποιους που είναι πολλά χρόνια στον χώρο και έχουν γνώσεις και πείρα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ KRISTI

λυπαμαι και εγω απο την μερια μου που οι περισοτεροι γκουρου στο χωρο θεωρειται οτι για να εισαι ενυδριοφιλος, χομπιστας πρεπει να εχεις μια βιβλιοθηκη με ψαροβιβλια, να εχεια παρακολουθησει 30 σεμιναρια, να εχεις ταξιδεψει σε 15 χωρες ψαχνοντας ψαρια κλπ οποιος δεν τα εχει κανει αυτα δεν ειναι original χομπυστας ειναι fake για τον καναπε, τις ομαδικες αγορες μονο

τι να πω μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει;

αναρωτηθειται για ποιον λογο κανονιζεται και διοργανωνεται τα σεμιναρια, αν θελετε την ανοδο του χομπυ αυτο δεν επιτυγχανεται με αοριστες κατηγοριες προς οσους δεν ηρθαν

ΥΓ. μεχρι και οτι ο Bleher εχει πλεον κακη γνωμη για την Ελλαδα μετα απο την χαμηλη προσελευση ακουσαμε, να δω τι αλλο

Μπορεί να μην είχατε σκοπό να «κατηγορήσετε» κανένα, αλλά εγώ όπως πιστεύω και άλλοι, διαβάζοντας την όλη συζήτηση έτσι ένοιωσα και έτσι έπρεπε να «απολογηθώ».

Εκφράσεις όπως: «…Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι θέλουμε ( πληθυντικός ευγένειας) τα πάντα έτοιμα…», «…Είμαστε χομπίστες του καναπέ( Forum) με πολλά λόγια και λίγες πράξεις…», «…Ίσως εντέλει το μόνο που ενδιαφέρει μεγάλη μερίδα χομπιστών είναι το πως θα βγουν εδώ μέσα να τα χώσουν στα καταστήματα, να κάνουν καμία ομαδική αγορά κτλ…», «…μήπως απλά οι περισσότεροι που έχουν ένα ενυδρείο γλυκού νερού δεν ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω?…» κ.α. πώς να τις εκλάβω εγώ αν όχι σαν «κατηγoρία»;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω .... εχω μεινει αναυδος ..... :)

Μετα απο αυτο ουτε μια συζητηση δεν ειμαστε αξιοι να κανουμε,αυτο το συμπερασμα βγαζω .... :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ KRISTI

λυπαμαι και εγω απο την μερια μου που οι περισοτεροι γκουρου στο χωρο θεωρειται οτι για να εισαι ενυδριοφιλος, χομπιστας πρεπει να εχεις μια βιβλιοθηκη με ψαροβιβλια, να εχεια παρακολουθησει 30 σεμιναρια, να εχεις ταξιδεψει σε 15 χωρες ψαχνοντας ψαρια κλπ οποιος δεν τα εχει κανει αυτα δεν ειναι original χομπυστας ειναι fake για τον καναπε, τις ομαδικες αγορες μονο

τι να πω μετα απο ολα αυτα που εχω διαβασει;

αναρωτηθειται για ποιον λογο κανονιζεται και διοργανωνεται τα σεμιναρια, αν θελετε την ανοδο του χομπυ αυτο δεν επιτυγχανεται με αοριστες κατηγοριες προς οσους δεν ηρθαν

ΥΓ. μεχρι και οτι ο Bleher εχει πλεον κακη γνωμη για την Ελλαδα μετα απο την χαμηλη προσελευση ακουσαμε, να δω τι αλλο

Μου φαινεται οτι εχεισ μπλεξει λιγο τα πραγματα..... Η απογοητευση μιλαει και δεν κατηγορουμε αοριστα κτλ κτλ. Εισαι λαθος εδω. Και θελω να κανω μια διωρθωση σε αυτο που ειπες. Αλλα οταν εχεις μια βιβλιοθηκη με ψαροβιβλια και εχεις παρακολουθησει 30 σεμιναρια και εχεις ταξιδεψει σε 15 χωρες συμαινει οτι αγαπαει και ΛΑΤΡΕΥΕΙ αυτο που κανει. Καποιοι εχουν φαει πολυ χρονο απο την ζωη τους για αυτο, και μακαρι να ειχαμε περισοτρα ατομα τετοια. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα... Ειναι πολυ ασχημο αυτο. Γιατι αυτοι θα σου δωσουν την συμβουλη οταν εχεις την απορια σε ενα φορουμ, το οποιο φορουμ, τοτε εινα καλοι ενω τωρα ειναι απλα "γκουρου"?

Ή πιστευεις οτι η χαμηλη προσελευση κοσμου αφησε αδιαφορο τον Heiko Bleher οπως λες.. Γιατι εαν ησουν στο σεμιναριο, θα εβλεπες την πικρια του που την ειδαμε ολοι οταν ανεφερε οτι θα επιθυμουσε να ειμασταν περισοτεροι.... Και αυτο δεν το υποθετουμε, ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ.

Και στο κατο κατο της γραφης ηπηρχε κοσμος που οντως δεν μπορουσε. Αλλα μονο 50-70 ατομα μπορουσαν στην τελικη??

ΧΑΝΟΥΜΕ την ολη εικονα ετσι, και η ολη εικονα δειχνει οτι ενα μερος συμαντικο(μεγαλο-μικρο δεν εχει σημασια) δεν τους ενδιαφερει να μαθουν. Και μην μου πεις οχι, γιατι εαν εβγαινε ο Νινταλ και ελεγε οτι οποιος ελθει στο σεμιναριο και το παρακολουθησει ολο θα επερνε και ενα δισκο wild-caught δωρο..... Πανω απο 300-400 ατομα θα ειχαμε σιγουρα.... Καταλαβες γιατι η ισοπεδοση και το να βλεπουμε τα πραγματα με στενο πριζμα ειναι λαθος?

Τι να πω .... εχω μεινει αναυδος ..... :)

Μετα απο αυτο ουτε μια συζητηση δεν ειμαστε αξιοι να κανουμε,αυτο το συμπερασμα βγαζω .... :)

Και με ακομα μεγαλυτερη απογοητευση θα συμφωνησω με τον Dartman...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουμε αυτήν την νοοτροπία γιατί δεν μάθαμε να λέμε την αλήθεια την οποία εκτιμώ και σέβομαι απόλυτα, γιατί δεν μιλάμε παλικαρίσια.

Δεν έχουμε το σθένος να αναφέρουμε ότι, δεν με ενδιαφέρει, η βαριόμουνα ή έπινα φραπέ, κτλ. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που είχαν λόγους αποχής και δεν με ενδιαφέρουν η λόγοι, αυτή είναι πλήρως δικαιολογημένη. Δεν ήρθαν κάποια άτομα ας βγουν να μας πουν ας πουν που ήμαστε λάθος τη κάναμε λάθος. Εδώ ένας πολιτικός βγάζει λόγο και τρέχουμε χιλιάδες να ακούσουμε ψέματα. Και κάποιοι που δεν πήγαν λένε ότι δεν γούσταρα. Ε αυτό να πούμε και εμείς εδώ, δεν γουστάρω δεν με αρέσουν τα σεμινάρια και μην προσπαθούμε να δημιουργήσουμε δικαιολογίες.

Αναρωτηθήκατε ποτέ τα έξοδα που χρειάζονται να έρθει κάποιος για να γίνει ότι έγινε. Αναρωτηθήκατε ποιος τα πληρώνει.

Αν τουλάχιστον τα μέλη δεν στηρίξουν αυτόν που έκανε τα έξοδα ηθικά δεν ζητάμε χρηματική υποστήριξη ηθική. Αυτός ο α΄ ο β΄ από πού να αποκομίσει κουράγιο για να ξανά διοργανώσει κάτι παρόμοιο.

Εκτός αν ήσαστε της γνώμης ότι δεν χρειαζόμαστε τέτοια σεμινάρια ε τότε ναι κάναμε λάθος που το διοργανώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι την απογοήτευση των ανθρώπων που δούλεψαν και έτρεξαν και γι' αυτό το σεμινάριο!

Είμαι και εγώ από αυτούς που θελαν να έρθουν και μάλιστα από τους πρώτους που δήλωσα το ενδιαφέρον μου!

Και είμαι και πάρα πολύ ευχαριστημένος από το προηγούμενο σεμινάριο που παρακολούθησα και σίγουρα θα ήμουν πολύ ποιο ευχαριστημένος αν τελικά μπορούσα να καταφέρω να έρθω και σ' αυτό αλλά δυστυχώς οι χρόνοι μου δεν μου βγήκαν.

Στο επόμενο/α πιστεύω ότι θα τα καταφέρω πολύ καλύτερα.

Όσον αφορά το σημείο που ορισμένοι φίλοι κατά κάποιον τρόπο θιχθήκαν (δεν νομίζω να φτάσαμε και εκεί) οι διοργανωτές δεν μιλάνε συγκεκριμένα για κάποιο άτομο αλλά γενικότερα για την μικρή προσέλευση του κόσμου.

Κάποια στιγμή αναφέρθηκε ότι τα σεμινάρια πρέπει να συνεχίσουν να γίνονται και σε αυτό θα μείνω συμφωνώντας και αναμένοντας το επόμενο σεμινάριο από τους αρμόδιους φορείς!

Είτε από ανθρώπους όπως ο Nidal που έχει τη δίψα να μεταδώσει τις γνώσεις για το χόμπυ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη....ημουν εκει και ευτυχως παρακολουθησα το σεμιναριο ...εστω μονο το σαββατο

(αρα κατα τα λεγομενα ειμαι ημι-χομπυστα,γιατι ηρθα σε 1 απο τις 2 μερες)

γιατι δεν ανεβαζετε ενα καταραμενο ποστ να ρωτησετε την γνωμη για ενα συγκεκριμενο θεμα για να βγαλουμε μια αποψη σφαιρικη?

θεμα και ποστ ας πουμε

το Νο 1 που προτεινω ειναι

1) ποιοι απο εσας πιστευετε οτι ολοι αυτοι που ηρθαν στο σεμιναριο ηταν οι "ευσυνειδητη χομπιστες" και αν

δεν ηταν γιατι ηρθαν?

και αμα καποιος απαντηση οτι ολοι ηταν για το καλο του χομπυ και μονο εμενα χ........ με

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...